چرا زنان نیاز به تغییر در دکور منزل خود دارند و چرا مردان با تغییر مخالف اند

چیدوپلاس 16 مرداد 1399 ،

وقتی صحبت از طراحی داخلی منزل میشود همانطور که از زمان های قدیم مرسوم بوده، زنان بیشتر برای تغییر پیشگام میشوند و رهبری این کار را بدست میگیرند. به شکل سنتی زنان زمان بیشتری در خانه سپری و نیاز های بیشتری در خانه احساس می کردند و خیلی وقت ها می خاستند با تغییر، فضا را از نو چیدمان کرده و روز جدیدی را شروع کنند. بعضی فکر میکنند هنگامی که خانم خانه شاغل میشود، همه چیز تغییر میکند و دیگر وقت ندارد به رنگ پارچه های تخت یا پرده ها رسیدگی کند اما در حقیقت “بانوی خانه” همچنان خود را به عنوان بهترین فرد برای دیزاین خانه میشناسد. پیوند زن با هنر، موضوع غیر قابل انکاری است و مد و صنعت دکوراسیون تا حدود زیادی به زنان گره خورده و نظر آنها را بسیار به خود جلب میکند.

اکثر مردان به علت اینکه پروسه ی تغییر دکوراسیون کار زمان بر و پر هزینه ای به نظر میرسد، با این موضوع مخالفت میکنند و تغییر را لازم نمیدانند. اما حقیقت این است که فضاهای داخلی بر اساس نیاز های جدید و طی سالهای متوالی نیاز به تغییرات دارد، درست مثل دنیایی که هرروز با پیشرفت علم و تکنولوژی در حال تغییر است. چیدمان منزل باید با احترام به نیازهای فردی و ایجاد محیط هایی که افراد بتوانند آرامش و حریم شخصی داشته باشند، انجام شود، مطالعه ای که توسط دانشگاه سیتی نیویورک انجام شده نشان داده که زنان و مردان، دنیا را به شکل متفاوتی درک می کنند. زنان نسبت به مردان به بو، صدا و رنگ حساسیت بیشتری نشان می دهند به همان اندازه مردان به راحتی در اثر تزئینات و شلوغی بیش از حد اذیت می شوند و این تفاوت ها همگی در انتخاب نوع چیدمان داخلی منزل تاثیر گذار است.

برای اجرای تغییر در دکوراسیون خانه باید همه ی اعضا راضی باشند، بنابراین سعی کنید مخالفت ها را بشناسید و هوشمندانه مدیریت کنید. راحتی و کیفیت چیزی است که یک فضا را عالی می کند. زن ها توجه خاصی به مد روز و اکسسوری های جدید دارند و مردان به عناصر همیشگی وابسته اند و گرایش زیادی به ترند های چیدمان ندارند. مبلمان استیل خاص برای آنها ناراحت کننده است. مخصوصا وقتی بعد از یک روز طولانی به خانه می آیند و تمام چیزی که نیاز دارند، لم دادن روی مبل راحتی است و این کار عملا با یک مبل سخت و دکمه های فراوان برایشان شدنی نیست. آنها از کوسن های زیاد روی تخت یا مبل دوری میکنند چرا که فضای استراحت را محدود میکند. وقتی خانه پر از تزئینات باشد، باعث می شود احساس کنند در موزه هستند. کاغذ دیواری های طرح دار بسیار شلوغ را دوست ندارند و از اینکه تصویر زمینه به طور خودکار طرحی را به آنها دیکته کند متنفر هستند و در واقع به دنبال فضایی ساده و راحت هستند که حس خانه به آنها بدهد.

تغییر دکوراسیون در روان ما تاثیر زیادی میگذارد و باعث افزایش کیفیت زندگی و  تزریق حس نشاط و سلامتی در خانه ی ما و متعاقبا به تک تک ما میشود. از آنجایی که خانه فقط مکانی برای استراحت نیست، بلکه نمادی از آرامش معنا و روح زندگی است، نوع چیدمان آن بسیار مهم است. مهم نیست که برای اولین بار چقدر با عشق و اشتیاق خانه خود را تزئین کرده ایم، این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان، کمی از طراحی خود خسته شویم. اما نگران نباشید، این کاملاً طبیعی است. معماران و طراحان داخلی حرفه ای به شما می گویند تا اجازه دهید طراحی در کنار رشد شخصی شما رشد کند. برای این کار لازم است تغییرات کوچک اما مؤثر انجام دهید که حس و حال خانه تان را به طور کامل تغییر دهد :

ترکیبات رنگی را به چالش بکشید

با اضافه یا کم کردن کردن یک رنگ میتوانید کنتراست بی نظیری به خانه بدهید. اگر اتاقی در خانه شما احساس دلزدگی دارد، رنگ شجاعانه و متناقضی انتخاب کنید تا به کل فضای قبلی را فراموش کنید، یک قوطی کوچک رنگ می تواند این کار را برای شما انجام دهد.

وسایل قدیمی را بازسازی یا جایگزین کنید

فرقی نمی کند فرش شما چقدر زیبا باشد، اگر برای اتاق خیلی کوچک باشد، احتمالاً باید از شر آن خلاص شوید. وسایل وینتیج و کهنه نما امروزه بسیار ترند هستند. با جلا دادن و بازسازی دوباره، از آنها در خانه با ظاهر جدیدی استفاده کنید.

لامپ اضافه کنید

نورپردازی را جدی بگیرید. تغییر روشنایی شما می تواند یک کار کوچک باشد که نتایج بزرگی به همراه خواهد داشت. معمولاً در هر خانه ترکیبی از نور طبیعی و مصنوعی وجود دارد که باید مدیریت شوند، اجازه بدید نور طبیعی به داخل فضا نفوذ کند و از لامپ ها و لوستر هایی با رنگ و شکل متفاوت برای عوض کردن ظاهر فضا استفاده کنید.

 

گل و گیاه بخرید

از گل و گیاه بیشتر استفاده کنید. میتوانید گلدان بزرگی برای خانه تهیه کنید که برگ های سبز پهن دارد و با پوشش حصیری خودنمایی میکند. قرار دادن گلدان کنار پنجره و در آشپزخانه تاثیر زیادی در روحیه شما دارد و فضا را زنده تر میکند.

لحظه ها را قاب کنید

اولین نقاشی فرزند، اولین پیک نیک دونفره و هر خاطره و عکس زیبایی که دارید، خجالت نکشید و تصاویر را قاب کنید و به دیوار بزنید تا همیشه خاطرات شیرین و خوش برای شما تداعی شود.

علاقه ی خود را نشان دهید

مجموعه ساز یا کتاب های مورد علاقه و… را از انباری بیرون بکشید و با یک عسلی کوچک و چند شاخه گل زیبا یک مجموعه هنری کوچک و دکوری بسازید.

راهرو ها را فراموش نکنید

راهروها معمولاً نادیده میشوند و این یک اشتباه بزرگ است. چراکه راهرو اولین منطقه خانه شما است که هرکسی در طول روز بارها از آن رد میشود. با چوب لباسی مدرن، سبد حصیری نگهدارنده چتر و فریم های زیبا، راهرو را دیزاین کنید و بدانید تک تک این تغییرات کوچک تاثیرات بزرگی به همراه دارند.

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<