دکوراسیون با بن سای

چیدوپلاس ۲۳ آبان ۱۳۹۷

گیاهان آپارتمانی تاثیر بسیار زیادی در شکل گیری و ایجاد فضای مثبت در خانه دارند، این روزها افراد زیادی از گیاهان برای زینت بخشی خانه هایشان استفاده می‌کند و یکی از گیاهانی که بیشتر مورد توجه واقع شده است بن سای ها هستند. بن سای در اصل یک هنر مینیاتوری ژاپنی است که در مدت زمان کمی در سرتاسر جهان گسترش یافته است و علت این گسترش را می‌توان در جذابیت های بصری و راحتی در نگهداری این درختچه یافت. گیاه بن سای به طور کلی نمونه ای کوچک از درخت های بزرگ موجود در طبیعت هستند که با استفاده از روش‌های خاص پرورش گیاهان همانند هرس کردن، به اندازه های کوچک تر و مینیاتوری شکل در آمدند. درختچه بن سای به دلیل جذابیت بصری فراوانی که دارد می‌تواند باعث زیباتر شدن فضای خانه شما بشود؛ بن سای را می‌توان در کنار مبلمان بر روی میز عسلی، وسط میز ناهار خوری و یا کنار تخت خواب قرار داد . این گیاه می‌تواند در هر فضا به یک نقطه کانونی جذاب تبدیل شود و یک فضای آرامش بخش را برای شما پدید آورد، نگهداری از گیاه بونسای چند نکته کلی دارد که با دانستن آنها می‌توان یک مکان مناسب‌تری را برای نگهداری از آن در خانه پیدا کرد.

بن سای انواع گوناگونی دارد و حالت مینیاتوری بسیاری از گیاهان مختلف را می توان در قالب بن سای در بازارهای گل مشاهده کرد،انواع مختلف ‌این گیاه مانند سایر گیاهان نیازهای طبیعی همچون نور دارد، به طور کلی یک نور متوسط و تصفیه شده برای رشد این گیاه کافی است، که این تامین نوری می‌تواند توسط نور خورشید و یا لامپ های مخصوص نور دهی گیاهان باشد. پس انتخاب مکان مناسب برای قرارگیری این گیاه اولین شرط برای استفاده کردن از آن در دکوراسیون می باشد . اگر بخواهیم فضاها را تقسیم بندی کنیم می‌توان گفت از این گیاه در تمامی بخش های خانه و در تمامی سبک ها میتوان استفاده کرد اما نوع و شمایل گیاه بن سای بیشتر مناسب استفاده در یک سبک مدرن تر می باشد. اولین فضایی که پیشنهاد می شود که آن را با بونسای تزیین کرد ، اتاق نشیمن و یا پذیرایی می باشد . بونسای می‌تواند یک عنصر خاص و شگفتی برانگیز در این محیط باشد و تا حد زیادی از شلوغی فضا بکاهد ‌ . اگر گیاه شما کوچک است و گلدان تان نیز به صورت رومیزی است می توان آن را بر روی میز جلو مبلی و میز های عسلی قرار داد و اگر گیاهتان بزرگتر است می توانید با استفاده از گلدان های پایه دار آن را در گوشه نشیمن و یا کنار مبل ها قرار داد ‌. استفاده از بونسای در فضاهای شلوغ و کوچک که فضای کمی برای قرارگیری وسایل دارند نیز موثر می باشد . گیاهان در فضاهای شلوغ و کوچک به شکل یک عنصر ناهمگون دیده نمی‌شود و بر عکس می‌تواند بسیار در سبک تر دیده شدن آن کمک کند وبا توجه به زیبایی خاصی که دارند می‌تواند این کار را بسیار راحت تر انجام دهد . یک بونسای درختچه ای با برگهای ریز در میان میز ناهار خوری و یا بونسایی با تنه ای کلفت و برگهای سبز در کنار سینک ظرفشویی می تواند تأثیری شگرف در این گونه فضاها داشته باشد و تناسب خاصی را پدید می‌آورد؛ این تناسب و زیبایی باعث حفظ تعادل و انسجام دکور می‌شود ‌و به سادگی نیز می‌تواند با سایر عناصر دکوراتیو موجود در فضا هماهنگ شود . مثال این هماهنگی را می‌توان در فضای ناهارخوری دید ، گیاه بن سای در کنار هر ترکیب رنگ در فضای ناهارخوری با آن هماهنگ می‌شود و می‌تواند بر روی بهتر دیده شدن آنها نیز تاثیر بگذارد . معمولاً گیاهان را در مرکز میز ناهارخوری قرار می‌دهند و این مرکزیت می‌تواند سبب کامل تر شدن دکور فضایی کوچک و ساکن همانند ناهارخوری‌ شود.
از بونسای در فضاهای کم توجه تر نیز میتوان استفاده کرد ‌. یکی از بهترین انتخاب ها برای گیاه بن سای سرویس بهداشتی و حمام می باشد ‌. این گیاه درصد رطوبت بالایی نیاز دارد و اینگونه فضاها نیز می‌تواند این درصد رطوبتی را تامین کند . از طرف دیگر استفاده از این درختچه در یک سرویس بهداشتی نیز کاری کاملاً هوشمندانه میباشد . البته در تمامی سبکهای طراحی سرویس بهداشتی ، نمی‌توان از بونسای استفاده کرد؛ بهتر است برای این کار فضاهایی مینیمال و مدرن تر را در نظر گرفت . بگیاه بونسای را می توان در کنار سایر لوازم سرویس بهداشتی و اگر فضایی بزرگ در سرویس بهداشتی خود دارید می‌توانید از آن به عنوان عنصر دکوراتیو و اصلی در سرویس بهداشتی خود استفاده کنید و آن را بر روی یک پایه مشخص‌تر قرار دهید .
استفاده از بونسای ها تنها به داخل خانه محدود نمی شود . می‌توان از آن در فضاهای باز خانه استفاده کرد ‌. بونسای ها شاید درختچه های کوچک باشد اما این درختچه های کوچک را می‌توان در فضاهایی از خانه که حالتی نه کاملا باز و نه کاملا بسته دارند ،همانند تراس قرار داد و با استفاده از آن این فضاها را نیز زیباتر کرد ‌. درختچه بونسای را میتوان بر روی میز داخل تراس قرار داد و در یک بعد از ظهر زیبا در کنار آن به نوشیدن چای پرداخت . بونسای گیاهی زیبا و پرکاربرد است می توان با استفاده از آن تحول زیادی در فضاهای مختلف خانه ایجاد کرد ‌. فراموش نکنید که این گیاه شرایط زیست خاص خود را دارد و علاوه بر تأثیر زیبایش به شرایط محیطی اش نیز باید توجه کرد .چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید