نقشه خانه 100 متری دوبلکس و نکاتی کاربردی و عملی درباره آن

چیدو پلاس 11 تیر 1401 ،

در متن هایی که با موضوع نقشه و پلان خانه های دوبلکس در سایت چیدوپلاس وجود دارد، به بررسی خانه هایی با متراژ 200، 150؛ 120 و 70 متر پرداخته شد. در این متن نیز به موضوع بهترین نقشه و پلان برای یک خانه یا ویلای 100 متری دوبلکس می پردازیم و نکاتی که منجر به افزایش کارایی و بهتر شدن فضا می شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد. هنگامی که متراژ خانه کم می شود هم در طراحی نقشه و هم در چیدمان و دکوراسیون باید به دنبال راهکارهایی بود تا از تمامی امکانات در دسترس به خوبی استفاده گردد و فضایی بزرگ تر برای زندگی فراهم گردد. این متن به سوالات زیر پاسخ خواهد داد:

 • نقشه خانه 100 متری دوبلکس به چه نحوی طراحی می شود؟
 • نکات مهم در طراحی نقشه ویلا دوبلکس 100 متری چه مواردی هستند؟
 • به چه ترتیب می توان خانه 100 متری را بزرگ تر و کاربردی تر طراحی کرد؟

اگر قصد ساخت ویلای 100 متری را دارید و به دنبال بهترین پلان و نقشه برای آن هستید، در این متن همراه ما باشید.

نقشه خانه 100 متری دوبلکس به چه نحوی طراحی می شود؟

هنگامی که شما طرح دوبلکس را برای خانه تان انتخاب می کنید، یعنی به دنبال فضای بیشتر در متراژ 100 متر هستید. نقشه ویلا دوبلکس 100 متری را به نحوی می توان طراحی کرد که سه اتاق خواب به همراه یک نشیمن اختصاصی در بالا و یک سالن و آشپزخانه بزرگ در پایین فراهم گردد. البته اگر بخواهید می توانید یک اتاق خواب هم در طبقه پایین داشته باشید. در طراحی نقشه خانه 100 متری دوبلکس باید به جای انتخاب فضاهای کوچک و متعدد، فضاهای بزرگ و کلی تری داشته باشیم. برای مثال اگر در نقشه ویلا های بزرگ در طبقه همکف، سالن پذیرایی و بخش ناهار خوری جدا از هم بودند، در ویلا های کوچک تر حدود 100 متر و پایین تر، نشیمن و پذیرایی و ناهار خوری به صورت یکپارچه ساخته می شوند.

نکات مهم در طراحی نقشه ویلا دوبلکس 100 متری

 • در طراحی پلان ویلای 100 متری محل مناسب قرار گیری پنجره ها اهمیت فوق العاده ای دارند؛ در ساخت ویلا پنجره هایی با ابعاد کوچک را فراموش کنید و از پنجره های بزرگ سرتاسری با شیشه های یک دست استفاده نمایید. هر چه تعداد و ابعاد پنجره ها بزرگ تر باشد، خانه روشن و تر، دل باز تر و در نتیجه بزرگ تر به نظر می رسد.
 • در قسمت هایی از خانه که امکان حذف دیوار وجود دارد، این کار را انجام دهید تا سالنی بزرگ تر داشته باشید. دیوار آشپزخانه بهترین نمونه است. تا جای ممکن فضاهای پِرت نظیر راهرو را نیز از نقشه حذف کنید.
 • پله های دوبلکس را به ساده ترین شکل ممکن انتخاب نمایید و تا جای ممکن ابعاد راه پله را در نقشه کم در نظر بگیرید.
 • در هنگام طراحی نقشه دوبلکس 100 متری تقسیم بندی هر بخش را به شکل ساده و مشخصی انجام دهید. برای مثال فرم راه پله خطی و مستقیم فضای کمتری را در مقایسه با فرم پله های گرد اشغال می کند. یا از تقسیم بندی فضا به شکل فرم های هندسی مثلثی و چند گوشه خودداری کنید.
 • از فضاهای بی استفاده مانده به طور خلاقانه و هوشمندانه ای استفاده نمایید. فضاهایی مانند زیر پله های دوبلکس به عنوان انباری قابل استفاده هستند.
 • در یک ویلا بزرگ تر بودن متراژ و ابعاد سالن و نشیمن مهم تر از ابعاد آشپزخانه است. زیرا حضور شما در آشپزخانه ویلا و در سفر کمتر از زمانی است که شما در خانه مسکونی خودتان از آشپزخانه استفاده می کنید، بنابراین می توانید متراژ آشپزخانه خود را کمتر کنید و به فضای نشیمن خود بیافزایید.
 • محل قرار گیری تراس نیز مورد مهم دیگری است که در طراحی نقشه دوبلکس ۱۰۰ متری باید به آن توجه کرد. اگر تراس را به طبقه بالا منتقل کنید، بخشی از فضای این طبقه کم خواهد شد اما به خاطر ویژگی های مثبتی که وجود تراس در ویلا ایجاد می کند، این موضوع اصلا جای نگرانی نخواهد داشت.

در طراحی نقشه ویلا دوبلکس 100 متری چه مواردی را باید مد نظر قرار داد؟

نقشه ساختمان مهم ترین بخش در ساخت و طراحی یک خانه یا ویلا محسوب می شود اما متاسفانه در کشور ما بهای لازم به آن داده نمی شود، یکی از باورهای اشتباه در بین مردم این است که بدون در نظر گرفتن شرایط سعی می کنند از نقشه های آماده و به نوعی نقشه های آلبومی استفاده کنند. در حالی که طراحی نقشه بحث بسیار تخصصی است و نیاز به بررسی موقعیت مکانی زمین، شرایط اقلیم، خاسته های ساکنین، هزینه های ساخت و… دارد.

قبل از هر چیز باید مشخص کنید که چه سبکی از طراحی به سلیقه ی شما نزدیک تر است، انتخاب این مورد بر روی تمامی آیتم ها تاثیرگذار است، سبک مدرن و کلاسیک دو سبک پرطرفدار و اصلی هستند که اصول و ویژگی هایشان در نقطه مقابل یکدیگر قرار دارد.

به چه ترتیب می توان طراحی نقشه خانه 100 متری دوبلکس را انجام داد تا فضا بزرگ تر به نظر برسد؟

در بحث دکوراسیون داخلی همواره پیشنهاد می شود که در این متراژها از رنگ های گرم و روشن برای دیوار ها، مبلمان و دیگر بخش ها استفاده شود. در موضوع طراحی ویلا دوبلکس ۱۰۰ متری نیز اولیت با استفاده درست از فضای در اختیار است. برای این کار می توان ترفند هایی را به کار برد.

 • استفاده از پنجره های بزرگ و تعبیه آنها در بخش هایی از خانه که از نور روز به خوبی بهره مند شوید
 • بهینه کردن ابعاد راه پله و جانمایی درست آن
 • مشترک کردن فضای سرویس بهداشتی و حمام
 • حذف بخش های غیر ضروری مانند لابی یا کفش کن، اتاق تلویزیون، اتاق لباس و یا اتاق لباسشویی (در ویلاهای بزرگ تر این بخش ها وجود دارند)
 • حذف دیوار های غیر ضروری
 • طراحی نقشه به گونه ای که راهرو و فضای پِرت کمتری ایجاد شود

 

 

در این نقشه دوبلکس 100 متری که مشاهده می فرمایید طبقه همکف شامل آشپزخانه، نشیمن و پذیرایی است و طبقه اول نیز دارای دو اتاق خواب و سرویس بهداشتی است. این نقشه خانه 100 متری دوبلکس بسیار ساده و شیک بوده و می توان به خوبی از آن ایده گرفت.

 

 

در این تصویر نیز همانند مورد قبل دو اتاق خواب و یک سرویس بهداشتی و حمام در طبقه اول ویلا طراحی شده و طبقه همکف نیز دارای آشپزخانه و سالن و سرویس بهداشتی است. به دلیل متراژ کم، از پله های ساده و مستقیم استفاده شده تا فضای کمتری از محیط اشغال شود.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

مراحل ساخت استخر در ویلا و همه نکات مربوط به آن

چطور یک نمای چوبی عالی برای ویلا داشته باشیم؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<