نقشه خانه دوبلکس 120 متری و ارائه مهم ترین نکات درباره آن

چیدو پلاس 10 تیر 1401 ،

یک خانه 120 متری یک طبقه اگر با نقشه ای معمولی و متوسط طراحی و ساخته شود می تواند دارای 2 اتاق خواب باشد. اگر این خانه با نقشه ای عالی ساخته شود وجود 3 اتاق خواب کوچک نیز در آن دور از نظر نخواهد بود. حال اگر این خانه به صورت دوبلکس ساخته شود، حداقل سه اتاق خواب بزرگ و دل باز خواهد داشت. البته اگر تعداد اتاق بیش از سه عدد مد نظر بود، می توان با ترفند هایی تعداد اتاق خواب را افزایش داد. اگر قصد ساخت خانه دوبلکس 120 متری را دارید این متن را حتما بخوانید و از نکات کاربردی آن استفاده نمایید. در این متن به موارد زیر پرداخته خواهد شد:

  • مزیت نقشه خانه دوبلکس 120 متری نسبت به خانه یک طبقه با متراژ مشابه چیست؟
  • نقشه خانه دوبلکس 120 متری شامل چه بخش هایی است و هر بخش به چه صورت جایگذاری می شوند؟
  • در طراحی پلان ویلایی دوبلکس 120 متری چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

مزیت نقشه خانه دوبلکس 120 متری نسبت به خانه یک طبقه با متراژ مشابه چیست؟

باید گفت بزرگ ترین مزیت این کار در آن است که شما در یک خانه دوبلکس فضای کاربردی بیشتری در اختیار دارید. سالن پذیرایی و نشیمن بزرگ تر، آشپزخانه دل باز تر، اتاق های بزرگ تر و بیشتر و تعداد سرویس های بهداشتی بیشتر. در واقع شما با اضافه کردن یک طبقه یا یک نیم طبقه می توانید فضای مورد استفاده تان را 1.5 برابر کنید. با اینکه این کار با هزینه هایی همراه است اما برای افرادی که خانواده پر جمعیت و یا تعداد مهمانان بیشتری دارند، کاملا به صرفه خواهد بود.

نقشه خانه دوبلکس 120 متری شامل چه بخش هایی است و هر بخش به چه صورت جایگذاری می شود؟

پلان ویلایی دوبلکس 120 متری به مانند سایر خانه ها دارای اتاق خواب، آشپزخانه، سالن پذیرایی (به همراه نشیمن و یا ناهارخوری)، سرویس بهداشتی و حمام، راه پله دوبلکس و تراس خواهد بود. در این میان ممکن است دوست داشته باشید لابی، لاندری و اتاق تلویزیون را هم اضافه کنید. در این صورت باید کمی از متراژ سایر قسمت ها کم کنید. در طراحی نقشه خانه دوبلکس 120 متری می توان سه عدد اتاق خواب در طبقه بالا در نظر گرفت. اگر متراژ اتاق خواب ها را کوچک تر در نظر بگیرید حتی وجود 4 اتاق خواب نیز امکان پذیر خواهد بود البته این کار زیاد منطقی به نظر نمی رسد. در فضای طبقه بالا به غیر از اتاق ها به یک سرویس بهداشتی و یک حمام نیز احتیاج است. همچنین فضایی کوچک به عنوان نشیمن، طبقه بالای خانه دوبلکس را بهتر و کاربردی تر می کند. در پلان ویلایی دوبلکس 120 متری به دلیل محدود بودن متراژ برای طبقه بالا نمی توان آشپزخانه مینی و یا اتاق جداگانه ای برای تلویزیون در نظر گرفت. البته که وجود این دو بخش نیز زیاد ضروری به نظر نمی رسد. مجموع متراژ طبقه بالا در حدود 90 متر مربع خواهد بود. اما در طبقه همکف یا اول خانه نیز باید آشپزخانه و سالن به همراه یک سرویس بهداشتی طراحی و ساخته شود. در نقشه خانه دوبلکس 120 متری می توان سالنی بزرگ و یک آشپزخانه دل باز با کابینت های فراوان داشت. متراژ سرویس بهداشتی نیز در حدود 7 تا 8 متر مربع است. در فضای طبقه اول و همچنین همکف باید در حدود 10 متر مربع را به راه پله اختصاص داد و می توان از زیر این پله ها به عنوان انباری استفاده نمود.

محل قرار گیری هر بخش در نقشه خانه دوبلکس 120 متری چگونه خواهد بود؟

در طبقه همکف معمولا سعی می شود تا سالن در قسمتی واقع شود که در طول روز بیشترین نور را از پنجره ها دریافت کند. به همین دلیل بخش شرقی و جنوبی ساختمان به سالن پذیرایی و نشیمن اختصاص می یابد. در مورد آشپزخانه نیز باید گفت به دلیل آنکه نیاز به نور خاصی ندارد و با نور های مصنوعی هم روشن می شود، یک پنجره کوچک تر برایش کافی خواهد بود. البته بسته به محلی که خانه یا ویلا در آن ساخته می شود، باید تا جای ممکن سعی گردد از پنجره های بزرگ و نورگیر در آن استفاده شود. درباره سرویس بهداشتی نیز باید گفت که نزدیک درب ورودی بهترین محل برای سرویس بهداشتی خواهد بود. اما این یک قانون نیست و معمولا بخش هایی که یک فضای اضافه یا به جا مانده از تقسیم بندی های مختلف است، به منظور ساخت سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. در طبقه اول نیز بسته به تعداد اتاق خواب ها محل قرار گیری آنها مشخص می شود. تا جای ممکن اتاق خواب ها نیز باید در سمتی ساخته شوند که پنجره های نورگیر داشته باشند. سرویس بهداشتی و حمام نیز به مانند طبقه همکف در بخش عمومی تر سالن ساخته خواهد شد.

 

 

در این نقشه طبقه بالا دارای یک اتاق خواب مستر و دو اتاق خواب کوچک تر است. همچنین یک سرویس بهداشتی نیز در این طبقه وجود دارد. در طبقه همکف نیز فضاهای نهارخوری، سالن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام واقع شده است.

در طراحی پلان ویلایی دوبلکس 120 متری چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

  • تراس به عنوان بخش لازم ویلا در طبقه همکف یا طبقه اول ساخته می شود. در نقشه ویلای دوبلکس ۱۲۰ متری شما می توانید بر حسب سلیقه و الزاماتی که دارید، تراس را بالا و یا پایین ویلای خود بسازید. پیشنهاد می شود اگر تراس را در طبقه اول در نظر بگیرید، می توانید از فضای سبز محوطه و حیاط ویلای تان استفاده کنید اما در غیر این صورت با جانمایی تراس در طبقه دوم از دیدن مناظر دور دست تر لذت ببرید.
  • پلان ویلایی دوبلکس 120 متری به شما این امکان را می دهد تا از فضایی متوسط و یا نسبتا بزرگ بهره ببرید. شما در چنین خانه ای سالنی با ابعاد مناسب دارید که می توانید در آن از مبلمان و میز ناهار خوری حدودا 12 نفره نیز استفاده کنید.
  • برای افزایش کاربری خود از فضا بهتر است از کوچک ترین قسمت ها نیز استفاده نمایید. برای مثال و همانطور که گفته شد زیر پله های دوبلکس را به عنوان انباری استفاده کنید. بسته به ابعاد این فضا، می توانید زیر پله ها را به فضای سرویس بهداشتی هم اضافه کنید و متراژ سرویس بهداشتی تان را بزرگ تر نمایید.
  • پیشنهاد می شود یک اتاق کوچک (در حدود 9 متر) در طبقه همکف داشته باشید و آن را برای مواقعی بگذارید که بچه کوچک یا فرد سالمندی مهمان شماست و امکان بالا رفتن از پله ها را ندارد. از کمد دیواری این اتاق برای قرار دادن رخت خواب ها، جارو برقی، وسایل پذیرایی و غیره نیز می توانید استفاده کنید.

 

 

در این تصویر پلان سه بعدی طبقه همکف دارای سالن، آشپزخانه، لاندری روم و سرویس بهداشتی بوده و طبقه اول نیز شامل سه اتاق خواب، دو سرویس بهداشتی و حمام و یک اتاق لباس است.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

معرفی مدل ها و ویژگی های پله شیشه ای دوبلکسچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<