پلان ویلایی دوبلکس 200 متری و نکات کاربردی مربوط به آن

چیدو پلاس 08 تیر 1401 ،

یک زیربنای 200 متری فضایی نسبتا بزرگ برای طراحی یک نقشه و پلان عالی و ساخت خانه یا ویلایی دوبلکس دلباز، شیک و زیبا است. ویلایی 200 متری به گونه ای طراحی می شود که هم فضای سالن یا نشیمن بزرگ و وسیع باشد و هم تعداد و ابعاد اتاق خواب ها بیشتر شود. به این ترتیب برای کسانی که خانواده پر جمعیتی دارند و یا مهمان های زیادی در خانه یا ویلای شان رفت و آمد می کند، فضای کافی وجود خواهد داشت. این متن به موضوع نقشه خانه دوبلکس 200 متری می پردازد و تمام نکات مهم پیرامون طراحی و ساخت چنین خانه ای را بررسی می کند. در این متن خواهید خواند:

 • نکات مهم درباره طراحی پلان ویلایی دوبلکس 200 متری
 • نکات مهم پیرامون طراحی نقشه ساختمان مسکونی 200 متری دوبلکس
 • پلان ویلایی دوبلکس 200 متری شامل چه مواردی است و وضعیت قرار گیری آنها به چه صورت است؟

به دلیل آنکه طراحی و ساخت یک ویلا تفاوت هایی با ساختمان مسکونی دارد، نکات مربوط به هر کدام از آنها به صورت جداگانه آورده شده است. البته تشابهاتی نیز در این نکات خواهید دید.

نکات مهم پیرامون طراحی نقشه ساختمان مسکونی 200 متری دوبلکس

همانطور که گفته شد 200 متر فضای بزرگی را در اختیار شما قرار می دهد که امکان اجرای پلان های مختلف را در آن خواهید داشت؛ اما رعایت برخی مسایل کمک می کند تا این پلان بهتر و حرفه ای تر شود و میزان و کیفیت فضاهای کاربردی افزایش یابد. در طراحی پلان ویلایی دوبلکس معمولا اتاق خواب ها را در طبقه دوم جایگذاری می کنند و فضاهای عمومی نظیر آشپزخانه و سالن را در طبقه اول قرار می دهند. همچنین می توانید یک اتاق خواب را نیز در طبقه اول بگذارید تا برای افرادی که احتمالا بالا رفتن مداوم از طبقات برای شان سخت است، شرایط بهتری را فراهم نمایید. در واقع فضای 200 متر مربعی این امکان را به شما خواهد داد که به راحتی یک اتاق خواب بزرگ را در طبقه اول داشته باشید.

نکته مهم دیگر درباره طراحی نقشه خانه ویلایی 200 متری دوبلکس موضوع مربوط به پنجره ها است. در ویلا ها هر چه پنجره ها بیشتر و با ابعاد بزرگ تری ساخته شوند، بهتر است. زیرا هم خانه روشن تر می شود و هم امکان تماشای مناظر بیرون از درون خانه بهتر میسر خواهد شد. بنابراین حتی اگر متراژ خانه تان کمتر از 200 متر هم باشد، باز هم تعبیه پنجره های یک سره و بزرگ را فراموش نکنید. موضوع دیگر آنکه برای هر دو طبقه پنجره های کافی را در نظر بگیرید. حتی می توانید بخش بزرگی از دیوار نمای مربوط به طبقه بالا را به کلی شیشه ای کنید تا هم نمای ویلای تان مدرن و متفاوت شود و هم امکان تماشای بیرون و ورود نور به داخل طبقه بالای ویلا بیشتر فراهم گردد.

وجود تراس نیز می تواند جلوه بی نظیری به ویلای شما ببخشد. یک خانه 200 متری امکان اجرای متراژ بزرگی را به عنوان تراس به شما خواهد داد و این یعنی می توانید فضایی جذاب و دل باز برای گذراندن ساعاتی لذت بخش در فضای باز و استفاده از هوای عالی را داشته باشید. قرار دادن یک دست میز و صندلی و مبلمان در تراس و برگزاری دورهمی های دوستانه و فامیلی در آن بسیار لذت بخش خواهد بود. درباره سقف خانه ویلایی نیز باید گفت که انواع سقف های شیروانی برای ویلاهای شمال کشور و سقف های فلت و مدرن برای خانه ها و ویلاهایی که در نقاط کم بارش تر ساخته می شود، وجود دارد.

نکات مهم درباره طراحی پلان ویلایی دوبلکس 200 متری

هنگامی که شما برای خانه مسکونی خود به دنبال طراحی نقشه هستید، در موارد اندکی اوضاع با ویلای خارج از شهر، فرق خواهد کرد. برای مثال در طراحی ویلایی دوبلکس 200 متری در خارج از شهر، دست شما برای محل قرار گیری پنجره ها باز تر است. اگر ویلای تان در محلی قرار دارد که از اطراف کاملا باز است، شاید بخواهید هر چهار طرف خانه پنجره داشته باشید. اما در یک ساختمان مسکونی این شرایط وجود ندارد. در طراحی نقشه ساختمان مسکونی 200 متری دوبلکس درست همانند مواردی که درباره ویلا گفته شد، می توانید یک اتاق خواب را در طبقه همکف (یا اول) و اتاق خواب های دیگر را در طبقه بالا در نظر بگیرید. متراژ 200 متر این اجازه را به شما می دهد تا ابعاد اتاق خواب ها را بزرگ تر بگیرید. برای مثال می توانید 3 اتاق خواب بزرگ در طبقه بالا داشته باشید. البته تعداد اتاق خواب ها بستگی به تعداد افرادی که در خانه زندگی می کنند، دارد.

در پلان دوبلکس 200 متری ممکن است مواردی مانند اتاق بازی، اتاق سینما، فضای بار، سونا و سایر امکانات تفریحی نیز در نظر کرفته شود.

پلان ویلایی دوبلکس 200 متری شامل چه مواردی است و وضعیت قرار گیری آنها به چه صورت است؟

 • اتاق خواب ها: اولین نکته مهم در طراحی نقشه خانه دوبلکس 200 متری آن است که به تعداد اتاق خواب ها توجه کنید. شما می توانید فضای طبقه بالای خانه را به اتاق خواب ها اختصاص دهید و چندین اتاق خواب 12 متری را در آن طراحی کنید. متراژ اتاق خواب ها بستگی به افراد و نوع کاربری شان دارد. می توانید یکی از اتاق خواب ها را بزرگ تر و باقی آنها را کوچک تر طراحی کنید. پلان ویلایی دوبلکس 200 متری با چند اتاق خواب کمک می کند تا هنگامی که از مهمانان پذیرایی می کنید، هر مهمان اتاق جداگانه ای داشته باشد.
 • آشپزخانه: مساحت کلی که برای آشپزخانه باید در نظر گرفته شود، ده درصد از زیر بنای مفید ویلا است، همچنین جانمایی آشپزخانه نیز در کیفیت طراحی ویلای شما بسیار تاثیر گذار است.
 • سرویس بهداشتی: حتما برای هر دو طبقه سرویس بهداشتی جداگانه طراحی کنید زیرا برای افراد سخت و مشکل خواهد بود که برای استفاده از حمام و سرویس بهداشتی به طبقه دیگر مراجعه کنند.
 • سالن: بهترین بهره برداری ویلا از نور ضلع جنوب میباشد؛ بنابراین سالن پذیرایی و نشیمن در قسمت همکف پلان ویلایی دوبلکس 200 متری در این ضلع طراحی می شود، به این ترتیب افراد ساعات زیادی را در این فضا به نشستن دور هم اختصاص میدهند.
 • تراس و پارکینگ: می توان گفت وجود تراس در نقشه خانه ویلایی 200 متری دوبلکس الزامی است زیرا محلی فوق العاده برای سپری کردن روزهای سفر و لذت بردن از آن را برای تان فراهم می کند. در مورد پارکینگ نیز با توجه به متراژ اصلی زمین در کنار ساختمان می توان محلی را با نصب سایبان مناسب، به عنوان پارکینک در نظر گرفت.

موارد مهم دیگر در طراحی ویلای دوبلکس 

 • ارتفاع سقف : هر چه ارتفاع سقف بلندتر باشد، نور طبیعی بیشتری وارد اتاق خواهد شد. چنین نمایی بدون شک باعث جلب توجه و ایجاد حس مثبت در ساکنین می شود، برای طراحی یک ویلای لوکس اولین پیشنهاد در نظر گرفتن یک سقف بلند است بنابراین به هیچ وجه در ارتفاع سقف ویلای دوبلکس خود خساست به خرج ندهید و تا جایی که قوانین اجازه می دهند، آن را افزایش دهید.
 • جانمایی پله در ساختمان های ویلایی دو طبقه : در ویلاهای دوبلکس طراحی پله های ارتباطی دو طبقه بصورت پله های دکوراتیو یک یا دو طرفه که خود نقش یک المان زیبا را در فضای داخلی ایفا میکند از اهمیت بالایی برخوردار است، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید این مطلب را مطالعه فرمایید.
 • مبلمان کردن پلان ویلا: در این پلان جایگزاری مبلمان در فضاهای داخلی براساس مقیاس و اندازه های کاملا واقعی و استاندارد انجام میگیرد، در واقع این پلان به شما کمک می کند دید واقعی تری نسبت به فضاهای ویلا یا منزل دوبلکس خود داشته باشید.
 • طراحی نمای ویلا : ایجاد تناسب بین سبک طراحی نمای بیرونی ساختمان با طرح داخلی و همینطور رعایت اصول و استانداردها و ضوابط طراحی نما باید به شیوه ای اصولی انجام گیرد.

 

 

تصویر بالا پلان ویلایی دوبلکس 200 متری را مشاهده می کنید که دارای راه پله دوبلکس با طرح گرد و دو طرفه در قسمت شمال است. در طبقه اول نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه، دو سرویس بهداشتی و یک اتاق خواب مهمان قرار دارد و طبقه دوم نیز شامل چهار اتاق خواب، سرویس بهداشتی، نشیمن و اتاق لباس است.

 

 

در این تصویر نیز پلان ویلا در همکف شامل تراس، آشپزخانه و نشیمن و سرویس بهداشتی و اتاق و طبقه بالا نیز دارای اتاق و نشیمن و سرویس بهداشتی است.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

بازسازی ویلا در سال ۱۴۰۱ و همه چیز های مهمی که در این باره باید بدانید

مراحل ساخت استخر در ویلا و همه نکات مربوط به آنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<