چه مدل ظرف هفت سین را برای نوروز امسال انتخاب کنم؟

چیدو پلاس 22 آذر 1400

به ماه ها و روزهای پایانی سال نزدیک می شویم و کم کم باید به فکر چیدمان سفره هفت سین هم باشیم. ظرف هفت سین مناسب و جدید تهیه کنیم و یک سفره متفاوت از سال های قبل بچینیم. این کار لذت فراوانی دارد و تکاپوی آخر سال و رفت و آمد و خرید وسایل مختلف از جمله چیزهایی که برای یک سفره هفت سین عالی به آنها نیاز است، شور و شوق فراوانی را در همه ایجاد می کند. یکی از چیزهایی که باید به آنها توجه شود، ظرف هفت سین است. انواع مختلفی از این ظرف ها با شکل ها و جنس های مختلف وجود دارد که هر کدام شکل و شمایل و ویژگی های منحصر به فردی در سفره هفت سین ایجاد می کنند. در این متن به موضوع انواع ظرف هفت سین و توضیحات و مثال هایی پیرامون هر کدام خواهیم پرداخت. اگر می خواهید امسال یک سفره هفت سین متفاوت و زیبا داشته باشید، این متن را از دست ندهید.

سفره هفت سین شامل چه بخش هایی است؟

همه ما از کودکی تا امروز هر سال سفره هفت سین را دیده ایم و همگی می دانیم که این سفره دارای چه وسایل و بخش هایی است. اما به عنوان مقدمه و یادآوری، و به طور کوتاه و مختصر برای بار دیگر بیان می شود. سفره هفت سین دارای هفت ماده خوراکی یا اشیاء است که با حرف سین آغاز می شود. سبزه، سمنو، سکه، سماق، سیر، سرکه، سیب که بعضی ها به جای یکی از این ها از ساعت استفاده می کنند. به غیر از این هفت سین، آینه، شمع، قرآن یا دیوان حافظ، تنگ ماهی، گل های سنبل و شب بو، گل های بهاری دیگر و غیره بر روی سفره هفت سین گذاشته می شود. برای تمامی این ها باید ظرف مناسبی در نظر داشت و سعی نمود تا در یک سفره همه چیز با یکدیگر ست باشند.

ظرف سفالی برای هفت سین

یکی از انواع مدل های ظرف هفت سین ظرف سفالی است. استفاده از ظرف سفالی برای هفت سین ایده ای جدید محسوب نمی شود و سال ها است که خیلی ها از این مدل ظرف ها استفاده می کنند. اما چیزی که می تواند سفره هفت سین امسال شما را از سال های قبل متمایز کند، استفاده از ظرف های سفالی جدید است که با طرح ها و شکل های به روز ساخته می شوند. خیلی از ظرف های سفالی سفره هفت سین که در گذشته استفاده می شدند امروزه مورد پسند جوان تر ها نیستند و سلیقه ها تغییر پیدا کرده است. بنابراین انواع و مدل های جدیدی از این ظروف سفالی که دارای رنگ ها و طرح های مختلف هستند، در بازار موجود است. خیلی از این ظروف دارای طرح های جدیدی هستند که بر روی آنها چاپ شده است و یا آنکه با دست بر روی آنها نقاشی شده اند. ارزش این ظروف علاوه بر قیمت مادی آنها به دلیل دست ساز بودن شان است.

شما می توانید یک طرح به خصوص را انتخاب کنید و تمامی ظروف مورد نیاز تان برای سفره هفت سین را از همان طرح تهیه کنید. مثلا طرحی که با فصل بهار هم خوانی دارد و یا هر طرح دیگری که با سلیقه شما جور در می آید. حتی می توان چند ظرف با طرح های مختلف را انتخاب کرد. البته ظرف هایی که در یک چیز (مثلا رنگ یا فرم) مشابه باشند. حتی آینه و شمعدان ها را نیز می توان با این ظروف به صورت ست تهیه کرد و یک سفره هفت سین جدید و جذاب و امروزی تهیه نمود.

ظرف مسی برای هفت سین

یکی دیگر از انواع مدل های ظرف هفت سین ظرف مسی است. ظرف های مسی که جزو صنایع دستی ایرانی هستند کاربرد خوبی در سفره هفت سین خواهند داشت. این ظرف ها معمولا به صورت چند تایی و درست برای همین کاربرد به فروش می رسند. بعضی از آنها دارای یک سینی هستند که کاسه ها و بشقاب های مسی بر روی آن سینی قرار می گیرند و یک هفت سین کوچک و جمع و جور را به وجود می آورند. استفاده از ظرف مسی برای هفت سین با مفهوم سنتی و باستانی بودن این رویداد، یعنی نوروز، هم خوانی و تشابه فراوانی دارد و اگر فکر می کنید که باید به این رسوم به بهترین شکل پایبند بود، یک پیشنهاد خوب به کار بردن ظرف مسی برای هفت سین است.

ظرف هفت سین شیشه ای

شیشه و بلور هم به عنوان ظرف هفت سین بسیار پر طرفدار هستند. مخصوصا برای آنکه این ظروف شکل و شمایلی مدرن دارند و برای جوان تر ها که به سبک های چیدمانی مدرن توجه بیشتری نشان می دهند، مناسب است. ظرف هفت سین شیشه ای و بلور بر روی سفره ای که با گل های طبیعی تزیین شده است و بر روی آن شمع و شمعدان و ریسه های نوری گذاشته شده، بسیار جذاب خواهد بود. اگر سفره هفت سین خود را با ظرف های شیشه ای در جایی بر پا کنید که نور خورشید بهاری بر روی آن بتابد، این سفره از زیبایی و دل فریب بودن چیزی کم نخواهد داشت. همه چیز از انواع ظرف هفت سین تا آینه و شمعدان و ظرف ماهی هفت سین می تواند از جنس بلور و شیشه انتخاب گردد.

ظرف هفت سین
ظرف هفت سین
ظرف هفت سین
ظرف هفت سین
ظرف هفت سین
ظرف هفت سین

ظرف ماهی هفت سین

با اینکه چند سالی است موضوع وجود ماهی زنده بر روی سفره هفت سین و بحث های مربوط به حمایت از حیوانات پر رنگ شده است، و خیلی از حامیان محیط زیست مخالف وجود ماهی قرمز زنده بر روی سفره هفت سین هستند، اما هنوز هم خیلی ها سفره هفت سین را بدون ماهی تصور نمی کنند. ظرف ماهی هفت سین یا همان تنگ ماهی بهتر است شیشه ای انتخاب گردد تا ماهی زیبای درون آن به خوبی دیده شود. همچنین برای آنکه ماهی هم زندگی راحت تری در خانه شما داشته باشد، تا جایی که می توانید ظرف ماهی هفت سین را بزرگ انتخاب کنید و در آن گیاهان و سنگ ریزه ها و صدف هایی قرار دهید تا ماهی از آنها تغذیه کنید. اگر یک سفره هفت سین بزرگ بر روی میز چیده اید، از حوض های کوچکی که برای ماهی ساخته شده اند و معمولا جنس چینی و سفالی دارند استفاده کنید و آن را با گیاهان و سنگ هایی تزیین نمایید.

ست هفت سین

همیشه توصیه می شود که از ست برای چیدمان سفره هفت سین استفاده کنید. به این معنی که تا جای ممکن سعی کنید تمامی ظروفی که در این سفره استفاده می شود، با همدیگر شبیه و در یک تم باشند. حتی می توانید یک تم رنگی را برای آن در نظر بگیرید. مثلا تم رنگی سفید، طلایی، نقره ای، آبی فیروزه ای و رنگ های دیگر که مورد علاقه تان است. ست هفت سین را بر اساس جنس ظروف هم می توان انتخاب کرد. مثلا ست هفت سین سفالی، ست هفت سین شیشه ای و بلور، ست هفت سین فلزی و غیره. انتخاب هر کدام از آنها بسته به سلیقه شما و همینطور سبک چیدمان خانه تان دارد. مثلا کسانی که سبک دکوراسیون خانه شان کلاسیک و سنتی است، بیشتر به سمت خرید ست هفت سین سفالی می روند و کسانی که سبک مدرن را برای خانه انتخاب کرده اند، ست های فلزی یا شیشه ای را بیشتر دوست دارند.

ظرف هفت سین
ظرف هفت سین
ظرف هفت سین
ظرف هفت سین
ظرف هفت سین
ظرف هفت سین

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

درست کردن یک سفره هفت سین متفاوت با چوب بستنی

هفت شین یا هفت سین؟ کدام یک را برای سفره امسال بچینیم؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<