ویدیو: زیباترین هفت سین هایی که در اینستاگرام دیده اید

چیدوپلاس 05 اسفند 1396 ، ،

همان طور که در مطالب قبلی اشاره کردیم چیدمان مناسبتی در دکوراسیون از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند در روزهای خاص سال، مثل شب یلدا، ولنتاین و غیره، و یا با شروع فصل ها مانند دکور پاییزی یا بهاری و غیره اجرا شود. عید نوروز نیز یکی از زیباترین مراسم و بزرگ ترین جشن ها در بین ایرانی ها است که با آمدنش حال و هوای خانه را به کلی تغییر می دهد. در این روز با چیدن سفره هفت سین، آغاز سال نو و زندگی دوباره در طبیعت را جشن می گیرند. برای چیدن سفره هفت سین، قبل از هر چیز باید جزئیات سفره را بدانید. سفره هفت سین شامل یک سری محتویات کلی است که میان بیشتر اقوام و فرهنگ های ایرانی مشترک است و ملزومات جزیی که ممکن است تفاوت های کوچکی را میان سفره های مختلف ایجاد کند.

در ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید سفره تان سنتی یا مدرن باشد؟

بر اساس چیدمان خانه تان انتخاب کنید که می خواهید یک سفره هفت سین مدرن داشته باشید یا کلاسیک و سنتی. معمولا کسانی که سبک چیدمان منزل شان کلاسیتک است، به سراغ وسایلی برای چیدن سفره هفت سین می روند که همان حال و هوا را داشته باشد. برای مثال از پارچه های ترمه و یا قلم کاری برای سفره و رو میزی و از ظروف سفالی یا مسی برای وسایل درون آن استفاده می کنند. در چیدمان های مدرن تور های رنگی و یا پارچه های دانتل یا تور به کار می برند. در این حالت بهتر است پارچه ها را بزرگ تر انتخاب کرده و آن را کمی چین بدهید تا وقتی اجزای سفره را روی آن می چینید ظروف در آن فرو بروند، در این حالت حجمی از تور اطراف ظروف را می گیرد. در چیدمان مدرن، بیشتر از ظروف شیشه ای و گیلاس ها و ظروف فلزی نقره ای یا طلایی استفاده می گردد. ابعاد و اندازه ظروف مورد استفاده نیز به سبک چیدمان سفره بستگی دارد. معمولا کسانی که با سبک های مدرن و امروزی سفره هفت سین می چینند سعی می کند از ظروف ساده، کوچک و جمع و جور استفاده کنند و در مدل های سنتی از ظرف هایی بزرگ تر و پر کار تر استفاده می شود.

از چه رنگی برای رومیزی سفره هفت سین استفاده شود؟

موضوع رنگ رو میزی و تم رنگی سفره هفت سین بسیار پر اهمیت است و تاثیر فوق العاده ای بر نمای این سفره دارد. رنگ پارچه رو میزی سفره هفت سین بهتر است بر اساس تم رنگی چیدمان خانه انتخاب گردد. برای مثال در خانه ای با چیدمان کلاسیک که از رنگ های کرم و طلایی و قهوه ای در چیدمان مبلمان، پرده ها و دیوار ها استفاده شده، استفاده از یک رومیزی با رنگ های شاد مانند زرد و بنفش و غیره اصلا منظره جالبی را به وجود نمی آورد. اما استفاده از یک پارچه کرم و طلایی که دارای اکلیل های طلایی و براق است، پیشنهاد خوبی خواهد بود. همچنین در خانه ای مدرن با چیدمان مثلا به رنگ طوسی و صورتی، برای سفره هفت سین می توان از یک رو میزی ساده یا طرح دار سفید و صورتی استفاده نمود.

رومیزی دو تایی در سفره هفت سین

درباره بحث رو میزی موضوع یک یا دو تا بودن رو میزی هم مهم است. اگر می خواهید یک سفره هفت سین ساده و خودمانی و جمع و جور داشته باشید، می توانید از یک لایه پارچه به عنوان رو میزی استفاده کنید. حتی اگر چیدمان مدرنی دارید، می توانید بخش رومیزی را حذف کنید و وسایل سفره هفت سین را بر روی سطح شیشه ای بچینید. اما چنانچه به موضوع رو میزی اهمیت می دهید و می خواهید یک سفره هفت سین عالی و تمام و کمال داشته باشید، به رومیزی های دو تایی هم فکر کنید. برای این کار باید دو رنگ و یا دو طرح پارچه که با هم هماهنگی خوبی را دارند، انتخاب کنید. برای مثال یک پارچه به رنگ صورتی بسیار روشن و پارچه ای دیگر با طرح گل های رز به رنگ صورتی و زمینه ای سفید. این دو رو میزی را با مدل و فرمی خاص، به گونه ای که هر دو پارچه به خوبی دیده شوند، بر روی میز مورد نظر تان پهن کنید. یا در ایده ای دیگر می توانید یک پارچه حریر یا ساتن کرم یا شیری را به همراه یک رو میزی طلایی رنگ با هم استفاده کنید و با فرم دادن و چین و چروک دادن به بعضی از قسمت های آن یک رو میزی جذاب و رسمی برای سفره هفت سین خانه تان ایجاد نمایید.

استفاده از تور و حریر در رو میزی

یکی از راه هایی که بتوانید یک سفره هفت سین خاص و جذاب و رویایی داشته باشید آن است که از تور و حریر در آن استفاده نمایید. به این ترتیب که یک رو میزی پارچه ای ساده و تک رنگ را بر روی میز پهن کنید و بر روی آن یک حریر یا تور ساده یا براق بیاندازید و بعضی از قسمت های آن را چین و چروک داده و دنباله آن را نیز از میز آویزان کنید. وجود تور و حریر بر روی میز سفره هفت سین باعث می شود تا فضایی دوست داشتنی و رویا گونه خلق شود.

انتخاب و یا ایجاد یک سطح مناسب برای چیدن سفره هفت سین

معمولا سفره هفت سین بر روی میز پذیرایی یا میز نهارخوری چیده می شود. البته محل مناسب برای چیدن سفره هفت سین بستگی به فرم و اندازه خانه تان هم دارد. اگر خانه بزرگی دارید و جا برای قرار دادن یک میز ویژه برای سفره هفت سین وجود دارد، یک میز کوچک دایره ای یا مربعی شکل را مخصوص این کار در نظر بگیرید و سفره هفت سین را بر روی آن بچینید. همچنین شما می توانید از چند میز پایه کوتاه با ارتفاع های مختلف نیز استفاده کنید و بخشی از ظروف و اجزای سفره را روی سطح بالاتر و ما بقی را روی سطح پایین تر قرار دهید. به این ترتیب شما یه چیدمان با شکل آبشار خواهید داشت و این بسیار زیباست. اما چنانچه خانه تان زیاد بزرگ نیست و می خواهید از فضای محدود خانه استفاده بهینه ای ببرید، می توانید یک سفره هفت سین کوچک و جمع و جور را در جایی مانند یکی از طبقات کتابخانه، روی میز کنسول، طبقه زیر میز تلویزیون، روی یکی از شلف ها یا طبقاتی که به دیوار نصب کرده اید و جاهایی از این دست برپا نمایید. این موضوع هم بدیهی است که اگر جای کوچکی برای سفره هفت سین دارید، می توانید موضوع رو میزی را جدی نگیرید و حتی آن را حذف کنید.

ظروف مورد استفاده بر روی سفره هفت سین

موضوع بسیار مهم دیگر درباره چیدمان سفره هفت سین انتخاب ظروف است. همانگونه که پیش تر هم اشاره شد انتخاب ظروف بر اساس تم رنگی خانه، سبک چیدمان و یا حتی سن افراد خانواده انتخاب می گردد. برای مثال در خانه ای که سن افراد بالاست، انتخاب ظروف قدیمی و کلاسیک محتمل تر به نظر می رسد زیرا افرادی با سن بالا یه وسایلی با سبک و سیاق علاقه بیشتری دارند. اما در خانه ای با وجود جوان تر ها و یا مثلا در خانه یک زوج جوان، از ظروف مدرن تر مانند ظروف شیشه ای و یا ظروف فانتزی استقبال بیشتری می شود. ظروف مختلفی که برای سفره هفت سین مورد استفاده قرار می گیرند شامل ظروف سفالی، ظروف چینی، سرامیکی، ظروف بلور و شیشه ای، ظروف استیل و ظروف مسی هستند. البته ظرف های دیگری که جزو صنایع دستی ایرانی به شمار می روند مانند ظروف خاتم کاری یا مینا کاری هم برای سفره هفت سین طرفداران زیادی دارند.

چه چیزهایی بر روی سفره هفت سین قرار دهیم؟

همانطور که همه می دانند، سفره هفت سین با گذاشتن هفت جزء آغاز شونده با حرف سین تکمیل می شود که این اجزا جنبه نمادین و سمبولیک دارند. بعضی اقلام نیز مانند تخم مرغ رنگی و آینه و شمع نیز جنبه زیبایی داشته و در کنار هفت ماده سین دار قرار می گیرند. همانگونه که گفته شد هر کدام از این مواد به عنوان نماد بر روی سفره هفت سین گذاشته می شوند. برای مثال سفره نمادی از گستردگی است، سیب نماد زیبایی و تندرستی است، سبزه نشانه سرسبزی و شادی است، سکه نماد رزق و روزی است، سنجد نماد عشق و محبت، سمنو نماد قدرت، سماق نشانه ای از صبر و بردباری، سیر نماد سلامتی و دوری از آلودگی، آینه مظهر روشنایی و شمع به تعداد اعضای خانواده برای آرزوی شادی و روشنایی زندگی آنها است. پس بر روی سفره هفت سین تمامی این نماد ها باید قرار داده شوند. در کنار این ها می توان چیزهایی نظیر تخم مرغ رنگی و یا ساعت و گل نیز قرار داد و به زیبا تر شدن سفره هفت سین کمک کرد.

چیدمان وسایل و مواد بر روی سفره هفت سین

حالا که می دانیم چه چیز هایی را باید بر روی سفره هفت سین قرار دهیم، باید به نحوه چیدمان آنها نیز فکر کنیم. مدل چیدمان این مواد بر اساس شکل میز انجام می شود. برای مثال اگر سفره هفت سین را بر روی یک سطح بزرگ مانند میز ناهار خوری چیده اید، فضا برای قرار دادن هر کدام از ظروف و وسایل در اختیار تان هست. با دست باز تری می توانید کار چیدمان را انجام دهید. اما اگر یک میز کوچک در اختیار داشته باشید، مجبورید وسایل و ظروف را به هم نزدیک تر کنید و حتی بعضی از چیزها را فاکتور بگیرید. همچنین باید از هر چیزی به کمترین میزان خود استفاده کنید. مثلا یک عدد سکه، چند عدد سنجد، یک سبزه کوچک و غیره.

چیدمان سفره هفت سین با استفاده گل های طبیعی

یکی از چیزهایی که می تواند تاثیر فوق العاده ای بر روی زیبایی سفره هفت سین شما داشته باشد، وجود گل های طبیعی است. حتی اگر فضای کمی برای سفره هفت سین در اختیار دارید تا جای ممکن سعی کنید چند شاخه گل را در کنار دیگر وسایل بگذارید. اما اگر دست تان درباره فضا باز بود، تا جای ممکن سفره را غرق گل و گیاه نمایید و از معجزه انرژی های مثبت آنها بهره مند شوید. رنگ گل های انتخابی تان را نیز بر اساس تم رنگی سفره هفت سین باشد. برای مثال بر روی یک سفره هفت سین با تم رنگی سفید و شیری و کرم از گل های سفید و صورتی و گلبهی استفاده نمایید. البته هیچ قانونی در این رابطه وجود ندارد و تمامی رنگ های موجود در گل ها زیبا هستند. گل های سنبل و شب بو را هم در سفره هفت سین فراموش نکنید و اجازه دهید عطر و رنگ این گل ها در خانه تان پیچیده و جاری شود. در بهار گل های متنوعی با رنگ های شاد و زیبا به بازار می آیند که زیبا کننده خانه و سفره هفت سین خواهند بود.

استفاده از شمع و نور پردازی سفره هفت سین

علاوه بر گل های طبیعی حتما از شمع با اندازه های مختلف بر روی سفره هفت سین تان استفاده کنید. اگر سفره هفت سین بزرگی دارید می توانید علاوه بر شمع های وارمر کوچک از شمع هایی قطور و یا بلند هم استفاده نمایید. وجود شمعدان های شیشه ای در کنار آینه و دیگر وسایل تصویی بسیار زیبا را خلق می کند. در سفره هفت سین کلاسیک و سنتی قرار دادن شمعدان های لاله که شیشه ای هستند و کریستال هایی بلورین از آنها آویزان است، فضایی به شدت فوق العاده را ایجاد می کنند. اگر سفره هفت سین تان کوچک است باز هم از شمعدان های کوچک و یا حتی شمعدان های دست ساز شیشه ای استفاده نمایید. چیز دیگری که می تواند در زیبا تر شدن سفره هفت سین شما موثر باشد، استفاده از ریسه های نوری است. شما می توانید این ریسه ها را لا به لای ظروف قرار دهید، دور آینه بپیچید، از رو میزی آویزان کنید و در نهایت تمامی قسمت ها سفره هفت سین را با نورهای کوچک و نقطه آن زیبا نمایید.

وجود آینه در سفره هفت سین

همانگونه که گفته شد آینه یکی از اصلی ترین اجزای سفره هفت سین است. بر روی سفره ای که چیدمان می کنید حتا یک آینه تمیز قرار دهید و اجزه دهید نور شمع ها و یا ریسه نوری در اثر انعکاس در آینه بیشتر شود. اگر سفره هفت سین تان بزرگ است در انتخاب اندازه آینه خساست به خرج ندهید و یک آینه بزرگ را به همراه دو شمعدان در دو طرفش بر روی میز بگذارید. اگر سفره هفت سین تان کوچک است، یک آینه ساده با قابی نازک برای آن کافیست. هر چند که می توان با انتخاب آینه ای بزرگ تر به پر نور تر شدن سفره هفت سین تان کمک کنید.

قبل از چیدن سفره هفت سین به موارد زیر توجه کنید:

  • سعی کنید در هر سال دکوری متفاوت نسبت به سال های پیش داشته باشید و برای این کار خلاقیت به خرج دهید. با دیدن تصاویر مختلف در اینترنت می توانید ایده های بیشتر و جدید تری در این رابطه کسب کنید. برای این کار حتما لازم نیست هزینه های زیادی را صرف نمایید و با چند تغییر کوچک می توان بهترین و زیبا ترین سفره هفت سین را بر پا نمود.
  • تجربه های جدید داشته باشید و از اینکه ظروف و وسایل سفره هفت سین تان را تغییر می دهید، نترسید. از رنگ های مختلف برای این کار استفاده نمایید و اجازه دهید رنگ و نور وارد خانه تان شود.
  • یک پالت رنگی انتخاب کنید و سعی کنید همه وسایل در همان تم رنگی باشند. مثلا اگر تم سفره تان آبی و سفید است، به جای سیب قرمز از سیب سبز استفاده کنید. البته به طور کلی پیشنهاد می شود که از تم رنگی گرم و روشن برای سفره هفت سین استفاده شود تا این رنگ های با مفهوم بهار و گرمایی که به جهان بخشیده می شود، هم خوانی داشته باشد. تم رنگی سفید و صورتی، گلبهی، اخرایی، قرمز، سفید و بنفش، کرم و طلایی، و رنگ های دیگری از این دست برای سفره هفت سین بسیار مناسب هستند.
  • اگر می خواهید مواد خوراکی مانند آجیل را هم بر سر سفره قرار دهید به دکور آنها توجه کنید. هر چند که آجیل جزو سفره هفت سین به شمار نمی رود و بودن آن ضروری نیست. اما در صورت دلخواه علاوه بر دکور، به ظرفی که آجیل ها درون آن ریخته شده است نیز توجه شود. مثلا اگر از ظرف های شیشه ای و بلور برای سفره هفت سین استفاده می کنید، ظرف آجیل نیز باید شیشه ای و بلور باشد.
  • ظروف سرامیکی و ظروف شیشه ای، گلدان و سایر ظروف می تواند در اشکال و فرم های متفاوت باشد اما باید با هم هماهنگی داشته باشند. البته چه بهتر که همگی از یک ست انتخاب شوند.
  • ظرافت را فراموش نکنید و برای چیدمان سفره هفت سین وقت و سلیقه خرج نمایید. سفره هفت سین به مدت دو هفته در خانه شما خواهد بود و مهمانان با ورود به خانه تان آن را می بینند. پس با علاقه و دقت زیادی این سفره باستانی را بچینید و از زیبایی آن لذت ببرید.

 

 

ARVE Error: Invalid URL https://chidoplus.com/video/7 sin.mp4 in url


چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<