ویدیو: زیباترین هفت سین ها

چیدوپلاس ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ ، ،

همان طور که در مطالب قبلی اشاره کردیم چیدمان مناسبتی در دکوراسیون از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند در روزهای خاص سال، مثل شب یلدا، ولنتاین و …  و یا با شروع فصل ها مانند دکور پاییزی یا بهاری …اجرا شود.

عید نوروز نیز یکی از زیباترین مراسم و بزرگ ترین جشن ها در بین ایرانی ها است که حال و هوای خانه را به کلی تغییر می دهد، در این روز با چیدن سفره هفت سین، آغاز سال نو و زندگی دوباره در طبیعت را جشن می گیرند.

برای چیدن سفره هفت سین، قبل از هر چیز باید جزئیات سفره را بدانید. سفره ی هفت سین شامل یک سری محتویات کلی است که میان بیشتر اقوام و فرهنگ های ایرانی مشترک است و ملزومات جزیی که ممکن است تفاوت های کوچکی را میان سفره های مختلف ایجاد کند.

در ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید سفره تان سنتی یا مدرن باشد؟

در طراحی سنتی بهتر است از پارچه های ترمه و یا قلم کار برای سفره و از طروف سفالی یا فلزی استفاده کنید. در چیدمان مدرن تورهای رنگی و یا پارچه های دانتل یا تور بکار می برند. در این حالت بهتر است پارچه ها را بزرگ تر انتخاب کرده و آن را کمی چین بدهید تا وقتی اجزای سفره را روی آن می چینید ظروف در آن فرو بروند، در این حالت حجمی از تور اطراف ظروف را می گیرد. در چیدمان مدرن، بیشتر از ظروف شیشه ای و گیلاس ها استفاده می گردد.

ایجاد یک سطح برای قرار دادن سفره:

معمولا سفره هفت سین بر روی میز پذیرایی یا میز نهارخوری چیده می شود، شما می توانید از چند میز پایه کوتاه با ارتفاع های مختلف نیز استفاده کنید و بخشی از ظروف و اجزای سفره را روی سطح بالاتر و مابقی را روی سطح پایین تر قرار دهید.

چه چیزهایی بر روی سفره هفت سین قرار دهیم؟

سفره هفت سین با گذاشتن هفت جزء آغاز شونده با حرف سین تکمیل می شود که این اجزا جنبه نمادین و سمبولیک دارند، بعضی اقلام نیز مانند تخم مرغ رنگی و آیینه و شمع نیز جنبه زیبایی دارند.

سفره: نماد گستردگی  سیب: نماد زیبایی و تندرستی  سبزه: نماد سرسبزی و شادی  سکه: نماد رزق و روزی  سنجد: نماد عشق و محبت  سمنو: نماد قدرت

سماق: نماد صبر و بردباری  سیر: دوری از آلودگی  آیینه: مظهر روشنایی  شمع: به تعداد اعضای خانواده برای آرزوی شادی و روشنایی زندگی آنها

قبل از چیدن سفره به موارد زیر توجه کنید:

  • سعی کنید در هر سال دکوری متفاوت نسبت به سال های پیش داشته باشید و برای اینکار خلاقیت به خرج دهید.
  • یک پالت رنگی انتخاب کنید و سعی کنید همه وسایل در همان تم باشند مثلا اگر تم سفره تان آبی و سفید است، به جای سیب قرمز از سیب سبز استفاده کنید.
  • اگر میخواهید مواد خوراکی مانند آجیل را هم بر سر سفره قرار دهید به دکور آنها توجه کنید.
  • ظروف سرامیکی و ظروف شیشه ای، گلدان و سایر ظروف می تواند در اشکال و فرم های متفاوت باشد اما باید با هم هماهنگی داشته باشند.
  • ظرافت را فراموش نکنید.

تعدادی از طرح های نوآورانه و شیک سفره هفت سین را در ویدیوی زیر ببینید و ایده بگیرید:

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید