نقشه ویلای دوبلکس 70 متری و راه هایی برای استفاده بهینه از فضا

چیدو پلاس 12 تیر 1401 ،

خیلی از افراد زمینی کوچک و بودجه ای محدود دارند و از طرفی دوست دارند یک ویلای نقلی برای تعطیلات آخر هفته شان داشته باشند. از طرفی شاید با خود فکر کنند که یک ویلای کوچک کافی نیست و تعداد اعضای خانواده شان بیش از آن است که در این متراژ خانه به راحتی اقامت کنند. اما در واقع باید گفت که با طراحی درست و اصولی نقشه ویلا اصلا جای نگرانی نیست و می توان خانه ای کوچک با امکانات عالی طراحی کرد و مشکلی به نام کوچک بودن خانه و کمبود جا را بدست فراموشی سپرد.

در طراحی نقشه ویلای دوبلکس 70 متری موضوع مهم و قابل توجه آن است که این فضای محدود را به مکانی مناسب برای اقامت چند نفر تبدیل کرد. این کار اصلا سخت نیست و به راحتی می توان چنین ویلایی را طراحی نمود. ما در این متن به شما کمک کرده و تمام نکات مهم را به شما یادآوری می کنیم. در این متن به موارد زیر پرداخته شده و جواب سوال های شما پاسخ داده می شوند.

 • در یک ویلای دوبلکس 70 متری چه تعداد اتاق خواب طراحی می شود؟
 • در طراحی نقشه خانه دوبلکس 70 متری به چه نحوی می توان بهترین استفاده را از تمامی فضاها انجام داد؟
 • چگونه یک ویلای 70 متری بزرگ تر از متراژ واقعی به نظر می رسد؟

در یک نقشه ویلای دوبلکس 70 متری چه تعداد اتاق خواب طراحی می شود؟

اگر شما قصد ساخت خانه ای یک طبقه و 70 متری را داشته باشید می توانید یک عدد اتاق خواب برای آن طراحی نمایید. در بهترین حالت و با کاستن از فضاهایی نظیر سالن و کوچک تر کردن آن شاید امکان ساخت دو اتاق خواب بسیار کوچک نیز وجود داشته باشد. اما در نقشه ویلای دوبلکس 70 متری شما می توانید دو عدد اتاق خواب مناسب در طبقه اول ویلا در نظر بگیرید. همچنین در نقشه خانه دوبلکس 70 متری یک آشپزخانه، یک سالن و نشیمن کوچک و یک سرویس بهداشتی در طبقه همکف قرار داده می شود. لازم به ذکر است که در طبقه اول و در کنار اتاق خواب ها نیز باید سرویس بهداشتی و حمام وجود داشته باشد.

در طراحی نقشه خانه دوبلکس 70 متری به چه نحوی می توان بهترین استفاده را از تمامی فضاها انجام داد؟

 • اختصاص بیشترین فضا در طبقه همکف به سالن

در بحث طراحی نقشه ویلای دوبلکس 70 متری مهم ترین موضوع آن است که از تمامی فضاها بهترین استفاده صورت گیرد و در نهایت خانه ای ساخته شود که بزرگ تر از متراژ واقعی به نظر برسد. مهم ترین چیزی که در این دیدگاه تاثیر می گذارد آن است که یک سالن بزرگ برای خانه تان طراحی کنید. سالنی مستطیل یا مربع شکل که فاقد راهرو یا دیوار جدا کننده است و نور خوبی دارد؛ می تواند تاثیر زیادی بر بزرگ شدن فضا بگذارد. اگر در هنگام طراحی نقشه ساختمان برای فضای سالن طرحی با قابلیت چیدمان مناسب در نظر بگیرید، کیفیت پلان معماری و میزان رضایت ساکنین تا حد زیادی افزایش می یابد.

 • ادغام آشپزخانه و سالن با حذف دیوار

مورد بعد محل قرار گیری آشپزخانه است. در نقشه خانه دوبلکس 70 متری نیازی به در نظر گرفتن یک فضای کاملا مجزا و دیوار کشی شده برای آشپزخانه نیست و همین که گوشه ای از سالن را با کفپوشی متفاوت پوشش دهید و وسایل آشپزخانه شامل کابینت ها، سینک، یخچال، گاز و غیره را قرار دهید، کافیست. پس از آن و در مرحله چیدمان و دکوراسیون می توانید با قرار دادن یک میز اپن بزرگ با تعدادی صندلی کانتر، این دو فضا را از یکدیگر جدا نمایید، بدین ترتیب نیاز به فضای ناهار خوری را نیز از بین برده اید.

 • کم کردن ابعاد راه پله

مورد دیگر در طراحی نقشه ویلای دوبلکس 70 متری آن است که ابعاد راه پله را تا جای ممکن کوچک در نظر بگیرید. در یک خانه بزرگ حدودا 12 متر برای راه پله (مدل راه پله دو طرفه) کنار گذاشته می شود اما در خانه ای 70 متری باید این عدد حداقل به نصف کاهش یابد. همچنین مدل راه پله را نیز باید از ساده ترین شکل ممکن انتخاب نمایید. راه پله های معلق بهترین انتخاب ها برای خانه ویلایی کوچک و 70 متری هستند. هر چه راه پله ساده تر و جمع و جور تر انتخاب و نصب گردد، تاثیر زیادی بر بزرگ تر به نظر رسیدن خانه می گذارد.

 • مشترک کردن فضای سرویس بهداشتی و حمام

در خانه ها و ویلا هایی با متراژ بالا معمولا حمام و سرویس بهداشتی جدا در نظر گرفته می شوند. همچنین در هر طبقه ممکن است دو سرویس بهداشتی ساخته شود. اما در نقشه خانه دوبلکس 70 متری و برای استفاده بهینه از فضا لازم است که از یک فضای مشترک برای هر دو استفاده نمود. به این ترتیب 4 تا 5 متر مربع را برای سرویس بهداشتی و حمام در نظر می گیرند و این دو را با یک درب شیشه ای کشویی از یکدیگر جدا می کنند.

 • حذف بخش های غیر ضروری

مورد مهم دیگر در بحث نقشه ویلای دوبلکس 70 متری آن است که قسمت های غیر ضروری را از نقشه خانه حذف نمایید. برای مثال شاید در خانه مسکونی خود اتاقی مجزا برای تلویزیون داشته باشید و یا خانه تان دارای لابی یا بخش مربوط به کفش کن یا جا کفشی باشد. اما در یک ویلای کوچک 70 متری امکان وجود چنین فضاهایی نیست. در نقشه ویلای دوبلکس 70 متری باید اتاق تلویزیون، اتاق لباس، اتاق لباسشویی، بخش نشیمن در طبقه اول و بخش هایی از این دست حذف خواهند شد. که البته وجود شان نیز در یک ویلا ضروری نیست.

 • کوچک تر در نظر گرفتن متراژ تراس

تراس محلی است که می توانید ساعات خوشی را در آن سپری کنید و از آب و هوا و میل کردن غذا یا صبحانه و عصرانه و یا حتی خوابیدن در آن لذت ببرید. پیشنهاد می شود تا جای ممکن ابعاد و متراژ تراس را کوچک نگیرید و اجازه دهید فضای کافی برای استفاده همه از تراس وجود داشته باشد. در یک ویلای دوبلکس 70 متری می توانید یک تراس 15 متر مربعی داشته باشید که در صورت دلخواه می توانید از متراژ اتاق خواب ها کم کرده و به تراس بیافزایید. البته چنانچه مایل هستید تراس در طبقه همکف باشد، باید از متراژ سالن کم شود.

چگونه یک ویلای 70 متری بزرگ تر به نظر می رسد؟

در طراحی نقشه خانه دوبلکس 70 متری با ترفند هایی می توان فضای موجود را بزرگ تر جلوه داد. این ترفند ها شامل موارد زیر هستند:

 • انتخاب پنجره های بزرگ و سر تا سری در سالن و اتاق ها
 • وجود پنجره ای هر چند کوچک برای آشپزخانه
 • حذف دیوار های غیر ضروری جهت رسیدن نور به تمامی قسمت های خانه
 • حذف راهرو ها

 

 

در این نقشه ویلا برای طبقه بالا یک اتاق خواب و یک حمام در نظر گرفته شده و طبقه همکف نیز شامل سالن، آشپزخانه و سرویس بهداشتی است.

 

 

در این نقشه سه بعدی نیز مشاهده می فرمایید که دو اتاق خواب در طبقه اول به همراه سرویس بهداشتی و حمام وجود دارد و طبقه همکف نیز شامل آشپزخانه، نشیمن و سرویس بهداشتی است. البته یک فضای کوچک نیز به عنوان اتاق لباسشویی وجود دارد که باعث شده فضای سالن کوچک تر شود.

خانه ایده آل خود را بسازید:

نکاتی کاربردی درباره دکوراسیون آشپزخانه کوچک بدون اپن

پله دوبلکس کم جا برای خانه های کوچک و محبوب ترین مدل های آنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<