پیشنهادهایی برای تزیین آکواریوم به روشی خلاقانه و منحصر به فرد

چیدوپلاس 03 مهر 1400

زندگی موجودات زنده در خانه، ارتباط با آنها و رسیدگی مستمر تاثیر مثبتی بر سلامت روان افراد می گذارد و سبب افزایش آرامش می گردد. افرادی که در خانه جای مناسبی برای قرار دادن آکواریوم دارند و به آبزیان علاقمند اند، به موضوع تزیین آکواریوم هم اهمیت ویژه ای می دهند. روش های مختلفی برای تزیین آکواریوم وجود دارد که بعضی از آنها ساده و متعارف و بعضی دیگر خلاقانه اند. برای تزیین آکواریوم از سنگ و صخره، گیاهان طبیعی و مصنوعی، نورپردازی و .. استفاده می شود؛ در این متن چند پیشنهاد جذاب برای تزیین آکواریوم ارائه می گردد.

خلاقیت در تزئینات آکواریوم

یک نکته مهم برای داشتن آکواریومی خاص و متفاوت آن است که در تزیین آن خلاقیت به خرج دهید و سعی کنید محیطی ویژه طراحی نمایید. داشتن آکواریومی با تزیین خاص و خلاقانه کمک می کند تا دکوراسیون خانه تان نیز جذاب تر شود، از گیاهان خاص برای فضا سازی آکواریوم استفاده کنید و تا جای ممکن محیطی زیبا برای زندگی ماهی ها ایجاد نمایید. حتی انتخاب شکل آکواریوم هم می تواند خلاقانه باشد؛ مثلا آکوایوم های استوانه ای انتخاب کنید یا آنکه یک آکواریوم دیواری در خانه تعبیه کنید.

پیشنهاد هایی برای تزیین آکواریوم

همانگونه که گفته شد در تزیین آکواریوم از سنگ، گیاه، شاخه های درخت، صدف ها و گوش ماهی ها و غیره استفاده می شود. برای شروع کار و در قدم اول یک محفظه آکواریوم که اندازه ای متناسب با تعداد ماهی های تان را داشته باشد، تهیه کنید. توجه داشته باشید که باید فضای کافی برای ماهی ها وجود داشته باشد تا بتوانند آزادانه حرکت نمایند. اگر بودجه شما به اندازه خرید یک محفظه کوچک است، تعداد ماهی های کمتری را نیز خریداری نمایید تا به طبیعت آنها آسیبی وارد نشود.

تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
aquarium decoration 1
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم

تزیین آکواریوم با سنگ

اولین کاری که برای تزیین آکواریوم انجام می دهید تهیه مقداری سنگ ریزه است که باید در کف آکواریوم ریخته شود. می توان گفت که وجود این سنگ ریزه ها برای همه آکواریوم ها الزامی است و حتما باید وجود داشته باشند. انواع سنگ ها را در مغازه های فروش لوازم آکواریوم می توانید پیدا کنید و در رنگ های متنوع آنها را خریداری کنید. همچنین می توانید یک لایه صدف نیز بر روی سنگ ها بریزید تا محیط آکواریوم زیباتر به نظر برسد. در مورد انتخاب رنگ برای سنگ ریزه ها باید گفت که هم می توانید از سنگ ریزه های ساده سفید، مشکی و یا طوسی استفاده کنید و محیطی ساده و شیک و مینیمال پدید آورید و هم سنگ ریزه های رنگی را خریداری کنید و پس از آن با نورپردازی های رنگی و قرار دادن وسایل تزیینی رنگی دیگر، محیطی شاد و رنگارنگ در آکوریوم پدید آورید.

تزیین اکواریوم با صخره

برای داشتن یک آکواریوم جذاب قرار دادن تخته سنگ و یا صخره هایی با ابعاد بزرگ تر پیشنهاد بسیار خوبی است. پیدا کردن صخره های سنگی اصلا کار سختی نیست. هم می توانید آنها را خریداری کنید و هم اگر ذوق و علاقه داشته باشید با یک سفر چند ساعته به دل طبیعت، انواع تخته سنگ ها و صخره ها را با اشکال مختلف و رنگ های زیبا پیدا کنید. البته سپس باید آنها را به خوبی بشویید و از برس برای تمیز کردن و برق انداختن آنها کمک بگیرید. در انتخاب این سنگ ها دقت کنید که دارای لبه های تیز و برنده نباشند زیرا ممکن است ماهی در برخورد با آنها آسیب دیده و از بین برود. صخره ها را با چیدمان خاصی درون آکواریوم بگذارید تا هم محیط زیباتر شود و هم ماهی ها جای برای مخفی شدن و بازی کردن داشته باشند. این نکته را هم مدنظر داشته باشید که اگر آکواریوم تان کوچک است شاید مجبور باشید صخره های بزرگ را فراموش کنید و از سنگ های کوچک تر در آن استفاده نمایید.

تزیین اکواریوم با گیاه

یکی از بخش های مهم و لذت بخش تزیین آکواریوم، استفاده از گیاهان طبیعی یا مصنوعی برای زیباتر کردن محیط و همچنین ایجاد شرایطی مطلوب برای تغذیه ماهی ها است. پیشنهاد می شود برای آکواریوم از گیاهان طبیعی استفاده شود زیرا هم زیباتر هستند، هم طبیعی بودن شان دلنشین است و هم چنانچه گفته شد ماهی ها به تغذیه از آن می پردازند. گیاهان طبیعی که برای آکواریوم مناسب اند و رشد شان درون آب صورت می گیرد انواع مختلفی دارند که قابل خریداری هستند. مزیت استفاده از گیاهان طبیعی درون آکواریوم آن است که این گیاهان پسماند های غذایی، دی اکسید کربن و گاز های زیان آور را به خود جذب می کنند و اکسیژن پس می دهند. همچنین در صورتیکه تعادل بین ماهی، آکواریوم و گیاه حفظ شود، بهداشت و همینطور تصفیه آب به میزان زیادی افزایش می یابد. این گیاهان مواد مضر را به خود جذب می کنند و به طور کلی محیطی سالم و اکوسیستمی مناسب برای زندگی ماهی فراهم می آورند.

گیاهان طبیعی در آکواریوم سه دسته هستند. گیاهان رو آبی، گیاهان میان آبی و گیاهان زیر آبی. گیاهان رو آبی که بر سطح آب شناور هستند از ذرات معلق در آب تغذیه می کنند. این گیاهان برای ماهی های زنده زا مناسب بوده و بچه ماهی ها می توانند لا به لای برگ ها و ریشه های معلق آنها مخفی شوند. همچنین این گیاهان سطح آب را تمیز نگه می دارند. البته باید توجه داشت که سطح آب پس از مدتی از این گیاهان پوشیده نشود تا اکسیژن و نور به درون آب راه یابد. گیاهان میان آبی دارای ریشه عمیق نیستند و در لایه های میانی آب معلق می مانند. حتی بعضی از آنها در فصل تابستان گل می دهند و موجب زیبا تر شدن فضای آکواریوم می گردند. اما گیاهان زیر آبی که ریشه آنها در بستر آکواریوم فرو می رود جزو زیبا ترین و با دوام ترین گیاهان آکواریومی محسوب می شوند و رشد خوبی هم دارند.

نورپردازی و ایجاد اکسیژن در آکواریوم

موضوع بسیار مهم در حفظ سلامتی آب، ایجاد اکسیژن و زندگی ماهی ها وجود نور است. در آکواریوم ها این نور توسط لامپ های مخصوصی تامین می شود که در بالای آکواریوم نصب می گردد. در طول روز با روشن کردن این لامپ ها نور کافی برای زندگی ماهی و رشد گیاهان تامین خواهد شد. این نور پردازی ممکن است ساده و تک رنگ باشد و یا بر حسب سلیقه افراد از نور های رنگی برای آن استفاده گردد. هر کدام از این نور ها فضای خاصی را به آکواریوم می بخشند. همچنین سیستم های ایجاد اکسیژن و حباب ساز در آکواریوم ها اهمیت فوق العاده ای در زندگی ماهی ها دارند و اگر این سیستم ها قطع شوند پس از مدت کوتاهی ماهی از بین خواهد رفت.

تزیین اکواریوم خانگی

به وسیله روش های گفته شده در بالا یعنی استفاده از سنگ ریزه ها، صدف ها، صخره ها و تخته سنگ ها و گیاهان طبیعی و یا مصنوعی می توان به کار تزیین آکواریوم پرداخت. نحوه چیدمان و تزیین آکواریوم با توجه به سلیقه هر کس متفاوت است اما با کمی صرف وقت و سرچ در عکس های اینترنتی و البته دقت و ظرافت می توان محیطی زیبا در آکواریوم پدید آورد. قرار دادن تخته سنگ ها بر روی یکدیگر، کاشت گیاهان مختلف با برگ های متنوع در کنار آنها و یا لا به لای سنگ ها، قرار دادن گوش ماهی های بزرگ در قسمت هایی از آکورایوم، حتی گذاشتن چند مجسمه جالب در آن به زیبایی و تزیین آکواریوم کمک خواهد کرد.

تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم
تزیین اکواریوم

خانه ایده آل خود را بسازید:

چگونه یک آکواریوم دیواری به بهتر شدن دکوراسیون کمک می کند؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<