مقایسه سبک های معماری – مدرن، کلاسیک، روستیک، مدیترانه، صنعتی، گوتیک، باروک و….

چیدوپلاس ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ،

معماری همانند سایر رشته های هنری دارای سبک های متفاوتی است، هر سبک تعریف خاص خود را دارد و این تعاریف می‌تواند تا حدودی معرفی کننده این سبک ها باشد؛ اما برای درک بهتر هر سبک می‌توان با مقایسه کردن آنها به جمع‌بندی بهتری رسید. مقایسه سبک ها به معنی بهتر یا برتر بودن یک سبک نسبت به بقیه سبک ها نیست؛ بلکه به معنای توضیح دادن هر سبک همراه با ویژگی های خاص آن در کنار سبک های دیگر است، تا هر فرد بتواند از میان مجموعه سبکهای معرفی شده چیدمانی را که نظرش را جلب می کند انتخاب کند. توضیح سبک های معماری داخلی می‌تواند تا حدودی دشوار باشد؛ چون عناصر، همیشه و در تمامی سبک ها ثابت نیستند، اما هر سبک چند نشانه کلی دارد که با معرفی کردن آنها می توان آن سبک به خصوص را شناساند.

اولین و مورد توجه ترین سبکی که به معرفی آن می‌پردازیم، سبک کلاسیک است، این سبک هیچ گاه از دایره سبک های پرطرفدار دور نمی شود و مورد پسند بسیاری از افراد می‌باشد. حس شکوه و عظمت درونی که در این سبک وجود دارد آن را تبدیل به گزینه اول افراد بلند پرواز و کمال گرا کرده است. این سبک ماهیتی لوکس و مجلل دارد و به تبع مناسب افرادی با همین روحیه است. اصلی‌ترین نشانه‌ دکوراسیون در این سبک تقارن، تناسب و ثبات می باشد. سبک کلاسیک خود زیرشاخه های فراوانی دارد ، اما در تمامی زیر شاخه ها سه رکن گفته شده رعایت شده است. جزئیات در این سبک از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به طور مثال هیچگاه در یک خانه با سبک کلاسیک، دیوار های ساده و بدون قاب بندی های گچبری شده نمی‌بینید و یا مبلمان همراه با تزئینات و کنده کاری های چوبی بر روی پایه ها می باشد. در کنار طرح و نقش های فراوان این سبک، رنگ ها نیز بسیار خاص انتخاب شده‌اند. رنگ هایی همچون طلایی، نقره ای، قرمز درباری، بژ، زیتونی و دیگر رنگ هایی که موجب ایجاد هویت تجمل گرایی در فضا می‌شوند در این سبک مورد استفاده قرار میگیرد. در سبک کلاسیک چوب در بسیاری از بخش ها همچون کف، دیوارها و مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. در یک چیدمان کلاسیک فرش، تابلو ها، مجسمه های تزیینی، قاب عکس های خانوادگی همه پر نقش و نگار انتخاب شده اند، اما تمامی این اشیاء باعث نشده است تا فضای کلی شلوغ به نظر برسد و دلیل آن قرار گیری صحیح و اصولی هر شی می باشد. به عنوان نکته آخر تمامی وسایل، متریال ها و اشیا استفاده شده در سبک کلاسیک از بهترین اجناس می باشند و به طور کلی اگر می‌خواهید چیدمانی کلاسیک داشته باشید باید به فکر هزینه‌های بالای آن نیز باشید.

سبک کلاسیک
سبک کلاسیک
سبک کلاسیک

در مقابل سبک کلاسیک سبک مدرن قرار دارد. این سبک نیز همانند سبک کلاسیک زیرشاخه های فراوانی دارد و به صورت کلی چند نشانه و هدف اصلی دارد که به اختصار آنها را توضیح میدهیم. اصلی‌ترین هدف سبک مدرن ایجاد فضایی خلوت و ساده می باشد. استفاده از اشکال انتزاعی در طرح ها و وسایل، استفاده از شکل های هندسی زاویه دار، استفاده زیاد از ریتم در چیدمان، عدم استفاده از تقارن، از دیگر ویژگی های این سبک می باشد نمود این ویژگی ها را می توان در بسیاری از وسایل دید، به طور مثال مبلمان در این سبک با متریال تمام چرم و یا تمام پارچه بدون جزئیات خاص و به‌صورت راحتی می باشد، تابلوها سبک رئال ندارند، میز ها مربع شکل و ساده هستند و آشپزخانه بیشتر به صورت اپن و جزیره می باشد. در سبک مدرن بر خلاف کلاسیک، بیشتر از رنگ های مکمل و ترکیب های تیره روشن استفاده می شود. عدم تقارن همیشگی نیست اما این موضوع می‌تواند کمک بسیاری به چیدمان تمامی بخش‌های خانه بکند و آن را از یکنواختی دور کند. از دیگر موارد کوچکی که در مورد سبک مدرن وجود دارد، می‌توان به ساده بودن کف و فرش‌ها، استفاده از پرده های ساده و کرکره های چوبی، استفاده از آباژور ها برای نورپردازی تاکیدی و عدم استفاده از جزئیات اضافه برای تزئینات غیرضرور اشاره کرد. در یک جمله سبک مدرن یک سبک بی آلایش، راحت، فارغ از هرگونه جزئیات و بدون قانون است که در عین حال نظم خاص خودش را هم دارد.

سبک مدرن در معماری
سبک مدرن در معماری
سبک مدرن در معماری

سبک گوتیک و باروک یکی از پر بحث ترین سبک های معماری داخلی است. بسیاری این دو سبک را باهم اشتباه می‌گیرند در حالی که این دو تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. سبک گوتیک بسیار قدیمی تر از باروک می باشد و نه تنها در زمان بلکه در ویژگی های ظاهری نیز بسیار با هم متفاوت هستند. گوتیک سبکی متعلق به دوران قرون وسطا است که معمولاً در کلیسا ها از آن استفاده می شده است. این سبک بی‌پروایی خاصی در ماهیت ذاتی خود دارد و در نگاه اول شاید حس ترس و دلهره را در بیننده برانگیزد. اما در کنار این موضوع سبک گوتیک دارای پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های خاص خود است که این ویژگی ها را می توان با شناخت کامل این سبک درک کرد. گوتیک سبکی با وقار است و بسیار مناسب افراد قدرت طلب می باشد. اصلی ترین ویژگی این سبک نور کم آن می‌باشد و فضاها در یک سبک گوتیک، اغلب تاریک می باشد. عظمت و بزرگی دیگر ویژگی های این سبک است که این موضوع در ارتفاع دیوارها و پنجره ها نمود پیدا کرده است. متریال های استفاده شده در تمامی وسایل از دسته متریال های سنگین و محکم، مانند چوب بلوط است و طرح و نقش های آن نیز مربوط به دوران خودش می باشد. این طرح و نقش ها را به صورت قوس هایی سنگین می توان در کابینت و مایه صندلی ها مشاهده کرد. پارچه ها نیز چه برای مبلمان و چه برای پرده ها از جنس ضخیم و با رنگ‌های تیره می باشد؛ معمولاً از جنس ابریشم، ساتن و مخمل است. اصلی‌ترین ویژگی این سبک، رنگ می باشد. رنگ ها در سبک گوتیک بسیار تیره هستند. رنگ هایی همانند بنفش یاقوتی، سیاه، سبز تیره و طلایی از معرف های اصلی این سبک است.

سبک گوتیک
سبک گوتیک
سبک گوتیک

سبک باروک اما بسیار متفاوت از گوتیک است. باروک را از لحاظ مقایسه می توان مقابل سبک کلاسیک قرار داد. این سبک در واقع یک معماری کلاسیک منحط بی ساختار و دارای تزیینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب است. باروک از بی نظمی هایی تشکیل شده که فاقد تناسب است و تمامی روند شکل‌گیری آن بنا به حواس هنرمند طراح می باشد. حرکت و پویایی از دیگر مشخصه های بصری این سبک است که این موضوع نقطه اصلی مقابله با سبک کلاسیک است. حال این حرکت و بی قاعدگی نشانه هایی در معماری داخلی دارد. این سبک ایتالیایی معمولاً در فضاهای بزرگ به کار برده می‌شود و در زمره سبک های تجملی بشمار می‌رود. نشانه‌های تجمل گرایی همچون رنگ های براق، فرش و مبلمان لوکس، پرده و لوستر های فاخر و تمامی وسائلی که باعث می‌شود یک فضا باشکوه و رویایی، همچون کاخ ها به نظر برسد در آن وجود دارد. ماهیت ذاتی باروک ایجاد کردن فضایی هماهنگ، همراه با هنجار در عناصر می باشد و دلیل خاص بودن این سبک نیز همین موضوع است. ویژگی های قابل مثال دیگر باروک عبارتند از؛ مبلمان با پارچه های نفیس، کفپوش های سرامیکی با کیفیت بالا، فرش های دستباف در اتاق خواب ها، لوسترهای کریستال، آینه های بزرگ با قاب بندی های فرم دار فلزی، پرده های ابریشمی گلدار، رنگ های طلایی درخشان و طرح های طلا کوب که دراشیا مختلف دیده میشود، بخش اعظمی از یک چیدمان باروک را به خود اختصاص داده است.

سبک باروک
سبک باروک
سبک باروک

اگر بخواهیم کمی از فضای پردازش باروک دور شویم، بهتر است با سبک صنعتی آشنا شوید. این سبک در واقع برآمده از قرن بیستم است و به عنوان نشانه ای از تکنولوژی در خانه ها نمود پیدا کرده است. این سبک بسیار عامه پسند نمی باشد اما ویژگی های خاص خودش را دارد که آن را جذاب میکند. سبک صنعتی در واقع تلفیقی از دنیای مدرن و جدید با دنیای سنتی است و می توان آن را یک روش همگام سازی سبک قدیمی خانه ها با سبک جدید زندگی دانست. رنگ ها در این سبک به وفور دیده نمی‌شود و تقریباً می‌توان تصویر بصری از یک کارخانه را نیز در این سبک در قالب خانه، دید. پالت های رنگی خنثی و ترکیب های رنگ های خاکستری بیشترین نقش را در این سبک دارند، متریال ها عموما به صورت خام بوده در واقع می‌توانید مصالحی مانند آلومینیوم، آهن، بتن و غیره را به صورت مستقیم در خانه مشاهده کنید، علاوه بر آن سیستم های تاسیساتی خصوصا در پارینگ ها به صورت باز و قابل مشاهده هستند. اصلی ترین ویژگی سبک صنعتی کاربردی بودن آن است؛ این کاربردی بودن بدین معناست که تمامی عناصر به کار رفته قابل استفاده هستند و هیچ عنصر و یا شیء بدون کاربردی در این چیدمان وجود ندارد. استفاده زیاد از فلزات و محدود بودن رنگ و تزئینات باعث می شود فضایی سرد و بی روح در این سبک به وجود آید، اما با استفاده از وسایل مدرن و حتی قدیمی می‌توان کمی فضای خانه را گرم تر جلوه داد  و آخرین نکته و مهمترین نکته در مورد این سبک پلان باز بودن آن می باشد. فضاها در این سبک تفکیک نمی‌شود و کمتر فضای مجزایی در این سبک وجود دارد و تقریبا اثری از دیوار در آن نیست.

سبک صنعتی
سبک صنعتی
سبک صنعتی

سبک های دیگری نیز وجود دارند که کمی عامه پسندتر هستند و فضایی گرمتر به خانه می بخشند. سبک روستیک و مدیترانه را می توان در زمره این نوع از سبک های معماری داخلی دانست. سبک روستیک فضایی گرم و دعوت کننده را در خانه به وجود می آورد که از این لحاظ آن را می‌توان نقطه مقابل سبک صنعتی قرار داد. روستیک نوعی همزیستی با طبیعت را به ارمغان می آورد و می تواند خانه را تبدیل به یک مامن امن و آرامش بخش کند. در سبک روستیک تمامی متریال ها، رنگ ها، طرح و نقش ها از طبیعت نشأت می‌گیرد و کمترین دستکاری در آنها ایجاد می شود. روستیک سبکی طبیعت گرا، بی تکلف و صمیمی است، سبک مدرن نیز تا حدودی ویژگی‌های روستیک را دارد اما نمود اصلی آن نیست. در سبک روستیک استفاده بیش از حد از متریال های طبیعی همچون چوب و آجر را می‌بینیم. چوب اصلی ترین متریال در این سبک است؛ هرچه این چوب خام تر و طبیعی تر باشد تأثیر آن بر فضا بیشتر است. از چوب در بسیاری بخش آن همانند مبلمان، در و پنجره، کف، دیوارها، سقف و غیره میتوان استفاده کرد. سنگ ها نیز می توانند به عنوان نشانه دیگری از طبیعت در این سبک کارا باشد. از آنها می‌توان در کف و دیوارها استفاده کرد؛ بهتر است سنگ های استفاده شده به صورت طبیعی و تراش نخورده باشد. پارچه نیز از دیگر قسمت های معرفی کننده سبک روستیک است. پارچه های دستباف مانند گلیم، جاجیم و کتان برای مبلمان، فرش و پرده ها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از تزییناتی همچون دست سازه های سفالی نیز حس طبیعی بودن فضا را دو چندان می‌کند. مبلمان معمولا ساده از نوع راحتی می باشد، با سبک قدیمی و هماهنگ با سایر متریال ها انتخاب می شوند. در سبک روستیک برای تزیینات از روش‌هایی مانند پتینه به وفور استفاده می شود. پتینه را میتوان بر روی وسایل چوبی و دیوار ها مشاهده کرد. اصلی ترین ویژگی های این سبک استفاده از وسایل قدیمی و احیا کردن آنها است که این به تفکر اهمیت طبیعت بازمی‌گردد.

سبک روستیک
سبک روستیک
سبک روستیک

سبک مدیترانه نیز شباهت هایی با سبک روستیک دارد. این شباهت بیشتر در ماهیت آنها یعنی راحتی و حفظ پذیرندگی می باشد. اما در ظاهر دارای تفاوت های بارزی می‌باشند. این سبک در کشورهایی که آب و هوای گرمسیری دارند اجرا می شود و نکته مهم در طراحی داخلی این سبک به کارگیری رنگ های روشن برای ماکزیمم کردن نور طبیعی خانه است. این سبک نیز مانند سبک باروک در فضای بزرگ اجرا می‌شود اما راحتی و سادگی سبک روستیک را دارد. حس به وجود آورنده این سبک یک حس هیجان انگیز اما در عین حال آرامش بخش است که شما را می تواند به واسطه بازی رنگ موجود در آن به یک ساحل مدیترانه ای دعوت کند. رنگ ها در سبک مدیترانه عمدتاً از رنگ‌های گرم که در ساحل دریا وجود دارند الهام گرفته شده، رنگ‌های مانند آبی کبالت، زرد اکر و قهوه ای شنی از این موارد می باشد. مبلمان معمولا به صورت راحتی و با پایه های کوتاه و کلفت و بدون جزئیات میباشد، تخت خواب ها بزرگتر از حد معمول ، تزیینات دیوار ها گچبری هایی ونیزی و کاشی کاری چند رنگ می باشد. مورد دیگر که بسیار به چشم می‌آید استفاده از فلزات است؛ فلزات بیشتر به صورت قاب بندی عناصر مختلفی همچون تابلو و آینه، لوسترها، نرده و دستگیره در ها به کار می رود. گلدان های بزرگ و هنر موزائیک کاری نیز از دیگر ویژگی های چشمگیر سبک مدیترانه می باشد.

سبک مدیترانه
سبک مدیترانه
سبک مدیترانه

سبک های دیگری نیز در معماری وجود دارند؛ همانند سبک معاصر که تلفیقی از تمامی سبک هاست، سبک ماوریک که یک تحول اساسی در دکوراسیون به خصوص در نظم چیدمان می‌باشد، سبک بوهمین که جلوه دهنده رنگ هاست، سبک موروکو که زیبایی هنر اسلامی را در تلفیق با سبک مدیترانه و اسکاندیناوی نشان می دهد و حتی سبک های چینی و ژاپنی که طرفداران خاص خودش را دارد. در انتها باید گفت هر سبک با هر ویژگی، زیبایی‌های خاص خودش را دارد که می توانید از آنها با توجه به شرایط فضای خانه و سلیقه خودتان استفاده کنید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

آیا خانه ام را خودم طراحی کنم یا از خدمات طراحی داخلی استفاده کنم؟

مبل راحتی بخرم یا سلطنتی ؟ کدام برای خانه ام مناسب تر است؟

مبل کلاسیک، سبکی شیک و لوکس در خانه ی شماچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید