نکات کلیدی در چیدمان دو دست مبل در پذیرائی

چیدوپلاس ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ ،

ما ایرانی ها به خاطر سنت دیرینه ی مهمان نوازی و علاقه به دید و بازدیدهای روزمره فضای پذیرائی را به عنوان محلی برای پذیرائی مهمان و دور همی مهم میدانیم و اگر منزل بزرگی داشته باشیم، سعی میکنیم آن را به دو بخش کاربردی تبدیل کنیم. در دکوراسیون به سبک جدید فضاهای بزرگ تر و مسیر های حرکتی باز و بیشتری در نظر گرفته می شود، امروزه از استفاده از تعداد زیادی مبل در یک فضا دوری میکنند و اگر متراژ خانه بزرگ بوده و نیاز به دو دست مبلمان باشد، مبلمان را در دو فضای جداگانه قرار می دهند، یا اینکه در کنار یک دست کامل مبل از یک نیم ست شامل یک کاناپه سه نفره به همراه دو مبل تک نفره به عنوان نشیمن استفاده میکنند. در این مطلب با ایده هایی برای چیدمان بهتر دو دست مبل در فضاهای نشیمن و پذیرایی آشنا می شویم:

مبلمان استیل یا راحتی

اگر خانه ی شما بیشتر از ۲۰۰ متر است، انتخاب مبلمان کمی راحت تر میشود چرا که محدودیت فضا برای شما وجود ندارد و تقریبا مطابق با سلیقه تان هر نوع انتخابی میتوانید داشته باشید. اما اگر متراژ خانه ی شما کمتر از ۲۰۰ متر مربع است و میخواهید از دو دست مبلمان استفاده کنید، باید در انتخابتان دقت بیشتری به خرج دهید، اگر سبک کلاسیک می پسندید پیشنهاد ما به شما، استفاده از یک دست مبلمان استیل و یک نیم ست مبلمان راحتی است و اگر به سبک مدرن علاقه دارید می توانید یک دست مبلمان نیمه راحتی با یک نیم ست یا یک دست مبل ال تهیه کنید، برای مبلمان راحتی تان می توانید از مبلمان چستر از پارچه ی چرم یا یک مخمل با وقار و یا از کاناپه های نرم و راحت و بزرگ با رنگ های مورد علاقه ی خود استفاده کنید.

انتخاب رنگ؛ هارمونی یا تضاد

شما معمولا در فضای بزرگ نشیمن از دو دست مبل با کاربری مجزا استفاده میکنید؛ و ممکن است این سوال در ذهنتان بوجود بیاید که آیا پارچه های مبل ها باید شبیه هم باشند؟ جواب قطعا خیر است. شما با استفاده از دو نوع مبلمان متفاوت قصد دارید فضاهای مجزا و خاصی داشته باشید پس نیازی به ایجاد شباهت زیاد نیست. میتوانید از رنگ های یک طیف رنگی در یک پالت استفاده کنید و حتی رنگ های ترکیبی تند و تیره داشته باشید یا هر دو دست مبل را در رنگ های ترکیبی ست با پرده و فرش ها انتخاب کنید و با تابلو ها و تزئینات مناسب یک هارمونی زیبا در عین تضاد های رنگی داشته باشید. برای حفظ رابطه ی دو فضای مجزا از اکسسوری های یکسان مثل عسلی های مشابه، زنجیره ای از گلدان ها و تابلو های افقی در فضای بینابین دو دست مبل استفاده کنید تا در عین تفکیک فضایی محیطی یکپارچه داشته باشید.

فرش های تعیین کننده

فرش ها صرفا پوششی گرم و نرم برای کف نیستند؛ کاربرد دیگر فرش جداکننده فضاها از یکدیگر است، هر فرش حدود منطقه ای جداگانه را به افراد نشان میدهد و به اصطلاح تفکیک کننده هستند؛ شما با استفاده از دو فرش محیط نشیمن و پذیرائی خود را به دو قسمت برای قرار گیری دو دست مبل مجزا تبدیل میکنید. برای هر دست مبلمان خود با توجه به متراژ آن فضا یک فرش انتخاب کنید؛ این فرش ها بهتر است از یک مدل با تنوع سایزی متفاوت در متراژ های ۶  یا ۹ متری باشند.

پارتیشن جدا کننده

استفاده از پارتیشن ها در منازل اخیرا بسیار ترند شده است، شما با پارتیشن میتوانید یک پیش ورودی برای منزل خود تعیین کنید، حریم اتاق خواب ها را از فضای نشیمن و دید مهمان بپوشانید، فضای بزرگ نشیمن را به دو قسمت ناهارخوری و محل پذیرائی تفکیک کنید یا حتی ورودی سرویس بهداشتی تان را پنهان کنید. البته منظور از پارتیشن، پارتیشن های بلند و تیره اداری نیست، بلکه منظور از پارتیشن، جداکننده های نیمه شفاف نظیر گلدان های بامبو، شلف های باز و کتابخانه ای یا قفسه های لانه زنبوری است،  سعی کنید یک حریم جدا برای مبلمان استیل و راحتی با کمک پارتیشن ها ایجاد کنید.

مبلمان ال یا گرد

نوع پلان معماری منزل شما و شکل هندسی آن در انتخاب نوع مبلمان نقش مهمی دارد، مستطیل یا مربع بودن، محل آشپزخانه و ورودی، حتی استاندارد نبودن بعضی قسمت ها، در انتخاب اینکه چه شکل مبلمانی تهیه کنید و درکدام قسمت منزل بگذارید تاثیر میگذارند. مبلمان ال از بهترین انواع مبلمان راحتی هستند و بعضی از انواع آن کاناپه های جدا شونده دارند که متناسب با نیاز خود میتوانید آنها را هر چند وقت یکبار تغییر بدید و تنوع دکوراسیونی داشته باشید. مبلمان چستر گرد و مدرن هم از جدید ترین انواع مبلمان هستند که به عنوان یک عنصر خاص در فضاهای بزرگ رخ بسیار زیبایی دارند. شما با داشتن یک پذیرائی مستطیلی بزرگ میتوانید بوسیله ی مبلمان و وسایل دکوری، تنوع چیدمان بی نظیری ایجاد کنید. اما مراقب مسیر های رفت و آمد باشید و راه را نبندید.

کاربرد نقطه ی کانونی

برای چیدمان هر دست مبل نیاز به یک نقطه ی کانونی دارید تا مبل ها حول آن چیده شوند. بطور مثال نقطه ی کانونی برای نشیمن خانوادگی تلویزیون است که برای جمع شدن اعضای خانواده دور هم در نظر گرفته می شود. شومینه می تواند نقطه ی کانونی دوم ما برای قرارگیری ست دیگری از مبلمان باشد؛ بخصوص در زمستان که شعله ی آتش فضا را گرم و کلاسیک میکند.

 

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

برندهای مطرح مبلمان ایرانی

قشنگ ترین مبلی که می تونم برای خونه ام بخرم!!!چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید