رنگ نیلی چه رنگی است ؟ + پیشنهادهایی برای دکوراسیون با رنگ نیلی

چیدوپلاس 29 شهریور 1400

آسمان همیشه برای ما مفهوم آرامش دارد و نمادی از رهایی و احساس آزاد بودن به ما می دهد،. خیلی ها دوست دارند از رنگ نیلی آسمان در دکوراسیون داخلی خانه شان استفاده کنند و از حس آرامشی که می دهد، بهره ببرند. باید گفت رنگ نیلی، رنگ آسمان آبی در روزهای آفتابی و بدون ابر است. روزهایی که هوا پاکیزه است، خورشید در آسمان می درخشد و هوا کاملا صاف و بدون ابر یا گرد و غبار است. برای کسانی که در شهر های بزرگ زندگی می کنند، دیدن چنین آسمانی تبدیل به آرزو شده است اما حتما رنگ نیلی را در مسافرت هایی که به شهر های خوش آب و هوا داشته اید، دیده اید.

رنگ نیلی چه رنگی است؟

شاید دوست داشته باشید درباره جزییات این رنگ بیشتر بدانید. همانگونه که اشاره شد رنگ نیلی در محدوده رنگ های آبی جای می گیرد و محل دقیق آن در چرخه رنگی جایی مابین آبی فیروزه ای و آبی است. این رنگ دارای خصوصیات کلی رنگ های آبی نظیر سردی، آرامش و هیجان کم است. همچنین نشانه هایی از عرفان، حکمت و معنویت را نیز در خود دارد. می گویند رنگ نیلی عمق، درک و بصیرت افراد را افزایش می دهد و می تواند به گسترش آگاهی کمک کند. برای همین است که از این رنگ در هنگام مراقبه استفاده می شود. همچنین در تعریفی دیگر آمده است که رنگ نیلی با درونی ترین قسمت فرد، یعنی ضمیر ناخودآگاه او در ارتباط بوده و کمک می کند تا بتوان به درون خود دست یافت.

کاربرد های رنگ نیلی

از این رنگ هم در دکوراسیون داخلی و هم در مد و فشن استفاده می شود. به دلیل خاص و جذاب بودن رنگ نیلی، تعابیر و مفاهیمی که به آن نسبت می دهند و خاصیت آرامش دهندگی آن خصوصا وقتی با رنگ سفید به کار می رود، کاربرد آن در چیدمان خانه و ست کردن وسایل با این رنگ بسیار اثر بخش خواهد بود. همچنین رنگ نیلی در اکسسوری های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی و همینطور اکسسوری های زنانه مانند سنگ های زینتی که در انگشتر یا گردنبند به کار می رود، به خوبی استفاده شده و از اثرات درمانی آن نیز می توان بهره مند شد.

دکوراسیون خانه با رنگ نیلی

از رنگ نیلی در خانه برای مبلمان، رنگ دیوار ها، والان پرده ها و لوازم دکوری و تزیینی استفاده می شود. دکوراسیون خانه با رنگ نیلی دارای فضایی نسبتا سرد است اما این رنگ اگر در کنار رنگ روشن دیگری به کار رود به بزرگ تر شدن فضا کمک خواهد کرد. دکوراسیون نیلی روشن یا تیره هم هر کدام اثرات مختلفی را بر روحیه افراد می گذارند. نیلی تیره فضا را به سمت تمرکز بیشتر، و نیلی روشن فضا را به سمت انرژی بیشتر پیش می برد. همانطور که گفته شد اصل رنگ نیلی، رنگ آسمان آبی و درخشان است. پس می توان از این رنگ در چیدمان استفاده کرد و آسمان عمیق و روشن را به خانه آورد.

پیشنهاد هایی برای دکوراسیون نیلی رنگ

  • مبلمان نیلی: اول از همه پیشنهاد می شود در سالن خانه ای روشن و بزرگ از مبلمان راحتی به رنگ نیلی استفاده کنید. مبلمان نیلی در سالن های کوچک به گرفته شدن فضا می انجامد و این تاثیر خوبی بر چیدمان نخواهد داشت. استفاده از مبلمان دو رنگ نیلی به علاوه سفید و یا رنگ دیگر نیز پیشنهاد خوبی در اینباره است. شما می توانید از رنگ سفید، آبی روشن، نیلی بسیار روشن و طوسی روشن، در کنار رنگ نیلی استفاده نمایید. به این ترتیب که مثلا تمامی مبل ها به رنگ سفید یا آبی بسیار روشن و تنها یک مبل تک از رنگ نیلی انتخاب شود. این کار کمک می کند تا رنگ نیلی به کار رفته در مبل به خوبی دیده شود و به چشم آید. همچنین می توان از پارچه های طرح داری که دارای رنگی نیلی و سفید هستند نیز برای مبلمان نیلی استفاده کرد که این پارچه های طرح دار به جذاب تر شدن دکوراسیون کمک زیادی خواهد کرد. مثلا می توان مبل تک را از پارچه طرح دار نیلی و سفید، و میل های دیگر را به رنگ سفید انتخاب نمود.
  • کوسن ها برای مبلمان نیلی: وقتی حرف از مبلمان می شود در ادامه حتما به کوسن ها هم باید پرداخته شود. برای افزایش جلوه مبلمان نیلی رنگ بهتر است از کوسن هایی با رنگ های روشن برای آن استفاده نمود. کوسن های ساده یا طرح داری که در آنها از رنگ نیلی استفاده شده است، هماهنگی خوبی را در مبلمان ایجاد می کنند. اگر مبل ها را به صورت دو رنگ انتخاب کرده اید، کوسن ها را نیز از همان دو رنگ و به صورت مخالف بر روی مبل ها بگذارید. برای مثال در ست مبلمان دو رنگ سفید و نیلی که پارچه مبل نیلی طرح دار است، کوسن های سفید را بر روی مبل تک و کوسن های ساده و طرح داری که از همان پارچه مبل ساخته شده اند را بر روی مبل های سفید بگذارید.
  • دیوار ها: در یک دکوراسیون نیلی رنگ دیوار ها اهمیت فوق العاده ای دارند. اگر مبلمان تان را به رنگ نیلی انتخاب کرده اید، حتما دیوار ها را سفید باقی بگذارید و برای ایجاد تنوع و زیبایی یک دیوار را به رنگ نیلی اختصاص دهید. این دیوار می تواند دیوار رو به روی مبلمان باشد. چنانچه مبلمان تان به صورت دو رنگ سفید یا آبی بسیار روشن به همراه نیلی بود، می توانید دیوار پشت کاناپه سفید یا آبی روشن را به رنگ نیلی نقاشی کنید و مبل تک را رو به روی دیوار قرار دهید. با این کار تعادل وزنی را در چیدمان خود ایجاد کرده اید. برای دیوار های نیلی از کاغذ دیواری های طرح دار نیز می توان استفاده کرد. این کاغذ دیواری ها با طرح های مدرن و جذاب خود موجب ایجاد بافت می شوند و فضای خانه را زیبا تر می کنند.
  • پرده ها: انتخاب والان پرده ها بر اساس رنگ مبلمان و کوسن ها انجام می گیرد. اگر مبلمان تان به رنگ نیلی ساده بود، والان پرده ها را نیز از پارچه ای ساده انتخاب نمایید. چنانچه مبلمان تان به صورت دو رنگ است و از پارچه نیلی طرح دار برای یکی از مبل ها استفاده کرده اید، والان پرده را از پارچه این مبل انتخاب نمایید. اگر مبلمان تان ساده است و کوسن ها دارای پارچه های طرح دار هستند، برای هماهنگی بیشتر والان پرده ها را شبیه به کوسن ها انتخاب کنید. در صورتیکه علاقه ای به والان ندارید، یک پرده حریر ساده و سفید بهترین گزینه برای دکوراسیون نیلی رنگ است.
دکوراسیون با رنگ نیلی
دکوراسیون با رنگ نیلی
دکوراسیون با رنگ نیلی
دکوراسیون با رنگ نیلی
دکوراسیون با رنگ نیلی
دکوراسیون با رنگ نیلی
دکوراسیون با رنگ نیلی
دکوراسیون با رنگ نیلی
دکوراسیون با رنگ نیلی

رنگ نیلی با چه رنگ هایی ست می شود؟

همانطور که گفته شد رنگ نیلی با رنگ هایی نظیر سفید، طوسی روشن، آبی های بسیار روشن به خوبی ست می شود. علاوه بر اینها از رنگ هایی مانند لیمویی، سبز روشن و یا نارنجی سیر نیز در کنار رنگ نیلی می توان استفاده کرد. اما باید بدانید که کاربرد این رنگ ها در حد کم و به میزان اندک بهتر خواهد بود. مثلا در حد قرار دادن چند کوسن و یا تابلو های نقاشی که دارای این رنگ های هستند. رنگ های دیگر را نیز می توان در قالب گل های تازه و رنگی به خانه آورد. در یک دکوراسیون نیلی که بر روی یک میز، گلدانی از گل های تازه و رنگی قرار داده شده است، بسیار زیبا، چشم نواز و دلنشین خواهد بود.

خانه ایده آل خود را بسازید:

راهنمای دکوراسیون با رنگ کله غازی + ۱۸ تصویر جذاب

همنشینی رنگ طوسی و آبی در مبلمان و دکوراسیون منزلدیدگاه کاربران

  1. هدیه پاینده جو در

    ترکیب رنگ نیلی به علاوه رنگ بنفش و ارغوانی هم ترکیب جالبی است

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<