ویدیو: ایده هایی برای دکوراسیون بالکن های کوچک

چیدوپلاس 20 شهریور 1397 ، ،

بالکن های کوچک بر خلاف تصور می توانند کارایی عمده ای در خانه داشته باشند. فضا هایی مانند تراس، بالکن و حیاط خلوت، یک امتیاز بزرگ برای خانه های شهری محسوب می شوند که می توانند عملکرد و زیبایی حیاط های قدیمی را در فضا های آپارتمانی تداعی کنند. وجود یک بالکن یا تراس کوچک می تواند موجب اتفاقات زیبا و جذابی در خانه شود. با کمی وقت گذاشتن برای تزئین تراس کوچک و تبدیل آن به یک فضای رویایی می توان ساعاتی از روز را در آرامش و زیبایی به سر برد. درست کردن این بهشت کوچک تاثیرات بزرگی را در روحیه افراد خانواده می گذارد. در این مطلب چند ایده برای تزئین تراس کوچک و همینطور طراحی دکوراسیون بالکن های کوچک معرفی می شود تا با استفاده از آن ها بتوانید فضایی دلنشین، زیبا و دنج در خانه خود به وجود آورید.

اهمیت چیدمان تراس کوچک

به طور کلی بالکن ها فضایی هستند که محیط بیرون را به درون خانه می آورند و همانند پلی بین این دو فضا عمل می کنند. بالکن ها می توانند عملکرد های متفاوتی داشته باشند و طراحی یک بالکن در درجه اول به نیاز های شما ارتباط دارد؛ اینکه می خواهید در بالکن خود فضایی برای نشستن داشته باشید و یا تنها محلی برای قراردادن گیاهان تان باشد. همواره باید توجه داشته باشید که بالکن خود را تبدیل به یک انباری نکنید و اجازه ندهید این پل ارتباطی بین بیرون و درون خانه مسدود شود. برای آنکه در بالکن خود فضایی دلنشین برای کتاب خواندن، استراحت و یا نوشیدن یک لیوان دمنوش به وجود آورید، احتیاج به فضایی بزرگ ندارید و حتی در کوچک ترین بالکن ها نیز می توانید از این موهبت برخوردار شوید. با استفاده از وسایل ساده و دم دستی و حتی دست دوم خانه تان می توانید یک بالکن دنج درست کنید و هر چه بیشتر از این فضا لذت ببرید. همچنین اضافه کردن گیاهان و تزئین تراس کوچک تان با آنها هم به دنج تر کردن فضای بالکن کمک می کند و هم به تنهایی می تواند یک گلخانه کوچک در بالکن شما درست کند. استفاده از فلاورباکس ها و طبقه های چوبی برای قرار دادن گلدان در این زمینه می تواند بسیار کارا باشد.

ایده هایی برای تزئین تراس کوچک

  • استفاده از وسایل دکوری در تراس کوچک

از چند ایده چیدمان برای طراحی یک تراس زیبا می توان استفاده کرد. اگر بالکن شما کم عرض باشد، در گوشه های بالکن می توانید ست میز و صندلی قرار دهید و گلدان ها را در طول بالکن قرار داده و یا به سقف آن بیاویزید. استفاده از وسایل دکوری نیز کمک فراوانی برای دنج تر کردن فضا می کند، استفاده از انواع دکور باید با اصولی همراه باشد. وجود بیش از حد از وسایل دکوری و یا استفاده از وسایل بی ربط می تواند تاثیر عکس داشته باشد. بهتر است وسایل دکوری که استفاده می شود تا حدودی کاربردی هم باشند. مثلا اگر از چراغ های تزیینی برای دکور و تزئین تراس کوچک استفاده می کنید، این کار را برای استفاده از روشنایی آنها نیز در نظر داشته باشید.

  • بهترین انواع مبلمان برای تراس کوچک

مبلمان استفاده شده در بالکن نیز اهمیت زیادی دارد؛ در یک بالکن کوچک با استفاده از چند صندلی و یک میز و چند بالشتک می توان یک نشیمن کوچک اما کاربردی به وجود آورد. برای زیبایی بیشتر نیز می توان از کوسن های رنگی استفاده نمود. از آنجایی که چوب از حس آرامش و صمیمت زیادی برخوردار است می توان از میز و صندلی چوبی و بامبو ها در فضای بالکن استفاده کرد. اگر بالکن بزرگی دارید و می خواهید فضای بالکن با فضای داخل خانه پیوستگی داشته باشد می توانید از مبلمانی برای بالکن خود استفاده کنید که از نظر رنگ و استایل با مبلمان داخلی هماهنگ باشد.

همینطور اگر فضای بالکن برای قرار دادن مبلمان و یا صندلی های معمولی کوچک بود؛ استفاده از صندلی و میز های تاشو می تواند انتخاب خوبی باشد. انواع میز و صندلی تا شو فلزی و چوبی و یا حتی حصیری در بازار موجود است که با ابعاد کوچک خود برای فضایی مانند یک بالکن کوچک بسیار مناسب اند. در مورد میز و صندلی تا شو این قابلیت وجود دارد که در مواقعی که از بالکن استفاده نمی کنید، می توانید آنها را تا کرده و حتی به داخل خانه بیاورید تا فضای بالکن تان باز شود. یک ایده جالب دیگر برای ایجاد مبلمان در تراس کوچک طراحی سکو یا باکس هایی است که در زیر آن فضایی برای قرار دادن وسایل وجود دارد و بر روی آن نیز با پهن کردن تشک هایی و همینطور قرار دادن کوسن های رنگی جایی برای نشستن فراهم نمایید.

یکی دیگر از انواع مبلمان که می توان از آنها در تراس استفاده کرد، مبلی با نام مبل تابی است. این مبل ها که شکلی فانتزی و زیبا دارند و از یک پایه فلزی آویزان می شوند، ایده ای جذاب برای استفاده در تراس هستند. با نشستن بر روی این مبل ها و تکان های آرام و گهواره مانند آن آرامشی عجیب به انسان دست می دهد و بودن در فضای سر سبز و زیبای تراس و تاب خوردن های آرام بر روی این مبل حال و هوای دلچسبی را پدید می آورد. ابعاد و اندازه مبل تابی را می توان بر اساس اندازه تراس تعیین و خریداری کرد. در یک تراس کوچک می توان از ساده ترین نوع مبل تابی استفاده نمود.

  • ایجاد فضایی خصوصی و شخصی در تراس

برای مصونیت از تراس خود و جلوگیری کردن از آنکه همسایه ها و دیگر افراد درون بالکن شما را ببینند، و یا به عنوان پوشاننده دیوار بالکن می توان از انواع حصیر، نرده های تزئینی یا گلدان هایی با گیاه های رونده استفاده کرد. برای این کار می توانید از انواع حصیر استفاده کرده و آن را در جلوی تراس تان آویزان کنید. این کار هم منجر به ایجاد فضایی خصوصی می شود و هم آنکه در روزهای گرم و آفتابی تابستان از گیاهان شما در برابر نور خورشید حفاظت می کند و فضای تراس تان را نیز کمی خنک می نماید. از پرده ها و سایبان های مخصوص تراس هم می توان برای این کار استفاده نمود. البته در کار تزئین تراس کوچک شاید فضای کافی برای استفاده از سایبان نباشد اما حصیر های نازک و چوبی عملکرد خوبی در این زمینه خواهند داشت. همچنین وجود گیاهان رونده ای که شاخه های بلندی دارند و برگ های آنها زیاد و کمی در هم تنیده است، به مانند یک پوشش مناسب عمل کرده و علاوه بر زیبایی و سبزی و طراوت از دیده شدن درون تراس تان هم جلوگیری می نمایند.

  • استفاده از رنگ در تزئین تراس کوچک

به کار گیری رنگ های شاد را فراموش نکنید و از آن ها در بخش های مختلفی از بالکن خود استفاده کنید. با استفاده از رنگ های شاد حتی می توانید فضای کوچک بالکن خود را بزرگتر جلوه دهید. اگر تراس کوچکی دارید استفاده از رنگ هایی مانند سفید و لیمویی و آبی فیروزه ای روشن فضا را دل باز و جذاب و فانتزی نشان می دهد. استفاده از کوسن های رنگی، گلدان هایی با رنگ های شاد و متنوع، ریسه های نوری و به طور کلی ایجاد فضایی سرشار از رنگ و نور به بهتر شدن چیدمان تراس کوچک شما کمک خواهد کرد.

  • انتخاب پوشش کف مناسب در چیدمان تراس کوچک

برای کف تراس هم از پوششی نظیر سنگ و سرامیک می توان استفاده کرد و هم از پارکت و لمینیت و موکت. خوبی سنگ و سرامیک آن است که در صورت ریختن آب بر روی آن و یا شستشوی بالکن، مشکلی از بابت خراب شدن و آسیب دیدن وجود نخواهد داشت. اما پوشش های دیگری نظیر پارکت و لمینیت با وجود زیبایی فوق العاده دوام چندانی در برابر آب و باران نخواهند داشت. پوشش چمن مصنوعی نیز به عنوان یک گزینه عالی در بسیاری از موارد به کمک شما می آید. این پوشش حس صمیمیت را در فضا بیشتر کرده و جذابیت زیادی به بالکن شما می دهد.

  • استفاده از نور در تزئین تراس کوچک

موضوع نور را جدی بگیرید و بدانید که وجود نور کافی و همینطور نورپردازی زیبا تاثیر فوق العاده زیادی بر روی چیدمان تراس کوچک شما خواهد داشت. بری این کار استفاده از چراغ های دیوار کوب یک ایده و پیشنهاد عالی محسوب می شود. شما می توانید با توجه به اندازه طول بالکن خود از دو یا سه چراغ دیوار کوب استفاده نمایید. برای سقف نیز می توانید از چراغ های کوتاه استفاده کنید تا نور کافی برای تان تامین گردد. البته که در هنگام استفاده از بالکن روشن کردن یکی از آنها کافیست. روشنایی دیگری که وجود آن حتما در تراس پیشنهاد می شود، ریسه نوری است. انواع ریسه های نوری در شکل های ساده و یا مدل ماه و ستاره ای و آویزان کردن آنها در جلوی تراس باعث می شود تا تصویری کاملا رویایی پدید آید. از این چیدمان زیبا برای عکاسی هم می توانید استفاده کنید و عکس هایی بسیار جذاب و خیال انگیز بگیرید. برای جذاب تر شدن فضا آویزان کردن فانوس های رنگی و چیدن شمع در قسمت های مختلف تراس پیشنهاد های عالی دیگری هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.

  • بهترین گیاهانی که می توان در تراس از آنها نگهداری کرد

همه گیاهان آپارتمانی قابلیت نگهداری در فضای باز تراس را ندارند. بعضی از آنها برای فضای داخلی شکل گرفته و در زیر نور مستقیم خورشید از بین می روند. اما برخی دیگر از گیاهان هستند که برای فضاهای بیرونی نظیر تراس و باغچه عالی بوده و به خوبی رشد می کنند. گیاهانی نظیر انواع شمشاد و مورد، کاج های تزیینی، سرخس، حسن یوسف، فونیکس یا نخل زینتی، کاکتوس ها و گیاهان گل دار نظیر شمعدانی، بگونیا، بوته گل سرخ، گل محمدی، درخت برگ کاغذی و گل های باغچه ای دیگر برای نگهداری در تراس مناسب هستند. همچنین می توانید قسمتی از تراس خود را به سبزی کاری هم اختصاص دهید. با تهیه جعبه های یونولیتی و یا چوبی و ریختن خاک مناسب در آن بذر های مختلفی از سبزیجات را تهیه کرده و درون آن بریزید و طی مدتی به طور منظم آبیاری نمایید. سپس می توانید از محصولات زمین کشاوری کوچک خود استفاده کرده و مواد غذایی و سبزیجات تازه و ارگانیک خود را استفاده نمایید.

  • چیدمان گیاهان در یک تراس کوچک

هنگامی که گیاهان مناسبی را برای تزئین تراس کوچک خود انتخاب و خریداری کردید، حال به موضوع چیدمان این گیاهان می رسیم. بهترین چیدمان برای گیاهان زمانی اتفاق می افتد که شما بتوانید بر اساس متراژ تراس این کار را به نحوی انجام دهید که فضا بیش از حد شلوغ و در هم ریخته به نظر نرسد. ایجاد یک فضای سبز و طبیعی باید با نظم و شکل منطقی خود صورت گیرد و شکلی از نا مرتب بودن و به هم ریختگی نداشته باشد. جهت چیدمان گلدان ها در تراس می توانید تعدادی از آنها را از سقف آویزان کنید. گیاهانی که برگ های بلند و رونده دارند برای آویزان کردن از آویز های سقفی مناسب تر اند. بعضی از گلدان های کوچک که گل های رنگی دارند مانند سیکلمه یا بگونیا را هم می توانید بر روی جا گلدانی های دیواری بگذارید. تعدادی از گلدان های بزرگ را هم در گوشه ای از تراس بر روی زمین قرار دهید و در جلوی آنها هم گلدان های کوچک را بگذارید. از شمعدان ها و چراغ های تزیینی هم می توانید در لا به لای گلدان ها استفاده کنید تا در هنگام روشن کردن شان منظره زیبا و رویایی پدید آید. همچنین می توانید تعدادی گلدان یک شکل و هم اندازه را با فواصل معین بر روی لبه تراس قرار دهید تا از بیرون هم منظره جذاب و زیبایی پدید آید.

به طور کلی بالکن های زیبا می توانند تاثیر بسیار زیادی در ایجاد یک حس خوب در خانه داشته باشند. حتی اگر بالکن خانه شما کوچک باشد بهتر است حداکثر استفاده را از آن بکنید تا در صورت خستگی روزانه، فضایی آرامش بخش در خانه خود داشته باشید. در ویدیوی زیر مدل های مختلف چیدمان تراس های کوچک را مشاهده می کنید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

بالکن خانه تان را تبدیل یه بهشتی کوچک کنید.چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<