مدل های مختلف لوستر حصیری و تاثیر آن در دکوراسیون خانه

چیدوپلاس 31 خرداد 1400

در میان انواع گوناگون و متنوع لوستر ها، لوستر حصیری به عنوان یکی از زیباترین و پر طرفدار ترین لوستر های موجود در بازار خود نمایی می کند. این لوستر ها به دلیل کاربرد حصیر در آنها حس و حالی از طبیعت را به خانه آورده و در کنار وسایل چوبی و گلدان های گل طبیعی خانه را سرشار از انرژی های مثبت خواهد کرد. لوستر حصیری دارای طرح ها و مدل های مختلفی است که هر کدام از آنها با ظاهری جذاب حال و هوای خاصی را به خانه و یا اتاق شما می بخشد.

تاثیر لوستر حصیری بر دکوراسیون خانه

نور یکی از مواردی است که می تواند به محیط روح و حس ببخشد و موجب شکوفایی احساساتی گرم و دلپذیر گردد. اینکه انتخاب کنیم چه نوری و به چه شکلی در خانه جریان یابد، موضوعی است که نباید به سادگی از آن گذشت. استفاده از یک لوستر حصیری که از مواد طبیعی ساخته شده، بیرون آمدن و پراکنده شدن نور از بین بافت های آن و ایجاد نور و سایه های زیبا بر روی دیوار های اطراف تاثیری بی نظیر بر روی دکوراسیون خانه می گذارد و محیطی دلنشین و صمیمی ایجاد می کند.

لوستر های حصیری با بیشتر انواع دکوراسیون مدرن متناسب است و به خوبی در اتاق نشیمن، اتاق خواب و یا آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. این لوستر ها در دکوراسیون هایی که در آنها از چوب به میزان بیشتری استفاده شده و همچنین در چیدمانی با تم رنگی گرم و روشن به زیبایی هر چه تمام جلوه می کند. رنگ های کرم و قهوه ای موجود در لوستر حصیری فضای خانه را رو به گرمی برده و محیط را دنج و پر از آرامش می نماید.

لوستر حصیری
لوستر حصیری
لوستر حصیری
لوستر حصیری
لوستر حصیری
لوستر حصیری

انواع لوستر حصیری بر اساس جنس

لوستر حصیری طبیعی با استفاده چوب، بامبو، شاخه های خیزران، نخل و برگ های موجود در نی زار های شمال و جنوب کشور ساخته می شود. لوستر حصیری چوبی با به کارگیری نوار های چوبی نازک و بافت آنها در همدیگر به روش ها و الگو های گوناگون ساخته می شوند. البته باقی مدل های لوستر حصیری نیز به همین روش و با استفاده از بافت با الگو های مختلف بدست می آیند. لوستر هایی که در جنوب و یا شمال کشور با استفاده از برگ های تیز و باریک نخل و یا نی ساخته می شوند نوعی صنایع دستی محسوب می گردند که با خرید آنها علاوه بر داشتن یک لوستر زیبا، به کسب و کار روستاییان نیز رونق بخشیده می شود.

انواع لوستر حصیری بر اساس طرح

طرح ها و مدل های لوستر های حصیری زیاد و متنوع است. بعضی از آنها به صورت کروی ساخته می شوند، بعضی دیگر شبیه به یک نیم کره هستند؛ در مدل دیگر لوستر حصیری با استفاده از نوعی بافت به وجود می آید که دو حجم حصیری در هم تنیده می شوند و تبدیل به یک لوستر می گردد و همچنین مدل های مختلف دیگر که هر کدام دارای الگوی خاص و ویژه ای است. بیشتر مدل های لوستر حصیری با وجود دست ساز بودن اما ظاهری مدرن دارند و در خانه هایی به سبک مدرن به خوبی مورد استفاده قرار می گیرند.

بافت تور مانند لوستر حصیری و به خصوص لوستر حصیری از جنس بامبو باعث می شود که از میزان نور لامپ زیاد کاسته نشود و نور کافی برای روشن کردن فضا وجود داشته باشد. از سوی دیگر بعضی از طرح های لوستر حصیری دارای قسمت هایی هستند که فاصله بین بافت ها زیاد بوده و نور به راحتی از میان آنها عبور می کند. همچنین طرح های این لوستر ها به گونه ای هستند که می توان آنها را با یک آباژور ست کرد و در چیدمان مورد استفاده قرار داد.

انواع لوستر حصیری بر اساس رنگ

به دلیل اینکه لوستر حصیری از برگ های خشک شده گیاهان ساخته می شود معمولا دارای رنگ های طیف کرم و قهوه ای هستند. این طیف رنگ شامل کرم های بسیار روشن و رو به سفید تا قهوه ای های تیره را شامل می شوند. به غیر از اینها بعضی از مدل های لوستر حصیری مدرن رنگ های خاکستری یا مشکی دارند که برای دکوراسیون های خاص و متفاوت استفاده می شوند. البته این رنگ ها توسط رنگ های مصنوعی ایجاد می گردند.

لوستر حصیری
لوستر حصیری
لوستر حصیری
لوستر حصیری
لوستر حصیری
لوستر حصیری

مزایای داشتن یک لوستر حصیری

مهم ترین مزیت لوستر حصیری، طبیعی بودن آن است. این موضوع باعث می شود تا قرار گیری لوستر حصیری در کنار گل و گیاه طراوت و حس و حال ویژه ای به خانه شما ببخشد. ویژگی دیگر لوستر حصیری اصیل بودن آن است. دست ساز بودن این لوستر ها و تولید آنها توسط هنرمندان بومی استان های شمالی و جنوبی کشور، از اصالت و ریشه دار بودن این صنایع دستی حکایت دارد. از مزیت های دیگر لوستر حصیری به سبک بودن آن می توان اشاره نمود. این لوستر ها دارای وزن بسیار کمی هستند و به راحتی می توان آنها را جابجا نمود. البته جنس و ظریف بودنشان باعث می شود تا شکننده باشند و در هنگام حمل و جابجایی نیازمند دقت و وسواس بیشتری باشند. این سبک بودن باعث می شود تا با خیال راحتی از این لوستر ها استفاده کرد و در صورت بروز حوادثی نظیر زلزله نگران افتاده آن بر روی سر و آسیب به افراد وجود نداشته باشد.

لوستر حصیری و مخصوصا لوسترهایی که از درخت نخل و در جنوب کشور بافته می شوند، قابل شستشو هستند و در صورت نشستن گرد و غبار بر روی آنها علاوه بر پاک کردن با دستمال مرطوب می توان آنها را در زیر آب شست. این لوستر ها سادگی منحصر به فردی دارند و همین سادگی به یکی از ویژگی های مثبت آنها تبدیل شده است. لوستر حصیری زرق و برق لوستر های دیگر را ندارند و به همین دلیل برای مکان های غیر رسمی مانند اتاق خواب و یا ویلا ها بسیار مناسب اند.

لوستر حصیری برای فضای باز

در فضای باز مانند تراس نیز می توان از لوستر حصیری استفاده کرد. بهتر است برای چنین فضاهایی از لوستر هایی استفاده شود که دارای جنس مقاوم و محکم تری هستند و از چوب یا حصیر های ضخیمی در ساخت آنها به کار رفته است. از لوستر حصیری پلاستیکی که از جنس پلیمر وینیل است نیز برای این موارد می توان استفاده کرد. وجود لوستر حصیری در تراس یا بالکن به همراه یک دست مبلمان حصیری بسیار خاص و زیبا خواهد بود.

قیمت لوستر حصیری

در مقایسه با لوستر های کلاسیک و یا لوستر های مدرنی که به تازگی به بازار آمده اند، لوستر حصیری از قیمت کمتری برخوردار بوده و خرید آن مقرون به صرفه است. اگر لوستر حصیری را از شهرستان ها و از دست سازندگان آنها تهیه کنید حتی با قیمت کمتری نیز می توانید خریداری نمایید و دست واسطه را نیز از این میان حذف کنید. این لوستر ها بر اساس طرح و جنس خود دارای قیمت های متفاوتی هستند. قیمت لوستر حصیری از 40 تا 200 هزار تومان متغیر است. بعضی از مدل های لوستر حصیری که در آنها از چوب هم استفاده شده در حدود 300 هزار تومان قیمت خواهند داشت. لوستر حصیری مدل ایکیا که در بازار موجود است دارای قیمت های بیشتری بوده و این قیمت ها از 700 هزار تا 4 میلیون تومان است.

basket lights 13
basket lights 14

خانه ایده آل خود را بسازید:

یک دکوراسیون چشم گیر از دل تار و پود حصیر

گلدان حصیری، ساده ترین گیاهان را جذاب و دوست داشتنی می کندچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<