انتخاب زیباترین تابلو برای اتاق خواب

چیدوپلاس 27 تیر 1397 ، ،

قرار دادن یک تابلو در اتاق خواب تاثیر زیادی در دکوراسیون آن ایجاد می کند. این تاثیر می تواند مثبت و یا منفی باشد. استفاده درست از تابلوها در اتاق خواب می تواند بر روی فضای آرامش ‌بخش حاکم تاثیر مثبتی داشته باشد. دیوارهای اتاق خواب هم مانند دیوارهای سالن پذیرایی یا نشیمن نیازمند تزیین است و انتخاب تابلوی مناسب برای اتاق خواب نیز مانند سایر وسایل خانه نیازمند دقت و توجه است.

 برای انتخاب یک تابلوی مناسب چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیریم؟

چندین ملاک جهت انتخاب یک تابلو برای اتاق خواب وجود دارد. اولین و مهمترین ملاک این است که تابلو را برای اتاق چه کسی می خواهیم انتخاب کنیم؛ کودک، دختر، پسر ، نوجوان یا پدر و مادر. تابلویی که در اتاق کودک استفاده می شود با تابلویی که در اتاق پدر و مادر قرار می گیرد، متفاوت است. یک پیشنهاد برای اتاق کودک این است که می توانید نقاشی های فرزندتان را قاب کنید و به دیوار بزنید. همچنین کاردستی هایی که کودکتان با دست خود درست کرده، می تواند به دیوار نصب شود. پیشنهاد دیگر تابلوهای فانتزی و طرح های کودکانه است. نقاشی ها و یا تصویرسازی هایی با موضوعات حیوانات ایده ای عالی است. با این کار علاوه بر تزیین دیوار اتاق، عشق به حیوانات را نیز در کودک خود ایجاد می کنید. همچنین تابلوی شخصیت های مورد علاقه فرزندتان مانند شخصیت های کارتونی هم جزو قاب هایی است که می تواند بر روی دیوار باشد. به طور کلی برای اتاق کودک بهترین تابلو، تابلویی است که فضایی پر انرژی و شاد برای او ایجاد کند.

در مورد اتاق فرزندان نوجوان و بزرگتر انتخاب کمی متفاوت است. در مورد انتخاب تابلو اجازه بدهید خودشان تصمیم بگیرند و تابلوهایی با طرح های مورد علاقه شان که متناسب با سن و سال و روحیات شان است، بر دیوار نصب کنند. شاید علاقه داشته باشند پوسترهایی از شخصیت های مورد علاقه خود را بر دیوار بزنند. شخصیت هایی که آنها را الگوی خود قرار داده اند و دیدن شان باعث ایجاد انگیزه در آنها می شود. برای مثال اگر دخترتان به نویسندگی علاقه مند است، داشتن تابلوهایی از تصویر نویسندگان بزرگ دنیا به او کمک خواهد کرد تا در راه رسیدن به هدفش انگیزه بیشتری داشته باشد. همین مثال در مورد پسرانی که عاشق نجوم و فضانوری هستند صدق می کند. برای این پسرها تابلوهایی از عکس های واقعی گرفته شده از فضا و کهکشان ها و سیارات بسیار انتخاب خوبی است. اما در مورد اتاق خواب زوج ها یا پدر و مادر ها قضیه کمی متفاوت است. بعضی افراد ترجیح می دهند که از شاسی ها و عکس های عروسی شان در اتاق خواب استفاده کنند اما برخی افراد عکس های عروسی را متعلق به آلبوم می دانند و گالری وال ها و یا طرح های انتزاعی را برای تزئین دیوار ترجیح می دهند. اگر قصد ندارید عکس های عروسی تان را بر دیوار آویزان کنید، می توانید از تابلوهای نقاشی که ترکیب رنگی هماهنگی با رو تختی تان دارد استفاده کنید.

تناسب تابلو با دکوراسیون اتاق

تناسب تابلو با دکوراسیون کلی اتاق موضوع مهمی است. به عبارت دیگر تابلو و محتوایی که در درون آن قرار دارد باید با تم کلی اتاق هم خوانی داشته باشد؛ اگر اتاق خواب شما فضای آرامی دارد و با رنگ ‌های روشن چیدمان شده است، بهتر است یک نقاشی خلوت و یا طرحی ساده از یک نقاشی را به عنوان محتوای تابلو انتخاب کنید تا تابلو به عنوان یک عنصر ناهمگون در اتاق خواب به نظر نرسد. یکی از راهکارهایی که می ‌توان برای ایجاد هماهنگی بین تابلو و فضای اتاق خواب به کار برد، استفاده از رنگ های تکرار شونده تابلو در دکوراسیون است. به طور کلی رنگ دیوارها، رنگ رو تختی و رنگ پرده ها در انتخاب تابلوی اتاق خواب موثر هستند. چند پیشنهاد ساده می تواند ایده هایی خوب به شما بدهد. اگر تم رنگی اتاق خواب شما آبی است، از تابلویی استفاده کنید که زمینه سفید و طرح هایی به رنگ آبی دارد. اگر اتاق خواب شما با رنگ سفید دیزاین شده و دیوارها و پرده ها سفید است، از یک رو تختی گلدار به رنگ های ملایم و تابلویی با رنگ های روشن و گل هایی به همان ظرافت و روشنی رو تختی استفاده کنید. تابلویی با نوشته های انگیزشی و مینیمال هم انتخابی بی نظیر است.

beautiful-frame-for-the-bedroom 4
beautiful-frame-for-the-bedroom 5
beautiful-frame-for-the-bedroom 6
beautiful-frame-for-the-bedroom 2
beautiful-frame-for-the-bedroom 1
beautiful-frame-for-the-bedroom 3

در مورد محتوای تابلو نیز توصیه می شود از تصاویر و یا نقاشی هایی با جزئیات کمتر و به‌ صورت مینیمال تر استفاده شود. شلوغی بیش از حد یک تابلو می‌تواند بر محیط اطرافش اثر بگذارد و محیطی همچون اتاق خواب را که نیازمند آرامش است دچار آشفتگی کند. در انتخاب طرح و محتوای تابلو همانطور که گفته شد بهتر است از طرح‌های خلوت و مینیمال استفاده کرد. این طرح ها می توانند چند شاخه از گل های بهاری، آسمان پر ستاره، یک گل نیلوفر آبی و تصاویر آرامش بخش این چنینی باشد. همخوانی محتوای انتخاب شده با سبک دکوراسیون اتاق می‌تواند در امر انتخاب یک تابلوی زیبا به شما کمک کند.

مورد مهم دیگر اندازه تابلو انتخابی است. قرار دادن یک تابلوی کوچک بر روی دیواری بزرگ و بر عکس نصب تابلویی بیش از اندازه بزرگ بر دیواری کوچک، تناسب فضا را بر هم می زند. اگر از بیش از یک تابلو استفاده می کنید، چیدمان و طرز قرار گرفتن تابلو ها نیز مهم است؛ به طور مثال می توانید از طرح های قرینه در قرار دادن تابلوها در اتاق خواب استفاده کنید، به این صورت که دو تابلو با طرح های متفاوت و یا یکسان را در دو طرف تخت قرار دهید. ارتفاع قرارگیری تابلو نیز باید اصولی باشد، همواره ارتفاع مناسب برای قرار گرفتن یک تابلو به اندازه قد یک انسان معمولی است به گونه‌ای که اگر فرد در مقابل آن قرار گیرد بتواند تابلو را درست جلوی چشمانش مشاهده کند.

محل قرار گیری تابلو هم موضوع مهمی است. دو دیوار مناسب برای نصب تابلو دیوارهای پشت تخت و رو به روی تخت است. طرح تابلویی که بر دیوار رو به رویی تخت آویزان می شود بسیار مهم است زیرا هر روز صبح به محض باز کردن چشم آن را خواهید دید. بنابراین از طرحی استفاده کنید که با دیدن آن احساس خوب و آرامش بخشی در شما پدید بیاید. برای این دیوارها هم می توانید از یک تابلوی افقی بزرگ (دو سوم عرض تخت خواب) بهره گیرید و هم از سه تابلوی عمودی و اندازه هم. که این تابلوهای عمودی با فاصله ای اندک در کنار هم قرار می گیرند. این بستگی به سلیقه شما و طرحی که انتخاب می کنید دارد. بهتر است باقی دیوارها را با تابلو پر نکنید. در یک اتاق با اندازه متوسط، یک و نهایتا سه تابلو کافی است. اگر فضای اتاق را بیش از حد شلوغ کنید تاثیر منفی بر حال و هوای روحی شما خواهد گذاشت. این نکته را هم فراموش نکنید که اگر دو تابلو برای اتاق تان انتخاب کردید حتما با اندازه های متفاوت باشند. به این معنی که هر دو تابلو را بزرگ انتخاب نکنید. همچنین سعی کنید سبک طرح های دو تابلو در ارتباط با هم باشند. یعنی یک فضای متحد و هماهنگ را ایجاد کنند.

تابلوی انتخابی باید زیبا باشد اما نه به اندازه ای که تمام حواس را به هنگام ورود به اتاق خواب به خود جلب کند بلکه باید به گونه ای باشد که در یک نگاه کلی در کنار دیگر اجزا زیبا به نظر برسد و تکمیل کننده آن ها باشد. در ویدیوی زیر چند مدل از تابلوهای مناسب و زیبا برای اتاق خواب را مشاهده می کنید، از این الگوها برای انتخاب تابلویی زیبا برای اتاق خواب خود استفاده کنید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: چگونه با تابلو های مختلف یک گالری وال زیبا بسازیمچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<