چه گل هایی برای زیباتر کردن تراس مناسب اند؟

چیدوپلاس 24 تیر 1399 ،

گیاهان از زیباترین عناصر زنده ی طبیعت هستند که به محیط خود جان می بخشند، از گذشته تاکنون برای زیباسازی ابنیه به کاشت گل و گیاه در محوطه ی بنا می پردازند تا به ساختمان جان تازه ای بدهند و زندگی را در فضا به جریان بیندازند. امروزه نیز برای تغییر فضای آپارتمان گل ها از جمله ارکان مهم دکوراسیون داخلی به شمار می آیند که نسبتا ارزان و در دسترس هستند و تنوع بی نظیری دارند. وجود گل های رنگی و معطر باعث آرامش، دوری از استرس و عصبانیت می شود. همچنین نگهداری از گل ها به ما حس مسئولیت پذیری القا می کند و به زندگی اهالی خانه نشاط می بخشد.

در دنیای ماشینی امروزه و ترافیک زیاد در سطح شهر، انسان همواره به دنبال یافتن هوای آزاد و فضای سرسبزی برای استراحت خود میگردد تا نیرویی تازه کند. میتوان گفت تراس منزل مزیت بزرگی برای خانه های آپارتمانی به شمارمی آید و میتواند به بهترین و دنج ترین فضای خانه ی شما تبدیل شود تا خستگی روزمره را از شما دور کند. فضای تراس بهترین محل برای رویش گل های زیبا و حتی سبزی های مورد علاقه ی اعضای خانواده است و با گلدان های رنگی چیدمانی بی نظیر و تغییری مثبتی در دکوراسیون خانه ایجاد می کند. گل مناسب برای تراس گل هایی هستند که نسبت به عوامل محیطی، آسیب کمتری ببینند و گیاهان پر دردسر و حساسی نباشند. زیرا تراس قسمتی از فضای خارجی منزل را شامل می شود که در معرض باد، نور شدید، آلودگی و عوامل محیطی دیگر قرار میگیرد. اگر گل های انتخابی شما، گیاهان مقاوم و مناسبی نباشند، پس از مدتی پژمرده یا خشک میشوند. میزان نوری که به منزل شما می تابد و جهت قرار گیری منزل شما نسبت به جهت های جغرافیایی تاثیر زیادی در انتخاب نوع گل وگیاه دارد و ممکن است شما گل نور دوستی مانند شمعدانی را اشتباها در بالکن خانه ای شمالی و دور از آفتاب قرار بدهید و باعث پژمرده شدن گیاه بشوید. بدست آوردن اطلاعات در مورد برخی از گل مناسب برای تراس به شما کمک میکند انتخاب بهتری با توجه به شرایط اقلیمی و ساختمانی خود داشته باشید.

گل های خوش رنگ

رنگ درخشان گل ها تاثیری زیادی در انتخاب دارد و تراس ما را بسیار زیبا میکند، از جمله گل هایی با بوته ی پر پشت و رنگ آمیزی زیبا میتوان به گل شمعدانی، گل بنفشه، گل کاغذی، گل اطلسی و گل داوودی اشاره کرد. این گل ها نیاز به نور طبیعی روزانه دارند. شمعدانی از اولین انتخاب ها برای تراس منازل است. گل های پر و خوشرنگ قرمز ، صورتی و سفید آن دل هر انسانی را میبرد. شمعدانی فضای کمی اشغال میکند و عطر خوبی دارد. گل بنفشه از گل های زیبا و نسبتا ارزان است که در تمامی پارک ها قابل مشاهده است و خواص دارویی بسار زیادی دارد و از دمنوش آن برای جلوگیری از حساسیت  فصلی استفاده میکنند. گل کاغذی همان صورتی رویایی است که گل های کوچک بسیار زیبایی دارد و بیشتر در نواحی جنوبی کشورمان وجود دارد و هوای گرم و خشک را ترجیح میدهد و نسبت به سرما حساس است. اطلسی خوش نام از دیگر گل های مناسب تراس است که از گذشته تا کنون مهمان خانه های قدیمی و خاطرات کودکی و همچنین تراس آپارتمان های امروزه است. گل اطلسی نسب به سرما حساس است و به شش ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. اطلسی از زیباترین گل های قابل استفاده در تراس منازل است. از جذابیت های پاییز گل های داوودی زیبا هستند که رنگ های متفاوتی به همراه برگ های دندانه دار یا صاف دارند. گل داوودی علاوه بر گل های توپی شکل زیبا خواص دارویی نیز دارد. گل زیبای محبوب شب نیز دارای بوته ی پرپشت با گل های کوچک زیبا است که  هنگام شب با بازشدن گل ها عطر فوق العاده ای در محیط ایجاد میکند.

برای این نوع گل ها بهتر است از گلدان های سفالی و پلاستیکی استفاده کنیم که تغییرات دمایی را تحمل کنند و گیاهان را در امان نگه میدارند. دانستن تعداد دفعات آبیاری، نوع هرس ، کود مورد نیاز و سم های ضد آفت باعث میشود گیاهان ما عمر طولانی تر و زیبایی بیشتری داشته باشند.

گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس

گیاهان پر برگ

بعضی گیاهان برگ های خوش رنگ و تحمل بالایی در مقابل تغییرات آب هوایی دارند و در مقابل گل های ریز و کمتری دارند و برگ های سبزشان عنصر شاخص آنها به شمار می آید. مانند هوستا، فیل گوش ، بگونیا و حسن یوسف که تنوع رنگی متفاوتی از جمله ابلق، سبز و قرمز دارند.

گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس

گل های رونده

اگر علاقه مند هستید که دیوار تراس خود را با برگ های خوش رنگ سبز تزئین کنید یا اصطلاحا دیوار سبزی داشته باشید، گیاهان رونده بهترین انتخاب برای شما هستند که میتوان به پیچک و پوتوس که سرعت رویش بالایی دارند اشاره کرد. همچنین پیچ امین الدوله که عده ای با نام یاس معطر آن را میشناسند نیز بعنوان پیچک زینتی استفاده می شود که عطر دلنشینی دارد.

گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس

درختچه های زیبا

از جمله درختچه های کوچک با مقاومت بالا میتوان به یوکا، فونیکس ،پیراکانتا، زیتون و نارنج اشاره کرد. درختچه ی یوکا در مقابل تغییرات آب و هوایی و اختلاف دما بسیار مقاوم است. همچنین نخل زینتی فونیکس (فینیکس) نیز ظاهری بسیار زیبا به تراس شما میبخشد. پیراکانتا نیز درختچه ای همیشه سبز است که مانند نارنج بیشتر برای آب و هوای سرد مناسب است، میوه های کوچک قرمز رنگ این درختچه به سبب زیبایی شهرت بسیار دارد. درختچه های زینتی فضای کوچکی را اشغال میکنند، مناسب فضای محدود تراس هستند،  آنها ارتفاع کمی دارند اما با این حال پرایوسی ایجاد می کنند.

گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس
گل مناسب برای تراس

خانه ایده آل خود را بسازید:

بالکن خانه تان را تبدیل به بهشتی کوچک کنید

ویدیو: چطور یک باغچه عمودی درست کنیم؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<