برای نمای ویلایتان کدام نما را انتخاب می کنید؟ مدرن، آجری یا رومی؟

چیدوپلاس 27 تیر 1399 ،

وجود  “خانه ویلایی” در حومه شهرهای بزرگ به عنوان فضایی جهت تجربه لایف استایلی متفاوت از آنچه در همهمه ی شهر ها وجود دارد، به یکی از ملزومات نانوشته شهروندان، تبدیل شده است. مکانی برای ریلکس کردن و لذت از همزیستی بیشتر با طبیعت برای انسان امروزی با دغدغه های فکری فراوان الزامی است . اما باید دید چه ساختمانی می تواند آرامش مورد نیازمان را برایمان به همراه بیاورد؟

اولین عنصری که با دیدن هر ساختمانی در چشم ما ظاهر میشود نمای آن است، پوشش و ظاهر هر نمایی بیانگر هویت درونی آن ساختمان است و این موضوع در ساختمان ویلایی به علت محدودیت طبقات حساس تر میشود و سازندگان تمام تلاش خود را میکند که با زیباتر کردن نما، ویلایی شیک تر و خاص تر برای ارائه داشته باشد. در گذشته نمای ساختمان اهمیت کمتری داشت، اما امروزه نوع طراحی نما و مصالح بکار رفته در آن کاملا بر ارزش ساختمان اثر میگذارد و گاهی بزرگترین ملاک خرید ویلا می باشد. نمای ویلا باید اصولی، زیبا و متناسب طراحی شده باشد، انتخاب متریال و همچنین تناسب رنگ ها در نما بسیار مهم است، نورپردازی مناسب، طراحی مناسب قسمت ورودی، جاگذاری پنجره ها همه از عوامل موثر در زیبایی نما هستند. با گسترش علم معماری و بررسی ایده ها و امکانات مختلف نمای ویلاها هم بسیار متفاوت و دگرگون شده است، برای آشنایی با متداول ترین انواع نماهای ویلایی در این مطلب با ما همراه باشید :

نمای ویلایی رومی

نمای رومی یا اصطلاحا سنگی در یک دهه ی اخیر مورد توجه عده ای زیادی قرار گرفته و تعدادی از سازندگان صرفا در این حیطه فعالیت میکنند. نمای رومی / کلاسیک به نوعی نمای سلطنتی محسوب میشود و معمولا از سنگ تراورتن با ابزارهای مختلف و شکیل برای این نما استفاده میشود. برای لوکس تر شدن نمای رومی در ورودی ساختمان از ستون های سنگی استفاده میشود که این ستون ها معمولا ارتفاع زیادی داشته و تا بام ادامه پیدا می کنند. سر ستون، قوس های متنوع و طاق های زیبا از نمونه تزئینات نمای رومی هستند، گاهی از تندیس های شیر یا فرشته نیز در ورودی ویلا استفاده میشود. تقریبا تمامی اجزای نمای ویلای رومی از جنس سنگ است و جلال و شکوه زیادی به ویلا میبخشد. در نمای رومی یا کلاسیک تقارن و رنگ های روشن اهمیت بسیاری دارد، طراحی سایت منظم طبق اصول هندسی و تناسبات برای جلوه ی بهتر نمای رومی، اهمیت بسیاری دارد و به ارزش آن می افزاید. نمای رومی برای مالک و هر بیننده‌ ی دیگری، حسی از ابهت، شکوه و مرفه بودن را القاء می‌کند.

طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا

نمای ویلایی آجری

آجر به دلیل قابلیت های بسیار و در دسترس بودن از گذشته تا حال در نمای ساختمان های زیادی استفاده شده است. آجر به تنهایی و یا در ترکیب با دیگر مصالح در نمای ویلایی کاربرد دارد و به دلیل بافت و نوع چیدمان خاص می تواند با دیگر مصالح همخوانی خوبی ایجاد کند. در طراحی نمای آجری برای ویلا معمولا از ملات استفاده نمیشود و سیستم نمای خشک بکار گرفته میشود. تصور تعدادی از سازندگان برای استفاده ی از آجر در نمای ویلاها ایجاد قوس و گنبد های آجری قدیمی است اما با خلاقیت معماران امروزه آجر با قابلیت های جدید و منحصر به فردی در نمای ویلاها هنرنمایی میکند و زیبایی چشم نوازی به وجود می آورد. میشود گفت بکارگیری آجر در عین طراحی جدید روح سنتی را به خوبی در کالبد بنا می دمد و امروزه طرفداران بسیاری هم پیدا کرده است.

طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا

نمای ویلایی مدرن

نمای مدرن نمایی است که خواهان زیادی به خصوص در نسل جدید دارد. شکل کالبدی ویلا و فضاهای باز و نیمه بازی که در طراحی داخل ویلا لحاظ می شود، همچنین استفاده از متریال های ترکیبی بطور اصولی و متناسب با نوع اقلیم منطقه زیبایی و راحتی استفاده از آن را دو چندان می نماید. در ویلاهای مدرن تلاش طراح، تغییر فرم سلب و تکراری ویلا بوده و سعی در خلق فرم های پویا و خلاقانه دارد. غالب رنگی ویلاهای مدرن رنگ سفید و قهوه ای است که احساس سبکی به کل بنا میدهد. استفاده از متریال های سیمان سفید، چوب ، پنجره های بزرگ و کاپوزیت ها در نماهای مدرن ویلایی بسیار رایج است. برخلاف نماهای رومی در این نما، از جزئیات و نقش و نگار کمتری استفاده شده است. در زیر چند نمونه از بهترین و هنرمندانه ترین طراحی نماهای ویلای مدرن ایرانی را می بینیم، برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها می توانید بر روی آنها کلیک کنید.

طراحی نمای ویلا
نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا
طراحی نمای ویلا

خانه ایده آل خود را بسازید:

زیباترین نماهای آجری در ایران ، بازگشتی به گذشته ی پر افتخار

حرفه ای ترین و زیباترین پلان ها برای یک ویلای مدرنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<