دکوراسیون با درختچه های کوچک بن سای

چیدوپلاس ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ،

گیاهان آپارتمانی تاثیر بسیار زیادی در شکل گیری و ایجاد فضای مثبت در خانه دارند، این روزها افراد زیادی از گیاهان برای زینت بخشی خانه هایشان استفاده می‌کنند، یکی از گیاهانی که بسیار مورد توجه افراد مختلف واقع شده است بن سای ها هستند. بن سای در اصل یک هنر مینیاتوری ژاپنی است که در مدت زمان کمی در سرتاسر جهان گسترش یافته است و علت این گسترش را می‌توان در جذابیت های بصری و راحتی در نگهداری این درختچه یافت. گیاه بن سای به طور کلی نمونه ای کوچک از درخت های بزرگ موجود در طبیعت هستند که با استفاده از روش‌های خاص پرورش گیاهان همانند هرس کردن، به اندازه های کوچک تر و مینیاتوری شکل در آمدند. درختچه بن سای به دلیل جذابیت بصری فراوانی که دارد می‌تواند باعث زیباتر شدن فضای خانه شما بشود؛ بن سای را می‌توان در کنار مبلمان بر روی میز عسلی، وسط میز ناهار خوری و یا بر روی کانتر آشپزخانه قرار داد. این گیاه می‌تواند در هر فضا به یک نقطه کانونی جذاب تبدیل شود و یک فضای آرامش بخش را برای شما پدید آورد، نگهداری از گیاه بن سای چند نکته کلی دارد که با دانستن این نکات می‌توان مکان مناسب‌تری را برای آنها در خانه پیدا کرد.

بن سای انواع گوناگونی دارد و حالت مینیاتوری بسیاری از گیاهان مختلف را می توان در قالب بن سای در بازارهای گل مشاهده کرد، انواع مختلف ‌این گیاه مانند سایر گیاهان نیازهای طبیعی همچون نور دارد، به طور کلی یک نور متوسط و تصفیه شده برای رشد این گیاه کافی است، این تامین نوری می‌تواند توسط نور خورشید و یا لامپ های مخصوص نور دهی گیاهان باشد. پس انتخاب مکان مناسب برای قرارگیری این گیاه اولین شرط برای دکوراسیون با بن سای می باشد. اگر بخواهیم فضاها را تقسیم بندی کنیم می‌توان گفت از این گیاه در تمامی بخش های خانه و در تمامی سبک ها میتوان استفاده کرد اما نوع و شمایل گیاه بن سای بیشتر مناسب استفاده در یک سبک مدرن می باشد. اولین فضایی که پیشنهاد می شود که آن را با بن سای تزیین کرد، اتاق نشیمن و یا پذیرایی می باشد. بن سای می‌تواند یک عنصر خاص و شگفتی برانگیز در این محیط باشد. اگر گیاه شما کوچک است و گلدان تان نیز به صورت رومیزی است می توان آن را بر روی میز جلو مبلی و میز های عسلی قرار داد و اگر گیاهتان بزرگتر است می توانید با استفاده از گلدان های پایه دار آن را در گوشه نشیمن و یا کنار مبل ها قرار داد. استفاده از بن سای در خانه های کوچک که فضای کمی برای قرارگیری وسایل دارند نیز چشم نواز می باشد، گیاهان در فضاهای کوچک به شکل یک عنصر ناهمگون دیده نمی‌شود و بر عکس می‌توانند در شیک تر دیده شدن آن کمک کنند و با توجه به زیبایی خاصی خود این کار را بسیار راحت انجام می دهند.

یک بن سای درختچه ای با برگهای ریز در میان میز ناهار خوری و یا بن سایی با تنه ای کلفت و برگهای سبز در کنار سینک ظرفشویی می تواند تأثیری شگرف در این گونه فضاها داشته باشد و تناسب خاصی را پدید می‌آورد؛ این تناسب و زیبایی باعث حفظ تعادل و انسجام دکور می‌شود ‌و به سادگی نیز می‌تواند با سایر عناصر دکوراتیو موجود در فضا هماهنگ شود. گیاه بن سای با هر ترکیب رنگ هماهنگ می‌شود و می‌تواند بر بهتر دیده شدن آنها نیز تاثیر بگذارد. معمولاً گیاهان را در مرکز میز ناهارخوری قرار می‌دهند و این مرکزیت می‌تواند سبب کامل تر شدن دکور فضایی کوچک همانند ناهارخوری‌ می شود.
از بن سای در فضاهای کم توجه تر نیز میتوان استفاده کرد. یکی از بهترین انتخاب ها برای گیاه بن سای سرویس بهداشتی می باشد، این گیاه درصد رطوبت بالایی نیاز دارد و اینگونه فضاها نیز می‌تواند این درصد رطوبتی را تامین کند، البته به شرطی که سرویس بهداشتی از نور مناسبی برخوردار باشد، بنابراین اگر فضایی بزرگ در سرویس بهداشتی خود دارید می‌توانید از بن سای به عنوان عنصر دکوراتیو و اصلی در سرویس بهداشتی در کنار سایر وسایل استفاده کنید.

استفاده از بن سای تنها به داخل خانه محدود نمی شود، می‌توان از آنها در فضاهای باز خانه نیز استفاده کرد، این درختچه های کوچک را می‌توان در فضاهایی از خانه که حالتی نه کاملا باز و نه کاملا بسته دارند، همانند تراس قرار داد و با استفاده از آن این فضاها را زیباتر کرد. درختچه بن سای را میتوان بر روی میز داخل تراس قرار داد و در یک بعد از ظهر زیبا در کنار آن از نوشیدن چای یا قهوه لذت برد. بونسای گیاهی زیبا و پرکاربرد است می توان با استفاده از آن تحول زیادی در فضاهای مختلف خانه ایجاد کرد. فراموش نکنید که این گیاه شرایط زیست خاص خود را دارد و علاوه بر تأثیر زیبایش به شرایط محیطی اش نیز باید توجه کرد.

بن سای
بن سای
بن سای
بن سای
بن سای
بن سای
دکوراسیون با بن سای
بن سای
بن سای

خانه ایده آل خود را بسازید:

مدل های شیک و جدید قرار دادن گلدان در خانه

۷ گیاه آپارتمانی که نگه داری از آنها ساده استدیدگاه کاربران

  1. فایزه در

    این مدل های رنگی گیاه بن سای رو من توی ایران پیدا نکردم

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید