راهنمای کامل و کاربردی خرید و انتخاب کتابخانه برای دکوراسیون داخلی

چیدوپلاس 19 مهر 1399 ،

اگر از دسته افراد خوش ذوق و عاشق مطالعه کردن و دوستدار کتاب هستید، حتما به یک کتابخانه در منزل خود احتیاج دارید تا کتاب های مورد علاقه ی خود را در آن قرار بدهید. کتابخانه های امروزی مثل گذشته در یک فضای مجزا نیستند و معمولا در فضای پذیرایی و نشیمن از زیبایی آنها استفاده می شود. امروزه بسیاری ازکتابخانه ها جنبه ی دکوراتیو نیز دارند و میتوانند محلی برای نگهداری لوازم هنری و گل و گیاهان ما باشند. اولین سوالی که ذهن ما را در خرید کتابخانه پر میکند این است که با توجه به ویژگی های منزلمان چه مدل کتابخانه ای تهیه کنیم؟ کتابخانه ها هم مثل تمام لوازم کاربردی و تزئینی در خانه، انواع متفاوتی دارند که با ویژگی های خاص خود از هم متمایز میشوند و ما در این مطلب با سبک های متفاوت آنها آشنا خواهیم شد :

کتابخانه ی سرتاسری

برای کسانی که کتاب به نزدیک ترین دوست آنها تبدیل شده، شاید هیچ چیز مثل یک کتابخانه بزرگ ارزشمند و قابل توجه نباشد، آنها دوست دارند کتاب را همچون نمادی جاویدان در گوشه گوشه زندگی خود حس کرده و آن را در معرض دید داشته باشند و همیشه و همه جا به مطالعه بپردازند، ما به این افراد که عاشقان حقیقی دنیای مطالعه هستند کتابخانه سرتاسری را پیشنهاد می دهیم؛ در خانه های آپارتمانی و کوچک امروزی شاید این دغدغه برای عاشقان کتاب پیش بیاید که چند کتاب می‌توانم در خانه ام جا دهم؟ این کتابخانه های سرتاسری که یک دیوار را به طور کامل می پوشاند دغدغه آن ها را رفع می کند. یکی دیگر از بهترین فضاها برای کتابخانه، کنار پنجره و فضای زیر پنجره است تا شما با تامین نور طبیعی مطالعه، یک فضای دنج کتابخوانی داشته باشید.

کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن

مکعب هایی با عطر خوش کتاب

این کتابخانه ها از جنس چوب یا ام دی اف هستند که معمولا سه الی چهار طبقه دارند و در کنار هم با چیدمان های متفاوت چیده می شوند و البته قابلیت گسترش با افزایش میزان کتاب های شما را دارند. کتابخانه های ساده ی چوبی حسی ساده و نوستالژی در محیط منزل بوجود می آورند و شما میتوانید آنها در رنگ های ترکیبی متناسب با رنگ های ثانویه ی دکوراسیون خود خریداری کنید.

کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن

کتابخانه های چند منظوره

داستان این نمونه از کتابخانه ها از آنجا شروع میشود که خیلی وقت ها برای کتاب ها و گنجینه ی شخصی جای مشخصی نداریم و همچنین برای نوع دکوراسیون خانه‌ اهمیت زیادی قایل بوده و دنبال راهکارها و ترفندهایی برای ایجاد فضای متفاوت و شکیلی در خانه هستیم؛ یک ایده متفاوت و در عین حال مفید در این مواقع، تلفیق میز تلویزیون و کتابخانه‌ است. تلویزیون به عنوان مرکز این کتابخانه در نظر گرفته شده و در عین حال فضاهای کنار آن، محل مناسبی برای قراردادن کتاب‌هاست. برای زیبایی بیشتر این کتابخانه گاهی بخش هایی از آن را خالی میگذاریم یا با گیاهان یا سایر وسایل تزئینی پر می کنیم.

کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن

کتابخانه ی ساده ی جذاب

اگر خانه کوچکی دارید، استفاده از یک کتابخانه بزرگ و جاگیر، فقط باعث کوچکتر شدن فضای شما می‌شود. بنابراین به دنبال طرح های مینیمالی بگردید که در عین سادگی و ظرافت، کارایی مد نظر شما را هم داشته باشد.

کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن

کتابخانه های کنجی

این نوع کتاب خانه ها معمولا ترکیبی از تعدادی شلف های ام دی اف هستند که بصورت مثلثی در فضای کنج قرار میگیرند. استفاده از کتابخانه ی کنجی باعث میشود از فضاهای دکور خانه به درستی استفاده شود. شما میتوانید کتابخانه های کنجی را در رنگ های دلخواه با هزینه ی بسیار کمی سفارش بدید و خودتان هم به راحتی آنها را در محل مورد نظر نصب کنید.

کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن

کتابخانه ی مدرن نردبانی

این نوع کتابخانه ها درست مثل شمایل یک نردبان، شلف های طبقه طبقه ای دارند که توسط دو ستون اصلی بهم متصل شده اند و به دیوار تکیه داده میشوند که شما بر اساس نوع نیاز خود میتوانید تعداد پله ها را کمتر یا بیشتر در نظر بگیرید. عمق طبقات کتابخانه معمولا 30 الی 35 سانتی متر است اما در کتابخانه های نردبانی عمق طبقه ها متفاوت است و از بالا به پایین بیشتر میشود. جلوه ی خاص و مدرن این نوع کتابخانه باعث شده مورد توجه بسیاری از طراحان داخلی قرار بگیرد.

کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن

کتابخانه های رنگی فانتزی

کتابخانه های فانتزی نوع مدرن تر و تازه تری در دنیای کتابخانه ها هستند که شما با رنگ های متفاوت میتوانید آن را تهیه کنید. اما باید توجه کنید که رنگ و مدل آن با سایر اجزای خانه هماهنگی داشته باشد و تضاد بصری در محیط بوجود نیاید.

کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن

استفاده از شلف به عنوان کتابخانه
شلف‌های چوبی یکی از کاربردی‌ترین وسایل در دکوراسیون منزل محسوب می‌شوند. می‌توانید این شلف‌ها را به دیوار نصب کرده و کتاب هایتان را روی آن قرار دهید و یا حتی چند طبقه شلف را بر روی هم چیده و چیدمانی متفاوت خلق کنید. نور پردازی هم از امکانات جدید کتابخانه ها است و نوار های نورانی به شما اجازه میدهد یک فضای دنج و رمانتیک داشته باشید.

کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن

استفاده از کتابخانه به عنوان پارتیشن
اگر خانه شما دارای یک سالن بزرگ است و دوست دارید در چیدن مبلمان آن، فضا را تفکیک کنید، کتابخانه می‌تواند به عنوان یک المان بسیار عالی در تفکیک فضا عمل کند. با استفاده از یک کتابخانه چوبی و قراردادن آن در فضای میانی نشیمن و میز نهارخوری، به راحتی این تفکیک فضا صورت می‌گیرد. همچنین کتابخانه ای که انتخاب می‌کنید، می تواند تبدیل به یک نقطه کانونی از لوازم دکوری و زیبا در منزلتان شود.

کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن
کتابخانه دیواری مدرن

بعد از شناخت انواع کتابخانه ها میتوانید مطابق با نیاز های خود و در نظر گرفتن ابعاد فضا، کتابخانه ی مورد نیاز خود را انتخاب کنید. کتابخانه ها معمولا بصورت ثابت و توکار یا بصورت متحرک و قابل جابجایی، طراحی میشوند که نوع متحرک سبک تر هستند و در هر اسباب کشی می توانید آنها را همراه خود ببرید. جنس کتابخانه ها نیز عنصر مهمی در انتخاب شما خواهد بود و باید با دکوراسیون داخلی شما همخوانی داشته باشد : کتابخانه های چوبی محبوب و طبیعی هستند که برای سالهای طولانی دوام بالایی دارند و با تمام اجزای دکوراسیونی شما تطبیق پیدا میکنند. کتابخانه های ام دی اف نوع دیگر ترکیبات چوبی با ضخامت کمتری نسبت به چوب هستند که قیمت کمتر و تنوع رنگ بالایی دارند. کتابخانه های فلزی معمولا کم حجم هستند و جابجایی آسانی دارند که برای سبک های مدرن مناسب اند. قیمت کتابخانه ها بر اساس نوع برند و متریال مورد استفاده، متفاوت است و شما باید متناسب با حجم کتاب ها و نوع استفاده ی خود، کتابخانه ی مناسبی تهیه کنید؛ میتوانید از چوب همرنگ با سرویس مبلمان و میز و صندلی منزل استفاده کنید تا با دکور داخلی شما کاملا تطبیق پیدا کند. همچنین می توانید کتابخانه مدنظرتان را بصورت سفارشی و مطابق با ابعاد اتاق بسازید و کتابخانه ی منحصر بفرد خود را داشته باشید تا یکی از نقاط قوت دکوراسیون داخلی منزل شما باشد. وجود کتابخانه در خانه ها سطح مطالعه را افزایش میدهد و کودکانتان را به کتاب و کتاب خوانی ترغیب میکند، کتابخانه برای سالیان طولانی یکی از عناصر اصلی دکور شما خواهد بود پس در انتخاب آن حساسیت نشان بدهید و عوامل تاثیر گذار را در نظر بگیرید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: کتابخانه منزلتان را همانند یک طراح داخلی بچینید

ویدیو : اگر به کتاب خواندن علاقه دارید یک مکان دنج برای خود بسازید

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<