با این روش ها خانه های کم نور خود را روشن و دلباز کنید

چیدوپلاس ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

نور یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار بر فضای خانه می باشد، تقریباً تمامی افراد تمایل دارند در خانه ای با نور مطلوب زندگی کنند. نور باعث ایجاد حس سرزندگی و شادابی در محیط خانه شده و همین تأثیرات را بر روی افراد خانه میگذارد. اما اگر شما در خانه ای زندگی می کنید که از نور خوبی برخوردار نیست، نکات بسیاری وجود دارد که با انجام آنها می توانید کمبود نور طبیعی را در خانه تان جبران کنید، در این مطلب به چند مورد از این راهکارها اشاره میشود تا با استفاده از آنها محیط پرنورتری را در خانه خود به وجود آورید.

  • استفاده از رنگ روشن در کف و دیوار

اولین راه حل، استفاده از رنگ های روشن در اجزای مختلف خانه بخصوص دیوارها، سقف و کف ها می باشد؛ در بین رنگ های روشن بهترین انتخاب برای خانه های تاریک رنگ سفید است، رنگ سفید علاوه بر بزرگتر نشان دادن فضا می‌تواند تأثیر به سزایی در انعکاس نور نیز داشته باشد. با انتخاب یک کف پوش براق و روشن می توان حجم نور محیط را تا حد زیادی افزایش داد، بنابراین بهتر است از کف پوش های سرامیکی و سنگی براق و روشن و یا پارکت و لمینیت سفید رنگ استفاده کرد. همچنین اگر فرش های تیره رنگ را ترجیح می دهید، بهتر است از آنها به صورت محدود تری استفاده کنید.

  • یک نقطه کانونی یا مرکز توجه ایجاد کنید

با کمک یک تک مبل متفاوت، شومینه، تابلوی نقاشی، قفسه کتاب یا رنگ های جلب توجه کننده یک نقطه کانونی در منزل ایجاد کنید. در این صورت توجه افراد به آنها جذب شده و کمتر متوجه نبود پنجره می شوند، با مشخص کردن نقطه کانونی، چیدمان مبل ها نیز برایتان آسان تر خواهد شد.

  • با کمک کابینت های رنگ روشن آشپزخانه را پر نورتر جلوه دهید

همانطور که در مورد کف خانه توصیه شد که از کف‌پوش‌های براق استفاده شود، برای افزایش نور در فضاهایی همچون آشپزخانه هم می‌توان از کابینت هایی از جنس های گلاس استفاده کرد، این کابینت ها با چوب های فشرده و صفحه رویی براق ساخته می شوند و بهترین انتخاب برای آشپزخانه های کم نور هستند، این جنس کابینت ها در رنگ های روشن و متفاوتی در بازار موجودند. اگر تمایلی به استفاده از رنگ سفید برای کابینت ها ندارید می توانید از رنگ های دیگر در تنالیته های روشن تر استفاده کنید.

  • مبلمان ساده و پرده حریر انتخاب کنید

استفاده از مبلمان با رنگ های روشن نیز می‌توانند مفید باشد، مبلمان شما هر اندازه ساده تر و روشن تر باشد از شلوغی در فضا کاسته شده و در نتیجه فضا بازتر و پرنورتر دیده می شود. پترن ها و طرح‌های شلوغ به طور ناخودآگاه حجم زیادی از نور محیط را برای بهتر دیده شدن از چشم انسان می‌گیرد ولی اگر مبلمان شما با یک طرح ساده مزین شده باشد، این مقدار نور صرف دیده شدن آن نمی شود. این موضوع در مورد پرده ها نیز صدق می کند، برای انتخاب پرده ها علاوه بر استفاده از یک پارچه با جزئیات و نقوش کم، بهتر است از یک پارچه حریر و نازک برای انتقال بهتر نور به داخل خانه استفاده شود، پرده‌هایی با پارچه های زمخت جلوی تابش نور را میگیرد و از حجم نور داخل خانه می کاهد.

  • مینیمالیست شوید

هرچه که اضافه است را رد کنید، متعلقات و وسایلی که به کارتان نمی آید را نگه ندارید.  این کار از شلوغی فضا جلوگیری می کند و برای خانه های کم نور مناسب تر است.

  • از آیینه ها برای بازتاب نور کمک بگیرید

استفاده از آینه های بزرگ در خانه های کم نور یکی دیگر از راهکارهای قابل توجه می‌باشد، آینه نور موجود در محیط را بر اثر بازتابش دوبرابر جلوه می دهد و در نتیجه نور کلی داخل خانه افزایش می یابد. بهتر است آینه ها را در مقابل یک منبع نوری همچون لوستر ها قرار داد تا کارایی آن بیشترشود، آینه ها علاوه بر افزایش نور باعث بزرگنمایی محیط خانه نیز می شود.

  • به نورپردازی بیش از پیش توجه کنید

مهمترین نکته‌ای که باید حتماً برای خانه های کم نور مورد توجه قرار گیرد اجرای صحیح نورپردازی است، نورپردازی خانه های کم نور بهتر است به صورت غیرمتمرکز صورت گیرد تا نور به خوبی در تمامی بخش های خانه پخش شود، همچنین توصیه می‌شود از نورهای سفید همچون نور لامپهای ال ای دی برای نورپردازی استفاده شود.

  • انتخاب درست فریم پنجره ها

مورد دیگری که کمتر کسی به آن توجه می کند، انتخاب فریم های متناسب برای پنجره ها می باشد. ممکن است پنجره های شما کوچک و کم باشند، اما با انتخاب یک فریم بدون چارچوب بندی زیاد می توان حجم بیشتری نور را به داخل خانه وارد کرد.

و به عنوان آخرین نکته بهتر است چیدمان خانه را به گونه ای انجام دهید تا فضاهایی که نیاز بیشتری به نور دارند در محیط‌های پرنور تر قرار بگیرند و سهم بیشتری از نور کم خانه داشته باشند.

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید