شمع آرایی و نقش آن در زیبایی دکوراسیون منزل

چیدوپلاس ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ،

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا تقریبا همه آدم ها به شمع علاقه دارند و موقع روشن کردن شمع به شعله کوچک آن چشم می دوزند؟ چرا در هنگام مراسم مذهبی و برای ایجاد فضاهای معنوی از شمع استفاده می کنیم و نور آن را نمادی از معنویت می دانیم؟ همچنین در روز تولدمان شمع را فوت کرده و در هنگام فوت کردن آن آرزو می کنیم. همه اینها به خاطر آن است که آتش یکی از عناصر تشکیل دهنده ما است. آب، باد، خاک و آتش چهار عنصر طبیعت هستند که میل ما ناخودآگاه به سمت آنها کشیده می شود؛ چون از آنها ساخته شده ایم. شمع را در منزل مان روشن می کنیم چون می خواهیم گرمای شعله زندگی را درون مان حفظ کنیم.

هر زمانی که انرژی تان رو به کاهش بود و به دنبال راهی برای گرفتن روحیه و بهتر شدن حال درونی تان بودید شمع روشن کنید. به شعله لرزان آن نگاه کنید و قطره هایی را که دانه دانه می چکند ببینید. خود را به شکلی متمرکز به دنیای درون تان دعوت کنید و عمق وجودتان را به نظاره بنشینید. آنگاه خواهید دید که به چه آرامشی وصف ناپذیری دست خواهید یافت.

تا به حال باید انرژی و تاثیر عمیق شمع را متوجه شده باشید. حتما در خانه تان شمع روشن کنید و چه بهتر اگر شمع ها را با چیدمانی زیبا بر روی میز و قسمت های دیگر خانه قرار دهید. شمع آرایی شاخه ای از هنرهای تزیینی و یا به اصطلاح دکوراتیو است که نقش زیادی در زیبایی دکوراسیون و تزئینات منزل دارد و فضا های خالی را به خوبی پوشش می دهد. همچنین فضا را رمانتیک و آرامش بخش می نماید. امروزه انواع و اقسام شمع ها با تنوع بسیار زیادی برای سلیقه های مختلف در بازار موجود است که می توانید متناسب با فضایی که می خواهید شمع آرایی را انجام دهید از آنها استفاده کنید. شمع ها وسایل ارزان قیمتی هستند که خودتان هم به راحتی می توانید در منزل آنها را با طرح های دلخواه تان بسازید.

چند ایده جالب برای شمع آرایی در منزل

ایده های بی شماری برای تزیین خانه با شمع وجود دارد. برای این کار حتما لازم نیست امکانات خاصی داشته باشید یا شمع های ویژه ای را با قیمت های بالا تهیه کنید. با شمع هایی ساده و ارزان و با کمی خلاقیت می توانید بهترین شمع آرایی را انجام دهید. اگر در کنار شمع ها مقداری گل طبیعی و یا گل خشک، مروارید، کریستال و یا تزیینات دیگر هم در خانه داشته باشید، همه چیز تکمیل است. در زیر چند ایده در این مورد را با شما در میان خواهیم گذاشت.

  • در اتاق خواب شمع های وارمر را در کنار هم و به صورت ردیفی بر روی میز توالت و جلوی آیینه قرار دهید. یا می توانید شمع هایی به شکل باریک و بلند را داخل لیوان، گلدان یا سایر ظروف شیشه ای قرار داده و با شاخه ها یا گل های ریز و یا گلبرگ های خشک تزئین کنید.
  • در صورتیکه خانه تان دارای شومینه است، می توانید بالای شومینه را پر از شمع های بلند و کوتاه کنید. همچنین شمع های بزرگتر را می توانید بر روی زمین هم بگذارید.
  • استفاده از میوه کاج در کنار شمع های بلند و به صورت رنگ شده یا با همان رنگ طبیعی، جلوه ای خاص به شمع ها می دهد. برای این کار یک بشقاب نسبتا بزرگ را آماده کنید. سه شمع قطور با ارتفاع های متفاوت را در مرکز بشقاب قرار دهید و اطراف شان را با میوه های کاج تزیین کنید. در نهایت می توانید مقداری اکلیل بر روی تمام آنها ریخته و پس از روشن کردن شمع ها از زیبایی این شمع آرایی لذت ببرید.
  • مورد بالا را می توانید با گل های طبیعی مانند رز، میخک، داوودی، فلزیا و دیگر گل های مورد علاقه تان انجام دهید. اما باید توجه داشته باشید که از این شمع آرایی فقط برای یک مهمانی می توانید استفاده کنید و در پایان باید گل ها را دور بیاندازید. اما اگر از قبل گل های رز خشک شده داشته باشید، برای مدت زیادی این شمع آرایی را می توانید حفظ کنید.
  • روبان پیچی شمع ها هم ایده دیگری است که بسیار کم هزینه خواهد بود. چند متر روبان با رنگ های دلخواه تان تهیه کرده و دور شمع ها بپیچید. برای مثال می توانید دو رنگ طلایی و نقره ای را انتخاب کرده و دور چند شمع با اندازه های مختلف گره بزنید. رنگ های طلایی و نقره ای در نور شمع درخشش زیبایی خواهند داشت.
  • استفاده از جا شمعی های نقره ای، طلایی هم یه راه ساده و بی دردسر است. انواع جا شمعی و شمعدان با طرح های متنوع در فروشگاه ها موجود است که با توجه به سلیقه و نوع دکوراسیون خود می توانید اقدام به خرید آنها کنید. جا شمعی های طلایی و نقره ای، کریستالی، فرفورژه، شیشه ای و غیره برای استفاده در چیدمان خانه پیشنهادهای خوبی هستند.
  • اگر به شمال یا جنوب رفته اید و سنگ ها، صدف ها گوش ماهی هایی را از لب ساحل جمع کرده اید و حالا نمی دانید با آنها چه کار کنید، یک پیشنهاد عالی برای شما داریم. یک تنگ شیشه ای را آماده کنید. شمعی ساده و قطور را درون آن بگذارید و اطرافش را پر از صدف ها و گوش ماهی ها کنید. سنگ های کف رودخانه که شکلی بیضی و صیقل خورده دارند هم برای این کار مناسب است.
  • یک پیشنهاد جالب برای شمع آرایی استفاده از قفس است. بجای اینکه در قفس، پرنده ها را اسیر کنید، شمع بگذارید. می توانید قفس هایی با ابعاد کوچک بخرید و چندین شمع درون آن روشن کنید. با روشن کردن شمع ها این مفهوم را ایجاد کرده اید که نور را نمی توان محبوس کرد!
  • برای روی میز ناهار خوری و در هنگام سرو غذا نیز می توانید چند شمع را با گل های طبیعی تزیین کرده و در سفره بگذارید. به این ترتیب لذت غذا خوردن را بیشتر می کنید.

 

عکس های زیر می تواند در ایده دادن به شما موثر باشد، برای بزرگ دیده شدن عکس ها بر روی آن ها کلیک کنید.

شمع آرایی
شمع آرایی
تزئین خانه با شمع
شمع آرایی
شمع آرایی
شمع آرایی
candle 10
شمع آرایی
شمع آرایی

انواع شمع های دکوری

شمع های دکوری و یا تزیینی مدل های بسیار متنوعی دارند. شمع های تزیینی اکلیلی، شمع های وارمر، شمع های استوانه ای که هم به صورت تکی و هم در بسته های سه تایی به فروش می رسند، شمع هایی با طرح های مختلف مانند کاکتوس، هندوانه، انار، گل رز، قلب، طرح چشم نظر، طرح فرشته، طرح دریایی و غیره، شمع های لیوانی، شمع ملورین، شمع های مخصوص تولد و غیره انواع مختلف شمع های تزیینی هستند.

شمع های رو میزی هم جزو همین شمع ها دسته بندی می شوند. می توان در گوشه ای از سالن یک میز کوچک با پایه بلند قرار داده و این میز را با انواع شمع ها و تزیینات آراسته کرد. همچنین در مهمانی ها میز خوراکی ها و غذاها را حتما با شمع آرایی و استفاده از گل های طبیعی تزیین کنید. برای سفره عقد استفاده از شمع آرایی در کنار گل آرایی پیشنهاد خوبی است. اگر اهل مدیتیشن هستید در کنار روشن کردن عود، حتما شمع نیز روشن کرده و از آرامشش بهره ببرید. لازم به ذکر است که رعایت هماهنگی رنگ و مدل های شمع و جا شمعی با دکوراسیون داخلی منزل، نقش مهمی در اجرای بهتر چیدمان و تزیینات منزل با شمع دارد.

خانه ایده آل خود را بسازید:

انواع جاشمعی سنگی، چوبی، فلزی، سفالی و شیشه ای و کاربرد آنها در دکوراسیون

با جا شمعی پایه دار ترکیب زیبایی بر روی میز یا کنار سالن ایجاد کنیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید