مدل های مدرن و کلاسیک گچبری دور لوستر برای آپارتمان های امروزی

چیدوپلاس 24 خرداد 1400

گچبری از آن هنرهایی است که در گذشته رواج زیادی در معماری ایرانی داشته و از آن به طور گسترده ای در مکان های بیرونی و داخلی استفاده می شده است. این هنر تا به امروز نیز جایگاه خود را حفظ کرده است و در بسیاری از خانه ها از گچبری بر روی سقف و برای دور لوستر استفاده می شود و انواع پیش ساخته این گچبری ها هم وجود دارند. در آپارتمان ها نیز از کناف های سقفی با طرح های مختلف برای دور لوستر استفاده می گردد که شکل مدرن تری دارند. در این متن به موضوع گچبری دور لوستر و انواع آن (کلاسیک یا مدرن و پیش ساخته یا ساخته شده درمحل)  خواهیم پرداخت.

گچبری دور لوستر به سبک کلاسیک

امروزه از این نوع گچبری در خانه های بزرگی استفاده می شود که صاحبان آن به سبک های کلاسیک علاقه دارند. اینکه بر روی خانه بزرگ تاکید شد به این معنی است که گچبری دور لوستر به سبک کلاسیک دارای تزیینات زیادی است و حجم قابل توجهی از فضای سقف را اشغال می کند. بنابراین فضای سالنی که گچبری در آن انجام می شود باید اندازه کافی و لازم را برای این کار داشته باشد. برای مثال یکی از انواع گچبری های کلاسیک مدل رومی است. در این مدل از تزییناتی شبیه به معماری روم و یونان باستان استفاده می شود و این تزیینات می توانند همراه با نقاشی های سقفی کلاسیک نیز باشند.

طرح های دیگری که برای ساخت گچبری دور لوستر به سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از طرح های گل و برگ، تزیینات اسلیمی و ختایی، طرح پارچه، طرح های سنتی و غیره که این گچبری ها هم به صورت پیش ساخته و هم به شکل اجرا در محل ایجاد می شوند و میزان بزرگ یا کوچک بودن و یا سادگی و پر زرق و برق بودن آن بستگی به سفارش مشتری دارد. اگر چنین گچبری دور لوستر کلاسیکی در یک سالن ایجاد شود حتما باید لوستر های سنگین و حجیم فلزی یا کریستالی بر روی سقف و در مرکز گچبری ها نصب گردد.

گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر

گچبری دور لوستر به سبک مدرن

واضح است که گچبری های دور لوستری مدرن دارای طرح های ساده تری هستند و در آنها دیگر خبری از گل و بوته و طرح های اینچنینی نیست. در این گچبری ها از طرح های هندسی مانند دایره یا مستطیل استفاده می شود که کمی برجستگی برای زیبایی بیشتر به آن اضافه شده است. در آپارتمان های مدرن برای ساخت گچبری دور لوستر از کناف و سقف های پیش ساخته نیز استفاده می گردد و در آنها از ریسه های نوری برای ایجاد نور مخفی کمک گرفته می شود.

گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر

انواع مدل های گچبری دور لوستر

  • گچبری رنگ شده: در این سبک از رنگ های طلایی استفاده می شود و برخی از قسمت های گچبری رنگ می گردد. این کار کمک می گند تا فضا به سمت کلاسیک و آنتیک شدن پیش رود.
  • گچبری شبکه ای: این گچبری با الگوی خطوط متقاطع ساخته می شود و قابل اجرا در تمام سقف و یا تنها در دور لوستر است.
  • گچبری تاج گل: برگ ها و گل ها و شاخه های در هم تنیده الگوی گچبری تاج گل هستند و برای دور لوستر طرح مناسبی است.
  • گچبری نقش برجسته: با اینکه تمامی مدل های گچبری دور لوستر نقش برجسته هستند اما این مدل گچبری دارای الگوی سه بعدی محدب و یک قسمت مرکزی صاف است.
  • از دیگر مدل های گچبری دور لوستر به گچبری طرح پانو، گچبری نیم دایره با طرح فانتزی، گچبری کاسه چراغی، گچبری طرح نخود فرنگی و غیره می توان اشاره نمود.

گچبری پیش ساخته دور لوستر

برای تولید گچبری پیش ساخته دور لوستر از قالب های گچی استفاده می شود که با گچ فشرده شده و برخی مواد اولیه دیگر پر می شوند. این قالب ها دارای طرح های مختلفی هستند که گچ پس از ریخته شدن و خشک شدن و بیرون آمدن از قالب، همان طرح و شکل را به خود می گیرند. مزیت این گچبری های پیش ساخته آن است که با سرعت بسیار بیشتری ساخته و تحویل داده می شوند و قیمت ارزان تری هم نسبت به گچبری های اجرا شده در محل دارند.

در ساخت گچبری پیش ساخته دور لوستر از موادی نظیر پلی یورتان، فوم فشرده شده پلی استایرن و تعدادی محلول و مواد شیمیایی استفاده می گردد. پس از آماده شدن گچبری پیش ساخته، این قطعات به وسیله چسب های مخصوصی بر روی سقف و در محل مورد نظر چسبانده می شوند. این چسب ها بسیار محکم بوده و نگرانی از بابت کنده شدن و پایین افتادن گچبری دور لوستر وجود ندارد. همانگونه که گفته شد از مواد مختلفی برای ساخت گچبری پیش ساخته استفاده می شود که بر همین اساس این گچبری ها به چند نوع مختلف تقسیم شده است.

گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
گچبری دور لوستر
  • گچبری پیش ساخته پلی یورتان: این نوع گچبری از یک مغزی فومی تشکیل شده که دارای یک روکش پی وی سی مقاوم است. این گچبری سبک و مقاوم در برابر رطوبت است و نصب آن به سرعت انجام می گیرد. از معایب گچبری پیش ساخته پلی یورتان به قیمت بالای آن می توان اشاره کرد. یکی از دلایل این قیمت بالا، وارداتی بودن این محصول است.
  • گچبری پیش ساخته یونولیتی: این نوع گچبری زیر مجموعه گچبری گچی قرار می گیرد. در واقع گچبری گچی شامل دو نوع یونولیتی (پلیمری) و ساده است. در واقع با انجام تغییراتی بر روی گچ و وارد کردن مواد پلیمری به آن، مقاومت و سبکی آن افزایش پیدا کرده است. قیمت این نوع گچبری بسیار مناسب است، مقاومت خوبی در برابر آتش سوزی دارد و سرعت اجرا و نصب آن بالاست. اما یکی از معایب این گچبری مقاومت معمولی آن در برابر رطوبت است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد.
  • گچبری پیش ساخته پلی استایرن: این نوع گچبری همانند گچبری پلی یورتان بوده تنها با این تفاوت که فاقد روکش پی وی سی است. گچبری پیش ساخته پلی استایرن به سه نوع انبساطی، مقاوم و معمولی تقسیم می شود که هر کدام کاربرد های مخصوص به خود را داراست. از مزایای این نوع گچبری به قیمت مناسب آن، قابلیت رنگ پذیری، سبک و مقاوم در برابر رطوبت و قابل شستشو بودن آن می توان اشاره نمود.

مزایای گچبری پیش ساخته دور لوستر

طراحی های کلاسیک یا مدرن، متنوع و گوناگون در این نوع گچبری قابل اجراست. همچنین در این گچبری ها امکان استفاده از لامپ های هالوژن و ریسه های نور مخفی وجود دارد. برای ساخت و نصب این نوع گچبری ها برخلاف گچبری های سنتی نیازی به زیر سازی سنتی مانند میلگرد کشی و غیره وجود ندارد و نصب آنها سریع و راحت انجام می شود. سبک هستند و حمل و نقل آنها آسان است، گچبری های پیش ساخته کیفیت، ماندگاری و طول عمر بالایی دارند و عایق صوتی محسوب می شوند.

گچبری دور لوستر جدید

گچبری های پیش ساخته با طرح های مدرن، کناف دور سقفی و حجم های مستطیلی شکلی که دور سقف و در مرکز سقف (دور لوستر) ایجاد می شود، به همراه لامپ های هالوژن و نور های مخفی جدید ترین گچبری دور لوستر به شمار می روند که آپارتمان های امروزی به این مدل گچبری مزین می گردند. گچبری های پیش ساخته دایره ای شکل برای دور لوستر نیز با طرح های ساده و به دور از تزیینات فراوان، بیشتر مورد پسند افراد قرار می گیرند و برای خانه های کوچک امروزی مناسب تر هستند.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: مدل های مختلف سقف کاذب پذیرایی و نشیمنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<