جارو برقی مرکزی؛ معایب، مزایا و نحوه عملکرد

چیدوپلاس 10 مهر 1400

جارو برقی های معمول و متداول؛ که همگی با آنها آشنایی داریم، حجم کوچکی داشته و قابلیت جابجایی و حمل به قسمت های مختلف خانه را دارند اما جارو برقی مرکزی با شیوه عملکرد خاص خود و داشتن یک سیستم مکنده قوی و استاندارد یک راه مطمئن و آسان برای تمیز کردن خانه خواهد بود. در ادامه درباره جارو برقی مرکزی، نحوه عملکرد و مزایا و معایب آن بیشتر توضیح داده می شود.

جارو برقی مرکزی دارای سیستم هوشمند است به این صورت که با اتصال لوله خرطومی به پریز های داخلی منزل، دستگاه روشن شده و با جدا کردن خرطومی دستگاه مجددا خاموش می گردد، سیستم عملکرد این جارو برقی ها به این صورت است که دستگاه اصلی در یک محیط مخفی در طبقات پایین ساختمان مانند انباری، زیر زمین، موتورخانه و یا چنین مکان هایی قرار داده می شود و لوله هایی از طریق رایزر ها به داخل خانه منتقل می گردند. این لوله ها کاملا مخفی و به صورت توکار هستند. در خانه و در قسمت هایی از دیوار پریز های مکنده تعبیه شده اند که لوله های خرطومی به آنها متصل می شوند و عمل نظافت انجام می پذیرد. تعداد و محل هر کدام از پریز های مکنده با توجه به متراژ خانه و نظر صاحب خانه مشخص می شود. مثلا برای خانه ای که دارای یک سالن بزرگ است شاید نیاز به دو یا سه پریز مکنده برای استفاده از جارو برقی مرکزی در سالن باشد. همچنین اتاق خواب ها، راهرو ها و مکان های دیگر نیز هرکدام به یک یا دو پریز مکنده نیاز دارند.

پریز مکنده در جارو برقی مرکزی

پریز های مکنده جارو برقی مرکزی دارای شکل مخصوصی بوده و برای همین استفاده، ساخته می شوند. این پریز ها یک مغزی مربع یا مستطیل شکل دارای یک درپوش هستند که در هنگام استفاده درپوش باز می شود و لوله خرطومی به آن متصل می گردد. بعد از استفاده نیز می توان با بستن درپوش به مرتب و زیبا شدن خانه کمک کرد. یک نکته مهم در مورد پریز های مکنده آن است که نزدیک به سیستم های گرمایشی نظیر شوفاژ یا شومینه نصب نشوند. این پریز ها به مانند سایر پریز هایی که برای روشنایی به کار می روند، از جنس پلاستیک بوده و دارای قیمتی در حدود ۵۰ هزار تومان برای هر عدد هستند.

جاروبرقی مرکزی
جاروبرقی مرکزی
جاروبرقی مرکزی

لوله خرطومی در جاروبرقی مرکزی

سیستم جارو برقی مرکزی به گونه ای طراحی شده است که با اتصال لوله خرطومی به پریز مکنده، جارو برقی روشن شده و کار با آن آغاز می شود. به همین ترتیب برای پایان کار و خاموش کردن سیستم جارو برقی مرکزی تنها کافیست که لوله خرطومی از آن جدا گردد. (البته این یکی از راه هایی است که برای روشن و خاموش کردن جارو برقی مرکزی به کار می رود و در بعضی از جارو برقی های دیگر از ریموت کنترل استفاده می شود). لوله های خرطومی شکلی فنر مانند و کشسان دارند و در طول های ۴، ۸ و ۱۲ متری به فروش می رسند. بدیهی است که برای یک خانه بزرگ به لوله خرطومی با طول بلند نیاز است تا بتوان به آسانی در قسمت های مختلف حرکت کرده و با کمبود طول لوله مواجه نشد.

مزایای جاروبرقی مرکزی

 • عدم نیاز به جابجایی جاروبرقی مرکزی

در هنگام استفاده از جارو برقی های معمول خانگی چند مشکل وجود دارد : یکی از مشکلات مربوط به حمل جارو برقی به قسمت های مختلف است. معمولا وزن جارو برقی های معمولی زیاد است و اگر مشکلاتی از بابت درد دست یا کمر و غیره برای افراد وجود داشته باشد، جابجایی جارو برقی در خانه کار مشکلی به نظر می رسد. در جارو برقی مرکزی این مسئله وجود نداشته و تنها لوله خرطومی و دسته جارو برقی است که حمل می شوند و آنها هم وزن پایینی دارند.

 • راندمان و طول عمر بالاتر

مزیت دیگر جارو برقی مرکزی آن است که در جارو برقی های معمولی کیسه جارو برقی در فواصل زمانی کم باید خالی و یا عوض شوند. این در صورتی است که جارو برقی مرکزی دارای یک محفظه بزرگ بوده و پر شدن این محفظه زمان طولانی تری را می طلبد. همچنین به دلیل استفاده از قطعات صنعتی در این جارو برقی ها، عمر استفاده از آنها نیز نسبت به جارو برقی های خانگی معمولی بیشتر است. همچنین این دستگاه ها دارای مصرف انرژی پایین تری هستند و بنابراین از نظر مصرف برق و هزینه های مربوط به آن مقرون به صرفه ترند.

 • استفاده از یک سیستم جاروبرقی مرکزی برای چند آپارتمان

یک مزیت مهم استفاده از این جارو برقی ها آن است که با تعبیه یک جارو برقی مرکزی در یک ساختمان چند واحدی، همه آپارتمان ها می توانند از این جارو برقی ها استفاده کنند. در مدل های جدید تر که تکنولوژی های روز دنیا در ساخت جارو برقی مرکزی به کار برده شده است، هنگام استفاده همزمان چند کاربر از جارو برقی مشکل افت مکش به وجود نخواهد آمد و همه کاربران با یک میزان مکش مناسب از جارو برقی مرکزی استفاده می کنند.

 • سر و صدا و آلودگی های کمتر

جارو برقی مرکزی نسبت به جارو برقی های معمولی دارای سر و صدای کمتری هستند زیرا موتور این جارو برقی ها در قسمت دیگری واقع شده اند و صدای آن به داخل آپارتمان نمی رسد. همچنین با روشن کردن جارو برقی های معمولی و به دلیل انرژی حرارتی که از جارو برقی خارج می شود، فضا گرم شده و این برای همه قابل تحمل نیست. جارو برقی مرکزی فاقد گرما و بوی نا مطبوع است.

جاروبرقی مرکزی
جاروبرقی مرکزی
جاروبرقی مرکزی

معایب جارو برقی مرکزی

 • هزینه اولیه بالا

شاید بتوان گفت بزرگ ترین مشکل جارو برقی مرکزی هزینه اولیه برای نصب و راه اندازی آن است. برای داشتن یک سیستم جارو برقی مرکزی نیاز به یک دستگاه مرکزی، لوله کشی های توکار، تعدادی پریز مکنده، لوله خرطومی و دسته جارو برقی است که هزینه تهیه و نصب هر کدام از آنها منجر به پرداخت مبلغ بالایی خواهد شد. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که در یک ساختمان چند واحدی این هزینه بین آپارتمان ها تقسیم می شود. همچنین اگر دستگاه مرکزی دچار مشکل شود تعمیر و تعویض آن نیز با هزینه بالاتری همراه خواهد بود.

مشخصات جاروبرقی مرکزی که در هنگام خرید باید بررسی شوند

 • تعداد موتور
 • تعداد ورودی مکش
 • قدرت موتور
 • حجم مخزن زباله
 • متراژ تحت پوشش
 • وزن و ابعاد
 • کشور سازنده
 • مدت گارانتی

مراحل نصب جاروبرقی مرکزی

انتخاب مشخصات سیستم جارو مرکزی بسته به نوع ساختمان و متراژ انجام می گیرد سپس در پایین ترین نقطه ساختمان جای گذاری شده  و توسط لوله کشی با لوله های  پی وی سی  به قطر ۵۰ یا ۶۰ میلی متر به واحد ها انشعاب میابد و در هر واحد بسته به متراژ تعداد مشخصی پریز مکنده در مکان‌های مشخصی از واحدها تعبیه می‌گردد.

زمان اجرای تاسیسات لوله کشی جارو برقی مرکزی، بلافاصله پس از اجرای تاسیسات گاز و آب و فاضلاب در ساختمان می باشد و در پایان مرحله لوله کشی لازم است حتما صحت اجرای آن تست شود.

جاروبرقی مرکزی
جاروبرقی مرکزی
جاروبرقی مرکزی

قیمت جاروبرقی مرکزی

برای قیمت گذاری جارو برقی مرکزی متراژ آپارتمان و به کارگیری یک موتور با توان مناسب تاثیر گذار است. معمولا موتور هایی با توان ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ وات برای جارو برقی مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد. جارو برقی های مرکزی در چهار نوع موجود هستند. دستگاه تک موتور عمومی که برای نصب در یک واحد آپارتمان مناسب است. دستگاه دو موتور که برای دو تا سه واحد مناسب بوده، دستگاه سه موتور عمومی جهت نصب در سه تا چهار واحد و در نهایت دستگاه چهار موتور که برای چهار تا پنج واحد آپارتمان مناسب است. در صورتیکه که تعداد واحد ها بیشتر باشد از دو یا سه دستگاه در کنار هم استفاده می شود. به طور کلی و همانگونه که گفته شد هزینه خرید یک جارو برقی مرکزی بالا بوده و بسته به نوع موتور متفاوت است اما برای مثال می توان گفت که قیمت یک جارو برقی مرکزی تک موتوره در حدود ۵۵ میلیون تومان خواهد بود.

خانه ایده آل خود را بسازید:

بهترین مارک جاروبرقی سطلی کدام است؟ به همراه قیمتچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<