مبل شزلون ، مبلی که همیشه لوکس و اصیل به نظر می رسد

چیدوپلاس 19 اسفند 1399

یکی از انواع مبلمان که شکلی نامتعارف، اما شیک و سلطنتی دارد به نام مبل شزلون (Chaise longue) معروف است. مبل شزلون همانطور که از اسمش پیداست ریشه ای فرانسوی دارد و سال ها پیش برای استراحت افراد ثروتمند و پر قدرت طراحی و ساخته شده است. برای همین است که شکل ظاهری آن حتی امروزه لوکس به نظر می رسد و بیشتر در خانه هایی کاربرد دارد که دکوراسیونی سلطنتی دارند. البته در سال های اخیر تغییراتی در ظاهر این مبل ها صورت گرفته که آن را کمی مدرن تر کرده است و راحتی آن نیز در هنگام نشستن و یا دراز کشیدن بیشتر شده است.

کاربرد مبل شزلون

این مبل به خاطر طراحی خاص خود در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که افراد در هنگام قرارگیری بر روی آن بخواهند وضعیتی آرام و راحت داشته باشند. شاید در برخی فیلم های روانشناسی این مبل را دیده باشید که بیماران با آرامش بر روی آن نشسته و با پزشک خود صحبت می کنند. همچنین در اتاق خواب و یا اتاق مطالعه هم از مبل شزلون می توان استفاده نمود. کاربرد دیگر این مبل در اتاق نشیمن است. زیرا اتاق نشیمن نیز فضایی غیر رسمی داشته و می توان بر روی این مبل ها نشست و یا دراز کشید. امروزه با طراحی ها و تغییراتی که در این مبلمان ایجاد شده است، از آنها برای مبلمان سالن پذیرایی که فضایی رسمی تر دارد نیز استفاده می شود. در سالن های پذیرایی از مبل شزلون در کنار چند مبل تک دیگر استفاده می شود تا ست مبلمان کامل گردد. این مبل ها برای استفاده در سالن پذیرایی معمولا به شکل سلطنتی و با استفاده از چوب و تزیینات خراطی و منبت کاری ساخته می شوند.

مبل شزلون راحتی

اگر می خواهید یک بعد از ظهر زیبای بهاری و یا یک عصر دلنشین تابستانی را در آرامش سپری کنید، مبل شزلون راحتی همراه شما خواهد بود. مبل های راحتی شزلون با طراحی های خاص خود این امکان را می دهند تا با قرار دادن یک بالشت کوچک و یا یک کوسن نرم و راحت در پشت خود، بر روی مبل نشسته و به اصطلاح لم بدهید و ریلکس کنید. بعضی از مبل های شزلون راحتی به صورت منحنی دارای یک قوس در قسمت میانی نشیمن ساخته می شوند که به هیچ عنوان موجب کمر درد نخواهند شد. این مبل های شزلون راحتی با پارچه های رنگی و شاد فضایی دلنشین و دوست داشتنی پدید می آورند.

مبل شزلون
مبل شزلون
مبل شزلون
مبل شزلون
مبل شزلون
مبل شزلون

مبل شزلون سلطنتی

همانطور که گفته شد مبل شزلون سلطنتی با استفاده از چوب و تزیینات منبت کاری شده همانند مبل های استیل ساخته می شوند. این مبل ها مانند مبل های استیل سلطنتی حجم بالایی دارند و فضای زیادی را اشغال می کنند بنابراین برای خانه هایی با سالن های پذیرایی کوچک مناسب نیستند. بر روی مبل های شزلون سلطنتی از پارچه های مخمل، سنگین و گران قیمت تر استفاده می گردد که این پارچه ها معمولا دارای طرح ها و بافت های طلایی رنگ هستند که می توان آنها را با والان های پرده ست کرد.

برای چوب مبل های شزلون سلطنتی بیشتر از رنگ های قهوه ای و طلایی استفاده می شود که لوکس تر و زیباتر به نظر برسند. این مبل ها پایه کوتاهی دارند و بر روی پایه ها نیز منبت کاری هایی انجام می شود. طرح های تزیینی هر چه شلوغ تر و پر گل تر باشند قیمت مبل ها نیز بالاتر می روند. همچنین مبل های شزلون سلطنتی حتما دارای کوسن هایی هستند که نشستن بر روی آنها را راحت تر می نماید. این کوسن ها می توانند از نوع مربع و معمولی، و یا استوانه هایی همراه با منگوله برای لوکس تر شدن مبلمان باشند. در بعضی از مبل های شزلون سلطنتی از لمسه کاری برای زیباتر شدن کار استفاده می گردد. این لمسه کاری ها هم بر روی پشتی مبل و هم بر روی قسمت نشیمن و یا یکی از آنها انجام می شود. مبل شزلون سلطنتی را باید به همراه وسایل و اکسسوری های لوکس دیگر که فضای سالن را کلاسیک جلوه می دهند، استفاده کرد. در کنار این مبل می توانید از آباژورهایی با طرح کلاسیک، فرش های دستبافت و پوشش کف سنگ و یا گرانیت، برای هماهنگ تر شدن چیدمان استفاده نمایید.

مبل شزلون
مبل شزلون
مبل مبل شزلونشزلون
مبل شزلون
مبل شزلون
مبل شزلون

مبل شزلون اسپرت

مبل های شزلون اسپرت به صورت کاملا مدرن طراحی و ساخته شده اند. آنها دارای تشک های نرم و راحتی هستند که به خوبی می توان بر روی آنها دراز کشید و حتی به خوابی عمیق رفت. این مبل های شزلون اسپرت را می توان در تراس های بزرگ نیز قرار داد و از هوای آزاد لذت برد. مبل شزلون اسپرت برای اتاق خواب نیز مناسب است و هنگام استراحت و یا مطالعه می توان از آنها استفاده نمود. در بعضی از مبل های شزلون از تزیینات لمسه کاری هم استفاده شده که جذابیت آنها را چند برابر کرده است. در مبل های شزلون اسپرت نیز برای افزایش زیبایی و ایجاد فضای غیر رسمی، عموما از رنگ های شاد و متنوع استفاده می شود.

مبل شزلون
مبل شزلون
مبل شزلون

انواع مبلمان شزلون

همانگونه که پیش تر اشاره شد طراحان و سازندگان نقاط مختلف دنیا تغییراتی را در شکل و ظاهر این مبل ها صورت داده اند. این تغییرات و تحولات منجر به ایجاد نام های متفاوت برای مبل های شزلون شده است.

  • مبل مریدین: در مبل مریدین (Méridienne) تکیه گاه و دسته مبل در یک طرف قرار دارند و قسمت انتهایی مبل کمی به سمت پایین قوس دارد. این مبل برای استراحت در طول روز مناسب است.
  • مبل دوشز بریسی: صندلی مبل دوشز بریسی (Duchesse brisée) چند تکه است. به همین دلیل هم اسم آن را بریسی به معنی شکسته گذاشته اند. این مبل از سه بخش تشکیل شده است که شامل یک صندلی تک نفره با تکیه گاه، یک صندلی تک نفره بدون تکیه گاه و یک عدد چهارپایه در بین این دو است.
  • ریکمییِر: مبل ریکمییر (Récamier) نوعی مبل بلند بوده که دارای ابتدا و انتهایی با لبه های برجسته است. این لبه ها دارای قوس هایی رو به بیرون شبیه امواج دریا هستند. مبل ریکمییر از انواع مبل های شزلون کلاسیک و نئوکلاسیک محسوب می گردد.
  • مبل شزلون ترکی: این مبل ها که توسط هنرمندان و سازندگان ترکیه ای طراحی شده اند، از پارچه های مخمل لمسه کاری شده، به همراه پارچه های پرچین که از مبل تا روی زمین آویزان شده اند، ساخته شده است.
  • مبل شزلون مدرن: در این مبل ها قواعد و قانون ها کمی تغییر کرده اند و همین تنوع و تغییرات مجوب به وجود آمدن مدل های زیاد مبل های شرلون شده است. در این مبل های مدرن تنها اساس مبل که همان صندلی بلند آن است، حفظ شده است.

قیمت مبل شزلون

همانطور که گفته شد مبل های شزلون دارای تنوع فراوانی در شکل و ساخت هستند که همین تنوع باعث متفاوت بودن قیمت های آنان نیز شده است. به طور میانگین و متوسط می توان گفت که مبل های شزلون کلاسیک حدود 9 میلیون تومان قیمت دارند، مبل های شزلون راحتی قیمتی در حدود 5 میلیون تومان و مبل های دیگر قیمت هایی در همین محدوده را دارا هستند.

خانه ایده آل خود را بسازید:

مبل لاوست، مبلی برای عاشقانه های شماچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<