ساخت رگال لباس چوبی یا فلزی به شیوه ای آسان

چیدوپلاس 03 مهر 1400

رگال لباس یکی از آن وسایل کاربردی است که می تواند به عنوان بخشی از دکوراسیون هم به کار رود. انواع مدل های متنوع رگال لباس که بعضی از آنها ساده هستند و بعضی دیگر با داشتن قسمت های مختلف کارایی بیشتری دارند، برای آویزان کردن لباس ها، قرار دادن کفش ها و کیف ها و چیز های دیگر طراحی شده اند. بسته به مدل رگال انتظارات مختلفی از آن می توان داشت. رگال لباس را می توان به صورت آماده از فروشگاه های مختلف تهیه کرد و یا اینکه برای ساخت آن دست به کار شد. این مطلب به موضوع انواع رگال های لباس خانگی و همینطور نحوه ساخت رگال می پردازد.

انواع مدل های رگال لباس

رگال های لباس مدل های مختلفی دارند که از آن جمله به رگال های ایستاده که خود شامل رگال های چوبی، رگال های فلزی، رگال های ویترینی، رگال های فانتزی، رگال با جا کفشی و رگال همراه با قفسه می توان اشاره کرد. انواع دیگر رگال ها شامل رگال های دیواری و سقفی هستند که برای مکان هایی مانند اتاق خواب های کوچک کاربرد خوبی دارند. هر کدام از این رگال ها در طرح ها و رنگ های گوناگونی ساخته می شوند که می توان با توجه به نیاز، بودجه و رنگ بندی و جنس آن که باید متناسب با وسایل اتاق خواب باشد، یکی از آنها را انتخاب نمود.

رگال لباس ایستاده

مهم ترین مزیت رگال لباس ایستاده در مقایسه با رگال های دیواری ظرفیت بالای آن است. به این معنی که می توان تعداد لباس های بیشتری را در آن آویزان کرد. حتی اگر رگال ایستاده کاملا ساده و تنها از چند میله تشکیل شده باشد، باز هم جا برای آویزان کردن انواع لباس و مانتو فراوان است. اما از معایب این رگال ها نیز به موضوع اشغال فضای اتاق خواب می توان اشاره کرد. رگال های ایستاده هر چقدر هم که ساده طراحی و ساخته شده باشند باز هم فضایی را در اطراف خود اشغال می کنند و این باعث می شود تا در اتاق خواب های کوچک قابل استفاده نباشند. انواع مدل های رگال ایستاده در زیر به طور مختصر شرح داده می شود.

  • رگال ایستاده فلزی

یکی از پر فروش ترین انواع رگال ایستاده، رگال ایستاده فلزی است. این رگال ها که با استیل و یا آهن ساخته می شوند، بسیار محکم و با دوام هستند. قابلیت تحمل وزن بالای لباس ها را دارند و در صورتیکه رگال پر از لباس های آویزان شده باشد، خم یا شکسته نمی شوند. رگال ایستاده فلزی ساده در ابعاد مختلفی ساخته می شود. بعضی از این رگال ها دارای ارتفاع بیشتر هستند که برای آویزان کردن مانتو مناسب اند و بعضی دیگر با ارتفاع کم برای بلوز ها و شلوار ها پیشنهاد می شوند. این مدل رگال معمولا تا حدود ۲۰ کیلوگرم وزن را تحمل می کند و با توجه به طول در حدود ۳۰ تا ۳۵ عدد چوب لباسی را بر روی آن می توان آویزان نمود.

  • رگال ایستاده فلزی طبقه دار

یک مدل رگال فلزی ایستاده به شکلی طراحی و ساخته شده است که دارای یک یا دو طبقه بوده و به این ترتیب کارایی آن افزایش یافته است. معمولا در قسمت پایینی رگال یک طبقه برای قرار دادن کفش ها در نظر گرفته می شود و در بعضی مدل ها یک طبقه هم در قسمت بالایی رگال برای گذاشتن کیف ها تعبیه می گردد.

  • رگال ایستاده فلزی قوطی

رگال قوطی به رگالی گفته می شود که شبیه به یک مکعب تو خالی ساخته شده و دارای قسمت های مختلفی است که شامل میله برای آویزان کردن لباس، طبقه و قفسه برای قرار دادن وسایل دیگر و یا جاکفشی باشد. این رگال ها با اینکه قیمت بالاتری نسبت به رگال های دیگر دارند، اما به خاطر فضای بیشتر و امکان قرار دادن وسایل بیشتر بر روی آن طرفداران زیادی دارد. این مدل رگال برای افرادی که دچار کمبود جا هستند و اتاق خواب شان فاقد کمد دیواری است، بسیار مناسب بوده و پیشنهاد می شود.

  • رگال چوبی

رگال های چوبی ایستاده درست همانند رگال های فلزی دارای همان مدل ها و طراحی ها بوده اما با چوب ساخته می شوند و بنابراین دارای زیبایی و ظرافت بیشتری در ساخت هستند. رگال های چوبی هم از چوب های با کیفیت و با دوامی ساخته می شوند و تحمل وزن بالا را دارند. همچنین در برابر رطوبت هم مقاوم بوده و اگر یک لباس خیس یا نم دار را بر روی رگال آویزان کنید مشکلی برای رگال چوبی پیش نخواهد آمد.

  • رگال دیواری

رگال دیواری خانگی که برای فضای اتاق خواب مناسب است از یک میله تشکیل شده به وسیله دو میله دیگر به دیوار متصل می شود. این رگال ها بسیار کم جا هستند و حداقل فضای ممکن را اشغال می کنند. از رگال دیواری در اتاق خواب برای پشت درب اتاق و یا داخل کمد دیواری هم می توان استفاده نمود. این رگال ها بر خلاف ظاهرشان تحمل وزن بالایی دارند و لباس های متعددی را می توان بر روی آنها آویزان نمود. البته به شرط آنکه رگال به خوبی بر روی دیوار نصب شده باشد.

  • رگال سقفی

این رگال ها بسیار کوچک هستند، بر روی سقف نصب می شوند و تعداد کمی چوب لباسی می توان از آن آویزان کرد. خوبی رگال های سقفی آن است که بر روی سقف کمد دیواری و سقف انواع کمد های دیگر قابلیت وصل شدن دارند و می توان به خوبی از آن استفاده کرد. رگال های سقفی از جنس فلز و پلاستیک ساخته می شوند و محکم و با دوام هستند. برای اتاق خواب های کوچک و استفاده های محدود رگال سقفی می تواند به عنوان یک گزینه خوب مطرح شود.

ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس

نحوه ساخت رگال لباس

رگال لباس یک وسیله ساده است که ساخت آن حتی در خانه هم امکان پذیر بوده و برای افرادی که قصد خرید آن را ندارند، ساخت رگال حتی به وسیله مواد بازیافتی قابل انجام است. کار ساخت رگال لباس به وسیله ضایعات آهن، لوله های پی وی سی و لوله های پلیکا با قطر کم و چوب امکان پذیر است. برای ساخت رگال لباس سقفی با لوله های گالوانیزه فلزی نیاز به یک لوله با سایز یک اینچ و به طول دلخواه، دو فلنج یک اینچی و سایر اتصالات مانند تصویر زیر دارید. لوله ها و اتصالات را به گونه ای به یکدیگر وصل کنید که شکلی T مانند ایجاد شود. سپس جهت اتصال به سقف از بست های اتصال استفاده نمایید. به این ترتیب شما یک رگال لباس بسیار عالی خواهید داشت. به وسیله میله های چوبی هم می توانید یک رگال ایستاده بسیار ساده بسازید. برای این کار باید ۵ میله چوبی داشته باشید. هر دو میله را به صورت ضربدری به هم وصل کنید. سپس یک میله را در بالا و در محل اتصال ضربدر ها گذاشته و به این ترتیب دو سری میله چوبی را به یکدیگر متصل کنید. درست کردن این مدل رگال بسیار آسان و راحت خواهد بود.

ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس
ساخت رگال لباس

خانه ایده آل خود را بسازید:

رگال دیواری و سقفی چیست؟ به همراه مکان استفاده و حدود قیمت

انواع مدل های رگال لباس برای منزل ( چوبی، فلزی، فانتزی و …)چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<