کاربرد نوشابه در نظافت خانه

چیدوپلاس ۲۴ تیر ۱۳۹۷ ،

نوشابه را می توان یکی از مضرترین نوشیدنی ها برشمرد اما همین نوشیدنی مضر می تواند کارایی بسیاری در امر نظافت منزل داشته باشد. نوشابه به دلیل خاصیت اسیدی خود، می‌تواند به راحتی موجب تمیز شدن بسیاری از کثیفی ها که شاید حتی شوینده‌های شیمیایی نتوانند آن را تمیز کنند، شود. استفاده از نوشابه در انجام این امر راحت، کم هزینه و بی دردسر است، در این مطلب چندین روش کاربردی و موثر استفاده از نوشابه برای تمیز کردن قسمت های مختلف خانه را معرفی می کنیم:

نظافت سرویس بهداشتی

نظافت سرویس بهداشتی یکی از سخت ترین کارهای نظافت منزل است، نوشابه در این مورد نیز به کمک شما می آید. جهت برق انداختن سرویس بهداشتی، نوشابه می تواند جایگزین خوبی برای مواد تمیز کننده شیمیایی و مضر باشد، همچنین عملکرد نوشابه گاهی می‌تواند بسیار بیشتر از تعداد زیادی از تمیز کننده ها باشد. برای این کار لازم است یک بطری نوشابه را بر روی سرویس بهداشتی بریزید و به مدت یک ساعت صبر کنید، پس از یک ساعت آن را با دقت بشوید؛ خواهید دید که رسوبات و جرم های زیادی حتی جرم های قدیمی‌تر از روی کاسه توالت پاک می شوند.

برطرف کردن لکه لباس

یکی از مشکلاتی که همگی ما با آن مواجه شده ایم، تمیز کردن لکه های ناشی از چربی بر روی لباس ها است. نوشابه می تواند در این زمینه کمک بسیاری به ما بکند؛ برای این کار تنها نیاز به یک نوشابه مشکی دارید. علت اصلی پاک کنندگی نوشابه برای رفع چربی ها وجود اسید کربنیک و اسید فسفریک در آن می باشد. برای از بین بردن لکه چربی بر روی لباس با نوشابه، تنها کافیست پس از قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی یک لیوان نوشابه را قبل از پودر لباسشویی در مخزن مخصوص پودر ریخته و نتیجه کار را پس از اتمام شست و شو مشاهده کنید.

چسبیدن آدامس و پاک کردن لکه جوهر

نوشابه برای پاک کردن آدامس یا لکه جوهر از روی فرش و لباس هم بسیار مفید است؛ هیچ شوینده ای همانند نوشابه برای تمیز کردن لکه جوهر بر روی فرش مناسب نیست، برای اینکار تنها باید بر روی لکه جوهر کمی نوشابه بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بر روی آن بماند پس از ۱۰ دقیقه تنها کافیست آن محل را با جاروبرقی جارو کنید.   برای  کندن آدامس از روی هر سطحی، باید آن را با نوشابه خیس کنید، به طور مثال اگر آدامس به لباس شما چسبیده است آن را در یک تشت نوشابه قرار دهید یا اگر به فرش شما چسبیده است مقداری نوشابه بر روی آن بریزید؛ بعد از گذشت زمان اندکی خواهید دید که آدامس به راحتی از سطحی که به آن چسبیده است جدا می شود.

جلا دادن قابلمه سوخته

یکی از سخت ترین کارها در امر شست و شوی ظروف تمیز کردن قابلمه های سوخته شده است. نوشابه می تواند به شما برای جدا کردن سوختگی های قابلمه کمک کند. برای این کار نوشابه را در قابلمه سوخته بریزید و با حرارت کم به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را حرارت دهید ؛ بعد از آن نوشابه را از قابلمه خارج کرده و سطح قابلمه را با اسفنج تمیز کنید،  بعد از آن قابلمه را آب بکشید و خشک نمایید.

برق انداختن ظروف

احتمالا تا به حال برایتان پیش آمده که ماهی تابه و قابلمه تان براقیت و جلای خود را از دست داده باشد، برای این که بتوانید این ظروف را دوباره احیا کنید یا باید هزینه‌های فراوانی کنید و یا از نوشابه کمک بگیرید، برای این کار مقداری نوشابه را بر روی پارچه ای تمیز ریخته و آن به آرامی بر روی ظرف بکشید؛ این روش می‌تواند حتی قسمت های کثیف و اکسید شده ظروف مسی را احیا کند. پس از اینکار ظروف را با آب فراوان بشویید و با پارچه خشک کنید. از این روش برای تمیز کردن ظروف و زیورآلات نقره نیز می توان استفاده کرد، در این مورد باید آن ها را چند دقیقه در نوشابه خیس کرده و پس از آن با آب و صابون شسته و خشک کنید.

برای برق انداختن و رفع کدری که با گذشت زمان بر روی ظروف بلور، کریستال و شیشه ای ایجاد می شود هم می توان از نوشابه استفاده کرد.

همیشه به یاد داشته باشید که نظافت را می توان با دم دستی ترین وسایل نیز انجام داد و نیاز به شوینده های شیمیایی که در بعضی موارد ضرر آن ها بیشتر از منفعتشان می باشد، نیست، نوشابه در عین مضر بودن برای بدن می‌تواند کاربردهای بسیار زیادی در خانه داشته باشد و استفاده از آن نیز کمک بسیاری به حفظ محیط زیست می کند.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: ترفند های نظافت منزل که نمی دانستید

ویدیو: چطور خانه ام را تمیز نگه دارم؟



چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید