ویدیو: کلاهک آباژور تان را با رنگ دکوراسیون منزلتان هماهنگ کنید

همانطور که به خوبی آگاه هستید، آباژور نقش بسیار زیادی در ایجاد یک دکوراسیون شیک دارد و علی رقم اندازه کوچک اش، هماهنگی رنگی آن با مبلمان می تواند جلوه زیبایی در خانه ایجاد کند. اگر در خانه تان آباژور ندارید همین حالا برای خرید آن اقدام کنید، اما اگر آباژوری قدیمی دارید که ترکیب رنگی آن با نشیمن هم خوانی ندارد، می توانید با صرف هزینه کم، پارچه کلاهک آباژور خود را تعویض نمایید. برای این کار باید پارچه متناسب با دکوراسیون را انتخاب و خرید نموده و به آسانی شید آباژورتان را تغییر دهید. همچنین می توانید از بطری های رنگی، ظروف سفالی، گلدان های چینی زیبا و ظروف دیگری از این دست، برای تعویض پایه آباژور استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز جهت درست کردن پوشش کلاهک آباژور:

  • یک آباژور قدیمی
  • ۲ متر مربع پارچه که بهتر است از جنس مخمل مبلی باشد
  • اسپری چسب همه کاره
  • کاتر یا قیچی
  • مقوا یا روزنامه

روش کار:

۱) چند ورق روزنامه را بردارید، به هم بچسبانید و بر روی یک میز بزرگ و یا هر سطح صاف دیگر پهن کنید. کلاهک آباژور را در انتهای کاغذ قرار داده، این نقطه را با خودکار علامت گذاری کنید. سپس به تدریج کلاهک را در امتداد روزنامه بچرخانید و با خودکار مسیر را ردیابی کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که کلاهک آباژور یک دور کامل بر روی روزنامه بچرخد، با این کار یک مستطیل به شکل منحنی بر روی روزنامه خواهید داشت. (ویدیو را ببینید).

۲) از اطراف مستطیلی که کشیده اید یک سانتی متر بالاتر روید و روزنامه را برش دهید، هم اکنون شما یک الگو از کلاهک آباژورتان از جنس روزنامه دارید که می توانید پارچه را با کمک آن برش دهید. در واقع انجام این کار بر روی روزنامه و ایجاد الگو به خاطر آن است که پارچه شما آسیب نبیند؛ اگر برای بار نخست کار را با پارچه شروع کنید، این امکان وجود دارد که اشتباهی رخ داده و مجبور به تهیه یک پارچه دیگر شوید.

۳) پارچه مورد نظر را با کمک الگو برش دهید.

۴) از یک چسب اسپری استفاده کنید و پشت پارچه را آغشته به چسب کنید.

۵) کلاهک آباژور را با فاصله یک سانتی متر از لبه پارچه، به آرامی و با دقت بر روی پارچه بغلتانید تا پارچه به کلاهک بچسبد، در مرحله آخر یک سانتی متر باقی مانده را در امتداد لبه کلاهک به سمت داخل برگردانده و بچسبانید.

۶)  اجازه بدهید تا آباژور جدیدتان خشک شود.

7) برای یادگیری بهتر ویدیو زیر را مشاهده نمایید.

اگر دوست داشته باشید خودتان در خانه یک آباژور درست کنید، این کار هم امکان پذیر خواهد بود. در ابتدا باید به این موضوع فکر کنید که می خواهید چه نوع آباژوری بسازید. اگر علاقه مند به ساخت آباژورهای با کلاهک بودید، لازم است کلاهک یا شید آباژور را از فروشگاه ها تهیه نمایید. برای خرید شید آباژور علاوه بر فروشگاه های اینترنتی که این محصول را موجود دارند، می توانید به فروشگاه های عرضه محصولات روشنایی مانند لوستر و آباژور و انواع چراغ مراجعه کرده و شید مورد نظر خود را خریداری نمایید. انواع مختلفی از شید آباژور از نظر شکل ظاهری در بازار موجود است. استوانه ای، مربع، مخروطی شکل و چند ضلعی، مدل هایی از شید آباژور هستند که قادر به تهیه آنها خواهید بود. در مورد هزینه پرداختی نیز باید گفت که قیمت شید آباژور از حدود 70 هزار تومان برای انواع بسیار معمولی و کیفیت متوسط شروع می شود.

در برخی از فروشگاه های عرضه کننده وسایل مربوط به روشنایی، اسکلت کلاهک آباژور به صورت خام هم فروخته می شود. اما اسکلت خام به تنهایی کافی نیست و برای آنکه این اسکلت محفوظ گردد، نیاز به یک پوشش پلاستیکی و یا تلقی ضخیم خواهید داشت. پس از تهیه شید آباژور موقع خرید پارچه است. همانطور که در ویدیو مشاهده کردید حدود 2 متر مربع پارچه برای این کار نیاز دارید. اگر دوست داشتید پارچه را با طرح پلیسه به شید بچسبانید، طول پارچه را حداقل دو برابر کنید. رنگ و طرح پارچه کاملا به سلیقه و انتخاب شما بستگی دارد ولی پیشنهاد می شود از پارچه کوسن های تان برای آباژور استفاده کنید. یک نکته مهم در تهیه پارچه این است که هرگز از پارچه های حریر و به طور کلی پارچه هایی که بسیار نازک هستند و لیز می خورند استفاده نکنید. زیرا هنگام کار با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

قبل از ادامه کار کلاهک را با توجه به ویدیو آماده کنید. اگر برای اولین بار است که این کار را انجام می دهید، پیشنهاد می کنیم شید آباژور مخروطی را برای کلاهک انتخاب ننمایید. درست کردن شید های استوانه ای بسیار راحت تر خواهد بود. پس از چسباندن پارچه بر روی شید و آماده سازی کلاهک نوبت به پایه آباژور می رسد. برای درست کردن پایه باید کمی با مباحث مربوط به کارهای الکتریکی آشنا باشید. در غیر این صورت می توانید با مراجعه به مغازه های الکتریکی پایه های مخصوص و سیم های رابط را خریداری کرده و کار آباژور سازی خود را ادامه دهید. از وسایل مختلفی به عنوان پایه آباژور می توان استفاده کرد. پیشنهاد ما در اینجا به کارگیری یک بطری شیشه است. یک ظرف شیشه ای استوانه ای و یا حباب دار را که اندازه ای متناسب با کلاهک دارد انتخاب کنید. زیر حباب شیشه ای را سوراخ کرده و پایه الکتریکی و سیم ها را درون آن قرار دهید. کلاهک را بر روی حباب ثابت کرده و با بستن یک لامپ به سر پایه، آباژور خود را روشن نمایید.

انتخاب پارچه برای کلاهک آباژور و هماهنگی با چیدمان خانه

در مورد انتخاب نوع پارچه مناسب برای کلاهک آباژور پیش تر توضیحاتی ارائه شد. اما در مورد انتخاب رنگ و طرح آن ایده های مختلفی مطرح می شود. آباژورهایی با کلاهک های تیره به خصوص مشکی در بین کسانی که خانه هایی با دکوراسیون کاملا مدرن دارند، محبوبیت زیادی دارد. اما این انتخاب برای همه مناسب نیست. اگر در خانه از رنگ های گرم برای چیدمان استفاده کرده اید، بهتر است کلاهک آباژور را از رنگ های روشن و گرم انتخاب نمایید. در صورتی که مبلمان تان به رنگ کرم و ساده است، یک آباژور با کلاهک رنگی و پارچه طرحدار بهترین انتخاب خواهد بود. برای مبلمان به رنگ سبز، آباژورهایی با رنگ روشن و طرح های سبز و قرمز انتخاب خوبی است. در دکوراسیونی به رنگ های آبی و سرد وجود یک آباژور با کلاهک کرم رنگ، سرما و سکون فضا را از بین می برد. برای چیدمان های خاکستری، رنگ های بنفش و صورتی برای کلاهک آباژور پیشنهاد می شود.

کسانی که دوست دارند هر چند وقت یک بار با ایجاد تغییراتی در دکوراسیون، تنوعی عالی در خانه خود ایجاد کنند و از هزینه های احتمالی آن می ترسند، باید گفت نیازی به صرف هزینه فراوان و تغییرات بزرگ نیست. برای ایجاد تنوع حتما لازم نیست مبلمان، پرده و یا فرش ها عوض شوند. گاهی با تغییرات کوچک، اتفاقات بزرگی در چیدمان رخ می دهد. یکی از این تغیرات کوچک تعویض آباژور است! آن هم نه تمام آباژور، بلکه تنها کلاهک آن. در این متن به همراه ویدیو به شما یاد دادیم که چطور می توان به ساده ترین و راحت ترین شکل ممکن پارچه دلخواه تان را به کلاهک آباژور بچسبانید.

هر چند ماه یک بار می توانید با خرید مقداری پارچه رنگی و عوض کردن کوسن ها و کلاهک آباژور به ایجاد تنوع بصری و در نهایت به بهتر کردن حال و هوای خود و خانواده تان کمک کنید.

cover-a-lampshade 3
cover-a-lampshade 2
cover-a-lampshade 1

خانه ایده آل خود را بسازید:

راهنمای انتخاب بهترین آباژور برای اتاق خواب و سالن پذیرایی

نقش آباژور در طراحی داخلیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<