انواع مدل پرده ریسه ای یا آویز و آموزش ساخت آنها در خانه

چیدوپلاس 26 آذر 1399 ،

پرده ریسه ای نوعی از پرده است که شکلی فانتزی تر و غیر رسمی تر نسبت به سایر انواع پرده ها دارد؛ بعضی از مدل های پرده ریسه ای را خودتان در خانه می توانید درست کرده و در جای دلخواه تان نصب کنید. یکی از تفاوت های مهم پرده ریسه ای با پرده های توری این است که این پرده لزوما بر پنجره نصب نمی شود و بیشتر برای مکان هایی مانند راهرو ها، ورودی خانه، اوپن آشپزخانه، در ورودی تراس، اتاق کودک، اتاق خواب و به طور کلی برای جدا سازی بخش های مختلف خانه کاربرد دارد. ساخت پرده ریسه ای همراه با میزان زیادی خلاقیت و فکر تازه است و شما با داشتن مقدار مناسبی از نخ کتانی یا کاموای ضخیم و همینطور تزیینات مورد علاقه تان به آسانی می توانید یک پرده ریسه ای بسازید.

انواع مدل های پرده ریسه ای

شاید بتوان گفت به تعداد آدم هایی که قصد ساخت پرده ریسه ای دارند، مدل برای این کار وجود دارد. چون هر کس با توجه به سلیقه و ایده خود می تواند یک پرده ریسه ای منحصر به فرد ایجاد کند. اگر برای اولین بار است که با پرده ریسه ای آشنا می شوید و برای ساخت آن هنوز هیچ ایده ای در ذهن ندارید، با خواندن این متن می توانید کار را شروع کنید. مدل های رایج در ساخت پرده ریسه ای شامل این انواع هستند: پرده ریسه ای با مهره های رنگی، پرده ریسه ای با کاموا، پرده ریسه ای مکرومه، پرده ریسه ای با روبان های رنگی، پرده ریسه ای کریستالی و پرده های ریسه با ریسه نور.

ساخت پرده ریسه ای با مهره های رنگی یا کریستال

برای ساخت این نوع پرده ریسه ای کافی است نخ های مقاوم مانند نخ ماهیگیری و یا نخ های نسبتا ضخیم (بسته به سلیقه خود) داشته باشید. مهره های رنگی با اندازه های یکسان و یا متفاوت را هم می توانید از خرازی ها تهیه کنید. متر، قیچی و یک میل پرده نازک هم برای این کار لازم است. جهت شروع کار ابتدا ارتفاع پرده خود را در نظر بگیرید و نخ ها را کمی بلند تر از آن مقدار قیچی کنید. این کار به این دلیل است که بالای هر نخ باید گره خورده و در میل پرده قرار گیرد. تعداد نخ ها و یا همان ریسه ها بستگی به خود شما دارد. اگر می خواهید پرده ای متراکم داشته باشید نخ های بیشتری ببرید. در هنگام خرید مهره های رنگی، قطر مهره ها و بنابراین تعداد آنها مهم است. بدیهی است هر چه قطر مهره ها بیشتر باشد، تعداد مهره کمتری مورد نیاز است.

در ذهن یک طرح خاص را برای پرده خود تصور کنید، برای مثال طرح مهره های آبی و سفید یکی در میان. باید این طرح را در تمام رشته ها تکرار کنید. با یک فاصله مشخص از ابتدای پرده کار را شروع کنید. هر مهره را وارد کرده و زیر آن یک گره ایجاد کنید. البته مطابق با طرح ذهنی خود، اگر مهره ها پشت سر هم در نخ قرار داشتند، نیازی به گره زدن نیست. این کار را آنقدر ادامه دهید تا به انتهای پرده برسید. این روش کار برای ساخت پرده ریسه ای کریستالی هم به کار می رود. پرده ریسه ای کریستالی برای آنهایی که دکوراسیون کلاسیک و پر زرق و برقی دارند بسیار مناسب است. همچنین در خانه های کوچک که نور کمی هم دارند، این کریستال ها با انعکاس نور به روشن شدن فضای خانه کمک می کنند. پرده ریسه ای مهره ای یا کریستالی به خاطر شیشه ای و شفاف بودن، فضا را گرفته و خفه نخواهد کرد و مانع عبور نور نیز نمی شود.

مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای

پرده ریسه ای با کاموا

برای ساخت پرده ریسه ای با کاموا روش های مختلفی وجود دارد. شما در همه روش ها به مقدار زیادی کاموا رنگی نیاز دارید که برای این کار بهتر است از نوع نسبتا ضخیم کاموا استفاده کنید. در روش اول که به شما آموزش داده می شود لازم است به کمک کامواها منگوله های توپی به تعداد مشخص درست کنید. سپس نخ های کاموا را به اندازه دلخواه بریده و منگوله ها را با فاصله های مناسب و دلخواه به نخ ها وصل کنید. اگر با این روش پرده ریسه ای کاموایی درست می کنید، باید بدانید که تعداد ریسه ها کمتر خواهد بود. مثلا برای ورودی یک راه رو تعداد 16 تا 20 ریسه کاموایی منگوله ای کافی است. می توانید چیدمان خاصی را برای آویزان کردن رشته ها در نظر بگیرید. برای مثال ریسه ها یا رشته ها را بلند و کوتاه و یا به شکل هشتی روی میل پرده وصل کنید. با درست کردن منگوله های کاموایی رنگارنگ و ساختن یک پرده ریسه ای رنگی برای اتاق کودک تان، او را بسیار خوشحال خواهید کرد.

مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای

یکی از زیباترین ترند های این روزها مکرومه های بافتنی است، میتوانید از آنها به عنوان پرده استفاده کنید، آنها را از دیوار خانه آویزان کنید، سبک بوهو را به خانه ی خود بیاورید و از ترکیب نقوش، تنوع بافت و منسوجات و بازی با رنگ‌های گوناگون لذت ببرید. در این مطلب می توانید در مورد مکرومه و هنر بافت آن بیشتر بخوانید.

مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای

و اما یک روش دیگر برای درست کردن پرده ریسه ای کاموایی این است که نخ های کاموا را با روش هایی بافته و ریسه های ضخیم تر ایجاد کنید. به این ترتیب هر رشته نخ، یک بافت کاموایی با قطر یک سانتی متر است. این رشته های بافته شده را در کنار هم قرار دهید و بر روی یک نوار باریک نصب کنید، سپس نوار را بر بالای دیوار بچسبانید. پرده های ریسه ای کاموایی ساخته شده با این روش بسیار جدید و مدرن هستند و اگر کمی بافتنی بلد باشید به راحتی می توانید یکی از این پرده های ریسه ای زیبا برای خانه خود ببافید.

مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای

درست کردن پرده ریسه با روبان، مقوای رنگی و نمد

ساختن پرده ریسه ای با روبان آسان ترین راه درست کردن ریسه پرده است. برای این کار روبان های پهن با رنگ دلخواه تان بخرید. روبان ها را به اندازه ارتفاع مورد نظر ببرید و ابتدا و انتهای آنها را کمی چسب مایع بزنید. چسب مایع از ریش ریش شدن روبان جلوگیری می کند. سپس روبان ها را در کنار هم قرار داده و از بالا به یک نوار پهن تر وصل کنید و بچسبانید. پرده ریسه روبانی شما آماده نصب کردن به دیوار است. با مقوای های رنگی یا نمد هم می توانید برای اتاق کودک پرده ریسه ای بسازید، کافی است نمد رنگی قرمز و صورتی تهیه کنید و آن ها را به شکل قلب ببرید. سپس روی هر رشته نخ از بالا به پایین تعدادی از این قلب ها را با چسب مایع بچسبانید. اشکال دیگر مثل برگ یا ستاره هم برای درست کردن پرده ی ریسه ای با نمد یا مقوا مناسب هستند؛ در این مطلب در مورد ریسه های تزئینی مقوایی به صورت مفصل بخوانید.

مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای

پرده ریسه ای نوری

ریسه های نوری هم برای درست کردن پرده ریسه انتخاب خوبی هستند. این ریسه ها خانه را رویایی و زیبا می کنند. بهترین مکان برای نصب پرده ریسه ای نوری بر روی پرده حریر پنجره است. اگر پنجره تان پرده حریر دارد، ریسه ها را از بالا به پایین آویزان کنید و جلوه ای بی نظیر به اتاق نشیمن یا اتاق خواب خود بدهید.

مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای

پرده طرح دار

پرده های ریسه ای با طرح های مختلف هم به صورت آماده در بازار موجودند، درست کردن این ریسه ها به مهارت و دقت بالایی نیاز دارد بنابراین پیشنهاد می شود به صورت آماده آنها را خریداری نمایید.

مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای
مدل پرده ریسه ای


دیدگاه کاربران

  1. پری در

    وای خیلی خوشگلن☹️😍دوس دارم بعد عروسیم از این پرده ریش به آشپزخونم بزنم فوق العادس

  2. سارا در

    عالی عالیبی

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<