ابعاد استاندارد میز تحریر چقدر است؟

چیدو پلاس 11 اسفند 1400 ،

ابعاد استاندارد میز تحریر از اعداد و اندازه هایی تشکیل شده اند که از نظر طبی و سلامتی بدون ایجاد کمر درد و گردن درد در فرد مخصوصا در صورت کار طولانی بر روی میز، مورد تائید باشد. توجه و دقت به ابعاد استاندارد میز تحریر مخصوصا درباره میز اتاق کودک و نوجوان اهمیت بیشتری پیدا کرده و باید با وسواس بیشتری دست به انتخاب و خرید میز تحریر زد. در این متن به موضوع اندازه استاندارد میز تحریر، ابعاد میز تحریر زمینی و ابعاد میز تحریر کودک پرداخته می شود. چنانچه قصد خرید میز تحریر برای خود و یا فرزندتان را دارید، در این متن همراه ما باشید.

ابعاد استاندارد میز تحریر – ارتفاع

در بحث اندازه استاندارد میز تحریر یکی از مهم ترین فاکتور ها ارتفاع آن است. به طور کلی می توان گفت که ارتفاع استاندارد میز تحریر بین 73 تا 77 سانتی متر است. البته ابعاد استاندارد میز تحریر از جمله ارتفاع آن برای میز های مخصوص کودکان با بزرگسال متفاوت است. این عدد که درباره ارتفاع میز تحریر گفته شد به گونه ای است که کمر در حالت طبیعی و درست خود قرار می گیرد و گردن بیشتر از 20 درجه خم نمی شود. همچنین صندلی که در پشت میز قرار می گیرد و فرد بر روی آن می نشیند با توجه به همین عدد ساخته می شود و به گونه ای است که پاهای فرد به بالای میز برخورد نمی کند و می تواند به راحتی در پشت میز مشغول به کار و مطالعه شود.

ابعاد استاندارد میز تحریر – طول

موضوع مهم دیگر در بحث اندازه استاندارد میز تحریر طول آن است. در بحث ابعاد میز تحریر بزرگسال طول آن بین 70 تا 150 سانتی متر در نظر گرفته می شود. شما با توجه به نوع استفاده ای که از میز دارید و همچنین متراژ اتاق خود می توانید میزی با طول مناسب را برای خود تهیه نمایید. طول استاندارد میز تحریر بسته به نوع کاربری آن متفاوت است. مثلا میزی که کاربری اداری دارد، با میزی که در اتاق خواب نوجوان یا کودک گذاشته می شود، متفاوت است. موضوع دیگر که به طول میز وابسته است و در بحث ابعاد میز تحریر حتما باید به آن اشاره شود، مساحت روی میز تحریر است. با توجه به موضوع استفاده‌ های متفاوتی که از میز تحریر می شود، طراحان و سازندگان این میز های تحریر معمولاً مساحت میز را با توجه به وسایل متداولی که بر روی آن قرار داده می شود، محاسبه می‌کنند و میز را بر اساس آنها می سازند. به‌عنوان مثال مساحتی در حدود ۴۵ سانتی ‌متر جهت قرارگیری لپ ‌تاپ بر روی میز تحریر در نظر گرفته می ‌شود و در مساحت کلی آن محاسبه می گردد. در نهایت رویه هر میز تحریر استاندارد باید در حدود ۱۵۲ سانتی‌ متر مساحت داشته ‌باشد تا بتوان تعدادی از وسایل مورد نیاز برای استفاده های روزمره از جمله لپ تاپ و لوازم التحریر را بر روی آن گذاشت و همچنین بتوان به راحتی بر روی آن نوشت و یا کتاب ها و دفتر هایی را قرار داد.

ابعاد استاندارد میز تحریر – عرض

اما عرض میز تحریر باید عددی در محدوده 60 تا 75 سانتی متر باشد. عرض یا عمق میز تحریر آن قسمتی است که پاهای تان را به راحتی می توانید در ان حرکت دهید. از جایی که میز به دیوار میچسبد و قرار می گیرد تا لبه میز را عرض یا عمق میز تحریر محاسبه می کنند و این عدد باید به اندازه ای باشد که پاها به راحتی در زیر میز قرار گیرند و با جایی برخورد نکنند. اگر عرض یا عمق میز تحریر کمتر از حد استاندارد باشد، استفاده از میز تحریر سخت و اذیت کننده خواهد بود، همچنین صندلی به طور کامل در زیر میز فرو نمی رود. برای افزایش کارایی میز تحریر قسمتی از طول و عمق آن را به کشوهایی اختصاص می دهند که می توانید تعدادی از وسایل خود را در آن بگذارید. این کار به زیبایی میز تحریر کمک می کند.

نگاهی کلی به ابعاد میز تحریر زمینی

تمامی اعداد و اندازه های گفته شده در بالا مربوط به ابعاد استاندارد میز تحریر زمینی بودند و برای میز تحریر هایی که دارای طراحی های خاص و منحصر به فرد هستند، مانند آنهایی که در کمد دیواری ساخته می شوند و یا بخشی از تخت خواب هستند و با فرمی غیر متعارف طراحی و ساخته شده اند، ممکن است ابعاد میز تحریر کمی متفاوت باشد. اگر می خواهید نگاهی کلی در مورد ابعاد میز تحریر زمینی داشته باشید، جدول زیر را مطالعه بفرماید.

ارتفاع استاندارد میز تحریر بین 73 تا 77 سانتی متر
طول استاندارد میز تحریر بین 70 تا 150 سانتی متر
عمق استاندارد میز تحریر بین 60 تا 75 سانتی متر
شیب استاندارد میز تحریر بهتر است میز تحریر بدون شیب و با سطحی صاف، ساخته شود
فضای استاندارد پشت میز اگر صندلی را در سمت دیوار قرار داده اید، فاصله بین میز تحریر تا دیوار باید در حدود ۱۲0 سانتی ‌متر باشد تا به راحتی بتوان صندلی را بیرون کشید. البته در فضا های خانگی می ‌توان این اندازه را ۹۰ سانتی‌ متر هم در نظر گرفت.

 

ابعاد میز تحریر کودک

همانگونه که گفته شد ابعاد و اندازه های میز تحریر کودک و بزرگسال با یکدیگر متفاوت است. علاوه بر آنکه این تفاوت در ویژگی های جسمی وجود دارد، نوع کاربری میز هم موجب تفاوت می گردد. درباره ابعاد میز تحریر کودک باید گفت که در هنگام خرید میز حتما قد کودک خود را در نظر داشته باشید. ابعاد میز تحریر کودک و خصوصا ارتفاع آن باید به اندازه ای باشد که پاها و ران کودک با لبه میز برخورد نداشته باشند. دست و آرنج کودک هم بر روی میز در یک راستا قرار گیرند. در مورد ارتفاع استاندارد میز تحریر کودک می توانید طبق جدول زیر میز مناسب را انتخاب نمایید.

سن کودک  ارتفاع میز (سانتی متر)
3 – 4 46
4 – 6 53
6 – 8 59
8 – 11 64

 

در مورد ابعاد میز تحریر مناسب برای نوجوان نیز باید گفت که علاوه بر موارد مهم ذکر شده در بالا باید میزی انتخاب گردد که نوجوان در هنگام خواندن درس ها و انجام تکالیفش بر روی میز احساس کمر درد و یا گردن درد نداشته باشد. کودک و نوجوان به دلیل قرار داشتن در دوره رشد، سن بسیار حساسی دارند و بدن و استخوان بندی آنها در این سن شکل می گیرد. انتخاب یک میز تحریر غیر استاندارد باعث می شود تا فرم کمر کودک و نوجوان تغییر کرده و قوز پیدا کنند. به طور کلی برای یک نوجوان 11 تا 14 ساله میز تحریری با ارتفاع 71 سانتی متر مناسب و استاندارد است.

حداقل ابعاد استاندارد میز تحریر چقدر است؟

اعدادی که در بالا گفته شد اندازه های استاندارد میز تحریر بودند. اما گاهی اوقات فضایی که برای قرار دادن میز در اختیار دارید، کوچک است و باید میزی با ابعاد کمتر را خریداری کنید. حداقل عرض میز تحریر در این صورت 61 سانتی متر است. عددی کمتر از این استفاده از میز تحریر را مشکل خواهد کرد

خانه ایده آل خود را بسازید:

ابعاد استاندارد میز تحریر برای سنین مختلفچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<