آموزش ساخت لوستر دکوراتیو، هنرمندی با کاموا در خانه

چیدوپلاس 22 شهریور 1399 ، ،

نورپردازی های تزئینی نقش مهمی در ایجاد سبک های مختلف ایفا می کنند؛ با تزئینات و چراغ های دکوراتیو می توانیم محیط خانه را گرم تر و روشن تر کنیم و با هزینه کم جذابیت و زیبایی فضایمان را افزایش دهیم. چراغ های دکوراتیو تنوع بسیار زیادی در بازار دارند، اما ما می توانیم جدا از خرید آنها، با ساخت المان هایی که به سلیقه و هنر ما نزدیک باشد حس و حال خانه را زیر و رو کنیم. چراغ های رشته ای یا ریسه ای از دسته چراغ های دکوراتیوی هستند که کاربرد زیادی در دکور اتاق خواب، تزئین بالکن در کنار گیاهان و دیزاین مهمانی های دوستانه دارند. این نوع ریسه های نورانی فضا را شاعرانه تر و زیباتر میکنند و حس گرمی به انسان منتقل میکنند. ما به راحتی با وسایل در دسترس میتوانیم چراغ دکوری در شکل و رنگ مورد علاقه ی خودمان را بسازیم و در فضاهای مورد نظرمان استفاده کنیم.

دست ساز بودن وسایل خانه لذت بخش است و ساختن وسایل خانه می تواند انرژی زیادی را به خانه ببخشد، این چیزی است که هم خودتان آن را حس می کنید و هم اطرافیانتان به زبان می آورند. به همین دلیل توصیه می کنیم که وسایلی هر چند کوچک برای خانه خود بسازید و قوه خلاقیتتان را به چالش بکشید؛ کاموا وسیله ای است که در همه ی خانه ها پیدا میشود و امروزه کاربرد بسیار بیشتری علاوه بر دنیای بافتنی های زمستانی جذاب دارد. کاموا به دلیل بافت ضخیم، ماندگاری بالا و در دسترس بودن میتواند گزینه ی خوبی برای درست کردن ساخته های دکوری و کاربردی باشد و به اشکال مختلفی قابل استفاده است. در این مطلب به دو روش برای ساخت چراغ های دکوراتیو زیبا می پردازیم؛ در روش اول به وسایل زیر نیاز داریم:

بادکنک رنگی کوچک به تعداد لازم، کاموا با رنگ دلخواه، روزنامه، دستکش، ظرف گود پلاستیکی، چسب چوب، چسب مایع، آب، سوزن و گوش پاک کن، لامپ، نوار چسب و وازلین

چراغ کاموایی
چراغ کاموایی
چراغ کاموایی

مرحله ی اول : بادکنک را به اندازه ی چراغی که میخواهیم بسازیم، باد میکنیم و قسمت های برآمده مثل سر بادکنک را با نوار چسب پهن شیشه ای می پوشانیم و سطح بادکنک را با روغن یا کمی وازلین چرب میکنیم تا نخ ها به آن نچسبند و راحت جدا شوند.

مرحله ی دوم : در یک ظرف گود، مقداری چسب چوب و آب میریزیم. سپس کمی چسب مایع به آن اضافه کرده و خوب هم میزنیم تا به غلظت مناسبی برسد و زیاد سفت یا زیاد شل نباشد.

مرحله ی سوم : کاموا را به اندازه ی حدود یک متر می بریم و آن را به مدت چند دقیقه در داخل چسبی که درست کردیم خوب می چرخانیم تا چسب به بافت کاموا برود. حالا کاموا را از ظرف بیرون می آوریم و فشار میدهیم تا آب اضافی آن خارج شود.

مرحله ی چهارم : برای راحتی میتوانیم بادکنک را روی یک پایه مثل لیوان یک بار مصرف بزرگ یا گلدان بگذاریم اما  اگر این امکان وجود نداشت، باد کنک را با یک دست گرفته و با دست دیگر کاموا را در جهت های مختلف دور بادکنک میپیچیم، آنقدر که بافت مشبکی پیدا کند و از همه ی قسمت های بادکنک عبور کند، سپس انتهای آن را با چسب فیکس میکنیم.

مرحله ی پنجم: برای یک روز کامل بادکنک را به کناری میگذاریم تا خشک شود و سپش با گوش پاک کن از بین کاموا ها آرام و از جهت های مختلف به بادکنک ضربه میزنیم تا از کامواها جدا شود؛ سپس آن را با سوزن سوراخ کرده و وقتی هوای آن خالی شد، آن را از یک سمت بیرون می کشیم.

مرحله ی ششم:. با کاتر لبه های تیز و چسب های احتمالی را جدا میکنیم؛ حالا توپ کاموایی ما آماده است. در این مرحله چراغ ها را داخل توپ کاموایی جاسازی کنیم تا مثل یک محافظ برای لامپ عمل کند و پوشش چراغ باشد. نور خارج شده از این توپ های کاموایی، بصورت خط خطی با طرح مشبک روی دیوار سایه می اندازد.

چراغ کاموایی
چراغ کاموایی
چراغ کاموایی
چراغ کاموایی
چراغ کاموایی
چراغ کاموایی

شما میتوانید یک توپ کاموایی بزرگ را جداگانه و بصورت یک لوستر مجزا استفاده کنید یا تعداد زیادی توپ کاموایی کوچک را به صورت ریسه کنار یکدیگر قرار داده و هر لامپ از رشته را داخل یک توپک جاسازی و آن را از دیوار اتاق آویزان کنید تا یک فضای خاص برای اتاق خواب یا  نور پردازی متفاوتی در یک مهمانی داشته باشید.

روش دوم ساخت چراغ های دکوراتیو با کاموا، آباژور های پرکاربرد رومیزی یا لامپ های سقفی هستند. برای شروع به یک چهارچوب فلزی به عنوان پایه نیاز دارید. اینبار نخ های رنگارنگ کاموا را بصورت منظم در شکل های هندسی روی پایه استوانه ای بچرخانید و اینکار را دور تا دور چهارچوب با رنگ های مختلف کاموا ادامه بدید تا اطراف چهارچوب کاملا با رشته های کاموا پوشیده شوند. با کارگذاشتن یک لامپ داخل این شید هر شکل آباژوری که بخواهید میتوانید تولید کنید کنید که جلوه ی زیبایی در فضای نشیمن و اتاق خواب دارد. به دلیل بافت نرم و منعطف کاموا، نور از بین آن عبور میکند و فضایی با نور پردازی رویایی و دنج ایجاد میکند. پس برای ساخت یک چراغ دکوری دست بکار شید.

چراغ کاموایی
چراغ کاموایی
چراغ کاموایی
چراغ کاموایی
چراغ کاموایی
چراغ کاموایی

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: تزئین اتاق کودک با لامپ های ریسه ای از جنس کاموادیدگاه کاربران

  1. ژیلا خوشنیت در

    بسیار عالی اموزش داده شده
    سپاس ودرود پاینده باشید

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<