ایده های ساخت گلدان دیواری دست ساز با وسایل ساده

چیدوپلاس 18 خرداد 1400 ،

درست کردن وسایل دکوری با دست لذت خیلی زیادی دارد و استفاده از آن نیز به همان اندازه لذت بخش است. ساخت گلدان دیواری دست ساز با استفاده از وسایل مختلف و همینطور وسایل دور ریز علاوه بر خلق یک وسیله زیبا و کاربردی، هنر و سلیقه شما را نیز به رخ خواهد کشید. گلدان دیواری را هم برای خانه هم برای محیط های باز نظیر حیاط می توان با دست ساخت و در هزینه ها نیز صرفه جویی نمود.

ساخت گلدان دیواری برای خانه با شیشه مربا

در ساخت گلدان دیواری برای خانه از وسایلی نظیر شیشه مربا و چوب می توان استفاده کرد. برای این کار باید یک تخت چوبی مستطیلی شکل داشته باشید، ابعاد این تخته بستگی به مدلی که انتخاب می کنید و همینطور ابعاد شیشه مربا دارد. در ادامه دو مدل گلدان دیواری دست ساز معرفی می گردد.

گلدان دیواری دست ساز با شیشه مربا – مدل اول : برای این مدل ابعاد تخته چوبی باید به گونه ای باشد که طول آن دو برابر ارتفاع شیشه مربا و عرض آن در حدود ده سانتی متر از عرض شیشه مربا بیشتر باشد. برای شروع کار شیشه مربا را که کاملا تمیز و شسته شده و برچسب های اضافی از روی آن پاک شده است را کنار بگذارید. تخته چوبی را با رنگ دلخواه خود رنگ آمیزی کنید و یا بدون رنگ (با رنگ طبیعی چوب) باقی بگذارید. با استفاده از چسبی قوی شیشه مربا را به قسمت پایین تخته چوب بچسبانید، به طوری که بخش بالایی چوب از بالای شیشه مربا دیده شود. کار چسباندن شیشه به چوب را با استفاده از بست های فلزی حلقوی نیز می توانید انجام دهید. پس از خشک شدن کامل چسب و اطمینان از چسبیدن کامل شیشه مربا به تخته چوبی، کمی آب داخل آن ریخته و شاخه گل ها را درون آن بگذارید. سپس از طریق سوراخی که از قبل در پشت تخته چوبی ایجاد کرده اید، آن را از میخ آویزان کنید. با درست کردن چند تایی از آنها و نصب هر کدام بر روی دیوار، چیدمانی جذاب از گلدان های دیواری دست ساز خود خواهید داشت.

گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز

گلدان دیواری دست ساز با شیشه مربا – مدل دوم : در مدل دوم به یک تخته چوب مستطیلی و باریک نیاز است که به صورت افقی قرار می گیرد. شیشه های مربا در کنار هم و با فاصله های دو تا سه سانتی متری بر روی تخته چوب نصب می شوند و در انتها تخته چوب به دیوار آویزان می گردد. بر روی یک دیوار می توان سه ردیف تخته نصب کرد و بر روی هر تخته تعدادی شیشه مربا به عنوان گلدان قرار داد. در داخل این گلدان ها می توان ساقه گل پوتوس در آب و یا شاخه گل گذاشت.

ساخت گلدان دیواری دست ساز برای حیاط

برای گلدان دیواری دست ساز که در حیاط مورد استفاده قرار می گیرد ایده های بیشتر و خلاقانه تری وجود دارد. در حیاط می توان از وسایل دور ریز بیشتری استفاده کرد و علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست، فضای حیاط را هم با دست سازه های خود جذاب تر نمود. همچنین در حیاط می توان از رنگ های شاد تری برای گلدان های دیواری دست ساز استفاده کرد و گل های رنگارنگ و زیبایی را در آنها کاشت.

ساخت گلدان دیواری دست ساز با استفاده از بطری نوشابه

با اینکه نوشابه خوراکی پر ضرری برای انسان محسوب می شود و باید تا جای ممکن آن را سبد غذایی خانواده کم کرد، اما از بطری آن برای ساخت گلدان دیواری می توان استفاده کرد. برای درست کردن این گلدان باید یک چهارم بالایی و جلویی بطری را برش بزنید و خارج کنید. پس از این کار شما یک محفظه برای ریختن خاک و کاشت گیاه دارید و قسمتی پشتی بطری هم برای نصب بر روی دیوار استفاده می شود. به وسیله یک میخ می توانید این بطری را که حالا تبدیل به گلدان دیواری شده است، به دیوار بچسبانید.

گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز

ساخت گلدان دیواری دست ساز با استفاده از قوطی کنسرو

قوطی های کنسروی که به خوبی شسته شده اند می توانند تبدیل به یک گلدان دیواری دست ساز گردند. برای این کار به وسیله میخ و چکش یک سوراخ در قسمتی از قوطی کنسرو ایجاد کنید. این کار را درباره چند قوطی دیگر نیز انجام دهید. سپس یک کنف را از سوراخ هر قوطی رد کنید و گره بزنید. به این ترتیب شما یه طناب کنفی دارید که تعدادی قوطی کنسرو از آن آویزان است. در قوطی ها گیاه مورد نظر تان را بکارید و طناب را از دیوار آویزان کنید.

گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز

ساخت گلدان دیواری دست ساز با استفاده از تایر خودرو

یک ایده جذاب برای درست کردن گلدان دیواری استفاده از تایر خودرو است. تایرهای بی استفاده و خراب شده را با قیمت های کمتری می توانید بخرید و پس از شستن آنها با مواد شوینده و تمیز شدن کامل شان، آنها را رنگ کنید. البته رنگ آمیزی تایر ها کاملا سلیقه ای است و بدون رنگ و با همان رنگ تیره هم می توانند مورد استفاده قرار گیرند. برای داشتن یک گلدان دیواری تایر را به دیوار نصب کنید (نصب تایر بر روی دیوار به کمک میخ می تواند انجام گیرد و یا به وسیله طناب از دیوار آویزان شود). سپس می توانید بخشی از تایر را باز کرده و درون آن خاک بریزید و گل بکارید و یا گلدان های کوچک را بر روی قسمت داخلی آن قرار دهید.

گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز

ساخت گلدان دیواری دست ساز با استفاده از لوله

لوله پلیکا با قطر زیاد می تواند برای درست کردن گلدان دیواری مورد استفاده قرار گیرد. دو روش برای این کار وجود دارد. در روش اول از لوله ای با قطر بالا، طول دلخواه را جدا کنید. سپس به کمک اره مویی لوله را از طول ببرید و نصف کنید. به این ترتیب شما دو نیم استوانه خواهید داشت. سر و ته آنها را به کمک کیسه محکم، کارتن و یا هر وسیله ای ببندید و با کمک میخ یا پیچ به دیوار نصب کنید. درون آن خاک بریزید و گل های مورد علاقه تان را بکارید. در روش دیگر از لوله هایی دارای زانویی یا خمیدگی استفاده کنید. آنها را رنگ کنید، رو به بالا به دیوار بچسبانید و درون شان را پر از خاک کنید. سپس گیاه را کاشته و از زیبایی اش لذت ببرید.

گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز
گلدان دیواری دست ساز

ساخت گلدان دیواری دست ساز با استفاده از ظرف مواد شوینده

مواد شوینده ای که ظرف پلاستیکی بزرگ دارند، مانند مایع لباسشویی و همینطور ظرف روغن موتور پس از مصرف می توانند به عنوان گلدان دیواری استفاده شوند. برای ساخت گلدان دیواری دست ساز این ظروف را پس از تمیز کردن کامل، به صورت اریب برش بزنید و با میخ یا پیچ محکم به دیوار وصل کنید. به کمک اسپری رنگی می توانید چندین ظرف با اندازه ها و شکل های مختلف را رنگ کنید و یک دیوار را به آنها اختصاص دهید و گیاهان کوچک را درون شان بکارید.

و در پایان

به کمک تخته های چوب بی استفاده، جعبه های میوه، انواع بطری ها و غیره می توان گلدان دیواری ساخت. برای داشتن حیاطی زیبا باید زمینه کار را نیز بهترین شکل فراهم کنید. اگر دیوار حیاط تان خراب شده و یا رنگ آن از بین رفته، حتما آن را اصلاح و رنگ آمیزی کنید و سپس گلدان های دیواری را بر روی آن نصب نمایید تا ظاهری بهتر و دوست داشتنی تر پیدا کند.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ساخت گلدان سیمانی به روشی بسیار ساده با و بدون قالبچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<