مدل های زیبا از هنر نقطه کوبی که به راحتی قابل اجرا هستند

چیدوپلاس 21 مرداد 1399 ،

نقطه کوبی یا داتینگ هنری محبوب و تزئینی متشکل از الگوهای هندسی تکراری است که روی سنگ، سفال، شیشه و اشیای دیگر انجام میشود، این تکنیک نقاشی خاص و جالب در هنر دستی کاربرد بسیاری دارد و خیلی از ظروف قدیمی میناکاری شده تقریبا با روشی مثل نقطه کوبی ایجاد شده اند. در نقطه کوبی ما یک شکل کامل را با نقطه گذاری به تعداد زیاد و با رعایت نسبت ها به شکل هنرمندانه ای رسم میکنیم که در نهایت تبدیل به یک اثر هنری زیبا میشود و میتوانیم در خانه ی خود یا حتی برای راه اندازی یک بیزینس از این هنر استفاده کنیم.

هنر نقطه کوبی هنری ظریف و دقیق است و اجرای آن در ابتدای مسیر ممکن است برای شما سخت باشد اما با تمرین و تلاش به مرور برایتان آسان خواهد شد و به اصلاح دستتان راه خواهد افتاد، آموزش نقطه کوبی به راحتی از طریق اینترنت و کانال های آموزشی آپارات و یوتیوب قابل پیگیری است و نیازی به شرکت در دوره و کلاس ندارد. هنر نقطه کوبی همچنین به دقت و اراده ی بالایی نیاز دارد و باید در هنگام اجرا صبر و حوصله داشته باشید و آهسته و پیوسته نقطه ها را با رنگ های متناسب طبق طرح اولیه در جای خود قرار بدهید، اندازه ی نقطه ها نباید با هم خیلی تفاوت داشته باشند مگر اینکه طرح الگو دارای نقطه های بزرگ و کوچک باشد. به عبارت دیگر رمز زیبایی کار شما، دقتی است که در کارتان به خرج می دهید.

یک نمونه داتینگ یا اصطلاحا نقطه گذاری، که اخیرا ترند شده اند، داتینگ بر روی ظروف یا قلوه سنگ های تزئینی هستند، این روش بسیار متفاوت است و ظاهری دلچسب و زیبا به شما می دهد، برای شروع نقطه کوبی در منزل متناسب با کاری که میخواهید انجام بدید به یک بستر کار مثل ظرف سرامیکی یا سنگ یا سفال یا حتی ماگ و قاب موبایل و وسایلی عمومی مانند دورگیر یا لاینر نوک سوزنی، رنگ اکریلیک برای زمینه، قلمو، ابر، سمباده، اسپری فیکساتور(وارنیش) نیاز دارید. توجه داشته باشید که رنگ اکریلیک رنگی بر پایه ی شیمیایی است که بعد از خشک شدن به سختی پاک میشود و روی انواع سطوح و پارچه کاملا مینشیند و قلموهایی که به اکریلیک آغشته هستند باید فورا تمیز شوند. در نقطه کوبی تمامی خطوط برجسته و سایه ها بر اساس بزرگی و کوچکی نقطه ها و نوع رنگ آنها مشخص میشود، بنابراین انتخاب ترکیب رنگی صحیح، بسیار مهم است. برای شروع هنر نقطه گذاری پس از تهیه وسایل اولیه مراحل زیر را با ما انجام بدید:

اول انتخاب الگوی مناسب از گوگل یا پینترست با هر تصویری که خودتان دوست دارید روی کاغذ پیاده کنید: الگویی را پرینت کنید یا کپی بگیرید که متناسب با نوع بستر انتخابی شما باشد، می توانید از کاربن هم کمک بگیرید.

دوم بستر مورد نیاز مثل ماگ یا گلدان یا هر شی دیگر را انتخاب کنید و با سمباده ریز سوهان بکشید تا تیزی های ظرف از بین برود و خاک ظرف گرفته شود و یک سطح صاف و یکدست آماده برای رنگ داشته باشیم، اگر مبتدی هستید و در طراحی سررشته ندارید بهتر است اول روی لوازم تختی مثل شیشه مهارت آموزی کنید سپس به سراغ لوازم محدبی مثل گلدان بروید.

سوم حالا چسب چوب را با آب رقیق کرده و با قلمو روی تمام قسمت های ظرف سفالی میزنیم، پس از مدتی که چسب چوب رقیق شده خشک شد، تقریبا بی رنگ میشود.

چهارم رنگ اکریلیک مورد علاقه تان را انتخاب کنید، یادتان باشد با خریدن رنگ های اصلی – زرد، قرمز، آبی، مشکی و سفید – می توانید هزاران رنگ مختلف ایجاد کنید، سپس بوسیله ی قلمو ظرف را کاملا رنگ کرده و اجازه دهید که خشک شود. این رنگ، رنگ زمینه ی ما برای شروع نقطه کوبی است، در انتخاب خود دقت کنید تا بعدا نقطه ها به خوبی دیده شوند. رنگ اکریلیک معمولا بعد از خشک شدن تیره میشود. میتوانید از رنگ های مشکی و سفید یا تم خنثی استفاده کنیدکه نقطه های رنگی و تزئینات جذاب به خوبی نمایان باشند.

پنجم  با مداد کمرنگ از مرکز ظرف خطوطی رو به بیرون بکشید که مسیر نقطه گذاری های شما را برای صاف بودن این زنجیره مهیا کند. یا یکی از الگو ها را با قیچی ببرید و با مداد کمرنگ روی ظرف بکشید. اگر ظرف انتخابی شما شیشه ای باشد الگو را زیر ظرف بچسبایند که کاملا محل الگو را ببینید.

ششم حالا شدت ضربه های خود را روی کاغذی تست کنید. شدت ضربه های دست شما باعث میشود نقطه هایی با اندازه های یکسان و یکدست بزنید، پس حتما قبلا از شروع کار ضربه ها را تا جایی که صبر و حوصله تان اجازه می دهد روی کاغذی تمرین کنید تا قلق کار دستتان بیاید و دست و ذهنتان هماهنگ شود.

هفتم در این مرحله با توجه به الگوی رنگی اصلی و الگویی که خودتان روی ظرف کشیده اید به آرامی و دقت بوسیله ی دورگیر نوک سوزنی یا پمپ دستی ویترای شروع به نقطه گذاری کرده تا نقاط رنگی و برجسته تمام الگو را پرکند و طرح کامل شود توجه کنید اگر در  قسمتی از کار، دستتان لرزید و از طرح خارج شدید، نگران نباشید و به کار خود ادامه دهید بعد از چند دقیقه که دورگیر کمی خشک شد، قسمت اشتباه شده را با کاتر یا چاقو جدا کرده و دوباره دورگیری کنید. هیچ گاه وقتی که دورگیر خیس است سعی نکنید آن را پاک کنید.

هشتم بوسیله ی وارنیش یا اسپری فیکساتور کار خشک شده را کاملا اسپری کنید تا رنگ های نقطه ای برجسته ثبات پیدا کنند، حتی میتوانید بنا بر جنس کار از روغن جلا برای درخشش و زنده شدن بیشتر طرح استفاده کنید.

نقاطی که ایجاد می کنید، هرچه قدر هم اندازه تر باشند و با فاصله یکسان از هم قرار بگیرند، اثر ارزشمندتری محسوب می شود. در پایان میتوانید این اثر خاص و زیبا را توسط پایه روی کنسول و بوفه بگذارید یا به دیوار قاب کنید، همچنین میتوانید این کار قشنگ را داخل یک جعبه کادویی با پوشال تزئین کنید و به عزیزانتان هدیه بدهید.

آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی
آموزش نقطه کوبی


دیدگاه کاربران

  1. Sana در

    سلام خسته نباشید قلم هایی ک نشون دادین تو صفحتون از کجا میشه تهیه کرد

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<