هود ذغالی یا هود بدون دودکش چیست و در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

چیدوپلاس 08 تیر 1400 ،

اگر قصد خرید هود برای آشپزخانه تان را دارید به طور کلی با دو نوع هود مواجه می شوید. هود با دودکش و هود بدون دودکش که به هود ذغالی هم معروف است. هر کدام از این هود ها عملکرد مخصوص به خود را دارند و دارای مزایا و معایبی هستند و انتخاب هر کدام شان بستگی زیادی به شرایط آشپزخانه شما و انتظاری که از یک هود دارید دارد.

در هود های بدون دوکش یا بدون کانال یا همان هود ذغالی یک فن با فیلتر ذغالی وجود دارد که در واقع به نوعی کار تصفیه هوا را انجام می دهد. در این هود ها هوای مملو از بو، دود و چربی به وسیله فن به فیلتر ذغالی وارد شده و این فیلتر پس از جذب چربی و بو، هوای تمیز را دوباره به محیط آشپزخانه بر می گرداند. بنابراین در این هود ها به کانال یا لوله دودکش جهت خروج هوا از هود به بیرون نیازی نیست و در صورت نیاز به راحتی می توان محل هود را جابجا نمود. هود های ذغالی برای آشپزخانه هایی مناسب است که محل مناسب برای نصب دودکش هود مشخص نشده باشد و اساسا این محل قابل به وجود آمدن نیز نباشد. آشپزخانه های کوچک و یا محل هایی که از قبل برای ساخت آشپزخانه در نظر گرفته نشده اند و به دلایلی مختلف تصمیم به قرار گیری اجاق گاز در آنها گرفته می شود، برای هود ذغالی یا بدون دوکش عالی هستند.

مزایای هود ذغالی یا بدون دودکش

با توجه به اینکه این هود ها فاقد کانال یا لوله جهت خارج کردن هوا به بیرون هستند و در واقع به سیستم تهویه نیازی ندارند، نصب شان به راحتی و به سرعت انجام می گیرد. همچنین به دلیل عدم کانال کشی تهویه به راحتی می توان جای اجاق گاز و هود را در آشپزخانه تغییر داد و یا آن را به خانه ها و محل های دیگر منتقل نمود. از نظر قیمت و هزینه تمام شده خرید و نصب نیز این هود های ذغالی مقرون به صرفه تر هستند. عملکرد آنها نیز با وجود نداشتن دودکش بسیار عالی و رضایت بخش است و فیلتر های ذغالی تعبیه شده در آنها کار تصفیه هوا را به خوبی انجام می دهند.

معایب هود ذغالی یا بدون دودکش

به دلیل بازگشت هوا از فیلتر به درون آشپزخانه احتمال گرم و مرطوب شدن محیط آشپزخانه وجود دارد. در صورتیکه این احتمال درباره هود های با دودکش وجود نخواهد داشت. مورد بعدی که از معایب این هود ها به شمار می رود قابل شستشو نبودن فیلتر ذغالی درون این هود ها است. فیلتر ذغالی باید هر چند وقت یک بار تعویض گردند. در صورتیکه فیلتر های آلومینیومی قابل شستشو حتی در ماشین ظرفشویی هستند. در صورت تعویض به موقع فیلتر ذغالی، عملکرد و راندمان هود پایین می آید و باعث می شود تا هوای خروجی از فیلتر به طور کامل تمیز و عاری از آلودگی و بو نباشد.

امکان نصب فیلتر ذغالی بر روی هود های دیگر

شاید این سوال برای تان پیش آمده باشد که آیا امکان نصب فیلتر ذغالی بر روی سایر هود ها هم وجود دارد یا نه؟ پاسخ مثبت است. البته در صورتیکه هود دیگر دارای این قابلیت باشد. بعضی از هود های دودکش دار آپشن نصب فیلتر ذغالی بر روی خود را نیز دارند که به این طریق کارایی هود بیشتر خواهد شد. اگر می خواهید بدانید که هود خانه شما این قابلیت را داراست یا نه باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کرده و این مورد را جستجو کنید.

فیلتر ذغالی هود

فیلتر کربنی یا فیلتر ذغالی هود با توجه به نوع و مدل هود در دو نوع دایره ای و مربع شکل در بازار موجود است. فیلتر ذغالی هود از کربن سیاه تولید می شود و عمر مفید آن در حدود 1 تا 2 سال است اما پیشنهاد می شود که برای افزایش کارایی هود در دوره های 3 تا 6 ماهه فیلتر ذغالی هود تعویض گردد. لازم به ذکر است که این فیلتر ها قابل شستشو نیستند و پس از پایان دوره استفاده شان باید به طور کلی با فیلتری جدید جایگزین گردند.

فیلتر ذغالی هود از نوع دایره ای دارای قطری معادل 15 سانتی متر و ارتفاع 3.5 سانتی متر است. این فیلتر بدون نیاز به لوله کشی در قسمت خروجی هوای هود نصب می شود. فضای داخلی این فیلتر ذغالی مملو از کربن سیاه و یا کربن فعال بوده که دارای خاصیت جذب قوی است. قیمت فیلتر ذغالی هود در حدود 50 تا 80 هزار تومان است که کیفیت های مختلفی از این فیلتر ها در محدود قیمتی گفته شده جای می گیرند.

فیلتر ذغالی هود چیست
فیلتر ذغالی هود چیست
فیلتر ذغالی هود چیست

هودهای ایرانی با فیلتر ذغالی

  • هود اخوان با فیلتر ذغالی

شرکت اخوان هود های آشپزخانه دارای فیلتر ذغالی تولید کرده است و این هود ها دارای کارایی و کیفیتی عالی هستند. در میان انواع مدل های هود ساخته شده توسط این شرکت، مدل های H1، H4 و H16 دارای فیلتر ذغالی هستند. این هود ها همچنین دارای بدنه تمام استیل بوده و در کنار فیلتر ذغالی، فیلتر آلومینیومی چند لایه را نیز دارا هستند. مکش قوی و صدای کم از مشخصات این هود است. قیمت هود اخوان با قابلیت نصب فیلتر زغالی و مدل H16 در حدود 1 میلیون و 500 هزار تومان است.

  • هود بیمکث با فیلتر ذغالی

این هود دارای بدنه استیل و شیشه سکوریت است و به صورت عمودی نصب می شود. این هود ها علاوه بر فیلتر های آلومینیومی قابلیت نصب فیلتر ذغالی را نیز دارند و با قدرت مکش 600 متر مکعب بر ساعت عملکرد خوبی را از خود نشان می دهند. هود بیمکث دارای دو موتور با چهار دور بوده که کاهش یا افزایش سرعت و مکش را منجر می شود. قیمت هود بی مکث با قابلیت نصب فیلتر ذغالی در حدود 3 میلیون تومان است. مدل ارزانی تری از هود های بیمکث نیز در بازار موجود است که قابلیت نصب فیلتر ذغالی را دارند. مدل B2068U که به صورت مخفی یا توکار نصب می شود و دارای فیلتر آلومینیومی هم هست، قیمتی برابر با 1 میلیون و 700 هزار تومان دارد.

  • هود داتیس با فیلتر ذغالی

هود مخفی داتیس مدل ناوارو نیز به گونه ای ساخته شده است که می توان علاوه بر فیلتر های آلومینیومی از فیلتر ذغالی نیز در آن استفاده کرد. این هود با فیلتر ذغالی دارای قدرت مکش 700 تا 900 متر مکعب بر ساعت بوده و توان موتور آن 200 وات است. این هود دارای یک موتور پر قدرت با 6 دور عملکرد بوده و میزان صدای موتور آن کمتر از 60 دسیبل است. موتور دارای ترموگارد، فیلتر آلومینیومی سه لایه و صفحه کلید لمسی از مزایای آن و عدم وجود سنسور دود و بو از معایب آن به شمار می رود. قیمت این هود در حدود 3 میلیون و 600 هزار تومان است.

  • هود استیل البرز با فیلتر ذغالی

یکی از مدل های هود استیل البرز با نام  SA-414 دارای فیلتر ذغالی است و میزان قدرت مکش آن 400 تا 800 متر مکعب بر ساعت است. این هود دارای سیستم کاهنده صدا، موتور با 8 دور عملکرد، کلید های لمسی، فیلتر آلومینیومی قابل شستشو و شیشه مشکی مقاوم در برابر حرارت است. این هود ها دارای ظاهری بسیار زیبا با رنگ مشکی هستند که به صورت عمودی بر بالای گاز نصب می شوند.

خانه ایده آل خود را بسازید:

هود شومینه ای چیست؟ مزایا و معایب هود شومینه ای و هود مورب ؟ کدام بهتر است؟

انواع مارک های موجود هود مخفی در ایران به همراه ابعاد و مزایا و معایبچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<