لوستر ادیسونی، انتخاب یک عنصر مدرن دکوراتیو برای نورپردازی خانه

چیدوپلاس 12 خرداد 1400

لوستر ها یا چراغ های ادیسونی نسل جدیدی از لامپ ها هستند که به عنوان عناصری دکوراتیو و تزیینی در خانه و مکان های دیگر نظیر کافه ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرند. این چراغ ها انواع مختلفی دارند، از لامپ های ادیسونی که به صورت تک چراغ از سقف آویزان می شوند تا لوستر ادیسونی، چراغ های رومیزی، دیواری و آباژور که همگی به زیبایی در دکوراسیون خانه جای می گیرند. لوستر ادیسونی در واقع لوستری است که در آن از لامپ های ادیسونی به جای لامپ های معمولی یا کم مصرف استفاده شده است.

برای کسانی که خانه شان را به سبک های مدرن چیدمان کرده اند و به دنبال لوستر مناسبی هستند که با این سبک دکوراسیون متناسب باشد، لوستر ادیسونی یکی از بهترین پیشنهاد ها است. این لوستر ها ظاهری کاملا مدرن دارند و با وجود نور گرمی که تولید می کنند، برای خانه هایی با چیدمان رنگ های سرد و خنثی نظیر طوسی بسیار مناسب هستند. انواع مدل های متنوع لوستر ادیسونی باعث شده است تا افراد بتوانند با هر سلیقه ای یکی از آنها را انتخاب کرده و با چیدمان مدرن خود ست کنند.

مدل های بسیار متنوع و فراوانی از لوستر ادیسونی در بازار موجود است. در بعضی از آنها لامپ ادیسونی به همراه پایه ی چوبی تبدیل به یک لوستر ادیسونی شده است و در بعضی دیگر از تلفیق فلز با لامپ ادیسونی، یک لوستر ادیسونی بسیار شیک و زیبا ساخته شده است. همچنین این لوستر می تواند شامل تنها یک لامپ ادیسونی باشد و یا از در کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی لامپ ادیسونی، تشکیل شده باشد. این لوستر می تواند دارای رشته لامپ های آویزان بوده و یا اینکه به سقف چسبیده باشد. این تنوع در طراحی و ساخت بسیار قابل توجه است و شاید همین موضوع انتخاب را سخت کند.

لوستر ادیسونی – آویز مفتولی (تلفیق فلز و لامپ ادیسونی)

برای ساخت لوستر ادیسونی از فلز مشکی رنگ مانند فرفورژه استفاده می شود. برای ساخت این لوستر ها معمولا حجم هایی به وسیله میله های فلزی مشکی رنگ ایجاد می شود که لامپ ادیسونی درون آن قرار می گیرد. این حجم ها می توانند کوچک باشند به طوری که فقط یک لامپ ادیسونی درون آن قرار گیرد و یا به قدری بزرگ باشند که چندین لامپ در کنار هم در آن جا شود.

آویزهای مفتولی در مدل های گوناگونی ساخته می شوند. بعضی از آنها مدل گرد و کروی دارد و بعضی دیگر مکعبی یا چند ضلعی ساخته می شوند. این آویز های مفتولی به صورت تکی و یا چند تایی مورد استفاده قرار می گرند. لوستر ادیسونی مدل آویز مفتولی تکی در مکان های کوچک مانند فضای ورودی خانه و آویز های مفتولی چند تایی در مکان های بزرگ تر نصب می گردند.

لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی

لوستر ادیسونی – طرح های صنعتی

یکی از مدل های لوستر ادیسونی که برای خانه های مدرن مناسب است، لوستری است که با کمک ابزارهای صنعتی نظیر لوله های فلزی ساخته می شوند. همانطور که می دانید این سبک تلاش می کند تا مصالح ساختمانی را بدون هیچ پوششی در فضای داخلی منزل، در معرض نمایش بگذارد.

یک مدل دیگر لوستر ادیسونی ساخته شده با مفتول های فلزی مدلی است که با نام لوستر خطی نیز شناخته می شود. در این مدل لوستر ادیسونی شاخه های لوستر دارای لامپ ادیسونی هستند و این شاخه ها متحرک بوده و قابل تنظیم و جابجایی اند. حتی در بعضی از مدل ها شاخه های لوستر دارای مفصل هستند و می توان آنها را صاف و یا به صورت زاویه دار تنظیم کرد. لوستر ادیسونی خطی مدلی کاملا مدرن به شمار می رود و به خاطر شکل و فرم خاص خود برای مکان های رسمی تر مانند دفتر کار مناسب است.

لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی

لوستر ادیسونی – مدل حبابی

در این مدل لامپ ادیسونی درون یک حباب به اشکال و اندازه و رنگ های مختلف قرار می گیرد. تلفیق شیشه و لامپ ادیسونی ترکیبی زیبا و مدرن به وجود می آورد.

لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی

لوستر ادیسونی – آویز لامپ ادیسونی

در این مدل لوستر ادیسونی طراحی به گونه ای انجام شده است که لامپ های ادیسونی به صورت آویزان از سقف قرار می گیرند. برای ساخت این لوستر ادیسونی یک پایه که شبیه به یک صفحه است در نظر گرفته شده و هر چراغ یا لامپ ادیسونی بر روی این صفحه نصب شده است. این پایه یا صفحه از جنس چوب و یا فلز است که البته مدل چوبی آن طرفداران بیشتری دارد. در این مدل یک برش منظم یا نا منظم از چوب برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد. لامپ های ادیسونی با سیم ها و سرپیچ مشکی رنگ در کنار چوب قهوه ای و نوری گرم و سوزان، تصویری جذاب از یک لوستر ادیسونی ایجاد می کنند.

در مدل های دیگر آویز لامپ ادیسونی هر لامپ به نحوی آویزان می گردد. مثلا در مدل عنکبوتی یک پایه فلزی به عنوان پایه اصلی در نظر گرفته می شود و هر سیم و لامپ ادیسونی به حالت عنکبوت در اطراف آن پایه به سقف وصل می شوند. یا در مدلی دیگر چند رشته سیم و لامپ ادیسونی با فاصله ای کم در کنار هم قرار می گیرند و با ایجاد شکلی مستطلیی و افقی تشکیل یک لوستر ادیسونی زیبا را می دهند، که برای مکان هایی نظیر راهرو ها مناسب است. لوستر ادیسونی با مدل لامپ های آویزان به صورت لامپ های کوتاه و بلند و مارپیچی نیز موجود است و برای مکان هایی با ارتفاع بلند عالی است.

لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی
لوستر ادیسونی

دکوراسیونی عالی با لوستر ادیسونی

لوستر های ادیسونی که به وسیله چوب و لامپ های ادیسونی ساخته می شوند برای چیدمان های چوبی گزینه هایی عالی هستند. در این مدل چیدمان نه تنها می توان از لوستر ادیسونی چوبی استفاده کرد، که چراغ ادیسونی دیواری و چراغ های رومیزی در همین سبک نیز پیشنهاد های خوبی برای نورپردازی خانه هستند. در صورتیکه خانه تان سبک چیدمان مدرن دارد و از رنگ های خاکستری برای آن استفاده نموده اید، لوستر ادیسونی فلزی به رنگ مشکی و لامپ های ادیسونی آفتابی بهترین پیشنهاد خواهد بود. همچنین برای خانه هایی با رنگ های گرم و روشن استفاده از لوستر ادیسونی با فلز طلایی و برنزی هماهنگی فوق العاده ای را ایجاد خواهد کرد.

لوستر ادیسونی و به طور کلی چراغ های ادیسونی در محیط های نیمه تاریک به خوبی جلوه گری می کنند. پس توصیه می شود از این لوستر ها و چراغ ها در قسمت های نیمه تاریک خانه خود استفاده کنید. مثلا راه رو ها و یا بخش هایی از خانه که کمتر به آنجا سر می زنید و نیاز به روشنایی زیاد در آن قسمت ها ندارید، برای نصب لوستر ادیسونی مناسب تر هستند. همچنین بالای میز غذا خوری به عنوان محل مناسبی برای لوستر ادیسونی شناخته می شود. با روشن کردن این لوستر و صرف یک شام لذیذ، دقایق لذت بخشی را تجربه خواهید کرد.

خانه ایده آل خود را بسازید:

لامپ ادیسونی، قیمت و کاربرد آن در دکوراسیونچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<