لامپ ادیسونی، قیمت و کاربرد آن در دکوراسیون

چیدوپلاس 12 خرداد 1400

زمانی که در قرن نوزدهم ادیسون و همکارانش به فکر اختراع برق و تولید لامپ حبابی افتادند، اصلا فکرش را هم نمی کردند که روزی در عصر تکنولوژی، این لامپ ها مورد توجه طراحان داخلی قرار بگیرد و به عنوان یک عنصو دکوراتیو در مکان های مختلف مورد استفاده واقع شوند. بعد از این همه پیشرفت در صنعت برق و ساخت انواع و اقسام لامپ های معمولی و کم مصرف، لامپ های دکوراتیوی تولید شده اند که به نوعی می توان گفت آینده را در مقابل گذشته قرار داده و نوری ایجاد کرده اند که خاطرات ندیده ما را از دوران 150 سال پیش زنده می کنند.

با تلفیق تکنولوژی امروز و گذشته لامپ هایی با نام لامپ ادیسونی تولید شده است. این لامپ ها در دسته لامپ های ال ای دی قرار می گیرند و با نام لامپ ال ای دی فیلامنتی نیز شناخته می شوند. لامپ ادیسونی با شار نوری 200 لومن، نوری گرم و آفتابی تولید می کند و این میزان شار 200 لومنی باعث می شود که نور آن چشم انسان را اذیت نکند. نور تولید شده توسط لامپ ادیسونی به قدری است که به راحتی می توان به آن نگاه کرد و رشته های نوری را در آن دید.

از لامپ ادیسونی در کجا استفاده می شود؟

همانطور که گفته شد لامپ ادیسونی نوعی لامپ دکوراتیو محسوب می شود و برای روشنایی از آن استفاده نمی گردد. بنابراین در هر مکانی که نیاز به دکوراسیون ویژه بود می توان از لامپ ادیسونی استفاده کرد. مکان هایی نظیر خانه ها، کافه ها، فروشگاه ها، پاساژها، گلخانه ها، گالری های نقاشی، آتلیه عکاسی و غیره بهترین جا برای استفاده از زیبایی لامپ ادیسونی هستند. در فروشگاه ها و مغازه های فروش لامپ و وسایل روشنایی انواع مختلف لامپ ادیسونی به فروش می رسند که با توجه به نیاز می توان یکی از آنها را خریداری نمود.

انواع لامپ ادیسونی

تمامی لامپ های ادیسونی از نظر کارکرد شبیه به هم هستند اما به لحاظ شکل ظاهری انواع لامپ ادیسونی به 4 دسته تقسیم می شود. لامپ ادیسونی شمعی، لامپ ادیسونی اشکی، لامپ ادیسونی حبابی و لامپ ادیسونی گلابی شکل انواع اصلی این لامپ ها را تشکیل می دهند. اما در جدید ترین لامپ های ادیسونی اشکال متنوع تری را هم مشاهده خواهید کرد. مثلا لامپ ادیسونی با طرح قلب، ستاره، طرح توت فرنگی و یا لامپ ادیسونی چند ضلعی. همچنین لامپ ادیسونی در رشته های نوری که درون حباب لامپ قرار دارد هم به چند گروه تقسیم می شود. لامپ ادیسونی خطی، مارپیچ، رشته ای و لامپ ادیسونی با شعله سوسو زن انواع متنوع لامپ های ادیسونی را شامل می شوند. حباب لامپ ادیسونی هم می تواند شفاف و یا خاکستری باشد. همچنین رنگ آن می تواند بی رنگ، مشکی، طلایی، نقره ای و یا قهوه ای روشن باشد. به طور کلی با اینکه در نگاه اول به نظر نمی رسد اما تنوع بسیار چشمگیری از لامپ های ادیسونی در بازار موجود است که در هنگام خرید با توجه به شکل و نوع کاربردی که از آن انتظار می رود، می توان اقدام به خرید این لامپ ها نمود.

قیمت لامپ ادیسونی
قیمت لامپ ادیسونی
قیمت لامپ ادیسونی

لامپ ادیسونی و کاربرد آن در دکوراسیون

موضوع نورپردازی یکی از موضوعات مهم در بحث دکوراسیون داخلی است. همیشه بر روی این موضوع تاکید بسیاری شده است و باید گفت بهترین چیدمان در نوری نامناسب هیچ جلوه و نمایی نخواهد داشت. برای نورپردازی استفاده از چراغ های سقفی، انواع لوستر ها، چراغ های دیواری، آباژورها، ریسه های نوری و غیره به اندازه کافی معرفی شده اند. اما آیا می دانید که از لامپ ادیسونی به چه نحو می توان در چیدمان خانه استفاده کرد؟

لامپ ادیسونی در خانه برای مکانی مورد استفاده قرار می گیرد که نور کافی آن از جای دیگر تامین می شود و این لامپ وظیفه تامین روشنایی را ندارد. برای مثال بالای کانتر آشپزخانه و یا بالای اپن بهترین مکان برای استفاده از لامپ ادیسونی است. با آویزان کردن چند عدد از این لامپ ها آشپزخانه خود را مدرن و جذاب می کنید. از دیگر مکان های مناسب در خانه که از لامپ ادیسونی می توان استفاده کرد راهرو ها است. در راهرو ها معمولا چراغ وجود ندارد و نور آن از دو طرف راهرو تامین میگردد. برای همین شعله درخشان لامپ ادیسونی می تواند در تاریکی نسبی راهرو خودی نشان دهد.

علاوه بر اینها از این لامپ در ورودی خانه و مکانی که جا کفشی وجود دارد، بالای میز ناهار خوری، دو طرف تلویزیون، در اتاق خواب و در هر قسمتی از خانه که نیاز به یک وسیله دکوراتیو دارد می توان استفاده نمود. لامپ ادیسونی انواع لوستر، رومیزی، دیواری و آباژور هم دارد که همین موضوع باعث شده تا گستره کاربردی آن بیشتری شود. همچنین این لامپ ها دارای اندازه های مختلفی هم هستند که با توجه به متراژ مکان مورد نظر می توان از یک یا چند تا از آنها در کنار هم استفاده نمود.

استفاده مهم دیگر از لامپ ادیسونی در خانه برای رشد گیاهان است. اگر شما هم جزو کسانی هستند که عاشق نگهداری گل و گیاه اید و خانه تان به گونه ای است که پنجره نورگیر ندارند، استفاده از لامپ ادیسونی پیشنهاد خوبی برای این کار است. این لامپ ها نور و گرمای کافی برای رشد گیاه را تامین می کنند و همچنین منظره زیبایی از قرار گیری لامپ ادیسونی در کنار گلدان های گل طبیعی ایجاد می گردد که از همین موضوع در چیدمان خانه می توان بهره برد.

مزایا و معایب لامپ ادیسونی

از مزایای مهم لامپ ادیسونی به موضوع کم مصرف بودن و صرفه جویی در برق اشاره کرد. لامپ ادیسونی یا لامپ فیلامنتی حدود 85 درصد کمتر از لامپ های رشته ای قدیمی مشابه برق مصرف می کنند که این خود باعث می شود که از لامپ ادیسونی در رستوران ها و کافه ها به تعداد زیاد استفاده گردد. اما از دیگر مزایای لامپ ادیسونی به موضوع طول عمر بالای آن می توان اشاره نمود. این لامپ ها بین 2 تا 4 هزار ساعت عمر می کنند که این میزان پانزده تا شانزده برابر لامپ های رشته ای قدیمی است. البته بعضی از سازندگان با پیشرفت هایی که در کارشان ایجاد کرده اند، طول عمر لامپ ادیسونی را تا 40 برابر بیشتر نموده اند. باید گفت لامپ ادیسونی در مقایسه با لامپ حبابی معمولی طول عمر کمتری را داراست.

از معایب لامپ ادیسونی نیز می توان به شکنندگی بالای آن اشاره کرد، این لامپ ها طراحی مقاومی ندارند و حباب آنها ممکن است در اثر ضربه ای کوچک بشکند. مورد دیگر درباره مقدار حرارت آن است. میزان گرمادهی که این لامپ ها دارند ممکن است باعث شود تا در فصل تابستان دمای یک اتاق کوچک بالا برود. از دیگر معایب آنها می توان به تاثیر نوسانات ولتاژ بر عملکرد لامپ ادیسونی اشاره کرد.

قیمت لامپ ادیسونی

این لامپ ها بر اساس شرکت های سازنده، شکل ظاهری و اندازه آنها قیمت های متفاوتی دارند. بدیهی است که هر چه لامپ بزرگ تر و یا شکل ویژه تری داشته باشد قیمت آن نیز بالاتر می رود. برای مثال قیمت یک لامپ ادیسونی با طرح ستاره بین 90 تا 170 هزار تومان و قیمت لامپ ادیسونی 40 وات حبابی بین 40 تا 180 هزار تومان است. همچنین لامپ ادیسونی با طرح Tube دارای رشته های خطی یا مارپیچی و توان 8 وات دارای قیمت بالاتری در حدود 300 هزار تومان است.

خانه ایده آل خود را بسازید:

لوستر ادیسونی، انتخاب یک عنصر مدرن دکوراتیو برای نورپردازی خانهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<