انتخاب بهترین کف پوش برای آسانسور از بین متریال های مختلف

چیدوپلاس ۰۹ دی ۱۳۹۹ ،

در سال های اخیر آسانسورها هم به جمع مکان هایی که در آنها باید توجه خاصی را به کار بست، اضافه شده اند. در آسانسورها علاوه بر تزیینات دیوارها و سقف آن، باید کف پوش های مناسبی هم برای کف آنها در نظر گرفت. کفپوش مناسب برای کف آسانسور باید از وزن معقول و استانداردی برخوردار بوده، قابل تمیز شدن و شستشو باشد و همچنین طرحی دلپسند و زیبا داشته باشد. اینکه چه طرحی برای کفپوش آسانسور استفاده می شود بستگی به معماری و دکوراسیون داخلی آپارتمان دارد. معمولا برای کف آسانسور از پوشش های سنگ، سرامیک، لمینیت، پارکت، موکت، کفپوش های اپوکسی و پی وی سی استفاده می شود. هر کدام از این کفپوش ها کارایی خاص خود را برای آسانسور دارند. در این متن جهت آشنایی بیشتر، به توضیحاتی در مورد هر کدام از کفپوش ها می پردازیم. اگر در حال ساختن آپارتمان و یا بازسازی آن هستید و به دنبال بهترین کفپوش برای آسانسور می گردید، خواندن این مطلب را دست ندهید.

کفپوش سنگی برای آسانسور

کفپوش سنگی پر کاربرد ترین نوع کفپوش برای آسانسور است. در این کفپوش ها از سنگ های گرانیتی با ضخامت ۲ سانتی متر استفاده می شود. کفپوش سنگی با وجود قابلیت تمیز شوندگی راحت و سریع، اما قیمت بالایی دارد. از این کفپوش مخصوصا برای آسانسورهایی که رفت و آمد زیادی با آن صورت می پذیرد، بیشتر استفاده می کنند. دوام کفپوش های سنگی بالاست و در اثر رفت و آمد زیاد از جای خود حرکت نمی کنند. همچنین برای آسانسورهای حمل بار بهترین پیشنهاد استفاده از این کفپوش ها است، زیرا مقاومت خوبی در برابر ضربه ها و لرزش های ناشی از برخورد وسایل سنگین با آن، از خود نشان می دهد.

غالبا سنگ هایی که برای این نوع کفپوش به کار می روند دارای سطحی صیقلی اند(مانند گرانیت). البته  این کفپوش های سنگی قابلیت تراش خوردن و ساخته شدن در طرح های مختلف را دارا هستند. نصب این کفپوش ها باید با دقت بالایی انجام گیرند. ابتدا باید زیرسازی به بهترین شکل انجام پذیرد. این زیرسازی توسط سنگ و سیمان برای درست شدن یک سطح صاف و بدون ناهمواری صورت می گیرد. سپس سنگ با دقت بر روی ملات قرار گرفته و یک زوار استیل بر دور سنگ انداخته می شود. این زوار استیل نگهدارنده کفپوش بوده و وجود آن الزامی است. به غیر از سنگ گرانیت از سنگ هایی نظیر امپرادور دارک، لاشتر، گلکسی، گلدن بلک و مرمریت هم استفاده می شود. از میان این سنگ ها گرانیت و مرمریت بهترین مقاومت را دارا هستند و بنابراین بیشترین کاربرد را در ساخت کفپوش های سنگی دارند. سنگ کف آسانسور از مترمربعی ۵۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان برای سنگ های خاص و برشکاری شده قیمت گذاری میشود.

کفپوش مناسب برای کف آسانسور
کفپوش مناسب برای کف آسانسور
کفپوش مناسب برای کف آسانسور

کفپوش موکت برای آسانسور

موکت ها دارای ویژگی های خاصی از نظر زیبایی هستند و نمایی ویژه و لوکس به آسانسور می دهند. از محاسن این کفپوش ها می توان به نصب سریع و آسان و سبک بودن آنها اشاره کرد اما کفپوش های موکتی دارای معایبی نیز هستند. از این معایب به مقاومت کم در برابر ضربه، تغییر رنگ و کثیف شدن در قسمت هایی که بیشتر پا خورده است و قابل اشتعال بودن آنها می توان اشاره کرد. پیشنهاد می شود برای آسانسورهایی که رفت و آمد بیشتری دارند از کفپوش های موکتی تیره رنگ استفاده نمایید.

کفپوش مناسب برای کف آسانسور
کفپوش مناسب برای کف آسانسور
کفپوش مناسب برای کف آسانسور

کفپوش های پی وی سی (PVC) برای آسانسور

کفپوش پی وی سی نوع دیگری از کفپوش های کابین آسانسور است. ویژگی مهم این کفپوش ها ضخامت بسیار کم آنها (چیزی در حدود یک میلیمتر) و همینطور طرح بندی و رنگ بندی آن است. کفپوش های پی وی سی حتی با مواد شیمیایی قابل شستشو هستند و جزو کفپوش های مقاوم و با دوام محسوب می شوند. این کفپوش ها باید بر روی یک سطح کاملا صاف و یکدست نصب شوند و روش نصب آنها نیز بسیار ساده است. پشت کفپوش های پی وی سی لایه ای از چسب قرار گرفته که با کندن برچسب، می توان آن را بر روی سطح چسباند. خوبی این کفپوش ها آن است که بر خلاف کفپوش های سنگ یا پارکت که در صورت خراب شدن و یا شکستگی تعویض آنها به سختی انجام می گیرد، در کفپوش های پی وی سی به راحتی می توان یک کفپوش دیگر را با قبلی جایگزین کرد. این کفپوش ها در طرح های مختلفی حتی طرح های سه بعدی ساخته می شوند. ایجاد طرح بر روی کفپوش های پی وی سی حتی به سفارش مشتری نیز صورت می گیرد. بنابراین می توانید طرح دلخواه تان را برای آسانسور خانه یا محل کارتان نصب کنید. به عنوان مزیت کفپوش های پی وی سی به قیمت مناسب آنها می توان اشاره کرد، که حدودا متری ۳۰۰ هزار تومان می باشد، همچنین وزن این کفپوش ها به نسبت سنگ کمتر بوده و فشار کمتری را به موتور آسانسور وارد می کند؛ از معایب این کفپوش ها هم می توان گفت که در بهترین حالت بین سه تا پنج سال عمر مفید دارند که این زمان در مقایسه با کفپوش های سنگی کمتر است.

کفپوش مناسب برای کف آسانسور
کفپوش مناسب برای کف آسانسور
کفپوش مناسب برای کف آسانسور

کفپوش اپوکسی

کفپوش های اپوکسی علاوه بر قیمت بالاتر نسبت به پی وی سی، دوام کمتری در برابر لرزش و ارتعاش دارند. نصب و تعویض آنها زمان بر است (خشک شدن آنها چند روز به طول می انجامد). پس از خشک شدن خاصیت شکنندگی بالایی دارند و بسیار آسیب پذیر هستند. همچنین کفپوش های اپوکسی به سرعت خش برداشته و کدر می شوند. بنابراین برای مکان هایی که رفت و آمد در آنها زیاد است استفاده از این کفپوش توصیه نمی شود.

دیگر کفپوش های مورد استفاده در آسانسورها

برای آسانسورها از کفپوش های سرامیکی هم استفاده می شود. این کفپوش ها نسبت به نوع سنگی آنها سبک تر هستند و قیمت مناسب تری هم دارند. کفپوش های آلومینیومی هم در آسانسورها کاربرد دارند. اگر از نوع مرغوب آن استفاده شود از طول عمری بالایی برخوردار هستند. طرح های برچسبی هم برای کف آسانسور قابل استفاده اند، اگر آسانسور شما در گذشته دارای کفپوش سنگی بوده و دیگر از طرح آن خسته شده اید نیازی نیست که کل کفپوش را تعویض کنید. شما با صرف هزینه کمتر می توانید از استیکر های دو بعدی و سه بعدی برای کف آسانسور بهره گیرید. استیکر های دو بعدی معمولا با طرح هایی ساده مانند طرح سنگ و غیره برای نصب در مکان های رسمی و اداری قابل تهیه هستند. اما برای آپارتمان ها، باشگاه های ورزشی، استخرها، پاساژها، آموزشگاه ها و دیگر مکان ها می توانید از استیکرهای سه بعدی استفاده کنید. استیکرهای سه بعدی با طرح های دریا، دلفین، سفره ماهی برای نصب در آسانسورهای استخرها بسیار مناسب هستند و از استیکرهای سه بعدی با طرح های گل، ساحل، چوب و غیره برای آپارتمان ها می توان استفاده کرد. مزایای استفاده از برچسب های سه بعدی قابلیت جایگزینی راحت آنها، نصب آسان، طرح های متنوع و ضد آب بودن آنهاست. در مورد این کفپوش ها یا استیکرهای سه بعدی باید گفت که برای آسانسورهای حمل بار مناسب نیستند و در اثر برخورد اجسام سنگین با آنها دچار آسیب و پارگی می شوند.

انتخاب بهترین کفپوش برای آسانسور

برای انتخاب بهترین کفپوش آسانسور باید میزان رفت و آمد، خانگی یا اداری بودن آسانسور و رسمی یا غیر رسمی بودن مکان را در نظر بگیرید و با توجه به این موارد نوع کفپوش را انتخاب کنید. از موارد دیگر که باید در نظر گرفته شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • طرح کفپوش
  • قابل شستشو بودن
  • نصب سریع
  • وزن کم
  • هزینه مناسب
  • مقاومت در برابر ضربه

خانه ایده آل خود را بسازید:

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید