در طراحی لابی آسانسور چه نکاتی مهم است؟

چیدو پلاس 24 اردیبهشت 1401

لابی آسانسور به نوعی محل انتظار برای آمد و شد از داخل آپارتمان می باشد لذا طراحی اصولی آن برای هر چه بهتر و مناسب تر شدن این فضا از اهمیت زیادی برخوردار است. علاوه بر ابعاد لابی آسانسور، طراحی کف، دیوارها و سقف، نور پردازی و ترکیب بندی متریال و رنگ ها باید به درستی انجام گیرد; کافی است که یک طرح زیبا و عملی را به اجرا در آورید. آنوقت سختی انتظار در چنین محیطی را احساس نخواهید کرد.

در طراحی لابی آسانسور باید به کاربری مسکونی، اداری یا تجاری بودن ساختمان توجه کنید و لابی را بر اساس ملزومات این مکان طراحی کنید. لابی تمام آسانسورهای مسکونی، اداری و تجاری باید مطابق با استانداردها و اصول خاصی طراحی شود و از هر دو اصل زیبایی و ایمنی برخوردار باشند. به غیر از مورد فوق، سبک ساختمانی که قرار است لابی آسانسور برای آن طراحی شود هم اهمیت دارد. سبک های مدرن، کلاسیک، و …. هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد، همچنین فضای لابی باید با لابی اصلی و سایر مشاعات ساختمان مشابه باشد.

در طراحی لابی آسانسور چه نکاتی باید مد نظر قرار گیرد؟

  •  ابعاد مناسب

حداقل فضای لازم برای پیاده سازی لابی آسانسور، ۱۵۰ در ۱۵۰ سانتی متر می باشد. بسته به محیط کلی ساختمان و مساحتی که در اختیار دارید می توانید این فضا را افزایش دهید.

  • دیوار پوش ها در طراحی لابی آسانسور

یکی از چیز هایی که در فضای لابی آسانسور خیلی به چشم می آید، پوشش دیوار ها و رنگ آنها است. معمولا در این فضا از متریالی با جنس و رنگی متفاوتی نسبت به سایر فضاهای مشترک استفاده می کنند. برای این کار استفاده از سنگ های دکوری مانند گرانیت و مرمر و کورین و غیره، دیوار پوش های چوبی، سنگ های آنتیک، کاغذ دیواری، میکرو سمنت و غیره کاربرد خوب و مناسبی دارد. اما علاوه بر جنس؛ انتخاب رنگ این دیوار پوش ها نیز اهمیت زیادی دارد. بهتر است رنگ را متفاوت اما در هماهنگی با سایر دیوار ها انتخاب نمایید، رعایت کردن تم رنگی و هارمونی در بهتر شدن فضا موثر است.

  • کف پوش در طراحی لابی آسانسور

در طراحی کف لابی آسانسور در یک ساختمان با سبک کلاسیک پیشنهاد می شود که از یک طرح معرق مربع یا مستطیل شکل مرکزی در قسمت لابی و جلوی آسانسور ها استفاده کنید تا نمای زیباتری به این فضا داده شود، طرح های انتخابی متنوع هستند و شما می توانید از یکی از طرح های پیشنهادی سنگ کاران استفاده کرده و یا طرح های منحصر به فرد خود را سفارش دهید. طراحی الگوهای معرق یا واتر جت توسط نرم افزار انجام میپذیرد سپس توسط دستگاه واتر جت برش خورده و اجرا می شوند.

در ساختمان هایی با سبک مدرن طرح های ساده و با جزئیات کمتر مورد قبول تر است، این طرح ها در عین آرامش بخش بودن فضای لابی آسانسور را بزرگ تر نمایش می دهند. همچنین در لابی آسانسورهای فضاهای دیگری مثلا مکان های اداری طراحی مدرن و استفاده از سبک های رسمی و همچنین ترکیب رنگ های خنثی با یکدیگر می تواند گزینه خوبی باشد.

  • انتخاب رنگ ها و ترکیب آن ها

انتخاب رنگ های مناسب و ترکیب درست آن ها با یکدیگر تاثیر زیادی در جذابیت لابی آسانسور دارد. برای ترکیب رنگ ها هم می توانید از رنگ های متضاد و مکمل یکدیگر استفاده کنید و هم از رنگ هایی که مشابه یکدیگر هستند. رنگ های مشابه یک فضای آرام و دلنشین را برای شما فراهم خواهد کرد. اما اگر یک فضای پرانرژی، پویا و جسورانه می خواهید، باید از رنگ های مکمل یکدیگر استفاده کنید. در لابی آسانسور ساختمان های مسکونی بهتر است از رنگ های گرم تر و شاد استفاده شود تا حس صمیمیت و نشاط را به ساکنان این ساختمان ها القا کند.

  • نورپردازی در طراحی لابی آسانسور

موضوع نورپردازی بسیار مهم و پر اهمیت است. این مکان باید دارای نور کافی باشد و نوع نورپردازی به گونه ای انجام شده باشد که فضا تاریک، خسته کننده و دلگیر به نظر نرسد. برای این منظور استفاده از یک نور مرکزی و یا چراغ های دیوار کوب در اطراف و بین درب های آسانسور پیشنهاد خوبی است. با توجه به تم و سبک چیدمان و دکوراسیون داخلی ساختمان (مدرن یا کلاسیک بودن) می توانید طرح چراغ ها را انتخاب نمایید.

  • وجود گلدان های گل و زیبایی بیشتر در لابی آسانسور

وسیله ای که می تواند تاثیر بسیار ویژه ای بر زیباتر و دلپذیر تر شدن این فضا بگذارد، گلدان های گیاه طبیعی است. برای این کار از گیاهانی با اندازه بزرگ استفاده کنید. درختچه های تزیینی، گلدان هایی با برگ های بزرگ و پهن مانند بابا آدم، برگ انجیری، فیکوس و غیره و همچنین گیاهانی با برگ های دراز و باریک نظیر سانسوریا برای استفاده در لابی آسانسور مناسب هستند. همچنین باید از گیاهانی استفاده شود که نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند و در فضای لابی آسانسور با نور محدود و مصنوعی رشد و زندگی می کنند. اگر در لابی دو یا سه درب آسانسور وجود دارند، می توانید هر کدام از این گلدان ها را بین درب ها قرار دهید.

  • وجود مبلمان در طراحی لابی آسانسور

تصور کنید در ساختمان افرادی سالمند زندگی می کنند و حتی چند دقیقه ایستادن برای شان امری سخت و مشکل است. این موضوع در مورد مادرانی که فرزند کوچک دارند هم وجود دارد. بنابراین قرار دادن یک مبل کوچک در جلوی دیوار رو به روی درب آسانسور می تواند پیشنهاد خوبی باشد. از آنجایی که فضا از نظر ابعادی گنجایش قرار دادن تعداد زیادی مبل را ندارد و البته نیازی به این کار هم نیست. دو عدد مبل تک که به صورت کاملا ساده در جلوی دیوار قرار داده شده اند گزینه ی خوبی است. یک پیشنهاد خوب دیگر در این زمینه قرار دادن نیمکت هایی ساده و کوچک هستند که برای چند لحظه یا چند دقیقه نشستن کارایی مناسبی دارند.

طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور

نکات مهم و اساسی در طراحی لابی آسانسور

  • توجه به سادگی در طراحی لابی آسانسور : در انتخاب طرح کف پوش و دیوار پوش ها تا جای ممکن اصول سادگی را رعایت کنید. یکدست بودن طرح ها و رنگ ها و پرهیز از طرح های بسیار شلوغ برای دیوار و کف بسیار مهم است در غیر این صورت آرامش ذهنی افراد تحت تاثیر قرار می گیرد.
  • خلوت بودن فضا در طراحی لابی آسانسور : موضوع مهم دیگر آن است که فضای لابی آسانسور را با قرار دادن وسایل مختلف مانند رنگ های مختلف پادری و حتی گل و گیاه های متنوع شلوغ نکنید. پادری ها، گلدان ها و … را به صورت مشابه و هم رنگ تهیه کنید و به شکل جفتی در دو طرف درب قرار دهید.
  • استفاده از رنگ های ملایم : در طراحی لابی آسانسور از رنگ های شارپ و تند استفاده نکنید؛ هر چه با انتخاب رنگ های ملایم فضا را به سمت آرامش بیشتر ببرید، بهتر است.
طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور
طراحی لابی آسانسور

خانه ایده آل خود را بسازید:

با طراحی لابی ورودی ساختمان های خود را شبیه لوکس ترین آپارتمان ها کنیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<