بازسازی نمای ساختمان و ایجاد جلوه ای تازه و جدید برای ساختمان

چیدو پلاس 19 اردیبهشت 1401

نمای ساختمان، زبان ساختمان برای ایجاد ارتباط با افراد است، در فرهنگ واژه ها نما به معنای صورت ظاهری هر چیزی و هر آنچه که در معرض دید و در برابر چشمان ما قرار می گیرد تعریف شده است و بنابراین هر معماری برای ارائه هر چه بهتر ساختمان خود در بین عموم نیاز به یک طرح زیبا و چشم گیر دارد. به مرور زمان، نمای بیرونی ساختمان ها، هم از منظر زیبایی و هم از نظر شکل و متریال، دستخوش تغییرات می گردد که شامل قدیمی شدن طرح نما، فرسوده شدن مصالح بر اثر نورخورشید و باران و آلودگی هوا و .. می شود، بازسازی نمای ساختمان به منظور حفظ زیبایی انجام می شود و بهترین راه برای آن است که یک تحول در محل زندگی تان پدید آید. بازسازی نمای ساختمان جلوه ای تازه و جدید به خانه تان می بخشد و تاثیر فراوانی هم بر قیمت ساختمان دارد. چنانچه قصد دارید نمای خانه و یا ویلای تان را عوض کنید و برای این کار نیاز به راهنمایی دارید، خواندن این متن را از دست ندهید.

بازسازی نمای خانه های قدیمی چه وقت و به چه منظور انجام می گیرد؟

خیلی اوقات افراد بنا به دلایلی مختلف قادر به تعویض خانه قدیمی خود نیستند و برای آنکه با خیال راحت تر و با احساس بهتری در آن خانه زندگی کنند، نیاز دارند که به دنبال راه هایی برای ایجاد موقعیت بهتر باشند.

 • بازسازی نمای خانه های قدیمی با اصالت

در محله های قدیمی و اصیل شهر خانه هایی هستند که از قدمت بالایی برخوردار بوده و در واقع ارزش زیادی دارند. زندگی در این خانه ها به دلیل همین ارزش های معنوی و یا حتی مادی بسیار لذت بخش است. اما برای آنکه هم بتوان راحت تر در این خانه ها زندگی کرد و هم آنکه طول عمر ساختمان را افزایش داد، کار بازسازی نمای خانه های قدیمی با در نظر گرفتن ویژگی های سنتی آن خانه ها انجام می گیرد.

 • بالا بردن ارزش مادی خانه

بسیاری از آپارتمان های قدیمی و چند سال ساختی که در سطح شهر هستند ارزش معنوی خاصی ندارند و بنابراین با مرور زمان که خانه فرسوده و آسیب دیده شد، از قیمت آنها کاسته می شود. با انجام کار بازسازی نمای ساختمان می توان این خانه ها را با قیمت های بالاتری فروخت.

 • بازسازی نمای ساختمان و در نظر گرفتن مد روز

هنگامی که ساختمانی ساخته می شود معمولا با در نظر گرفتن مد روز نمای خانه طراحی و ساخته می شود. برای مثال در دوره ای استفاد از شیشه های سکوریتی سبز رنگ و یا آجر های سه سانتی و چیز هایی از این دست مد بودند. اما امروزه متریال ها و ایده های جدیدی برای نمای ساختمان وجود دارد. خیلی از اوقات خراب کردن ساختمان و ساختن بنایی جدید امکان پذیر نیست و در این صورت با انجام کار بازسازی نمای ساختمان می توان با هزینه ای کمتر مد روز را به خانه آورد و زیبایی ساختمان را افزایش داد.

 • بازسازی نمای ساختمان به منظور اصلاح بخش های فرسوده 

خیلی از مواقع نمای ساختمان دچار فرسودگی می شود و بخشی از آن آسیب می بیند. اگر نما از سنگ ساخته شده ممکن است تکه از سنگ شکسته و یا افتاده باشد، یا اگر نمای ساختمان سیمانی است، در اثر مرور زمان ممکن است سیاه و کثیف شده باشد. بنابراین بازسازی نمای ساختمان به منظور اصلاح نمای فعلی انجام می گیرد و قصد و منظور از بازسازی نما تعویض و دگرگون کردن تمامی نما نخواهد بود.

بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان

انواع بازسازی نمای ساختمان

اگر قصد بازسازی نمای ساختمان تان را دارید با مدل های مختلفی از انواع نما رو به رو خواهید شد که در نهایت یکی را برای ساختمان تان انتخاب می کنید. اینکه از چه متریالی برای بازسازی نمای ساختمان استفاده کنید بستگی به موارد مختلفی دارد. اینکه چه مدل نمایی مد روز است، سلیقه شخصی تان چه نمایی را می پسندد، ساختمان های اطراف تان چه متریالی را برای نما استفاده کرده اند، بافت شهری در منطقه ای که در آن زندگی می کنید به چه نحو است، محل زندگی تان از نظر آب و هوایی چه شرایطی را دارد، بودجه ای که در اختیار دارید چقدر و غیره، همگی در انتخاب نوع نمای ساختمان موثر است. البته این نکته را هم حتما مد نظر داشته باشید که تغغیر نوع مصالح نما نیاز به اخذ مجوز از کمیته ی نمای شهرداری دارد.

 • بازسازی نمای ساختمان با آجر

اگر خانه تان از قبل آجری بوده می توانید با کار بازسازی نمای ساختمان با آجر های جدید تر هم شکل و شمایل ساختمان را بهبود ببخشید و هم از نمای قبلی خانه تان زیاد دور نشوید. برای این کار انواع مدل های آجر ساده و رنگی موجود است که می توانید استفاده نمایید. آجر های قهوه ای و قرمز که به آجر قفقازی معروفند هم شکلی سنتی دارند و هم به گونه ای در بازسازی نمای ساختمان به کار می روند که نمایی مدرن به خانه می بخشند.

 • بازسازی نمای ساختمان با سنگ

سنگ هم متریالی است که از گذشته تا امروز در نمای ساختمان ها استفاده می شده است. سنگ های دکوراتیو مانند تراورتن، گرانیت، مرمر و همچنین سنگ آنتیک نمایی کلاسیک به ساختمان می بخشند و تغییرات چشمگیری را در زیبایی نمای خانه ایجاد می کنند. از سنگ هم به تنهایی و هم در تلفیق با دیگر متریال مانند چوب می توان استفاده نمود. در مدل های جدید و طرح های مدرن از متریال سنگ به صورت ترکیبی استفاده می شود.

 • استفاده از چوب در بازسازی نمای ساختمان

چوب هایی که با نام ترمو وود شناخته می شوند برای استفاده در نمای ویلا و خانه مناسب هستند و در کار بازسازی نمای ساختمان به خوبی کاربرد دارند. در ساختمان های شهری از چوب در کنار یک متریال دیگر نظیر سیمان و بتن، شیشه و… استفاده می گردد و طرح های جالب توجهی ایجاد می شود.

 • بازسازی نمای ساختمان با استفاده از میکرو سمنت

میکرو سمنت متریالی شبیه به سیمان و بتن است که امروزه در ساخت و بازسازی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به دلیل رنگ خاکستری خود نمایی مدرن به ساختمان می بخشد و هم به تنهایی و یا در ترکیب با چوب به کار گرفته می شود.

نکات مهمی در بازسازی نمای ساختمان بهتر است به آنها توجه کنید

 1. ایجاد پیوستگی : نمای ساختمان باید به‌ دنبال خلق یک کلیت هماهنگ به‌ وسیله تناسب خوب عناصر عمودی و افقی، مصالح، رنگ و… باشد. سطوح جلو و عقب، تیره و روشن، صاف و ناهموار همگی باید با هم هماهنگ و در یک نظم کامل باشند.
 2. ترکیب رنگ : تناسب ترکیب رنگی باید در تمام نما قابل مشاهده باشد. البته این به این معنا نیست که تمام اجزا باید به یک رنگ طراحی شوند بلکه به این معنا می باشد که یک فرم کلی باید در نظر گرفته شود و در ترکیب رنگ تمامی اجزا از آن پیروی شود، اگر انتخاب رنگ متریال درست و اصولی انجام نگیرد می‌تواند بهترین طرح ها را نامناسب جلوه دهد.
 3. نورپردازی : نورپردازی در زیبایی نما در شب نقش بسزایی دارد، البته به شرطی که این نورپردازی به شکلی اصولی انجام شده باشد، برای بهتر انجام شدن نورپردازی نمای ساختمان ها و زیبایی بیشتر آن ها باید حتما به یکسری نکات توجه نشان داد و آن ها را رعایت نمود تا نمای حاصله نمایی تاثیرگذار باشد، این نکات شامل مقدار، شدت نور و رنگ نور و برجسته نمودن قسمت هایی از نما توسط نورپردازی می باشد.
 4. اهمیت طبقه همکف : طبقه همکف ساختمان قسمت اتصال به زمین یا کف پیاده رو است، به صورت قابل توجهی در معرض دید قرار می‌گیرد. طبقه همکف اهمیت ویژه ای در زندگی شهری دارد، به این علت که عابران پیاده این قسمت را به‌طور مستقیم می‌بینند. از این رو نمای این قسمت پر اهمیت است و می توان از یک متریال متفاوت مانند سنگ آنتیک برای این قسمت استفاده نمود.
 5. تعویض درب ورودی : تنوع درب های ورودی در حوزه ساخت و ساز در طول زمان بیشتر شده و می توان از مدل های جدیدتر درب برای زیباتر نمودن نمای ساختمان بهره جست.
 6. گیاهان : ایجاد فضای سبز در نمای ساختمان ها که در تیررس نگاه عابران قرار دارد می تواند روحیه بخش بوده و احساسی از سر زندگی و شادابی را به افراد شهر منتقل نماید. گیاهان مناسب نما می توانند در قالب گیاهان رونده بر نمای ساختمان و یا در قالب گلدان هایی باشند که در تراس و بالکن ها قرار داده می شوند.

مراحل بازسازی نما

 1. برداشت : در این مرحله طراحان و مهندسین، نمای حال حاضر را مورد بررسی و برداشت قرار می دهند. این مرحله بسیار مهم است. احتمال دارد زیرسازی در بعضی از قسمت ها نیاز به محکم سازی و یا در بعضی از طراحی ها نیاز به آهن کشی مجدد و تعمیر سیستم سازه ای وجود داشته باشد.
 2. طراحی : در طراحی نمای ساختمان اولین موردی که باید به آن توجه کرد ضوابط و مقررات شهرداری است، زیرا برای بازسازی نما، نیاز به کسب تاییدیه شهرداری برای اجرای نمای جدید می باشد. از دیگر موارد مهم در طراحی، نوع کاربری ساختمان است. مسائل اقتصادی و بودجه در نظر گرفته شده می باشد.
 3. انتخاب و خرید متریال : وجه بیرونی و نمای بیرونی ساختمان برای تمام عابرانی که از کنار ساختمان می گذرند نمایان است و نشان دهنده بخش عظیمی از موقعیت اقتصادی و اجتماعی ساکنین و صاحب ملک است. انتخاب و خرید متریال با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است.
 4. اجرا

هزینه بازسازی نمای ساختمان

اینکه هزینه بازسازی نمای ساختمان چقدر است چیزی نیست که بتوان به طور دقیق به آن پاسخ داد. زیرا این هزینه به موارد مختلفی وابسته است که هر کدام از آنها در قیمت تمام شده و هزینه بازسازی نمای ساختمان تاثیر دارد. برای مثال ابعاد ساختمان و متراژ آن یکی از عوامل موثر بر هزینه بازسازی نمای ساختمان است. اینکه شما یک ویلای یک طبقه دارید و یا ساختمانی 5 طبقه، مسلما در قیمت بازسازی تاثیر فراوانی دارد. متریالی که برای کار­ بازسازی نمای ساختمان انتخاب می کنید که مورد دیگری است که در هزینه های تان تاثیر می گذارد. مثلا نمای سنگ گرانیت گران تر از نمای سیمان ساده و یا میکرو سمنت خواهد بود. مورد دیگری که در هزینه بازسازی نمای ساختمان تاثیر گذار است، مدل و طرحی است که برای آن انتخاب می کنید. مثلا هزینه ایجاد نمای یک دست از میکروسمنت سفید و یا خاکستری با هزینه بازسازی نمای ساختمان به وسیله چوب یا ترمو وود به همراه بتن با یکدیگر متفاوت است.

برای بازسازی نمای ساختمان از کجا شروع کنیم؟

اگر قصد انجام این کار را دارید باید به یکی از دفاتر طراحی و معماری موجود در شهر خودتان مراجعه کنید و با معماران و کارشناسان این کار صحبت نمایید. می توانید پیش از رفتن با جستجو در اینترنت مدل های مورد علاقه و دلخواه خود را پیدا کنید و تصاویر را همراه خود داشته باشید. پس از صحبت و رسیدن به طرح مورد نظر کار بازسازی نمای ساختمان شروع می شود. برای آنکه هزینه های تان در این باره زیاد نشود می توانید از مدل های ساده و در عین حال زیبا بهره ببرید.

بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان
بازسازی نمای ساختمان

خانه ایده آل خود را بسازید:

سنگ آنتیک نما ؛ راهنمای انتخاب و بررسی قیمت ها

برای نمای ویلایتان کدام نما را انتخاب می کنید؟ مدرن، آجری یا رومی؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<