چطور یک سفره هفت سین با نمد درست کنم؟

چیدو پلاس 26 آذر 1400 ،

آیا تا به حال به درست کردن سفره هفت سین با نمد فکر کرده اید؟ اصلا اهل درست کردن کاردستی هستید؟ انجام کار های دستی و ساخت وسایل خلاقانه و جدید همیشه لذت بخش بوده است و خیلی از افراد هستند که ترجیح می دهند با دستان خود و با استفاده از خلاقیت خود برخی وسایل لازم و تزیینی و حتی کاربردی خانه خود را بسازند. چیدن سفره هفت سین که یکی از آیین های قدیمی برگزاری جشن نوروز است، هنگامی لذت بخش تر می شود که شما با عشق و علاقه این کار را انجام داده باشید و برای آن زمان صرف کرده باشید. اگر اهل انجام کارهای هنری و جدید هستید و دوست دارید با دستان و هنر خود وسایلی برای این کار تهیه کنید، درست کردن سفره هفت سین با نمد را حتما امتحان کنید.

ساخت سفره هفت سین با نمد

همانطور که از اسمش پیداست در این روش از نمد برای درست کردن ظروف سفره هفت سین استفاده می شود. روش های مختلفی برای ساخت ظروفی از شکل ها و طرح های متنوع وجود دارد که ساخت بعضی از آنها آسان است و بعضی دیگر کمی مشکل تر اند. اما اگر تجربه ای در این زمینه ندارید اصلا نگران نباشید و بدانید که به راحتی می توانید یک سفره هفت سین با نمد بسازید و از آن در عید نوروز استفاده نمایید. در ساخت سفره هفت سین با نمد به پارچه های نمدی با رنگ های مختلف نیاز است که می توانید آنها را در هر رنگی که دوست دارید از خرازی ها خریداری کنید. در کنار نمد به نخ و سوزن، مهره های رنگی و یا حتی روبان هم احتیاج خواهید داشت. بسته به اینکه چه مدلی را برای ظرف نمدی خود در نظر گرفته اید از وسایل مختلفی در کنار نمد استفاده می شود.

ساخت سفره هفت سین با نمد با طرح مربعی

برای آنکه بتوانید ظرف هایی مربع شکل و ساده برای وسایل سفره هفت سین خود درست کنید، به دو رنگ نمد نیاز دارید. یکی از این رنگ ها پوشش داخلی ظرف را تشکیل می دهد و دیگری پوشش بیرونی آن را. به دلیل آنکه در آنِ واحد هر دو رنگ در ظرف دیده می شود، سعی کنید از رنگ هایی شبیه به هم و یا رنگ هایی که به خوبی با هم ست هستند، استفاده کنید. برای انجام کار ساخت سفره هفت سین با نمد و طرح مربعی، تعداد ظرف هایی که می خواهید بسازید را در نظر بگیرید و سپس از هر دو نمد مربع هایی کاملا یک اندازه برش دهید. برای هر ظرف دو رنگ نمد مربعی را بر روی هم بگذارید و با سوزن ته گرد آنها را فیکس کنید. سپس به کمک انگشتان خود گوشه ها را به هم بچسبانید و یک دوخت کوچک بزنید. برای هر چهار گوشه این کار را انجام دهید و در نهایت به هر چهار گوشه ای که به هم وصل شده اند یک مهره رنگی بدوزید. اگر این کار را انجام دهید خواهید دید که در نهایت یک ظرف مربعی شکل به وجود می آید. تعداد لازم از ظرف های مربعی، سفره هفت سین با نمد شما را تشکیل خواهد داد.

سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد

ساخت سفره هفت سین با نمد و طرح بته جقه

سفره هفت سین و چیدمان آن یک کار سنتی محسوب می شود و خیلی ها دوست دارند از المان هایی در آن استفاده کنند که یادآور سنت های ایرانی باشد. بته جقه یکی از این المان ها است و کاربرد آن در سفره هفت سین با نمد بسیار عالی خواهد بود. برای ساخت این مدل هفت سین کافیست به تعداد کاسه هایی که می خواهید بر روی سفره بگذارید، بته جقه هایی را برش بزنید. برای این کار یک رنگ نمد دلخواه خود را انتخاب کنید و طرح بته جقه را با اندازه مورد نظر تان بر روی آن بکشید و برش بزنید. اندازه بته جقه به اندازه کاسه ای که بر روی آن قرار می گیرد، بستگی دارد. بته جقه باید به اندازه ای بزرگ تر باشد که به راحتی دیده شود. برای تزیین بیشتر این بته جقه ها می توانید از مهره ها و مروارید هایی دور تا دور آن کمک بگیرید. هچنین می توانید از یک نمد رنگی دیگر استفاده کرده و طرحی را در قسمت پایینی بته جقه ایجاد کنید تا وقتی کاسه بر روی آن قرار می گیرد، تصویری زیبا ایجاد گردد. این بته جقه ها را حول یک محور دایره ای شکل بر روی سفره قرار دهید و بر روی آن کاسه های رنگی را بگذارید.

ساخت سفره هفت سین با نمد و طرح ماهی

یکی از طرح های دیگری که برای استفاده در ساخت سفره هفت سین با نمد مناسب است، طرح ماهی بوده و برای ساخت آن باید از نمد قرمز استفاده کرد. این روش نیز همانند روش قبلی به گونه ای است که نمد ها برای زیر کاسه های اصلی برش خورده و آماده می گردند. یک طرح ماهی زیبا و البته ساده پیدا کنید و به کمک نمد قرمز یا نارنجی این طرح را بر روی آن برش بزنید. برای تزیین بیشتر می توانید از مهره های رنگی و یا مروارید استفاده نمایید. ماهی ها را با هر چیدمان خاصی که در ذهن دارید بر روی سفره هفت سین با نمد خود قرار دهید.

ساخت سفره هفت سین با نمد و طرح گل

یکی از طرح های زیبا برای ساخت سفره هفت سین با نمد طرح گل است. در این طرح شما به دو رنگ نمد نیاز دارید که یکی از آنها حتما باید سبز باشد. زیرا نمد سبز به عنوان برگ های گل مورد استفاده قرار می گیرد. برای درست کردن گل های نمدی باید یک دایره بر روی نمد رنگی خود ایجاد کنید. دایره نمدی را ببرید و به تعداد گلبرگ هایی که می خواهید این گل داشته باشد، برش های کوتاه شعاعی بر روی آن ایجاد نمایید. سپس هر گلبرگ ایجاد شده را به سمت بالا بیاورید و با یک دوخت کوچک به گلبرگ کناری وصل کنید. اگر این کار را برای همه گلبرگ ها انجام دهید در نهایت یک گل تو خالی خواهید داشت که می توانید درون آن مواد مختلف و یا ظرف های مورد نظر خود را بگذارید. جهت درست کردن برگ های گل نیز یک نمد سبز را به صورت دایره ببرید و درست همانند گلبرگ های گل بر روی آن برش هایی را ایجاد کنید. در این مورد لازم نیست که هر بخش را بالا بیاورید و تنها کافیست شکلی شبیه به برگ به هر برش بدهید. سپس گل رنگی خود را در مرکز این برگ بگذارید و با چسب بچسبانید.

نکات مهم در ساخت سفره هفت سین با نمد

  • در انتخاب رنگ نمد ها دقت کنید و تم رنگی سفره هفت سین تان را در نظر داشته باشید. پیشنهاد می شود از رنگ های تیره دوری کرده و به سمت رنگ های روشن و شاد بروید.
  • قبل از انجام کار حتما کمی وقت بگذارید در اینترنت تصاویر متنوع ظروف نمدی که برای سفره هفت سین ساخته شده اند را مشاهده کنید و ایده های جدید بگیرید.
  • در ساخت سفره هفت سین با نمد از عروسک های نمدی مربوط به همان سال هم می توانید استفاده کنید. برای مثال اگر سالی به نام گاو بود، می توانید عروسک های نمدی با طرح گاو درست کنید و بر روی سفره هفت سین با نمد تان بگذارید.
سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد
سفره هفت سین با نمد

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

درست کردن یک سفره هفت سین متفاوت با چوب بستنی

استفاده از نمد و اجرای ایده های جالب برای سرویس آشپزخانهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<