مدل های مختلف کاردستی جا مدادی با طرح های ساده و فانتزی

چیدوپلاس 09 اسفند 1399 ،

بعضی از وسایل بچه ها مانند عروسک ها و یا لوازم التحریر آنها را خودتان می توانید در خانه درست کنید. با این کار هم یک سرگرمی خوب برای خود و فرزندتان ایجاد کرده و هم یک کار هنری انجام داده اید. از پارچه نمدی برای ساخت جا مدادی می توان استفاده کرد و نتیجه کار هم خوب از آب در خواهد آمد. مدل های مختلفی برای ساخت جا مدادی نمدی وجود دارد، از طرح های ساده مانند یک مکعب مستطیل ساده گرفته تا طرح های فانتزی و خاص تر. در زیر چند الگو و مدل جذاب و همینطور تصاویری از جا مدادی های دست ساز نمدی ارائه می شود.

جا مدادی نمدی ساده

ساده ترین طرحی که می توان برای جا مدادی نمدی در نظر گرفت به این صورت است که دو مستطیل هم اندازه با پارچه نمدی برش داده و از سه طرف آن را محکم بدوزید. می توانید دوخت ها را از زیر زده و سپس جا مدادی را به رو برگردانید و یا از ابتدا کوک ها را با یک نخ رنگی انجام داده به طوری که کاملا مشخص باشند و جزو تزیینات جا مدادی به حساب بیایند. بر ضلعی که دوخته نشده و باز مانده باید یک زیپ بدوزید. یک زیپ با اندازه مشخص را به جا مدادی دوخته و کار را به پایان برسانید.

برای انتخاب رنگ پارچه های نمدی هر رنگی که دلخواه فرزندتان بود را می توانید انتخاب کنید. می توانید هر دو طرف جا مدادی را از یک رنگ انتخاب کنید و یا دو رنگ متفاوت را برای هر طرف استفاده نمایید. همچنین در مورد زیپ هم می شود آن را همرنگ با نمد ها انتخاب کرد و یا از رنگی متضاد استفاده نمود. اگر دوست دارید جا مدادی از سادگی بیرون بیاید و شکل و طرح زیباتری پیدا کند می توانید با استفاده از پارچه های نمدی رنگی شکل های فانتزی را ایجاد و بر روی جا مدادی بچسبانید. برای مثال طرح هایی مانند ستاره و ماه، گل، ماهی، کفشدوزک و طرح های فانتزی دیگر به عنوان تزیین برای جا مدادی عالی هستند.

felt-pencil-case 26
felt-pencil-case 27
felt-pencil-case 28
felt-pencil-case 29
felt-pencil-case 30
felt-pencil-case 31

جا مدادی نمدی با طرح مداد

طرح مداد برای ساخت جا مدادی بسیار مناسب است. برای ساخت جا مدادی با طرح مداد باید سه تا پنج رنگ نمد داشته باشید. دو رنگ کرم و مشکی ( برای درست کردن نوک مداد ) ثابت است اما رنگ های دیگر را می توانید به سلیقه خودتان انتخاب کنید. برای ساخت این جا مدادی ابتدا دو پارچه نمدی مستطیل شکل از رنگ دلخواه تان را برش دهید و کنار بگذارید. دو پارچه نمدی کرم رنگ به شکل مثلثی برش داده و بالای آن را کنگره کنگره قیچی کنید و آن را نیز کنار بگذارید، سپس با نمد مشکی دو مثلث کوچک برای نوک مداد ببرید. در انتها به دو نیم دایره نمدی با رنگ دلخواه هم نیاز خواهید داشت. پارچه های بریده شده را به ترتیب در کنار هم قرار دهید. از بالا پارچه نیم دایره ای، سپس مستطیل، مثلث کنگره کنگره و در انتها مثلث مشکی. تمام قسمت ها را با ظرافت به هم بدوزید و در انتها مداد های تان را درون آن بگذارید.

کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی

جا مدادی نمدی استوانه ای

ساخت جا مدادی استوانه ای هم خیلی آسان و بی دردسر است. برای درست کردن آن کافیست یک نمد مستطیل شکل برش دهید. عرض این نمد باید به اندازه ای باشد که وقتی لوله شد و شکل استوانه ای گرفت، جای کافی برای مداد ها را داشته باشد. سپس یک دایره نمدی به قطر قاعده استوانه ایجاد شده ببرید و استوانه را به این دایره بدوزید. برای بستن دهانه این استوانه می توانید زیپ بدوزید و یا در مدل بدون زیپ چند سوراخ در بالا آن ایجاد کنید و یک نخ کنفی را از سوراخ ها رد کنید. به این ترتیب برای بستن درب جا مدادی استوانه ای کافیست نخ را کشیده تا درب آن جمع شود.

کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی

جا مدادی نمدی بدون زیپ

مدل جا مدادی بدون زیپ برای کسانی مناسب است که چرخ خیاطی در اختیار ندارند و دوختن زیپ برای شان ممکن نیست. در این مدل ها از دکمه و یا بند برای بستن جا مدادی استفاده می شود. یک مدل جا مدادی ساده بدون زیپ به این شکل دوخته می شود که باید دو مستطیل نمدی برش دهید. اما یکی از مستطیل ها به اندازه یک سوم و یا دو سوم از مستطیل دیگر بلند تر باشد و در زیر قرار گیرد. از پایین هر دو مستطیل را کاملا بر روی هم قرار داده و دوخت بزنید. سپس قسمت اضافی که در بالا مانده است را تا کرده و بر روی قسمت رویی بیاورید، در انتها می توانید با یک دکمه و بندینک درب را ببندید.

felt-pencil-case 5
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی

جا مدادی نمدی با طرح حیوانات

یک ایده جالب برای درست کردن جا مدادی استفاده از شکل حیوانات به صورت فانتزی است. مثلا برای درست کردن جا مدادی سگ در ابتدا باید یک جا مدادی ساده مستطیلی که در بالا آموزش داده شد درست کنید. با پارچه نمدی به همان رنگ و یا با رنگی دیگر دو گوش به شکل اشک مانند با ابعاد بزرگ تر درست کرده و دو طرف جا مدادی از بالا وصل کنید. برای ساختن صورت سگ به دو دایره سفید نمدی برای چشم ها نیاز دارید. یک نمد مثلثی کوچک و مشکی هم برای بینی سگ لازم دارید. چشم ها و بینی را در جای خود بچسبانید و بعد از آن به کمک ماژیک مشکی دو دایره کوچک در چشم ها، چند خطر منحنی در زیر بینی به عنوان دهان، چند تار سبیل و چند مژه بامزه برای چشم ها بکشید.

کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی

جا مدادی نمدی با طرح کفش دوزک

طرح کفش دوزک بامزه و دوست داشتنی است و برای بچه های کوچک در مقطع مهد کودک و پیش دبستانی مناسب است. برای ساخت این جا مدادی باید دو نمد قرمز و مشکی و یک زیپ داشته باشید. برای اینکه جا مدادی تان بیشتر شبیه به کفش دوزک باشد الگوی تان را به صورت نیم دایره بگیرید. پس دو نیم دایره مشکی برای بدنه اصلی جا مدادی برش دهید. برای اینکه بال های کفش دوزک را ایجاد کنید باید یک نیم دایره قرمز ببرید و سپس آن را از وسط نصف کنید. هر نیمه را در یک سمت نمد نیم دایره ای مشکی بچسبانید به طوری که طرح دو بال ایجاد شود. سپس دایره های مشکی کوچکی را برش داده و در قسمت های مختلف نمد قرمز بچسبانید تا خال های بال کفش دوزک ایجاد گردند.

جا مدادی نمدی با طرح هویج

درست کردن این جا مدادی در عین حال که بسیار ساده است اما به کمی دقت و زمان نیاز دارد. برای درست کردن یک جا مدادی هویجی باید شکلی شبیه به یک مخروط ایجاد کنید. درست کردن این مخروط نیازمند سه تکه پارچه نمدی نارنجی به شکل مثلث است. سه مثلث متساوی الساقین بریده و اضلاع بلند آنها را به جز یک ضلع، به هم بدوزید. وقتی همه اضلاع به هم دوخته شدند انتهای آن بسته خواهد شد و ابتدای آن را نیز به هم بدوزید تا بسته شود. در این مرحله یک ضلع باز مانده است و آن برای دوختن زیپ است. یک زیپ نارنجی تهیه و در جای خود بدوزید. در نهایت با نمد های سبز رنگ چند برگ کوچک درست کرده و بر بالای جامدادی وصل کنید. می توانید با ماژیک چشم و دهان خندان نیز برای جا مدادی هویجی تان بکشید.

کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی
کاردستی جا مدادی

خانه ایده آل خود را بسازید:

استفاده از پارچه نمدی برای ساخت وسایل زیبا و بامزه در اتاق کودک

ویدیو:کودکتان را با طراحی اتاقش سورپرایز کنیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<