آموزش ساخت لوستر نمدی برای اتاق خواب کودک و بزرگسال

چیدوپلاس 24 خرداد 1400 ، ،

لوستری که برای اتاق خواب و به خصوص اتاق خواب کودک و نوجوان مورد استفاده قرار می گیرد بهتر است تا جای ممکن جدید، امروزی و فانتزی باشد. در بازار انواع لوستر های فانتزی موجود است که لوستر نمدی تنها یکی از آنهاست. برای تهیه لوستر نمدی خودتان هم می توانید آستین ها را بالا زده و لوستر های زیبا و با مزه ای بسازید. نمد پارچه ای به نسبت ارزان قیمت است و کار با آن بسیار ساده به نظر می رسد. با تهیه پارچه های نمدی در رنگ های مختلف، نخ های رنگی، مهره های فانتزی و سیم و لامپ و سرپیچ می توانید لوستر نمدی جذاب و دوست داشتنی خود را بسازید.

آموزش ساخت لوستر نمدی

یکی از موارد ساخت لوستر،  چراغ های آویز برای اتاق خواب بزرگسال است. شما می توانید با کمترین هزینه و به راحتی برای اتاق خود چراغی های زیبا و منحصر بفرد را در اشکال، اندازه و رنگ های مختلف درست کنید. این چراغ ها می توانند جلوه اتاق شما را چندین برابر کنند. در تصاویر زیر سه مورد از چراغ های زینتی که با نمد ساخته شده اند را مشاهده می کنید.

آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی

برای اتاق کودک و نوزاد نیز می توانید با استفاده از نمد لوستر زیبایی را آماده کنید. برای این کار تم رنگی اتاق را در نظر بگیرید و نمدی با آن تم رنگی تهیه کنید. پارچه های نمدی در رنگ های متنوعی در بازار موجود هستند که رنگ های صورتی و آبی نیز جزو آنهاست. معمولا برای نوزاد دختر رنگ صورتی و برای نوزاد پسر رنگ آبی را در نظر می گیرند که هر کدام از این رنگ ها را با پارچه نمد سفید می توانید ترکیب نمایید. مدل های مختلفی برای اتاق کودک و نوزاد وجود دارد که از جمله آنها می توان به مدل ابر و ماه و ستاره، و مدل حیوانات فانتزی اشاره نمود.

آموزش ساخت لوستری نمدی – مدل ابر و ماه و ستاره

برای درست کردن این لوستر به پنج ستاره نمدی، پنج ابر نمدی و یک ماه نمدی نیاز دارید. این ماه و ستاره ها به وسیله بند از یک حلقه آویزان می شوند. برای شروع کار نمد سفید رنگ برای ابر ها، نمد آبی روشن برای ستاره ها و نمد زرد روشن یا لیمویی برای ماه را تهیه کنید. بر روی کاغذ یک الگوی ماه، ستاره و ابر با اندازه دلخواه طراحی کنید برای درست کردن هر کدام از آنها پارچه نمدی را دو لا کرده و الگو را بر روی آن قرار دهید و برش بزنید. سپس به وسیله نخ و سوزن دور تا دور هر کدام را کوک های منظم و محکم زده و قسمتی از آن را برای پر کردن الیاف باز بگذارید. درون هر کدام از ماه و ابر و ستاره را با الیاف یا پنبه به خوبی پر کنید تا جایی که حجمی کاملا سفت ایجاد شود.

برای آویزان کردن آنها نیاز به یک میله دایره ای شکل دارید. این میله را به راحتی می توانید از مغازه های خرازی تهیه کنید و یا از کارگاه گلدوزی به جای آن استفاده کنید. بند های سفید رنگ و محکمی را به ارتفاع دلخواه برش داده و یک سر آنها را به میله محکم گره بزنید. سپس کمی پایین تر آمده و ستاره را بر روی بند بچسبانید. ابر را نیز در انتهای بند چسبانده و نخ اضافی را برش بزنید. تمام 5 ستاره و 5 ابر را به بند چسبانده و پنج نخ را دور تا دور میله با فواصل مشخص گره بزنید. سپس یک بند دیگر آماده کرده و ماه را به انتهاب آن بچسبانید.

برای آویزان کردن لوستر نیاز به نخ پلاستیک یا پنبه ای ضخیمش دارید. برای این کار پنج بند را از جایی که بند های قبلی را گره زده بودید، به میله دایره ای شکل گره بزنید و انتهای همگی را در مرکز جمع کنید. توجه داشته باشید که بند مربوط به ماه را نیز طوری در کنار دیگر بند ها قرار دهید که پس از آویزان شدن، ماه در مرکز قرار گیرد. بالای بند ها را گره بزنید، سرپیچ خود را ببندید و سیم را از آن عبور دهید و در نهایت آن را از قلابی که در سقف تعبیه کرده اید، آویزان کنید.

آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی

آموزش ساخت لوستری نمدی – مدل حیوانات

روش ساخت لوستر با این مدل کاملا مشابه با مدل قبلی است که توضیحاتش گفته شد. اما در این مدل می توانید با جستجوی تصاویر حیوانات فانتزی در اینترنت الگوی مناسبی را برای ساخت پیدا کنید. چندین حیوان را انتخاب کنید و طرح آنها را بر روی کاغذ بکشید. سپس به ترتیب قبل الگو را بر روی پارچه نمدی دو لا قرار داده، برش بزنید و بدوزید و به روش گفته شده از میله دایره ای شکل آویزان نمایید. تنها تفاوت اساسی در این مدل لوستر نمدی جزییات بیشتر در ساخت است. سر حیوانات جزییات و طرح های ریز زیادی دارند که برای زیبا تر شدن کار بهتر است کمی وقت صرف کنید و تا جای ممکن جزییات را وارد کار خود نمایید.

لوستر نمدی دخترانه – طرح قلب

دختر خانم ها بیشتر به رنگ های صورتی و سرخابی و قرمز علاقه دارند و برای ساخت لوستر نمدی دخترانه نیز از این رنگ ها استفاده می شود. یک مدل لوستر نمدی با استفاده از طرح قلب است. یگ الگوی قلب را بر روی کاغذ طراحی کرده و بر روی پارچه دو لای قرمز رنگ بگذارید، برش دهید و دور تا دور آن را با نظم و ظرافت کوک بزنید، درون آن را از الیاف یا پنیه پر کنید تا یک قلب تو پر نمدی زیبا داشته باشید. از این قلب به تعداد ده عدد بسازید. به همین روش و با پارچه نمدی سفید ده قلب سفید نیز درست کنید. بند های محکمی را با ارتفاع مشخص برش داده و قلب های قرمز و سفید را یکی در میان به بند ها بچسبانید. سپس آنها را از یک میله دایره ای یا مربعی آویزان نمایید.

آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی

لوستر نمدی دخترانه – طرح دایره ای

یک روش آسان تر برای درست کردن لوستر نمدی طرح دایره است. در این مدل دو یا سه رنگ نمد نزدیک به هم (مثلا قرمز، صورتی و سفید) را تهیه کرده و با هر کدام دایره های کوچک و هم اندازه ای را برش بزنید. این دایره ها را بر روی هر بند نخی با چیدمانی خاص و به سلیقه خود بچسبانید (مثلا از پر رنگ به کمرنگ و یا برعکس) در حین چسباندن بین هر دایره دو سانتی متر فاصله بگذارید. سپس همه بند ها را در کنار هم بر روی میله گره بزنید و از سقف آویزان کنید.

لوستر نمدی پسرانه – طرح سیاره

برای درست کردن یک لوستر پسرانه به تعدادی نمد آبی، سبز، سفید، نارنجی، زرد و قرمز نیاز دارید. با این نمد ها هر کدام از سیاره های منظومه شمسی را می توانید بسازید. مثلا برای ساخت زمین با نمد آبی یک کره تو پر درست کنید و با نمد های سبز و سفید تکه پارچه هایی را بر روی آن بچسبانید. برای ساخت سیاره مشتری از نمد نارنجی و قرمز و برای ساخت خورشید هم از یک نمد زرد استفاده نمایید. این کره های نمدی را به صورت بزرگ و کوچک ساخته و به شکل بلند و کوتاه آز میله دایره ای شکل آویزان کنید. در بین آنها می توانید ستاره های کوچک نمدی هم ساخته و آویزان نمایید.

برای درست کردن لوستر نمدی پسرانه از طرح های دیگری مانند طرح توپ فوتبال، قایق های رنگی کوچکی که با نمد درست کرده اید، طرح ماشین های ساده فانتزی و هر طرح دیگری که پسر بچه ها دوست دارند می توان استفاده کرد. اگر ذوق و سلیقه و وقت کافی را برای ساخت لوستر نمدی در اختیار دارید می تواند طرح های بزرگ تر و سخت تری را هم برای این کار انتخاب کنید.  مثلا می توانید یک هواپیمای بزرگ به وسیله پارچه نمدی درست کرده و آن را از سقف آویزان کنید. به وسیله لامپ های ال ای دی کوچک و یا ریسه های نواری ال ای دی چراغ هایی را بروی هواپیما بچسبانید تا با روشن کردن آن شکل یک هواپیمای در حال پروار تداعی گردد.

آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی
آموزش ساخت لوستر نمدی

خانه ایده آل خود را بسازید:

استفاده از نمد و اجرای ایده های جالب برای سرویس آشپزخانه

استفاده از پارچه نمدی برای ساخت وسایل زیبا و بامزه در اتاق کودکچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<