با ساخت عروسک انگشتی نمدی ، به آسانی دنیای کودکانتان را جذاب کنید

چیدوپلاس 07 اسفند 1399 ،

بچه های این دوره و زمانه با عروسک های باربی و پرنسس های کارتونی احاطه شده اند و همه زندگی شان تبدیل به این شخصیت ها شده است اما خیلی از خانواده ها به دنبال عروسک هایی هستند که کمی با عروسک های موجود در بازار متفاوت باشند، شبیه به دنیای واقعی باشند و کنجکاوی و خلاقیت کودکان را به چالش بکشند. برای بزرگ تر شدن دنیای کودکان بهتر است آنها را با عروسک های دیگری که شکل ها و رنگ ها و اندازه های متفاوتی دارند آشنا کنیم. یکی از این عروسک ها «عروسک انگشتی نمدی» نام دارد، در این مطلب ما به شما خواهیم گفت که عروسک انگشتی نمدی چیست؛ چه طرح هایی دارد و چگونه ساخته می شود.

عروسک انگشتی نمدی چه شکلی است؟

عروسک های انگشتی با نمد ساخته می شوند، اندازه شان کوچک است به طوری که در یک انگشت فرو می روند. عروسک انگشتی نمدی شامل یک سر است که می تواند شامل حیوانات، انسان ها، میوه ها و سبزیجات و غیره باشد، و یک استوانه نمدی ساده که داخل انگشت فرو می رود. عروسک انگشتی نمدی یک ایده جالب و خلاقانه و سرگرم کننده برای ساخت کاردستی است که به راحتی و به ارزان ترین شکل ممکن می توان آن را درست کرد. از آنجایی که اشکال خیلی زیادی وجود دارد که می توان با آنها عروسک انگشتی نمدی ساخت، کودک تان تعداد زیادی عروسک خواهد داشت و با آنها می تواند بازی کند و حتی نمایش تئاتر برپا کند!

عروسک انگشتی نمدی را با چه طرح هایی می توان ساخت؟

ایده های خیلی زیادی برای ساخت عروسک انگشتی نمدی وجود دارد. برای اینکه چه طرحی را برای ساخت عروسک انگشتی نمدی انتخاب کنید حتما نظر کودک تان را بپرسید و از او بخواهید در این باره نظر بدهد. در زیر چند ایده جذاب برای ساخت این عروسک ها مطرح می گردد.

  • حیوانات

حیوانات دوست داشتنی هستند و چه بهتر که کودکان را از سنین پایین با آنها آشنا و دوست کنیم. اگر بچه ها از کودکی حیوانات را دوست داشته باشند و به آنها کمک کنند، در بزرگسالی انسان های بهتری خواهند بود. یک روش برای آشنا کردن بچه ها با حیوانات ساخت عروسک انگشتی نمدی با طرح سر حیوانات است. شیر، فیل، ببر، خرگوش، خرس، جوجه، زرافه، گوزن، روباه، میمون، قورباغه، سگ، گربه، کوالا، پنگوئن، موش و دیگر حیوانات پیشنهاد هایی برای ساخت این عروسک های بامزه هستند.

عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
  • آدم

ایده دیگر برای ساخت عروسک انگشتی نمدی سر انسان است. شما می توانید به وسیله نمد اعضای یک خانواده را درست کنید. پدر، مادر، خواهر، برادر، نوزاد، مادربزرگ و پدر بزرگ را به شکل عروسک های انگشتی نمدی بسازید و با آنها یک نمایش خانوادگی راه بیاندازید. حتی می توانید خانواده خودتان را به این طریق درست کنید. اگر فرزندتان خواهر یا برادری ندارد، همان خانواده سه نفره خود را بسازید و به این طریق اهمیت این جمع سه نفره را برای کودک تان یادآور شوید. اگر بتوانید هر کدام از شخصیت ها را تا جای ممکن شبیه به خودش بسازید عالی است. برای مثال اگر پدر خانواده سبیل دارد، حتما عروسک پدر را سبیل دار درست کنید. یا اگر کسی یک خال بر روی صورتش دارد، عروسک را نیز با همان خال بسازید.

عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
  • میوه ها و سبزیجات

یک پیشنهاد فوق العاده جذاب برای ساخت عروسک انگشتی نمدی طرح های میوه ها و سبزیجات است. عروسک های انگشتی با طرح های هویج، کلم بروکلی، بادمجان، نخود فرنگی، قارچ، توت فرنگی، موز، خیار و دیگر میوه ها بسیار جالب و با مزه هستند. اگر کودک تان به خوردن سبزیجات و میوه ها علاقه ای نشان نمی دهد و در این موضوع دچار مشکل هستید، از عروسک های انگشتی نمدی کمک بگیرید تا کودک را به خوردن میوه ها و سبزیجات ترغیب نمایید. شما می توانید با به راه انداختن یک نمایش میوه ای، کودک خود را با فواید این خوردنی های خوشمزه آشنا کنید.

عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
  • آسمان

هر چیزی که در آسمان است می تواند به ایده ساخت عروسک انگشتی نمدی تبدیل گردد. ماه و ستاره، خورشید، ابر، قطره باران، حتی سیارات دیگر نیز می توانند تبدیل به عروسک انگشتی نمدی شوند. برای مثال اگر فرزندتان از کودکی به نجوم و ستاره ها علاقه دارد می توانید با تهیه نمد های رنگی مختلف سیاره های دیگر را شبیه سازی کنید. مثلا عروسک انگشتی نمدی مریخ را با یک نمد قرمز بسازید، سیاره های نپتون و اورانوس را با نمد آبی، سیاره زحل را با حلقه های دورش به رنگ کرم درست کنید، مشتری را با رنگ کرم و خطوط قرمز و زرد و آبی، زهره با رنگ زرد و زمین را به رنگ آبی و سبز بسازید. حتما این عروسک های زیبا نه فقط برای بچه ها که برای بزرگ تر ها هم جذاب خواهد بود.

  • لاک پشت های نینجا

حتما با کارتون لاک پشت های نینجا آشنایی دارید. این لاک پشت های جذاب هم می توانند برای ساخت عروسک انگشتی نمدی مورد استفاده قرار گیرند. چهار لاک پشت سبز با نقاب های رنگی و بامزه می توانند دوست های خوبی برای بچه های شما باشند. اگر وقت و حوصله و انرژی زیادی هم داشته باشید می توانید استاد اسپلینتر (یک موش که در انیمیشن لاک پشت های نینجا، استاد آنها بود) را نیز درست کنید و پنج انگشت دست را تکمیل نمایید.

الگو و ساخت عروسک انگشتی نمدی

ساخت این عروسک ها نیازمند دانستن تکنیک های سخت و پیچیده ای نیست و به تنها چیزی که نیاز دارد، وقت و حوصله و ظرافت است. برای ساخت عروسک انگشتی نمدی به پارچه های نمدی در رنگ های مختلف نیاز است. در کنار پارچه به نخ و سوزن، قیچی، چسب مایع، دکمه یا مونجوق های سیاه هم نیاز خواهید داشت. اول از همه لازم است به این فکر کنید که چه عروسکی با چه طرحی می خواهید بسازید. اولین کار این است که الگوی طرح مورد نظر خود را بر روی کاغذ پیاده کنید. این الگو را دقیقا به اندازه واقعی بکشید. الگو را باید از روی عکس یک عروسک انگشتی دیگر کپی کنید یا اگر می توانید خودتان یک الگوی جدید طراحی نمایید.

الگوی بدنه عروسک برای تمامی طرح ها یکی است. این الگو شامل یک مستطیل است که بالای آن گرد شده است. الگو را بر روی یک پارچه نمدی دولا انداخته و برش دهید. دو طرف آن را با دوخت دندان موشی محکم بدوزید و امتحان کنید تا ببینید در انگشت فرو می روند یا نه. اگر سایز آن درست بود به ادامه کار بپردازید. در بعضی عروسک های انگشتی، جزییات سر عروسک بر روی بدنه چسبانده می شود و در بعضی دیگر یک سر جدا ساخته و به بدنه متصل می گردد. برای ساده تر شدن کار می تواند اجزای سر را بر روی همان بدنه بچسبانید و یا بدوزید. در ادامه باید الگو های دیگر را از روی کاغذ به پارچه منتقل کنید. برای مثال اگر قصد درست کردن یک خروس را دارید، به یک تاج، نوک مثلثی شکل و دو بال کوچک نیاز دارید. طرح بسیار ساده ای است. هر کدام از آنها را با پارچه برش داده و در جای خود بچسبانید. در نهایت از دو مونجوق مشکی و براق برای چشم ها استفاده نمایید.

هر چه طرح ها پیچیده تر باشد باید دقت بیشتری در طراحی الگو و ساخت عروسک به کار ببرید. اگر می خواهید عروسک انگشتی تان زیباتر باشد باید به جزییات توجه بیشتری کنید، برش ها را با دقت بالاتری بزنید و تا جای ممکن سعی کنید عروسک تان به واقعیت شبیه تر باشد. تصاویر زیر نحوه ی ساخت یک مینیون انگشتی رو نشان میدهد، برای بزرگ تر دیده شدن تصاویر بر روی آنها کلیک کنید.

عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی
عروسک انگشتی نمدی

خانه ایده آل خود را بسازید:

با دکمه های رنگارنگ برای بچه ها کاردستی بسازید

ساخت ریسه دیواری با کاغذ و کاموا برای تولد یا تزئین اتاق کودکانچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<