تجربه ی یک خواب راحت و آرام با پتوی ژله ای

چیدوپلاس 18 آبان 1400

پتوها انگار قدرتی جادویی دارند و وقتی روی ما را می پوشانند سریع تر به خواب می رویم و خواب آرام تری را تجربه می کنیم. حتی شب های گرم تابستان هم از این قاعده مستثنی نیستند. این وابستگی ما به پتو بی دلیل نیست؛ چرا که یک پتوی گرم و نرم و راحت دمای بدن ما را در هنگام خواب تنظیم می کند، اضطراب و نگرانی را کم می کند و به ما احساس امنیت می دهد. بنابراین داشتن یک پتوی مناسب، برای گذران اوقاتی خوش و خوابی راحت ضروری به نظر می رسد. یکی از پتوهایی که در همه فصول سال می توانیم از آن به عنوان رو انداز استفاده می کنیم پتوی ژله ای است؛ لطافت و نرمی این پتوها که در عین نازک بودن، بسیار گرم و استفاده از آن بسیار لذت بخش است، باعث شده تا طرفداران زیادی هم پیدا کنند.

پتو ژله ای را می توان در دسته پتو های مسافرتی جای داد زیرا سبک است و فضای بسیار کمی را اشغال می کند. این پتو ها در رنگ ها و طرح های مختلفی در بازار موجود هستند و یکی از نرم ترین پتو های ممکن به شمار می روند. این پتوها وقتی که تا یا لوله می شود حجم بسیار کمی پیدا می کند و در عین حال که ضخامت کمی دارند، اما گرمای مناسبی را ایجاد می کنند و برای گذران شب های خنک بهاری و پاییزی بسیار مناسب و ایده آل هستند. پتو ژله ای در صورت کثیف شدن به راحتی شسته می شود و به خاطر ضخامت کمی که دارد اگر در فضای باز قرا گیرد، به سرعت خشک می گردد. پتو های ژله ای قابلیت شستشو با ماشین لباس شویی را دارند، البته ماشین لباس شویی باید ظرفیت کافی را دشته باشد.

پتو ژله ای از چه جنسی است؟

در بافت پتو ژله ای از الیاف اکریلیک، میکروفایبر و پلی استر استفاده می شود. به خاطر همین می توان این پتو ها را بارها شست و خشک کرد بدون آنکه تغییری در شکل و فرم پتو ایجاد گردد. همچنین سبک بودن پتو ژله ای به دلیل استفاده از همین مواد پلیمری در آنهاست. برای مثال یک پتو ژله ای با ابعاد ۱۵۰ در ۲۲۰ سانتی متر وزنی در حدود ۷۰۰ گرم دارد. الیاف به کار رفته در این پتو ها باعث شده اند که بافت آنها بسیار لطیف شود و بتوان از آن ها برای کاربرد های مختلف استفاده نمود. یکی دیگر از ویژگی های پتو ژله ای که از جنس خوب آن ناشی می شود، ضد حساسیت بودن این پتو ها است.

رنگ و طرح پتو ژله ای

پتو های ژله ای در طرح ها و رنگ بندی های متنوعی وجود دارند و انتخاب های گسترده ای را پیش روی تان قرار می دهند. بعضی از مدل های پتو ژله ای ساده و تک رنگ بوده و بعضی دیگر دارای بافت متفاوتی هستند. همچنین از طرح های گل و یا طرح هایی مانند راه راه و غیره با رنگ های مختلف نیز در پتو های ژله ای استفاده می شود. شماری از مدل های پر طرفدار پتو ژله ای هم با نام پتو گل برجسته شناخته می شوند که همانگونه که از اسمشان پیداست، نقش و نگار های روی پتو به شکل برجسته کار شده اند و زیبایی این پتو ها را افزایش داده اند. به این ترتیب به تمامی سلایق پاسخ داده خواهد شد.

کاربرد های پتو ژله ای

همانگونه که گفته شد این پتو ها دارای ضخامت کم و سبک هستند. این باعث می شود تا کاربرد های پتو ژله ای فراتر از یک کالای خواب باشد. از پتو ژله ای که به آن پتوی بهاره هم می گویند به عنوان روتختی یا پتوی نوزاد هم استفاده می شود. همچنین این پتو ها به عنوان زیرانداز هم مورد استفاده قرار می گیرند. حتی وقتی در یک ظهر پاییزی هوس چرتی چند دقیقه ای را می کنید، پتو ژله ای گرما بخش شما می شود. در مسافرت ها هنگامی که در یک جای خنک اتراق کرده اید و دوست دارید یک پتوی گرم دور خود بپیچید، پتو ژله ای بهترین انتخاب خواهد بود.

ابعاد پتو ژله ای

پتو های ژله در ابعاد یک نفره و دو نفره بافته و در بازار موجود هستند. همچنین پتو ژله ای مخصوص نوزاد نیز با ابعاد کوچک تر وجود دارد.

  • پتو ژله ای یک نفره با ابعاد ۱۸۰ در ۱۴۰ سانتی متر
  • پتو ژله ای دو نفره در ابعاد ۲۲۰ در ۲۰۰ سانتی متر

وزن پتو ژله ای دو نفره در حدود ۱ کیلو و ۶۰۰ گرم و وزن پتو ژله ای یک نفره در حدود ۹۰۰ گرم است.

پتو ژله ای چیست
پتو ژله ای چیست
پتو ژله ای چیست

مزایای پتو ژله ای

بیشتر مزایای پتو ژله ای در قسمت های قبلی گفته شد. به طور خلاصه می توان گفت که وزن کم و سبک بودن، ضخامت کم، گرما، نرمی و لطافت، ضد حساسیت و ضد آلرژی بودن، تنوع بالای رنگ و طرح، قیمت مناسب، کاربرد های مختلف، امکان استفاده در سفر و پیک نیک، قابلیت شستشو با ماشین لباس شویی، مناسب برای هدیه دادن و ویژگی های مثبت دیگر از مزایای این پتو های چهار فصل محسوب می گردد. همچنین تهیه این مدل پتو برای نوعروسانی که در حال تهیه جهیزیه هستند، پیشنهاد می گردد.

پتو ژله ای نوزاد

ضد حساسیت بودن این پتو ها باعث می شود تا از آن به عنوان پتوی نوزاد نیز استفاده گردد. همچنین سبک بودن این پتو ها دلیل دیگری جهت کاربرد این پتو برای نوزاد است. بافت نرم و لطیف پتو ژله ای باعث می شود که به پوست حساس نوزاد آسیبی وارد نشود و گرمای لازم برای گرم نگه داشتن بدن نوزاد نیز فراهم گردد. پتو ژله ای مخصوص نوزاد با ابعاد مناسب در فروشگاه ها به فروش می رسد و زوج هایی که در حال بچه دار شدن هستند این پتو را به عنوان یکی از ملزومات وسایل بچه تهیه می نمایند.

قیمت پتو ژله ای

پتو ژله ای بسته به ابعادی که دارد قیمت گذاری می گردد. البته شرکت های مختلف با توجه به کیفیتی که در بافت پتو ژله ای ارائه می دهد، قیمت های گوناگونی دارند اما این قیمت ها همگی در یک محدوده مشخص جای می گیرند. برای مثال

  • پتو ژله ای دو نفره از جنس پلی استر و میکروفایبر قیمتی در حدود ۲۸۰ تا ۴۸۰ هزار تومان
  • پتو ژله ای یک نفره قیمتی در حدود ۱۸۰ تا ۳۸۰ هزار تومان
  • پتو ژله ای مخصوص نوزاد با ابعاد ۱۲۵ در ۱۰۰ سانتی متر دارای طرح های فانتزی مخصوص کودک قیمتی در حدود ۲۷۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دارد.
پتو ژله ای چیست
پتو ژله ای چیست
پتو ژله ای چیست

پارچه پتو ژله ای

در مراکز فروش پارچه به صورت عده و مراکزی که به نوعی بورس پارچه محسوب می شوند، پارچه پتو ژله ای به صورت متری به فروش می رسد. خیلی از افراد ترجیح می دهند تا با قیمتی ارزان تر و با ابعاد دلخواه خود یک پتو ژله ای تهیه نمایند. این پارچه ها در رنگ بندی و طرح های مختلف موجود است اما باید توجه داشت که دور دوزی این پارچه ها به خاطر ضخامت بیشتری که نسبت به پارچه های معمولی دارند، کمی سخت است و چرخ خیاطی های خانگی امکان دوخت چنین پتو هایی را نخواهند داشت. همچنین می توان برای استفاده های دیگری نیز از پارچه پتو ژله ای استفاده کرد. مثلا برای روی مبل، به عنوان زیر انداز برای پیک نیک، روتختی و غیره از این پارچه های نرم و زیبا استفاده می شود.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: پتوی بافت درشت در دکوراسیون روزهای برفی زمستانچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<