انواع آویز گلدان در مدل های چوبی، فلزی، پلاستیکی و …

چیدوپلاس 09 خرداد 1400 ،

حتما همه ما به داشتن گلخانه ای کوچک و سرسبز در خانه فکر کرده ایم. اما خیلی هایمان در آپارتمان های کوچکی زندگی می کنیم و فضای کافی برای قرار دادن گلدان های مختلف را نداریم. اینجاست که انواع آویز گلدان به کار مان می آید و مشکل کمبود جا را حل می کند. همچنین خانه خیلی از افراد دارای حیاط و یا تراس است و دوست دارند حیاط و تراس خود را به بهترین شکل با استفاده از گلدان های گل آراسته کنند. آویزان کردن گلدان ها از سقف، دیوار یا نرده به کمک آویز گلدان راه مناسبی برای تزیین و زیباتر کردن حیاط و تراس خواهد بود.

مدل های مختلف آویز گلدان

بسته به اینکه می خواهید در چه مکانی از گلدان استفاده کنید، آویزهای مختلفی وجود دارد. مثلا اگر برای داخل خانه به دنبال آویز گلدان هستید، آویزهای مکرومه بافی، آویز گلدان کنفی، آویز گلدان چوبی و فلزی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. آویز گلدان از لحاظ محل آویزان شدن نیز متفاوت است. بعضی از آنها از سقف آویزان می شوند و بعضی دیگر از دیوار. بعضی از آویزهای دیواری گلدان مانند یک پایه فلزی هستند که به دیوار نصب و گلدان از آنها آویزان می گردد، و بعضی دیگر آویز گلدان به خود گلدان متصل است و مجموعه آنها از دیوار یا سقف آویخته می شوند.

آویز گلدان سقفی

تنوع خیلی زیادی در مدل های آویز گلدان سقفی وجود دارد، چه به لحاظ جنس ساخته شده و چه به لحاظ مدل آن. از حصیر، نخ مکرومه بافی، زنجیر فلزی، طناب پلاستیکی یا کنف برای ساختن آویز گلدان سقفی استفاده می شود. در بعضی از مدل ها مانند آویز های مکرومه بافی، گلدان به طور مستقیم بر روی آویز قرار می گیرد و در بعضی مدل های دیگر آویز گلدان سقفی دارای محفظه ای چوبی یا فلزی برای قرار دادن گلدان درون آن است. آویز گلدان سقفی را خودتان با استفاده از مواد دور ریختی نیز می توانید درست کنید.

برای استفاده از آویز گلدان سقفی، ابتدا باید سقف توسط دریل سوراخ و رول پلاک گذاری گردد و سپس یک قلاب درون رول پلاک قرار گیرد و محکم شود. این قلاب بسته به اندازه اش حتی می تواند وزن گلدان های سنگین تر را نیز تحمل کند. اما معمولا از آویز گلدان سقفی برای گلدان های کوچک تر و همینطور گلدان هایی که دارای شاخه ها و برگ های رونده هستند استفاده می شود. برای آویختن گلدان از سقف باید از محکم بودن قلاب مطمئن باشید تا هر روز نگرانی از بابت افتاده آویز گلدان سقفی نداشته باشید.

آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان

آویز فلزی گلدان

این نوع آویز ها به دو نوع تقسیم بندی می شوند. در یک مدل، آویز فلزی گلدان در واقع پایه ای فلزی است که بر روی دیوار نصب می شود و گلدان به وسیله بند هایی از آن پایه فلزی آویزان می گردد. این پایه ها از جنس آهن یا فرفورژه هستند و تحمل وزن گلدان را دارند. آویز فلزی گلدان به شکل پایه با طراحی های مختلفی ساخته می شوند که هم دارای طرح های کلاسیک و هم طرح های مدرن هستند. این نوع آویز فلزی گلدان هم برای داخل خانه و هم برای حیاط و تراس کاربرد دارد.

در مدل دیگر، آویز فلزی گلدان شامل محفظه ای فلزی است که توسط بند از سقف یا دیوار آویزان می گردد. اینکه محل قرار گیری گلدان چه شکلی است، مدل های مختلف این نوع آویز فلزی گلدان را تشکیل می دهد. این آویزها با طرح های مدرنی ساخته می شوند و مقاومت و دوام خوبی هم دارند. آویز فلزی گلدان به این شکل، برای دکور داخل خانه و آشپزخانه مناسب است.

آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان

آویز گلدان چوبی

استفاده از چوب در دکوراسیون خانه به زیباتر شدن آن کمک می کند. اگر به دکوراسیون خانه تان اهمیت می دهید حتما وجود گل و گیاه را هم فراموش نکرده اید و چیدمان تان را با استفاده از گلدان های سبز آپارتمانی بهبود بخشیده اید. در این کار کمک گرفتن از آویز گلدان چوبی پیشنهاد خوبی است و می تواند تاثیری عالی از هر نظر بر خانه تان بگذارد. در آویز گلدان چوبی از نوعی بند یا پایه برای آویزان شدن و نگهداشتن، و همینطور از محفظه یا محلی برای قرار دادن گلدان بر روی آن استفاده می شود. پایه از جنس چوب و بند آویز گلدان از جنس کنف یا بند های محکم حصیری انتخاب خوبی است و با چوب هماهنگی فوق العاده ای دارد.

برای ساختن این مدل آویز کار ساده ای در پیش دارید. کافی است یک تخت چوب صاف پیدا کنید و چهار طرف آن را به وسیله دریل سوراخ نمایید. سپس بند های کنفی را از آن رد کرده و زیر هر سوراخ گره ای بزرگ ایجاد کنید تا محکم شود. بند های هم اندازه را از بالا به همدیگر وصل کرده و در نهایت آن را در قلابی که بر روی سقف تعبیه نموده اید، آویزان کنید. بر روی آویز گلدان چوبی که خودتان ساخته اید می توانید گلدان های کوچکی و رنگی زیبا قرار داده و از زیبایی آنها استفاده نمایید.

hanging planter 3
hanging planter 2
hanging planter 1
hanging planter 6
hanging planter 5
hanging planter 4

آویز گلدان پلاستیکی

اگر برای داخل حیاط، باغ یا تراس خود به دنبال آویز مناسب برای گلدان های پلاستیکی می گردید، از آویز گلدان پلاستیکی استفاده کنید. آویز گلدان پلاستیکی قیمت کمتری دارد و به خوبی در فضای باز می توان از آن استفاده نمود. این آویز ها از بند های پلاستیکی تشکیل شده اند که به یک محفظه گلدان مانند متصل شده و بالای آن نیز قلابی پلاستیکی برای آویزان کردن تعبیه شده است. گیاه را به طور مستقیم می توان در این آویز گلدان پلاستیکی کاشت و از محل مورد نظر آویزان نمود.

در بعضی مدل های شیک تر آویز گلدان پلاستیکی، یک محفظه پلاستیکی نیم کره ساخته می شود و بند های فلزی زنجیر مانند آن را از سقف آویزان می کند. این گلدان ها با طرح حصیر ساخته می شوند و قیمت بیشتری نسبت به آویز گلدان پلاستیکی معمولی دارند. آویز های گلدان پلاستیکی معمولی رنگ های متنوعی دارند و قرار گیری چند رنگ مختلف آن در کنار هم می تواند زیبا کننده حیاط شما باشد.

آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان

آویز گلدان نرده ای

یکی دیگر از آویز هایی که برای فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد آویز گلدان نرده ای است و از آن می توان بر روی نرده های تراس، نرده های پله های حیاط و یا نرده های راه پله داخل آپارتمان استفاده نمود. این نوع آویزها در چند مدل طراحی و ساخته شده اند. بعضی از آنها به شکل گلدان هایی پلاستیکی هستند که به دو نیم تقسیم شده اند و به راحتی بر روی نرده قرار گرفته و ثابت می شود. در مدل دیگر گلدان های پلاستیکی سطلی دارای یک دسته منحنی شکل در پشت خود هستند که این دسته منحنی شکل بر روی نرده قرار گرفته و به نوعی گلدان را از نرده آویزان می کند.

اما مدل شکیل تر آویز گلدان نرده ای، آویزی فلزی از جنس فرفورژه است که گلدان پلاستیکی درون آن قرار می گیرد و از نرده آویزان می شود. طراحی این آویز به گونه ای است که دارای دسته های منحنی شکلی است که بر روی نرده افتاده و ثابت نگهداشته می شود. این آویز ها معمولا برای گلدان های پلاستیکی مستطیل شکل با طول بلند مناسب هستند و بر روی نرده های جلوی تراس، جهت بهبود نمای ساختمان، قرار می گیرند.

آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان
آویز گلدان

خانه ایده آل خود را بسازید:

جدیدترین و شیک ترین مدل های گلدان و استند فلزی

گلدان طلایی یک اکسسوری جذاب و چشمگیر در دکوراسیون خانه های مدرنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<