مدل های زیبای گلدان دیواری برای حیاط، تراس و سایر محیط های باز

چیدوپلاس 08 خرداد 1400 ،

داشتن یک حیاط سرسبز با درختان و گیاهانی سرحال و زیبا آرزوی هر کسی است. حتی اگر حیاط و باغچه ای کوچک دارید باز هم می توانید با به کارگیری ایده هایی جذاب، فضایی دلپذیر و پر از طراوت و زندگی ایجاد نمایید. یکی از این ایده های جالب استفاده از گلدان دیواری است. نصب گلدان گل بر روی دیوار و یا قرار دادن آنها بر روی استند های دیواری باعث می شود تا بتوانید تعداد بیشتری گلدان گل در حیاط داشته باشید و مکانی دلنشین برای گذراندن ساعاتی از روز را برای خود و خانواده فراهم کنید. اگر به حیاط دسترسی ندارید و یا خانه تان بدون حیاط است، در تراس نیز می توانید گلدان دیواری نصب کنید.

گلدان دیواری پلاستیکی

بهترین گلدانی که می توان از آن در محیط باز مانند حیاط استفاده نمود، گلدان دیواری پلاستیکی است. گلدان های پلاستیکی علاوه بر قیمت پایین، دوام خوبی در برابر دما و رطوبت و باد و باران دارند. انواع گلدان دیواری پلاستیکی در مدل ها و رنگ های مختلف به فروش می رسند که با تهیه تعدادی از آنها در رنگ های متنوع، می توانید فضایی شاد و پر انرژی را خلق نمایید. در گلدان دیواری پلاستیکی بدون هیچ محدودیتی انواع گیاهان باغچه ای، شمعدانی، گیاهان رونده و غیره را می توان کاشت.

به طور کلی دو نوع گلدان دیواری پلاستیکی وجود دارد. در یک مدل پشت گلدان قسمتی منحنی وجود دارد که برای آویزان شدن گلدان از میله ساخته شده است. این گلدان ها برای لبه تراس، مناسب هستند. در مدل دیگر پشت گلدان سوراخ بوده و با پیچ و میخ می توان آن را به دیوار نصب نمود. اما هر دوی این گلدان ها در یک چیز تشابه دارند و آن نیم گرد بودن آنهاست. این باعث می شود که گلدان دیواری پلاستیکی به خوبی بر روی دیوار ثابت شود و از یک طرف به دیوار یا میله بچسبد. گلدان های طرح مستطیلی هم به منظور نصب بر روی دیوار وجود دارند که از آنها هم بر روی دیوار و هم در ساخت دیوار سبز استفاده می شود.

گلدان دیواری پلاستیکی
گلدان دیواری پلاستیکی
گلدان دیواری پلاستیکی
گلدان دیواری پلاستیکی
گلدان دیواری پلاستیکی
گلدان دیواری پلاستیکی

گلدان دیواری سفالی

اگر می خواهید از گلدانی استفاده کنید که دوست دار محیط زیست باشد و مانند گیاهان از دل خاک برآمده باشد، گلدان دیواری سفالی بهترین گزینه است. این گلدان ها هم در مدل های قدیمی و سنتی ساخته می شوند و هم مدل های امروزی تری از آنها با طرح و رنگ جدید قابل خرید هستند. گلدان های سفالی با طرح قدیمی گرد هستند و نصب آنها بر روی دیوار با استفاده از حلقه های فلزی و یا آویز های کنفی امکان پذیر است. اما گلدان دیواری سفالی با طرح نیم گرد در اندازه ها و مدل های مختلف به راحتی به دیوار نصب می شوند. گلدان دیواری سفالی برای حیاط هایی با دیوار های آجری مناسب است و هماهنگی خوبی با آن پیدا می کند. همچنین تصویری از حیاط های قدیمی و با صفا را به خاطر می آورد و حس و حال خوبی به افراد دست می دهد.

گلدان دیواری سفالی
گلدان دیواری سفالی
گلدان دیواری سفالی

گلدان چوبی دیواری

منظور از گلدان چوبی دیواری، استفاده از چوب برای ساخت نمای گلدان است. برای محیط های باز مانند حیاط می توانید از جعبه های چوبی شبیه جعبه میوه استفاده کنید. آنها را تمیز کنید و با رنگی مناسب رنگ آمیزی نمایید. سپس چند تایی از آنها را به خوبی و محکم به دیوار نصب کنید و گلدان های گل را درون شان قرار دهید. از سازه های چوبی آماده نیز برای این کار می توانید استفاده کنید، اما هزینه بیشتری را نیز باید پرداخت نمایید.

چیدمان گلدان دیواری

بسته به شکل دیوار های حیاط چیدمان های متفاوتی را برای گلدان های دیواری می توان در نظر گرفت. مثلا می توانید گلدان های دیواری را به صورت منظم و کاملا در کنار هم و چسبیده به هم قرار دهید و بخشی از یک دیوار را با این گلدان ها پر کنید. نصب سه به سه گلدان های دیواری هم پیشنهاد خوبی برای چیدمان است. استفاده از گلدان های مربعی یا مستطیلی و نصب آنها بر روی یک دیوار با فواصل کاملا منظم و اندازه گیری شده هم ایده دیگری برای چیدمان گلدان دیواری است.

استفاده از گلدان های سطلی فلزی و کاشت گل های رنگی در آنها هم یک ایده جذاب دیگر برای تزیین دیوار حیاط است. این گلدان های سطلی در رنگ های شاد مانند قرمز و زرد و سبز و آبی و غیره وجود دارند و نمایی بسیار زیبا و دوست داشتنی در حیاط ایجاد می کنند. در ایده ای دیگر از تایر ماشین هم می توان استفاده نمود. تایر های خراب و بی استفاده را خوب بشویید و تمیز کنید و بر روی دیوار نصب نمایید. سپس گلدان های گل را درون تایر ها بگذارید و از زیبایی آن استفاده کنید.

گلدان دیواری حیاط
گلدان دیواری حیاط
گلدان دیواری حیاط

استند فلزی دیواری برای حیاط

استند های فلزی دیواری که برای حیاط مورد استفاده قرار می گیرند بسیار ساده هستند و با استفاده از میله های آهنی یا فرفورژه ساخته می شوند. این استند ها از یک صفحه که متشکل از میله های عمودی و افقی فلزی است تشکیل شده است و بر روی آن محل های مشخصی برای گلدان ها در نظر گرفته شده است. این محل ها در واقع حلقه های فلزی هستند که گلدان های پلاستیکی، سفالی یا فلزی درون آنها قرار می گیرند. استند فلزی دیواری را می توان بر روی یکی از دیوار های حیاط نصب کرد و تعداد زیادی گلدان بر روی آن گذاشت.

استند فلزی دیواری در مدل های دیگری هم ساخته می شود. برای مثال در یک مدل صفحه ای فلزی و کاملا صاف را بروی یک دیوار نصب می کنند و بر روی آن مکعب های فلزی را با چیدمانی خاص جوش می دهند. در این مکعب ها می توان گلدان گل قرار داد و یا گیاه را به طور مستقیم در آن کاشت. این استند ها شکلی مدرن دارند و برای حیاط خانه هایی مناسب است که دارای معماری مدرن هستند.

گلدان دیواری حیاط
گلدان دیواری حیاط
گلدان دیواری حیاط

ساخت دیوار سبز در حیاط

با استفاده از گلدان دیواری و استند دیواری می توان یک دیوار سبز در حیاط و یا تراس ایجاد نمود. برای این کار استند های مخصوص به همراه گلدان های آماده وجود دارد و می توانید با خرید یکی از آنها این دیوار را در حیاط داشته باشید. در دیوار سبز هم گیاهان سبز ساده و رونده، و هم گل های باغچه ای مانند شمعدانی یا دیگر گل ها نظیر نسترن و غیره را کاشت. خوبی دیوار سبز آن است که سرسبزی فوق العاده ای دارد و تاثیر عجیبی بر روی زیبایی حیاط یا تراس می گذارد. با قرار دادن یک دست میز و صندلی در کنار این دیوار سبز، لذت صرف یک عصرانه دلپذیر را تجربه کنید.

آبیاری دیوار سبز هم به صورت دستی انجام می گیرد هم از طریق سیستم آبیاری قطره ای که خاک گیاهان را همیشه مرطوب نگه می دارد. نگهداری از دیوار سبز زیاد سخت نیست اما نیازمند توجه بیشتری است، زیرا اگر یکی از گیاهان بر روی دیوار خراب و خشک شود باید زود تعویض گردد تا زیبایی دیوار سبز همچنان حفظ بماند. دیوار سبز را می توانید در قسمتی از حیاط که از باغچه و درختان دور است ایجاد کنید و یا در ورودی ساختمان قرار دهید تا افراد با عبور از کنار آن، سرشار از حس خوبی به خانه خود بروند.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: چطور یک باغچه عمودی درست کنیم؟

بالکن خانه تان را تبدیل به بهشتی کوچک کنیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<