۷ گیاه آپارتمانی که نگه داری از آنها ساده است

چیدوپلاس ۰۸ خرداد ۱۳۹۷

زندگی در شهر باعث دوری ما از طبیعت شده است، اما می توان با استفاده از گل ها و گیاهان آپارتمانی این نزدیکی دلنشین را دوباره به وجود بیاوریم.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی هم می تواند سخت باشد و هم بسیار ساده؛ انتخاب نوع گیاه یا گل در درجه اول نیازمند آگاهی نسبت به نور و میزان تهویه خانه می باشد. گاهی بعضی افراد گیاهی را بدون آگاهی از شرایط منزلشان خریداری می کند و گیاه خیلی زود از دست می رود. مورد دوم میزان آب مورد نیاز هر گیاه می باشد، به طور قطع آب نیاز اولیه هر گل و گیاهی می باشد، اما هیچ وقت در مصرف آب برای گیاهتان افراط و تفریط نکنید چون نتیجه ی هر دوی آن ها یکی است. چه آبدهی زیاد چه آبدهی کم باعث پوسیدگی و زرد شدن برگ های گیاه می شود.

مورد سوم استفاده از کود مناسب هر گیاه می باشد، گیاهان نیز همچون بقیه جانداران نیازمند غذا می باشند و این غذا از طریق کود فراهم می شود. نکته ای که در کوددهی حائز اهمیت می باشد این است که زمان و میزان کوددهی باید مرتب و به اندازه باشد وگرنه باعث از بین رفتن خاک گیاه می شود.

با توجه به این سه مورد می توانید گیاه مناسب را برای منزل خود انتخاب کنید. حال اگر می خواهید از گیاهی کم دردسر و ساده برای خانه خود استفاده کنید پس بهتر است از گیاهانی که نیازمند زمان آبدهی کمتر و رسیدگی کمتر می باشند استفاده کنید که ۷ مورد از این گیاهان در این مطلب به اختصار معرفی شده است:

پوتوس 

پوتوس در عین کم توقعی بسیار بی نظیر و زیباست و خاصیت تصویه کنندگی هوا را نیز دارد، این گیاه رونده یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم نسبت به کمبود نور می باشد، پوتوس را حتی در سایه کامل هم می توانید نگه داری کنید، البته نوع ابلق آن نیاز بیشتری به نور نسبت به نوع سبز و طلایی آن دارد، میزان آبدهی این گیاه در فصل تابستان دوبار در هفته و در فصل زمستان یکبار در هفته می باشد و بهتر است آن را دو بار در هفته غبار پاشی کنیم. خاک مناسب این گیاه ترکیبی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه به اندازه مساوی می باشد.

گیاهان آپارتمانی با نورکم
گیاهان آپارتمانی با نورکم
گیاهان آپارتمانی با نورکم

شفلرا

یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای پذیرایی و نشیمن این گیاه می باشد. زینت اصلی این گیاه برگ های پنجه مانند آن می باشد، شفلرا به نور غیر مستقیم احتیاج دارد ولی در نوع ابلق خود به نور بیشتری نیاز دارد .خاک آن را همواره مرطوب نگه دارید، غبار پاشی برای این گیاه لازم است و حدالمقدور بهتر است زیر گلدان آن را با سنگریزه پر کنید تا … بهتر انجام گیرد، خاک مناسب برای شفلرا خاک لیمونی همراه با پیت ماس می باشد، کود دهی آن را نیز می توانید هر دو هفته یک بار انجام دهید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم

اسپاتی فیلوم 

این گیاه مناسب ترین انتخاب برای مکان هایی است که با مشکل کمبود نور مواجه هستند. اساسا این گیاه سایه دوست است و نور آفتاب مستقیم باعث قهوه ای شدن برگ های آن می شود. اسپاتی فیلوم دارای گلهای سفید رنگی می باشد که پس از مدتی خشک میشودT سطح خاک این گیاه همواره باید مرطوب باشد و از لحاظ آبدهی به آب زیادی احتیاج دارد، اگر بر روی برگ های آن غبار پاشی نکنیم برگ های آن زرد می شوند و از بین می روند، خاک مناسب برای این گیاه باید زهکش مناسب داشته باشد و کمی هم اسیدی باشد؛ ترکیب پیت ماس، ماسه، خاکبرگ و خاک باغچه برای آن مناسب می باشد.

گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم

سانسوریا 

این گیاه محبوب ترین و بی توقع ترین گیاه آپارتمانی می باشد. برای نگه داری سانسوریا شما تنها یک پنجره و کمی آب نیاز دارید، سانسوریا را هر موقع که خاک آن خشک شد آبیاری کنید و نیازی به غبار پاشی هم ندارد، بهترین خاک برای سانسوریا خاک لوم و سنگین هست. یعنی مخلوطی از شن، ماسه، رس و مواد آلی یا همان “برگ پوسیده یا کود دامی پوسیده” البته به میزان کم. سانسوریا در خاک سنگین رشد بسیار مطلوبتری خواهد داشت و به سرعت بیشتری جوانه می دهد. هر سه هفته یک بار نیز می توانید با کود دهی کمبود عناصر موجود در خاک را برطرف نمایید.

سانسوریا در انواع مختلف وجود دارد: سانسوریا شمشیری سبز، سانسوریا شمشیری ابلق، سانسوریا شمشیری مهتابی، سانسوریا نیزه ای و سانسوریا پاکوتاه. سانسوریا هم در دسته گیاهان تصفیه کننده هوا قرار دارد و نگه داری آن در اتاق خواب مناسب می باشد.

گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم

برگ انجیری 

برگ انجیری در عین سادگی در نگهداری، زیبایی خاص خودش را هم دارد. برگ های این گیاه دلیل اصلی زینت آن می باشد، این گیاه به سادگی خود را با شرایط وفق می دهد و گیاه مناسبی برای کسانی است که تا به حال از گیاهان نگهداری نکرده اند، نور مورد نیاز این گیاه نور غیر مستقیم می باشد؛ مراقب اشعه مستقیم نور بر روی برگ های این گیاه باشید زیرا باعث سوختگی آن می شود، آبیاری بیش از حد نیز برای این گیاه مضر است و باعث پوسیدگی ریشه آن می شود، بهتر است خاک آن را چک کنید و هر گاه که خاک خشک بود به آن آب بدهید، غبار پاشی بر روی برگ های این گیاه باعث شادابی آن می شود پس بهتر است این کار را دو بار در هفته انجام بدهید. خاک مناسب این گیاه خاک لیمویی می باشد و کوددهی برگ انجیری را بهتر است هر یک ماه یک بار انجام بدهید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم

آگلونما 

این گیاه را به جراُت می توان ساده ترین گیاه آپارتمانی قلمداد کرد. اگر این گیاه را در خاک مناسب خود که مقداری خاکبرگ، پیت ماس، ماسه و خاک باغچه می باشد قرار دهیم؛ میتواند به خوبی رشد کند، آب مورد نیاز این گیاه در زمستان تقربیا هفته ای دو بار و در تابستان هفته ای یک بار می باشد، اگر می خواهید به صورت دقیق آبدهی را انجام دهید می توانید از تست انگشت استفاده کنید؛ بدین صورت که انگشت خود را تا نیمه در بستر خاک گلدان فرو کنید، اگر خاک نمناک و خیس بود نیاز به آبدهی نمی باشد ولی اگر خشک بود زمان آبدهی آن فرا رسیده است.

نور مورد نیاز این گیاه نور غیر مستقیم می باشد. نوع سبز آگلونما نیاز به نور کمتری نسبت به نوع ابلق یا سفید آن دارد، اما این گیاه به طور کلی گیاه مقاومی نسبت به کم نوری می باشد.

بهتر است که برگ های آن را دو بار در هفته با استفاده از یک آبپاش غبار پاشی کنید تا گیاه سرزنده تر باشد. کود مناسب برای این گیاه را می توانید هر دو هفته یک بار در فصل رشد، یعنی بهار و تابستان استفاده بنمایید، این گیاه نیز دارای خاصیت تصفیه کردن هوا می باشد و نگه داری آن برای کسانی که در شهر های آلوده زندگی میکنند توصیه می شود.

گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم
گیاهان آپارتمانی مقاوم

یوکا

یوکا یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی مقاوم  است، گیاهی است زیبا با برگ های کشیده و نوک تیز، این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد، در تابستان باید آن را همیشه مرطوب نگهدارید و هر ۲ تا ۳ روز یکبار آبیاری نمایید، در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.

گیاهان مقاوم آپارتمانی
گیاهان مقاوم آپارتمانی
گیاهان مقاوم آپارتمانی

 

خانه ایده آل خود را بسازید: 

ویدیو: چطور از کاکتوس در خانه نگهداری کنیمچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید