پوشاندن بالکن با چند روش جذاب و کاربردی

چیدوپلاس 08 دی 1399 ،

با افزایش جمعیت و ساخته شدن آپارتمان های بلند و کوتاه در کنار هم، دیگر فضای خصوصی برای حیاط یا بالکن وجود ندارد، در اکثر خانه ها تراس توسط همسایه های کناری و رو به رویی قابل دیدن است و شاید بتوان گفت دیگر تراس ها به عنوان بخشی از فضای خصوصی خانه محسوب نمی شوند. در این صورت فضای تراس مخصوصا اگر بزرگ هم باشد، کاملا بی استفاده می ماند و در بهترین حالت تبدیل به جایی شبیه انباری برای نگهداشتن برخی از وسایل می شود. ما در این مطلب قصد داریم شما را با راه هایی آشنا کنیم تا بالکن خانه خود را تبدیل به یک فضای خصوصی، زیبا و بسیار کاربردی کنید. شاید در سطح شهر دیده باشید که بعضی از مردم برای پوشاندن بالکن خانه خود سلیقه زیادی به خرج نمی دهند و از وسایلی استفاده می کنند که ظاهری زشت و نامرتب ایجاد می کند. ولی شما با به کارگیری این راهکار ها نه تنها به نمای بیرونی ساختمان خود آسیب نمی زنید، بلکه به زیباتر شدن آن نیز کمک کرده اید. برای پوشاندن دید بالکن و محفوظ کردن آن راه های خلاقانه و جالبی وجود دارد که چند تایی از آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

چه روش هایی برای پوشاندن بالکن و حفظ حریم شخصی وجود دارد؟

روش هایی مانند استفاده از حصیر، دیوار سبز، دیوار چوبی، دیوار شیشه ای، گل های رونده، سایبان، استفاده از پرده، چتر و ایده های دیگر، بهترین روش های پوشاندن بالکن هستند. برای انتخاب هر کدام از این راه ها باید در نظر داشته باشید که دوست دارید بالکن تان دائما پوشیده باشد یا اینکه می خواهید در طول مدتی که آنجا حضور دارید، فضایی خصوصی داشته باشید. در ادامه هر کدام از این روش ها را به تفصیل توضیح خواهیم داد:

استفاده از حصیر برای پوشاندن بالکن

استفاده از حصیر برای پوشاندن بالکن یک روش ساده و بسیار کم هزینه است. شما تنها با خریدن مقداری حصیر به اندازه طول و عرض بالکن خود و نصب آن به راحتی می تواند زمانی که در بالکن هستید فضایی شخصی برای خود ایجاد کنید. و هر زمان که از بالکن خارج شدید با جمع کردن حصیر، بالکن را به شکل قبل باز گردانید. البته باید گفت استفاده از حصیر برای تابستان ها که نور خورشید زیاد است و در اکثر روزها باد کمی می وزد مناسب است، اما برای باقی فصول که احتمال وزش باد وجود دارد، شاید گزینه خوبی به شمار نرود. مگر آنکه حصیر ها به خوبی محکم و ثابت نگه داشته شوند.

پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن

دیوار سبز، روشی عالی برای پوشاندن بالکن

اگر بالکن نسبتا بزرگی دارید و بی استفاده مانده است، از دیوار سبز کمک بگیرید و تراس خود را تبدیل به جایی محفوظ برای گذراندن اوقات خوشی از روز بکنید. برای این کار لازم است چندین درختچه تهیه کنید و به صورت ردیفی در کنار هم قرار دهید. برای ساخت دیوار سبز بهترین راه استفاده از درخت خیزران است. درخت خیزران اندازه ای متوسط دارد و به خاطر شکل شاخ و برگ هایش کاملا جلوی دید را خواهد گرفت. با درست کردن این دیوارهای سبز فضایی کاملا زیبا و مطبوع برای گذراندن یک بعد از ظهر دلچسب در تراس خود را ایجاد می کنید. داشتن دیوار سبز در بالکن باعث می شود نمای خارجی ساختمان نیز زیبا شود و اگر در یک آپارتمان چند طبقه همه ساکنین این کار را انجام دهند، آپارتمان تان از بیرون شکلی بسیار جذاب خواهد داشت.

دیواری با گل های رونده

این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که تراس نسبتا کوچکی دارند. دیواری با گل ها رونده یک فضای محفوظ، زیبا و رویایی برای شما ایجاد می کند. برای درست کردن این دیوار کافی است چند گلدان گل رونده مانند اشقه، گل نسترن، یاس و یا پیچک تهیه کنید و در کنار هم قرار دهید. با چند نخ محکم شاخه های گل را به سقف بالکن وصل کنید و مدتی زمان بدهید تا گل ها رشد کرده و با کمک نخ ها بالا بروند. به این ترتیب بالکن خود را از دید دیگران پوشانده و زیبایی را نیز به خانه خود هدیه داده اید. البته از معایب این روش آن است که در زمستان و در هوای سرد با ریختن گل ها و برگ ها کمی از محصور بودن تراس کم می شود اما با آمدن بهار دوباره بالکن تان غوغایی از زیبایی و طراوت خواهد شد.

پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن

دیوار شیشه ای راه حلی مطمئن برای پوشاندن بالکن در فصل زمستان

درست کردن دیوار شیشه ای یک روش پر طرفدار برای پوشاندن بالکن است. دیوارهای شیشه ای به دلیل داربست ها و تجهیزات نگهدارنده عموما به صورت دائمی در بالکن نصب می شوند و آنجا را تبدیل به فضایی کاملا محصور و شخصی می کنند. دیوارهای شیشه ای به حفظ انرژی و گرم تر شدن خانه نیز کمک می کنند پس برای فصل زمستان و مخصوصا در مناطق سردسیر گزینه خوبی به شمار می روند. اگر دیوار شیشه ای به گونه ای ساخته شود که بخشی از آن متحرک باشد، در هنگام کار در بالکن می تواند آن بخش را باز کرده و اجازه ورود هوا به تراس را بدهید. شیشه های ریلی برای بالکن به این گونه ساخته می شوند که می توان در مواقع دلخواه آن را به یک طرف جمع کرد. به کارگیری دیوارهای شیشه ای برای کسانی که کودک در خانه دارند توصیه می شود. زیرا با این کار دیگر نگران رفتن کودک خود به بالکن و ترس از بروز خطر برای او نخواهید بود. همچنین برای کسانی که به گل و گیاه علاقه زیادی دارند و دوست دارند یک گلخانه کوچک در خانه داشته باشند، فضای تراس با یک دیوار شیشه ای می تواند گلخانه کوچک آنها باشد.

پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن

برای پوشیده شدن هر چه بیشتر بالکن با دیوار شیشه ای، از شیشه های رنگی یا مات هم می توانید استفاده کنید. بر چسب های مات کننده شیشه هم برای این کار مناسب هستند. با درست کردن دیوار شیشه ای برای بالکن خود حتی زمستان ها هم می توانید به راحتی در فضای بالکن حضور داشته باشید و اگر چشم انداز تراس خانه تان منظره زیبایی بود، با قرار دادن میز و صندلی در تراس اوقات خوشی را در آن سپری کنید.

حصار چوبی یا فلزی طرح دار

درست کردن حصار چوبی یا فلزی برای حفاظت از حریم شخصی در بالکن یک راه پیشنهادی دیگر است. درست کردن دیوارهای چوبی نسبتا پر هزینه هستند اما نتیجه کار عالی از آب در می آید. این روش مخصوصا برای تراس های بزرگ ایده خوبی است. البته باید گفت این یک روش دائمی برای پوشاندن بالکن است و اکثر این دیوارها متحرک و قابل جابجایی نیستند. اگر در ساختمانی زندگی می کنید که نمای چوب دارد، این روش را برای پوشاندن بالکن خود امتحان کنید. به این ترتیب با ایجاد هماهنگی مناسب، به نمای خارجی ساختمان خود لطمه نزده اید. دیوارهای چوبی را هم می توانید با طرح های ساده (مانند قراردادن چوب ها به صورت افقی در کنار هم) و هم به شکل دیوارهای چوبی مشبک با تزیینات خاص به کار گیرید. بعضی طرح های این حصار ها به شکلی هستند که از ورود نور جلوگیری نمیکنند اما به طرز قابل توجهی جلوی دید را می گیرند.

پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن

استفاده از سایبان و پرده برای پوشاندن بالکن

برای پوشاندن بالکن از سایبان های پارچه ای و همینطور پرده های بلند و ضخیم هم می توانید استفاده کنید. خوبی این روش ها آن است که در موقع دلخواه می توانید با جمع کردن سایبان و کشیدن پرده فضای تراس را تغییر دهید. همچنین شید های نورگیر هم گزینه خوبی برای بالکن ها هستند اما همانطور که در بالاتر گفته شد این روش ها برای زمانی است که هوا آرام بوده و باد و بارانی در کار نباشد.

پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن
پوشاندن دید بالکن

خانه ایده آل خود را بسازید:

تبدیل حیاط خلوت به یک مکان کاربردی و آرامش بخش

  برگزاری یک مهمانی خودمانی در فضای پشت بامچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<