نکات مهم در طراحی داخلی آپارتمان های بزرگ

آپارتمان هایی با متراژ های بزرگ همیشه برای طراحان داخلی جذاب بوده است اما چیدمان این فضا برای افراد عادی گاهی می‌توانند مشکل ساز باشد، اغلب افراد تصور می کنند با خرید تعداد زیادی مبلمان می توانند سطح وسیعی از فضاهای خالی در آپارتمان را پوشش دهند اما این موضوع به کلی اشتباه است. هر فضایی در مرحله طراحی پلان برای کارکردی مشخص در نظر گرفته شده است و این موضوع در آپارتمان های بزرگتر بیشتر حائز اهمیت است، ما در این مطلب به شما کمک می کنیم تا با رعایت چند نکته کوچک فضای بزرگ آپارتمان خود را به راحتی طراحی و چیدمان کنید.

ممکن است در ابتدا با دیدن فضای بزرگ آپارتمان شوکه شوید و ندانید بهترین مکان برای هر وسیله کجاست اما این را بدانید که معمار آپارتمان برای هر بخش از خانه کارکرد خاصی را در نظر گرفته است. شما می توانید اطلاعات هر بخش را از خود معمار بگیرید و یا این که خود شروع به تقسیم بندی فضاهای خانه تان کنید. اولین قدم برای طراحی داخلی یک آپارتمان متراژ بالا، تقسیم بندی فضاها می باشد؛ شاید فکر کنید که بدون دانش معماری چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟ این کار بسیار ساده است؛ کارکرد و موقعیت بسیاری از فضاها در خانه مشخص می‌باشد به طور مثال فضای اشپزخانه، اتاق خواب، سرویس های بهداشتی برای همگی قابل تشخیص است، اما برای فضاهایی همچون پذیرایی، نشیمن، مکان قرار گیری تلویزیون و نهارخوری باید فضاها را تقسیم بندی و تعیین کنید؛ به طور مثال بهتر است فضای نزدیک آشپزخانه خود را به ناهار خوری اختصاص دهید و یا فضای بعد از ورودی را به پذیرایی عمومی تخصیص دهید، با این روش می توان به هر فضای خالی شخصیت مشخصی ببخشید. در تخصیص فضاها باید آنها را جوری در کنار یکدیگر قرار دهید که با هم ارتباط داشته باشند به طور مثال فضای پذیرایی خصوصی را در کنار اتاق خواب ها قرار دهید تا دسترسی به راحتی امکان پذیر باشد.

در مرحله دوم می بایست نوع و سبک دکوراسیون مورد علاقه خود را مشخص کنید، انتخاب سبک بسیار مهم است چون این موضوع بر روی خرید تمامی عناصر موجود در خانه حتی خرید کوچک ترین وسیله ها نیز تاثیر می گذارد. باید بدانید که این مرحله بسیار حساس می باشد و بهتر است با یک شرکت طراحی داخلی دکوراسیون برای این موضوع همکاری کنید طرح و ایده های طراحان می تواند به شما در امر طراحی داخلی آپارتمان تان کمک چشم گیری کند. در انتخاب تعداد سبک ها دقت کافی را داشته باشید؛ تفاوت بیش از حد و یکنواختی هر دو یک ضرر را به طراحی داخلی منزل می زند. اگر دوست دارید از بیشتر از یک سبک استفاده کنید سعی کنید سبک هایی را انتخاب کنید که هماهنگی فضاهایتان حفظ شود؛ شما می توانید این کار را با تقسیم فضاها به فضاهای خصوصی و عمومی انجام دهید. فضایی همچون نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه در بخش خصوصی و پذیرایی و ورودی را در بخش عمومی قرار دهید و هر کدام از این بخش ها را با یک سبک طراحی کنید تا انسجام آن ها حفظ شود.

در مورد طرز قرارگیری وسایل هم نکاتی وجود دارد به طور مثال، بزرگترین اشتباه در چیدمان پذیرایی قرار دادن مبلمان در کنار دیوار می باشد؛ این روش شاید برای یک نشیمن یا پذیرایی کوچک قابل قبول باشد، اما در یک آپارتمان بزرگ با متراژ بالا این کار بسیار اشتباه است.  در طول این مراحل همواره به این موضوع توجه داشته باشید که هر فضا خاصیت خود را دارد و اگر هر فضایی را در خانه خالی دیدیم لازم نیست آن را با وسایل بی ربط پر کنیم.

مورد مهم بعدی نورپردازی مناسب است، نورپردازی نهار خوری با نورپردازی نشیمن و نورپردازی پذیرایی تفاوت های زیادی با هم دارند، به کمک نورپردازی مناسب می توانید تقسیم بندی بهتری برای فضاهایتان داشته باشید،؛ بنابراین توجه به نیاز های نوری یک محیط نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

فراموش نکنید که چیدمان و طراحی به یک خانه شخصیت می‌بخشد و آن را معرفی می‌کند. همیشه سعی کنید خانه خود را به خصوص اگر بزرگ است، به نحوی چیدمان کنید که خانه خود راهنمای شخصی که وارد آن می شود باشد و هر کس بتواند محیط مربوط به خود را پیدا کنند به طور مثال، مهمان پس از ورود وارد فضای خصوصی نشود و به راحتی به آن دسترسی پیدا نکند.

چیدمان یک آپارتمان بزرگ می تواند بسیار سخت به نظر برسد اما رعایت همین چند نکته می تواند فضای دلنشین و زیبا را به وجود بیاورد. در هر کاری اگر اصول را به صورت صحیح رعایت کنید بهترین نتیجه را حاصل می‌کنید، طراحی فضاهای بزرگ نیز اگر با اصول پیش برود می تواند بهترین نتیجه را در برداشته باشد.چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید