ویدیو: روش صحیح اتوکشی لباس ها

چیدوپلاس 21 خرداد 1397 ،

اگر به دنبال روش صحیح اتو کردن لباس هایتان هستید، باید بگوییم که این فرآیند، بسیار ساده است و تنها نیاز به آموزش و کمی تمرین دارد، برای این منظور شما باید لباس هایتان را از قبل دسته بندی کنید. پارچه های مختلف نیازمند تکنیک های مختلفی برای اتو زدن هستند و در لباس های مختلف مثل پیراهن، شلوار، روسری، دامن و … اتوکشی متفاوت است، هر لباس با یک شیوه اتو می شود و خطوط اتو در هر لباس متفاوت است، اگر می خواهید همواره لباس هایی آراسته داشته باشید باید هر لباس را در خط اتو صحیح خود، اتو کنید.

اگر بخواهیم لباس ها را به دو دسته زنانه و مردانه تقسیم کنیم؛ در یک تقسیم بندی کلی، لباس های زنانه شامل: روسری و شال، مانتو، شلوار و پیراهن و شومیز های زنانه می شود و لباس هاس مردانه هم شامل: شلوار، پیراهن، کت و تی شرت می شود. همچینین البسه مربوط به فصل سرما هم می تواند تقسیم بندی مجزایی داشته باشد که شامل پالتو و کاپشن های زنانه و مردانه می شود؛ توصیه می شود این گونه لباس ها را چون نیازمند بخار قوی برای صحیح اتو شدن می باشند به خشکشویی ها بسپارید، مگراینکه در خانه اتو بخار قوی داشته باشید.

بهتر است لباس ها را قبل از اینکه کامل خشک شوند اتو کنید و یا در صورت خشک بودن لباس، آنها را با یک بطری اسپری پر از آب اسپری کنید تا آنها را مرطوب نگه دارید.

شلوار

قبل از آن که بخواهیم راه اصولی اتو کردن شلوار را بگوییم؛ بهتر است شلوار ها را به سه دسته: پارچه ای، کتان و جین تقسیم کنیم. این روش هم برای شلوار های زنانه و هم شلوار های مردانه قابل استفاده است.

شلوار های پارچه ای از آن دسته لباس هایی هستند که باید مرتب و به اصطلاحی شق و رق بایستند. برای اتو کردن آن ها شلوار را پشت و رو کنید. ابتدا از اتو کردن جیب های آن شروع و سپس قسمت زیپ، درز ها و لبه های پاچه را اتو کنید؛ پس از آن شلوار را از حالت پشت و رو در  آورده و قسمت کمر آن را با دقت اتو کنید؛ برای کمر از قسمت نوک اتو استفاده کنید. خط اتو در شلوار نشانه آراستگی است، برای ایجاد این خط ، هر پاچه شلوار را تا کنید و آن را در لبه میز اتو قرار دهید؛ بعد از آن به آرامی خط تا را اتو کنید؛ بهتر است شلوار را همانگونه آویزان کنید تا اتوی آن بر هم نخورد.

برای اتوکشی شلوار های کتان و جین خط اتو را فراموش کنید؛ این شلوار ها اصولا در رده شلوار های راحتی قرار دارند و نیازی به این خط اتو ندارند؛ شلوار های کتان روشن را بهتر است پشت و رو اتو کنید تا خط اتو بر روی آن نماند، شلوار را از خط دوختش، درست به همان حالتی که آن را می پوشید تا کرده و برخلاف شلوار های پارچه ای بهتر است اتو کردن را از پاچه ها شروع کنید، این روش برای شلوار های جین هم قابل استفاده است، اگر جین شما ضخیم است از بخار بیشتری استفاده کنید.

پیراهن مردانه

برای اتو کردن لباس مردانه ابتدا آن را کمی مرطوب کنید، با این کار حالت پذیری لباس بهتر و سرعت کار هم به طبع بیشتر می شود. برای اتو پیراهن از یقه آن شروع کنید زیرا عاملی که باعث می شود پیراهن به درستی بر تن بنشیند یقه است. بعد از یقه نوبت اتو کردن سر آستین و آستین هاست، برای اتو کردن آستین های پیراهن باید آن ها را کاملا صاف کنید و از خط دوخت، بر روی میز اتو قرار دهید در غیر این صورت در قسمت پشت آستین چروک به وجود می آید.

برای اتوکشی سرشانه اتو را از کناره ها به سمت داخل حرکت دهید، فضای بین دکمه ها هم نیاز به اتو کردن دارند اما باید این کار را با مراقبت انجام دهید؛ برای اتو کردن این قسمت از سر اتو استفاده کنید، در مرحله آخر پیراهن را از پشت بر روی میز پهن کنید و شروع به اتو کردن پشت پیراهن بنمایید. در ویدیوی زیر می توانید شیوه ی اتو کشی پیراهن مردانه در کمتر از دو دقیقه را مشاهده کنید.

پیراهن زنانه

برای پیراهن های زنانه هم می توانید از این روش استفاده کنید؛ اما با توجه به تنوع جنس، بهتر است قبل از اتوکشی، نکات مندرج بر روی لباس را مطالعه کنید. خیلی از پیراهن های زنانه از جنس پارچه های لختی مثل کرپ و حریر و یا پنبه ای هستند؛ این پارچه ها را بهتر است با شدت حرارت کم اتو کنید و بیشتر با استفاده از بخار اتو، آن ها را صاف کنید.

شال و روسری

ساده ترین اتوکشی مربوط به شال ها و روسری ها است بعضی از آنها به خاطر جنس پارچه شان نیاز به اتو ندارند، اتو کردن شال و روسری اصول خاصی ندارد، تنها بخاطر پارچه ظریفشان توصیه می شود از حرارت کم اتو استفاده کنید و برای جلوگیری از برق انداختن، آنها را از پشت اتو کنید.

کت مردانه

کت های مردانه از سری لباس هایی هستند که خیلی کمتر نسبت به شلوار ها استفاده می شوند؛ بدین جهت به شست و شوی کمتری احتیاج دارند. بهتر است اتو و حتی شستن کت ها را به خشک شویی ها بسپارید چون اتوی کت ها نیازمند دقت و وسایل مخصوص می باشد و اگر شما مهارت کافی را نداشته باشید به سادگی می توانید با دست های خود کتتان را نابود کنید. به یاد داشته باشید که یک خط اتوی اشتباه ممکن است کتتان را خراب کند.

اگر اصرار دارید که اتوی کت تان را در خانه انجام دهید، بعد از شست و شو آن را بر روی چوب لباسی آویزان کنید تا خشک شود؛ در این صورت چروک آن کمتر می شود سپس قبل از این که کاملا خشک شود با بخار اتو و با فاصله به کت بخار بدهید

مانتو

مانتو یکی از لباس های روزانه بانوان می باشد که بر خلاف کت ها به شست و شوی و اتوی بیشتری احتیاج دارد. برای اتو کردن مانتو می توانید از روش پیراهن ها استفاده کنید، اگر مانتوی شما دارای طرح های گلدوزی، سنگ دوزی و یا پولک دوزی است، بر روی آن یک پارچه نخی بیاندازید و پس از آن اتو کنید.

بافتنی

برای اتو کردن بافتنی ها پارچه نخی سفید رنگ تمیزی را بر روی بافتنی بندازید و بعد اتو رو روی پارچه بگذارید و بردارید، توجه کنید که اتو روی بافت کشیده نشود.

به طور کلی همیشه به یاد داشته باشید که روش صحیح اتو کردن لباس در درجه اول نیازمند به آگاهی نسبت به نوع پارچه آن و بعد دانستن روش اصولی اتو کردن آن لباس می باشد.

 

خانه ی ایده آل خود را بسازید: 

ویدیو: راهنمای انتخاب و خرید بهترین اتوچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<