ساخت لوستر کاغذی در مدل های مختلف با روشی ساده و کم هزینه

چیدوپلاس 08 تیر 1400 ،

ساخت لوستر کاغذی ساده و لذت بخش است و با قیمت بسیار کمی انجام می شود. لوستر کاغذی قابل ساخت در مدل های مختلفی است که با به کار بردن ایده های جدید تنوع این مدل ها بیشتر هم خواهد شد. از لوستر کاغذی در اتاق خواب و مخصوصا در اتاق خواب کودک می توان استفاده نمود. ساخت لوستر کاغذی با کاغذ های رنگی و مشارکت والدین و کودک در ساخت این کاردستی، و نصب آن در اتاق کودک به خلق خلاقیت و بروز توانایی های او منجر خواهد شد.

انواع مدل های لوستر کاغذی

در ساخت لوستر کاغذی هم از کاغذ های ساده می توان استفاده کرد و هم با استفاده از روش های تا کردن کاغذ یا اوریگامی لوستر های متفاوت تری را ایجاد نمود. همچنین کاغذ های سفید و کاغذ های رنگی می توانند در ساخت لوستر کاغذی مورد استفاده قرار گیرند. در مدل دیگر کاغذ مورد استفاده در ساخت لوستر را می توان به شکل های مختلف برش داد و به وسیله بند ها و نخ هایی آویزان نمود. همه این مدل ها به علاوه مدل های دیگری که با کمی ابتکار و خلاقیت به دست می آیند می توانند در ساخت یک لوستر کاغذی جذاب مورد استفاده قرار گیرند.

ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ

استفاده از کاغذ رنگی در ساخت لوستر کاغذی

برای درست کردن لوستر های فانتزی و یا حتی کودکانه از کاغذ رنگی استفاده می شود. این کاغذ رنگی ها باعث می شود که نوری با رنگ ملایم در اتاق ایجاد گردد و فضا دلپذیر و دوست داشتنی شود. رنگ کاغذ رنگی مورد استفاده در لوستر کاغذی را می توان با رنگ پرده اتاق و یا روتختی ست کرد. حتی از کاغذ رنگی های طرح دار و یا کاغذ کادو نیز در ساخت لوستر کاغذی می توان استفاده نمود. این کاغذ رنگی های طرح دار فضای اتاق را شادتر می کنند و کودکان حتما از این مدل لوستر ها خوششان می آید.

آموزش ساخت لوستر کاغذی ساده

برای درست کردن یک لوستر کاغذی ساده نیاز به یک شید لوستر آماده دارید. این شید ها قابل خریداری هستند و به صورت خام به فروش می رسند. انواع مدل های شید لوستر در بازار موجود است که با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را تهیه کنید. سپس به وسیله کاغذ برنجی و یا کاغذ های دیگری که دوست دارید دور تا دور آن را به سادگی بپوشانید. برای تزیین این لوستر ها می توانید به وسیله کاغذ های رنگی گل های کاغذی کوچکی درست کرده و با چیدمان خاصی بر روی لوستر کاغذی بچسبانید.

اگر قادر به خرید شید لوستر خام نبودید خودتان با استفاده از نخ کاموا و چسب و بادکنک یک شید بسازید. روش کار به این صورت است که یک بادکنیک را باد کنید، نخ های کاموا را به چسب چوب رقیق آغشته کرده و دور بادکنک بپیچید. پس از خشک شدن، بادکنک را ترکانده و کره نخی آماده شده را به عنوان پایه استفاده کنید. نکته مهم در این کار رنگ نخ کاموا است؛ حتما از نخ کاموای سفید و یا شیری برای درست کردن این لوستر استفاده نمایید.

 ساخت لوستر کاغذی مدل پر

برای درست کردن این مدل لوستر باید در ابتدا یک لوستر کاغذی ساده داشته باشید. این لوستر کاغذی را هم خودتان می توانید بسازید و هم به صورت آماده تهیه کنید. کاغذ های سفید را به شکل یک اشک دو طرفه برش بزنید و دور تا دور آن را با قیچی برش هایی شبیه به پر ایجاد کنید. سپس به وسیله چسب مایع این پر های کاغذی را به صورت ردیفی بر روی لوستر کاغذی ساده ای که داشتید بچسبانید.

ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ

ساخت لوستر کاغذی ریش ریش

برای درست کردن این مدل لوستر کاغذ سفید را به صورت نوار های باریکی برش بزنید به گونه ای که سر هر نوار تیز باشد. سپس آنها را با نظم خاصی بر روی لوستر کاغذی که به عنوان پایه در نظر گرفته اید بچسبانید. نوار های کاغذی را می توان به گونه ای چسباند که لوستری فرمی شبیه به اشک پیدا کند. در این مدل لوستر به جای لوستر گرد کاغذی که به عنوان پایه استفاده می کنید، می توانید از یک کاغذ ضخیم که به مانند قیف لوله شده هم استفاده کرد. وقتی بر روی قیف کاغذی نوار های باریک را بچسبانید فرمی زیبا حاصل خواهد شد.

ساخت لوستر کاغذی با کاغذ های برش خورده

درست کردن این مدل لوستر نیاز به صرف زمان بیشتری دارد. در این مدل کاغذ های ساده و یا رنگی را در مدل دلخواه خود برش بزنید. این مدل می تواند دایره های ساده کوچک باشند و یا از طرح قلب برای آن استفاده کرد. الگوهای دیگری مانند ستاره، پروانه، پرنده و غیره نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. تمام کاغذ ها را به یک اندازه برش بزنید و آنها را به تعداد مشخص بر روی یک نخ بلند بچسبانید. چیدمان چسباندن کاغذ های برش خورده بر روی نخ نیز بستگی به مدلی دارد که دوست دارید در انتها به آن برسید.

وقتی به تعداد کافی نخ های لوستر آماده شد، از یک مقوای ضخیم دایره ای شکل برای نگهداشتن نخ ها استفاده کنید. بر روی مقوا سوراخ های بسیار ریزی به تعداد لازم ایجاد کرده و نخ ها را از آنها عبور دهید و پشت مقوای پایه گره بزنید. با بلند کردن مقوا نخ هایی که کاغذ های برش خورده به آن متصل است، آویزان شده و تصویر زیبایی ایجاد می گردد. کاغذ ها را می توانید از یک تم رنگی انتخاب کنید و از کمرنگ به پر رنگ آنها را بچسبانید. نکته مهم در ساخت این لوستر استفاده از تعداد بسیار زیادی نخ به همراه کاغذ برش خورده است. هر چه این کاغذ ها به صورت متراکم تری قرار گیرند لوستر زیبا تر خواهد بود.

ساخت لوستر کاغذی مدل اوریگامی

اگر اوریگامی بلد هستید از این هنر می توانید در ساخت لوستر بهره ببرید. الگو های اوریگامی بسیار زیادی وجود دارد که برای ساخت لوستر مناسب است. به سلیقه خودتان یکی از آنها را انتخاب کنید و به تعداد زیاد حجم های اوریگامی کاغذی بسازید. مثلا مدل غنچه گل و یا گل لاله یک طرح مناسب برای این کار است. سپس یک لوستر کاغذی ساده را برداشته و کاغذ های تا شده را به ترتیب و منظم در کنار یکدیگر بچسبانید، به طوی هم تمام سطح لوستر کاغذی پر شود.

روش دیگر برای درست کردن لوستر کاغذی مدل اوریگامی به شکل آویزان کردن کاغذ های تا شده از لوستر است. برای این کار هر مدل اوریگامی که درست کرده اید را به یک نخ متصل کنید و سپس همه نخ ها را از یک لوستر ساده آویزان کنید. برای مثال مدل اوریگامی درنا و یا پرنده های دیگر برای ساخت این مدل لوستر مناسب هستند.

ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ

ساخت لوستر کاغذی مدل پروانه ای

در این مدل لوستر نیاز به یک کاغذ بزرگ و مستطیل شکل دارید که این کاغذ باید به شکل استوانه ای لوله شود. قبل از لوله کردن کاغذ بر روی قسمت پایین آن را به صورت یک نوار حاشیه ای پروانه های کوچکی را برش داده و خارج کنید. این پروانه ها را به صورت پراکنده از قسمت های دیگر کاغذ نیز برش زده و خارج نمایید. سپس برش های پروانه را به نخ های متعدد چسبانده و به قسمت درونی کاغذ اصلی بچسبانید. در نهایت کاغذ را لوله کنید و نخ هایی را که پروانه های کوچک به آنها متصل هستند از آن آویزان نمایید.

ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ
ساخت لوستر با کاغذ

خانه ایده آل خود را بسازید:

آموزش ساخت لوستر نمدی برای اتاق خواب کودک و بزرگسال

لوستر پر ، لوستری متفاوت و خاص + روش ساخت

لوستر کاغذی، نحوه ساخت و مکان های استفاده از آنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<